Стручна дефиниција нације?!

С С Д

Ističe se
Banovan
Poruka
2.854
Поштовање господо.

Моје питање гласи, како ви дефинишете нацију?! Шта је нација? На чему се базира?

Кад нешто истражујем, користим све језике које говорим, уз животно искуство које сам стекао у Русији, Америци и Њемачкој. Подразумјева се, све у циљу ефикасности. С тим на уму, сматрам да не постоји аустријска, аустралијска и украјинска нација нпр. Белоруска. Мексичка. Америчка.

Нација није држављанство, нити самовоља једне народне групације. Нацију вежу четири елемента. Језик, заједничка историја, култура и географска дуготрајност. У суштини, не може се један народни корпус сматрати посебном нацијом, ако исти може да се уклопи са већ постојећим, сродним народним масама.

Шта ви мислите?
 
Треба раздвојити појам нације и народа. На пример народ су Срби а нација Американци, Канађани, Аустралијанци, такозвани хрвати, украјинци ....
Нације су тековина скоројевића а појавиле су се у задњих 100-200 година и њих је изнедрила Француска буржоаска револуција.
Националне државе су по правилу скуп више народа на једном истом простору као што је на пример Аустралија где је над аухтохтоним народом Абориџанима извршен геноцид и они су готово сасвим нестали а онда су њихове просторе населили народи из целог света а највише британски робијаши. Тако је настала аусталијска нација.

Рецимо најпростија дефиниција нације.
Скуп робијаша, авантуриста, криминалаца из различитих држава на једном јединственом простору који су преотели аухтохтоном народу извршивши геноцид над њим а који су потом претворили у сопствену државу криминалаца.
 
Poslednja izmena:
Поштовање господо.

Моје питање гласи, како ви дефинишете нацију?! Шта је нација? На чему се базира?

Кад нешто истражујем, користим све језике које говорим, уз животно искуство које сам стекао у Русији, Америци и Њемачкој. Подразумјева се, све у циљу ефикасности. С тим на уму, сматрам да не постоји аустријска, аустралијска и украјинска нација нпр. Белоруска. Мексичка. Америчка.

Нација није држављанство, нити самовоља једне народне групације. Нацију вежу четири елемента. Језик, заједничка историја, култура и географска дуготрајност. У суштини, не може се један народни корпус сматрати посебном нацијом, ако исти може да се уклопи са већ постојећим, сродним народним масама.

Шта ви мислите?

Ја мислим да си ти прво решио да нађеш дефиницију нације која би највише одговарала Србима, па си даље кренуо да гледаш шта би то највише одгоарало нама Србима и закључио си да би језик био добра основа за стварање једне нације. Затим си додао још неке елементе који одговарају томе да околни народи који се не осећају Србима ипак буду Срби, против своје воље а онда си те критеријуме издвојио и направио дефиницију.


Приликом тражења стручне или научне дефиниције нечега мораш да примељујеш праве методе (и што је важно - објективне), јер ако ти је метод погрешан и резултат истраживање ће увек бити погрешан.
 
Ја мислим да си ти прво решио да нађеш дефиницију нације која би највише одговарала Србима, па си даље кренуо да гледаш шта би то највише одгоарало нама Србима и закључио си да би језик био добра основа за стварање једне нације. Затим си додао још неке елементе који одговарају томе да околни народи који се не осећају Србима ипак буду Срби, против своје воље а онда си те критеријуме издвојио и направио дефиницију.


Приликом тражења стручне или научне дефиниције нечега мораш да примељујеш праве методе (и што је важно - објективне), јер ако ти је метод погрешан и резултат истраживање ће увек бити погрешан.

nema tu mnogo filozofije.
1. nacije kao takve su pocele da se formiraju sa krajem feudalizma ili pocetkom kapitalizma
2. pripadnici nacije imaju isti jezik koji moze biti jako, veoma jako slican jeziku neke druge nacije ali se uvek razlikuje- makar u akcentima i bar u 5 prosto reci
3.pripadnici nacije imaju iste obicaje i kulturu
4. i najvaznije pripadnik neke nacije se slobodno izjasanjava kao pripadnik neke nacije ako se tako oseca i ako je kultruni, etnicki i jezicki pripadnik iste.
 
Стварање нација је изузетно комплексан процес који се разликује од случаја до случаја па је изузетно тешко направити јединствену дефиницију, а посебно би било погрешно да се направи дефиниција па да сви они који се не уклапају у дату дефиницију буду проглашени за групације које нису нација.
 
nema tu mnogo filozofije.
1. nacije kao takve su pocele da se formiraju sa krajem feudalizma ili pocetkom kapitalizma
2. pripadnici nacije imaju isti jezik koji moze biti jako, veoma jako slican jeziku neke druge nacije ali se uvek razlikuje- makar u akcentima i bar u 5 prosto reci
3.pripadnici nacije imaju iste obicaje i kulturu
4. i najvaznije pripadnik neke nacije se slobodno izjasanjava kao pripadnik neke nacije ako se tako oseca i ako je kultruni, etnicki i jezicki pripadnik iste.

1. Није тачно осим ако за тај период узимаш да је крај 18 и почетак 19-тог века. Први трагови капитализма су се појавили у Венецији још у 12-том веку.
2. Припадници нација имају безброј језика и културолошки се потпуно разликују што зависи од народа из ког потичу.
3. Припадници нација немају исте обичаје и културу.
4. У принципу то је веома дискутабилно. Маса црнаца у САД не осећа уопште САД као своју државу. Такви су исто и Мексиканци, Италијани, Пољаци, Немци, Ирци ... У САД се управо сада дешава груписање народа. Свако своме јату бежи и из страха од припадника других народа долази до народног самоорганизовања. Ту су посебно изражени црнци, Кинези, Руси, Индијци који већ имају и своје интерне "државе" у које федерална САД полиција не сме ни да помоли нос.
 
Poslednja izmena:
Треба раздвојити појам нације и народа. На пример народ су Срби а нација Американци, Канађани, Аустралијанци, такозвани хрвати, украјинци ....
Нације су тековина скоројевића а појавиле су се у задњих 100-200 година и њих је изнедрила Француска буржоаска револуција.
Националне државе су по правилу скуп више народа на једном истом простору као што је на пример Аустралија где је над аухтохтоним народом Абориџанима извршен геноцид и они су готово сасвим нестали а онда су њихове просторе населили народи из целог света а највише британски робијаши. Тако је настала аусталијска нација.

Рецимо најпростија дефиниција нације.
Скуп робијаша, авантуриста, криминалаца из различитих држава на једном јединственом простору који су преотели аухтохтоном народу извршивши геноцид над њим а који су потом претворили у сопствену државу криминалаца.
историја је до сада тако показала:rtfm:
 
Моја дефиниција не паше само Србима, него и Шпанцима, Французима, Енглезима, Русима, Кинезима, Арапима, Индијцима. Намеће се закључак (по твојој логици) да и њих преферирам, да сам арапскофранцускоруско....националиста. Што нема везе с везом.

Засад је први одговор најлогичнији. Само да потврдим. Моја дефиниција нације је уствари дефиниција народа. А нације су првобитно политички ентитети, независни од народа којем припадају?

Нисам, видиш, сагледао ствар с те тачке гледишта. У том случају нације треба да се поистовијете с народом, јер су у том контексту пишање уз вјетар.
 
Poslednja izmena:
За нацију су потребни:

1) Држава

2) Самовоља грађана те државе да се прогласе за нацију.

Ништа ти више не треба.

Јер, чим имају самовољу, значи да имају дебеле разлоге зашто се за исту проглашавају.
 
srbi se na tim teritorijama zovu srbi a cro su cro. nema trece.

nisam ja to izmislio, alija je to izmislio, njemu se zali sto ste od domacinskog sveta postali musavi talibani , cija braca su pakistanci i avganistanci a srbi su vam zakleti neprijatelji (jedini!?)

Kod tebe postoji neka zabuna u vezi moje nacionalnosti- zbog nika verovatno al nema veze...
Elem, imam dobroh prijatelja kome je otac Srbin-cist da ne moze biti cistiji (poreklo okolina Uzica) a majka cista Madjararica iz Debrecena. Ovde je rodjen, ovde su mu roditelji ziveli (majka uzela drzavljanstvo Sfrj u to vreme) Ipak on se iz nekog razloga koji je samo njemu poznat (o tome nismo nikad pricali) izjasnjava i oseca kao madjar. Krsten je u katolickoj crkvi, oba deteta su krstena u katolickoj crkvi i imaju tipicna madjarka imena. redovno posecuje rodbinu u madjarskoj. Ozenjen je srpkinjom , u kuci govore naravno srpski a oba deteta govore i madjarski. da ne bude zabune, reako mi je da nema nameru da uzima madjarski pasos a deca kada odrastu neka sami odluce kako ce se izjasnjavati. znaci-covek to ne radi da bi se ogrebao za madjarski pasos.
 
За нацију су потребни:

1) Држава

2) Самовоља грађана те државе да се прогласе за нацију.

Ништа ти више не треба.

Јер, чим имају самовољу, значи да имају дебеле разлоге зашто се за исту проглашавају.
ни мање,ни више:rtfm:

- - - - - - - - - -

Kod tebe postoji neka zabuna u vezi moje nacionalnosti- zbog nika verovatno al nema veze...
Elem, imam dobroh prijatelja kome je otac Srbin-cist da ne moze biti cistiji (poreklo okolina Uzica) a majka cista Madjararica iz Debrecena. Ovde je rodjen, ovde su mu roditelji ziveli (majka uzela drzavljanstvo Sfrj u to vreme) Ipak on se iz nekog razloga koji je samo njemu poznat (o tome nismo nikad pricali) izjasnjava i oseca kao madjar. Krsten je u katolickoj crkvi, oba deteta su krstena u katolickoj crkvi i imaju tipicna madjarka imena. redovno posecuje rodbinu u madjarskoj. Ozenjen je srpkinjom , u kuci govore naravno srpski a oba deteta govore i madjarski. da ne bude zabune, reako mi je da nema nameru da uzima madjarski pasos a deca kada odrastu neka sami odluce kako ce se izjasnjavati. znaci-covek to ne radi da bi se ogrebao za madjarski pasos.
:hahaha:још само да нам објасните шта је то Србин:roll:


каква генетика,какав културни образац,...:whistling:
 
За нацију су потребни:

1) Држава

2) Самовоља грађана те државе да се прогласе за нацију.

Ништа ти више не треба.

Јер, чим имају самовољу, значи да имају дебеле разлоге зашто се за исту проглашавају.

Probaj Srbinu koji zivi u Hrvatskoj da kazes da je pripadnik hrvatske nacije ima oko da ti izvadi.
 
М
. Моја дефиниција нације је уствари дефиниција народа.
.
Pa onda nista, posto je rec narod isto sto i rec nacija ( samo na drugim jezicima)
Ko si bre ti da pricas o svojim definicijama, a ne znas ni jedan strani jezik?
I kakva sad strucna definicija? Zar nije dovoljno samo definicija? Ima valjda i nestrucnih i polustrucnih? Ti si neki shloser?
 
Иначе успех нације се огледа у томе колико је она способна да људе који се затекну на њеној територији претвори у wirklich припаднике нације.

Зато је Америка заправо најуспешнија нација, јер она не само да је асимиларала сва људска бића која живе унутар својих граница у своју Нацију, већ је асимилирала много људи који у њој не живе, нити су је икад посетили.

То нам је сјајно објашњено у документарном филму немачког антиглобалистичког режисера Ханц Рамштајна, добитника Чавезове Звезде 3. степена.


- - - - - - - - - -

Probaj Srbinu koji zivi u Hrvatskoj da kazes da je pripadnik hrvatske nacije ima oko da ti izvadi.

То је зато што Хрватска због неких несрећних догађања није успела да асимлује своје грађане српског порекла.

Али јесте, рецимо, Италијане из Истре.

Па тако имамо пример чувеног политичара Тонина Пичкуле, или Еуросонг представнице Клаудије Бени.

Пардон, Пицуле.
 
ни мање,ни више:rtfm:

- - - - - - - - - -


:hahaha:још само да нам објасните шта је то Србин:roll:


каква генетика,какав културни образац,...:whistling:

ne znam na sta mislis kada pominjes genetiku ali je cinjenica da covek i simpanza imaju poklapanje genetskog materijala 99,85 posto. Poklapanje genetskog materijala bilo koja dva coveka na planeti je 99, 985. znaci da su genetski nemac i japanac isti **** sto se genetike tice. sto znaci da se nemac sa punim pravom moze izjasniti i osecati japanac bez obzira sto nema kose oci.
 
ne znam na sta mislis kada pominjes genetiku ali je cinjenica da covek i simpanza imaju poklapanje genetskog materijala 99,85 posto. Poklapanje genetskog materijala bilo koja dva coveka na planeti je 99, 985. znaci da su genetski nemac i japanac isti **** sto se genetike tice. sto znaci da se nemac sa punim pravom moze izjasniti i osecati japanac bez obzira sto nema kose oci.

Да, тако и ми уживамо у новим епизодама хит серије "Боље Позовите Саула", иако нас национална припадност обавезује да негујемо тековине нове серије Цеце Бојковић "Breaking Валерија".
 

Back
Top