Gubitak roditelja

Forumaš Veličanstveni

Elita
Banovan
Poruka
15.221
Iako je smrt deo života - nikada nismo spremni na taj momenat.
Gubitak najbližih je uvek težak a pogotovo ako smo bili vezani za života.

Otac mi je preminuo pre dve godine ali ja još uvek očekujem da će doći uveče sa posla.
Sećam se, bio je letnji dan. Nisam bio u Beogradu ali me je nešto po onoj paklenoj vrućini sledilo.
Osećaj koji se javio u meni je bio nešto poput instinkta, nešto kao da se upravo desilo i da neće na dobro izaći.
Momentalno sam nazvao oca jer sam na njega sumnjao mada nikad nije bolovao a bio je i vrlo snažan i otporan.
"Šta je?"
"Pa ništa, kad mi se tako javiš znam da je sve u redu"
"Jel kod tebe sve u redu?"
"Otkud znam zovem da pitam, jel su svi na broju"
"E ajd ti mene pustiš da spavam, ćao"
...
...
...
Hm, sve je zvučalo kako treba samo u meni i dalje ta hladnoća i nemir.
Dobro, kad sam se vratio saznao sam da je ćaleta zapravo ujeo stršljen na imanju kod prijatelja pa se naduo...
Ali ne nije to bilo zbog toga. Par meseci kasnije se ispostavilo da je krenuo rapidni kancer i to onaj kod kog ništa ne pomaže nikakva operacija a i 6 meseci je bilo premogo. Jak, zdarv, ne sećam se kad je pa grip imao... ode prebrzo...
a kao da će sad da me pozove da mu trebam nešto ili da uveče dodje i otvori vrata...
neki put sve bude u redu, dodje kući ispričamo se, ja mu kažem trenutno o čemu razmišljam,
on odmah preseče odlukom dal to valja ili ne, ja da mu kažem još nešto kad - sve to bio pusti san
odem u crkvu zapalim sveću, zahvalim mu na savetu što mi dade noćas
ne znam, kažu da taj osećaj dugo traje ali ne vidim da popušta
 
Poslednja izmena:
Moj otac je umro pre 16 godina...moždani udar dok se sagnuo da vidi nešto kod komšije u kolima. Imao je 58 godina. I dan danas ga sanjam na taj način kao i ti, dođe, kaže, priušti mi osećaj da je sve u redu i kraj. Ne opterećujem se time, prija mi to ali nisam opsednuta razmišljanjem.
Bilo je strašno tada, ali , sada, kada već 15 godina imam problem sa shizofreničnom i dementnom majkom koju sam nedavno smestila u ustanovu a problemi i dalje nisu prošli, smatram da moj otac nije mogao da nam da bolji poklon od toga kako je umro.
I molim Boga da i ja tako jednog dana, kada dođe vreme skončam. Da ne napravim pakao od života najpre sebi, a posle toga i svojoj deci. Njena bolest je do sada uništila nekoliko ljudi, čak verujem , a i postoje dokazi da je tata imao lekove koji bi mu sprečili moždani udar, ali da nije ni jednu tabletu popio (našli smo sve u jednom ormanu). Pretpostavljam da više nije imao snage da se bori sa njom i da skriva njenu bolest od nas.
 
Iako je smrt deo života - nikada nismo spremni na taj momenat.
Gubitak najbližih je uvek težak a pogotovo ako smo bili vezani za života.

Otac mi je preminuo pre dve godine ali ja još uvek očekujem da će doći uveče sa posla.
Sećam se, bio je letnji dan. Nisam bio u Beogradu ali me je nešto po onoj paklenoj vrućini sledilo.
Osećaj koji se javio u meni je bio nešto poput instinkta, nešto kao da se upravo desilo i da neće na dobro izaći.
Momentalno sam nazvao oca jer sam na njega sumnjao mada nikad nije bolovao a bio je i vrlo snažan i otporan.
"Šta je?"
"Pa ništa, kad mi se tako javiš znam da je sve u redu"
"Jel kod tebe sve u redu?"
"Otkud znam zovem da pitam, jel su svi na broju"
"E ajd ti mene pustiš da spavam, ćao"
...
...
...
Hm, sve je zvučalo kako treba samo u meni i dalje ta hladnoća i nemir.
Dobro, kad sam se vratio saznao sam da je ćaleta zapravo ujeo stršljen na imanju kod prijatelja pa se naduo...
Ali ne nije to bilo zbog toga. Par meseci kasnije se ispostavilo da je krenuo rapidni kancer i to onaj kod kog ništa ne pomaže nikakva operacija a i 6 meseci je bilo premogo. Jak, zdarv, ne sećam se kad je pa grip imao... ode prebrzo...
a kao da će sad da me pozove da mu trebam nešto ili da uveče dodje i otvori vrata...
neki put sve bude u redu, dodje kući ispričamo se, ja mu kažem trenutno o čemu razmišljam,
on odmah preseče odlukom dal to valja ili ne, ja da mu kažem još nešto kad - sve to bio pusti san
odem u crkvu zapalim sveću, zahvalim mu na savetu što mi dade noćas
ne znam, kažu da taj osećaj dugo traje ali ne vidim da popušta

zavisi i to od godina..
 
Zavisi, to oko "stuba oslonca". Meni moj otac nikad nije bio stub oslonac, a ni majka. Jednostavno su fizici i bioloski roditelji bili TU. Sada ne zivim sa njima, ali smo u kontaktu cesto, jer smo jako blizu.
Pozelim svaki dan da sam otisla negde dalje da ih vidjam na mesec /dva.
Naravno , ni ne umem da zamislim kako ce biti kad odu. Malo sam promasila temu.
 
Iako je smrt deo života - nikada nismo spremni na taj momenat.
Gubitak najbližih je uvek težak a pogotovo ako smo bili vezani za života.

Otac mi je preminuo pre dve godine ali ja još uvek očekujem da će doći uveče sa posla.
Sećam se, bio je letnji dan. Nisam bio u Beogradu ali me je nešto po onoj paklenoj vrućini sledilo.
Osećaj koji se javio u meni je bio nešto poput instinkta, nešto kao da se upravo desilo i da neće na dobro izaći.
Momentalno sam nazvao oca jer sam na njega sumnjao mada nikad nije bolovao a bio je i vrlo snažan i otporan.
"Šta je?"
"Pa ništa, kad mi se tako javiš znam da je sve u redu"
"Jel kod tebe sve u redu?"
"Otkud znam zovem da pitam, jel su svi na broju"
"E ajd ti mene pustiš da spavam, ćao"
...
...
...
Hm, sve je zvučalo kako treba samo u meni i dalje ta hladnoća i nemir.
Dobro, kad sam se vratio saznao sam da je ćaleta zapravo ujeo stršljen na imanju kod prijatelja pa se naduo...
Ali ne nije to bilo zbog toga. Par meseci kasnije se ispostavilo da je krenuo rapidni kancer i to onaj kod kog ništa ne pomaže nikakva operacija a i 6 meseci je bilo premogo. Jak, zdarv, ne sećam se kad je pa grip imao... ode prebrzo...
a kao da će sad da me pozove da mu trebam nešto ili da uveče dodje i otvori vrata...
neki put sve bude u redu, dodje kući ispričamo se, ja mu kažem trenutno o čemu razmišljam,
on odmah preseče odlukom dal to valja ili ne, ja da mu kažem još nešto kad - sve to bio pusti san
odem u crkvu zapalim sveću, zahvalim mu na savetu što mi dade noćas
ne znam, kažu da taj osećaj dugo traje ali ne vidim da popušta

popustice i to vremenom i ostace samo neka lepa secanja...
 
Zavisi, to oko "stuba oslonca". Meni moj otac nikad nije bio stub oslonac, a ni majka. Jednostavno su fizici i bioloski roditelji bili TU. Sada ne zivim sa njima, ali smo u kontaktu cesto, jer smo jako blizu.
Pozelim svaki dan da sam otisla negde dalje da ih vidjam na mesec /dva.
Naravno , ni ne umem da zamislim kako ce biti kad odu. Malo sam promasila temu.
od trenutka kad odu vise ih ne dozivljavas kao roditelje vec kao osobe i sve je mnogo jasnije, mozes bolje da ih razumes i njihove slabosti i motive i zelje...
bar je tako moje iskustvo
 
od trenutka kad odu vise ih ne dozivljavas kao roditelje vec kao osobe i sve je mnogo jasnije, mozes bolje da ih razumes i njihove slabosti i motive i zelje...
bar je tako moje iskustvo

Tek kada definitivno odu nista vise nije jasno. Tek ih onda vidis i razumes kao roditelje, ljude, licnosti.
Tog momenta ti prestajes da budes dete jer nema vise nikoga ko ce da brine o tebi, onda shvatas da te je
ta njihova briga uzasno smarala, nervirala, ali ti je i jako godila. Medjutim to sve za vreme njihovog zivota nisi
uspeo ni da im kazes ni da im pokazes. Sada si sam i tako ce biti do tvoje smrti svejedno sto imas i zenu, muza, decu, bracu, sestre,
prijatelje.
 
od trenutka kad odu vise ih ne dozivljavas kao roditelje vec kao osobe i sve je mnogo jasnije, mozes bolje da ih razumes i njihove slabosti i motive i zelje...
bar je tako moje iskustvo

Mozda si u pravu, u stvari , sigurno da tako mislis.

Tek kada definitivno odu nista vise nije jasno. Tek ih onda vidis i razumes kao roditelje, ljude, licnosti.
Tog momenta ti prestajes da budes dete jer nema vise nikoga ko ce da brine o tebi, onda shvatas da te je
ta njihova briga uzasno smarala, nervirala, ali ti je i jako godila. Medjutim to sve za vreme njihovog zivota nisi
uspeo ni da im kazes ni da im pokazes. Sada si sam i tako ce biti do tvoje smrti svejedno sto imas i zenu, muza, decu, bracu, sestre,
prijatelje.

U pravu si Rayela, bas u svakoj reci.
 
Kad odu roditelji onda smo mi na redu ..
Pa naravno, ali nije to vazno, svako je svestan toga da nije vecit.

U jednoj knjizi Milana Kundere ( ne secam se kako se roman zove, ali nije ni vazno) glavni junak romana nema roditelje,
dete je kao beba baceno na ulicu i odraslo je u domu za sirocad, jednostavno ne poznaje osecaj da je on necije dete i da postoje roditelji
i Kundera kaze u romanu da su najsrecniji ljudi oni koji ne znaju ko su roditelji jer su ti ljudi potpuno slobodni u smislu da mogu
svoj zivot da formiraju kako god zele. nece biti nikoga ko ce im objasnjavati da ne bi trebalo da rade ovo ili ono ili da recimo ne bi
smeli da napuste roditelje i da odu u beli svet. Tako da mi koji imamo roditelje, a mi smo 99,99% ljudi na ovom svetu imamo
tu i tamo problem jer uvek imamo obzira prema roditeljima.
 
Iako je smrt deo života - nikada nismo spremni na taj momenat.
Gubitak najbližih je uvek težak a pogotovo ako smo bili vezani za života.

Otac mi je preminuo pre dve godine ali ja još uvek očekujem da će doći uveče sa posla.
Sećam se, bio je letnji dan. Nisam bio u Beogradu ali me je nešto po onoj paklenoj vrućini sledilo.
Osećaj koji se javio u meni je bio nešto poput instinkta, nešto kao da se upravo desilo i da neće na dobro izaći.
Momentalno sam nazvao oca jer sam na njega sumnjao mada nikad nije bolovao a bio je i vrlo snažan i otporan.
"Šta je?"
"Pa ništa, kad mi se tako javiš znam da je sve u redu"
"Jel kod tebe sve u redu?"
"Otkud znam zovem da pitam, jel su svi na broju"
"E ajd ti mene pustiš da spavam, ćao"
...
...
...
Hm, sve je zvučalo kako treba samo u meni i dalje ta hladnoća i nemir.
Dobro, kad sam se vratio saznao sam da je ćaleta zapravo ujeo stršljen na imanju kod prijatelja pa se naduo...
Ali ne nije to bilo zbog toga. Par meseci kasnije se ispostavilo da je krenuo rapidni kancer i to onaj kod kog ništa ne pomaže nikakva operacija a i 6 meseci je bilo premogo. Jak, zdarv, ne sećam se kad je pa grip imao... ode prebrzo...
a kao da će sad da me pozove da mu trebam nešto ili da uveče dodje i otvori vrata...
neki put sve bude u redu, dodje kući ispričamo se, ja mu kažem trenutno o čemu razmišljam,
on odmah preseče odlukom dal to valja ili ne, ja da mu kažem još nešto kad - sve to bio pusti san
odem u crkvu zapalim sveću, zahvalim mu na savetu što mi dade noćas
ne znam, kažu da taj osećaj dugo traje ali ne vidim da popušta

Negde bih volela da te utešim , a kroz to i sebe sa : proći će vremenom i ta bol i to nedostajanje i ta praznina .

Ali ne prolazi.

Još uvek mi nedostaje.

Još uvek prvo pomislim šta bi On rekao , uradio, savetovao kad se nađem u nekom problemu, nedoumici.

Još uvek mi se na tren učini da ga vidim tamo kod prednjih vrata u bus-u .

Još uvek mi se dešava da se budim sa njegovim glasom tik negde kod glave " je l' ti misliš ceo dan da prespavaš, 'ajde već je pola devet".

Još uvek mi na tren zamiriše pasulj kakav je samo on znao i umeo da skuva dok me na sekretarici čekaju bar tri poruke " za koga sam ovoliko kuvao kad ne dolaziš"...

Ne prolazi to nikad.
 
Kad odu roditelji onda smo mi na redu ..

Tako je i valjano, po redu ...

Pa naravno, ali nije to vazno, svako je svestan toga da nije vecit.

U jednoj knjizi Milana Kundere ( ne secam se kako se roman zove, ali nije ni vazno) glavni junak romana nema roditelje,
dete je kao beba baceno na ulicu i odraslo je u domu za sirocad, jednostavno ne poznaje osecaj da je on necije dete i da postoje roditelji
i Kundera kaze u romanu da su najsrecniji ljudi oni koji ne znaju ko su roditelji jer su ti ljudi potpuno slobodni u smislu da mogu
svoj zivot da formiraju kako god zele. nece biti nikoga ko ce im objasnjavati da ne bi trebalo da rade ovo ili ono ili da recimo ne bi
smeli da napuste roditelje i da odu u beli svet. Tako da mi koji imamo roditelje, a mi smo 99,99% ljudi na ovom svetu imamo
tu i tamo problem jer uvek imamo obzira prema roditeljima.

Nisam sigurna da sam citala to od Kundere, nije Nepodnosljiva lakoca postojanja?, mada mislim da nije ...
Potpuno se slazem, 99% odluka bih donela totalno drugacije da tu nije bio autoritet / moj otac koji je svim stvarima "upravljao" , ne kazem "stub porodice" .... nije lepo da napisem, ali deluje mi nezrelo sada tako star , u odnosu na mene, ... u mojoj situaciji.
 
Pa naravno, ali nije to vazno, svako je svestan toga da nije vecit.

U jednoj knjizi Milana Kundere ( ne secam se kako se roman zove, ali nije ni vazno) glavni junak romana nema roditelje,
dete je kao beba baceno na ulicu i odraslo je u domu za sirocad, jednostavno ne poznaje osecaj da je on necije dete i da postoje roditelji
i Kundera kaze u romanu da su najsrecniji ljudi oni koji ne znaju ko su roditelji jer su ti ljudi potpuno slobodni u smislu da mogu
svoj zivot da formiraju kako god zele. nece biti nikoga ko ce im objasnjavati da ne bi trebalo da rade ovo ili ono ili da recimo ne bi
smeli da napuste roditelje i da odu u beli svet. Tako da mi koji imamo roditelje, a mi smo 99,99% ljudi na ovom svetu imamo
tu i tamo problem jer uvek imamo obzira prema roditeljima.

Ne mislim da je svako svjestan, neki to shvate tek kad im odu roditelji .. dalje, kako može da se slobodno formira jedinka koju formira društvo ? .. roditelji su i oslonac , a i opterećenje kad se počnu oslanjati na tebe .. ali tako je to, ranije je bilo - budi mlađi , bićeš i stariji .. u partrijarhalnim društvima , koje su bolje od savremenog umjele sačuvati porodicu kao jedinku društva .. tradicija je tradicija , ona guši slobodu pojedinca u korist šire zajednice ..
 
Ne mislim da je svako svjestan, neki to shvate tek kad im odu roditelji .. dalje, kako može da se slobodno formira jedinka koju formira društvo ? .. roditelji su i oslonac , a i opterećenje kad se počnu oslanjati na tebe .. ali tako je to, ranije je bilo - budi mlađi , bićeš i stariji .. u partrijarhalnim društvima , koje su bolje od savremenog umjele sačuvati porodicu kao jedinku društva .. tradicija je tradicija , ona guši slobodu pojedinca u korist šire zajednice ..

Nisam sigurna da mislimo isto, ti i ja.. sada roditelji, stariji , misle da su samim tim i pametniji, a nisu svesni kako se vreme promenilo, njihova mladost/moja...
Jos uvek opterecuju , daju savete koji nemaju smisla u ovo doba, bili mladi u doba TITA
 
Ima jedna stara priča kako je sin nosio oca u planinu da ga tamo ostavi kako bi ubrzano završio boravak na ovom svijetu .. kad se sin umorio i namjeravo da spusti starca ovaj mu reče - ja sam svoga dalje odnio .. i onda se sin predomislio i vratio oca kući ..
 
Nisam sigurna da mislimo isto, ti i ja.. sada roditelji, stariji , misle da su samim tim i pametniji, a nisu svesni kako se vreme promenilo, njihova mladost/moja...
Jos uvek opterecuju , daju savete koji nemaju smisla u ovo doba, bili mladi u doba TITA

Ja tebe potpuno razumijem , ali isto kao što roditelji treba da prihvate prirodu svoje djece (osobine i sklonosti) , da ne bi recimo kroz svoju ambiciju uzalud frustrirali i djecu i sebe , tako i djeca u neko doba treba da prihvate osobine svojih roditelja .. teško je i djecu oblikovati , a starce nemoguće .. kad kreneš sa stavom da se tu ništa bitno ne može promijeniti , nego prihvatiti i rješavati onako kako je, lakše se rješava ..
 
A znas li za legendu o lapotu?

Naravno da znam .. zove se i pogačenje , jer se stavi pogača na glavu, ne ubija ga sin nego hljeb koji ga hrani .. tad je bilo puno djece , mnogo gladnih usta .. nužda zakon mijenja, inače se starija glava poštovala .. sad je malo djece , pa su djeca na prvom mjestu .. a ima generacija razapeta između savremenog i tradicije , između svoje djece i roditelja ..
 
Nema, taj se mozaik više ne sklapa. A meni se čini da, kako vreme prolazi, da mi sve teže pada... Nego, onda imaš uvek nekog da voliš i to kako si voljen, onda voliš druge bližnje, istom tom ljubavlju. Tako svet kruži, čuvamo ono što je dobro.... Meni je uvek bilo kad su mi govorili, sve je to život, jeste, to mi je negde mala, uteha...
 
zahvaljujem svima koji su pročitali temu i podelili svoju muku i koju reč utehe koiko god to na internetu bilo...
neuobičajeno mesto...

najgore je kad na ulici naidješ na neku osobu koja mnogo liči a tek kad se približi na metar od tebe vidiš da je to neko nepoznat...
i tada valja otići do crkve... ko zna...
 
Poslednja izmena:
Nisam sigurna da mislimo isto, ti i ja.. sada roditelji, stariji , misle da su samim tim i pametniji, a nisu svesni kako se vreme promenilo, njihova mladost/moja...
Jos uvek opterecuju , daju savete koji nemaju smisla u ovo doba, bili mladi u doba TITA

Jeste iritantno kad ti roditelji udaraju savjete, a ovamo tutor im treba, ali to treba prihvatiti kao profesionalnu roditeljsku deformaciju .. inače osobine sa godinama dolaze do izražaja ..
 
Moj tata je umro pre 2 godine i 3 meseca
u Kanadi
nisam ga videla uzivo od 2003
jer je bio bolestan,prvo rak pluca,pa 2 puta rak mozga...sa pluca otisao skot...,karta skupa...(glupost jedna ustvari...mislis bice ok,ima vremena..a bolest se vrati...)
i taj treci je bio na nezgodnom mestu...tata je taman poceo bio da radi,oporavio se fino i sve bilo super i opet pocne ruka da se trese...i znali su sta je
i kazu ne moze operacija
pa onda gama zracenje...posle lekovi
i 2012 u novembru,pocne da zaboravlja...ne zna ko je ko...sa mojim bratom koji je isto tamo, prica na engleskom...za mene i nije znao verovatno u tim momentima
haos ovde,ambasada zatvoreena,pa smo trebali da pisemo ambasadi u Becu za vize i statijaznam
i mi krenuli da vadimo pasose...i kad smo se vracali kuci, kazem ja bratu, gle sad kad umre,kad smo predali za pasos...
11 decembar je bio...putovali smo kuci sat ipo po onoj mecavi
i stignemo kuci i zvoni telefon...ja se javljam i cujem glas od drugog brata
i odmah pitam "sta se desilo?"
kaze umro je tata

mene sve to proganja sve vreme
cela ta prica...to odlazenje tamo,to sto sam se vratila ovde,sto nisam nekako nesto probala da sredim da odem tamo bar jednom u tom periodu,umesto da njega cekam da se vrati...
al nekako sam kao i znala da ga necu videti ...svo to vreme
redovno smo se culi preko skajpa...i to je sve
i svaki dan mislim na njega
sanjam ga ponekad...pa se razocaram kada se probudim
i to jos traje
i predpsotavljam da ce trajati dugo jer je ispalo sve tako bez veze....
2003 kada sam bila sa roditeljima poslednji put, imala sam 18 godina
i nekako osecam da mi to nije bilo dovoljno
al tada sam eto,znala bolje od svih i bila ultra pametna i sada cu ceo zivot natenane da se kajem
 
Poslednja izmena:

Back
Top