Стручна дефиниција нације?!
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 75

Tema: Стручна дефиниција нације?!

Ističe se
    Učlanjen
    19.08.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Стручна дефиниција нације?!

Поштовање господо.

Моје питање гласи, како ви дефинишете нацију?! Шта је нација? На чему се базира?

Кад нешто истражујем, користим све језике које говорим, уз животно искуство које сам стекао у Русији, Америци и Њемачкој. Подразумјева се, све у циљу ефикасности. С тим на уму, сматрам да не постоји аустријска, аустралијска и украјинска нација нпр. Белоруска. Мексичка. Америчка.

Нација није држављанство, нити самовоља једне народне групације. Нацију вежу четири елемента. Језик, заједничка историја, култура и географска дуготрајност. У суштини, не може се један народни корпус сматрати посебном нацијом, ако исти може да се уклопи са већ постојећим, сродним народним масама.

Шта ви мислите?

Хусар nije na forumu
    "Демократска"контрола демократских дебила.
    Poznat Хусар (avatar)
    Učlanjen
    06.04.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    300

Podrazumevano Re: Стручна дефиниција нације?!

Треба раздвојити појам нације и народа. На пример народ су Срби а нација Американци, Канађани, Аустралијанци, такозвани хрвати, украјинци ....
    Нације су тековина скоројевића а појавиле су се у задњих 100-200 година и њих је изнедрила Француска буржоаска револуција.
    Националне државе су по правилу скуп више народа на једном истом простору као што је на пример Аустралија где је над аухтохтоним народом Абориџанима извршен геноцид и они су готово сасвим нестали а онда су њихове просторе населили народи из целог света а највише британски робијаши. Тако је настала аусталијска нација.

Рецимо најпростија дефиниција нације.
    Скуп робијаша, авантуриста, криминалаца из различитих држава на једном јединственом простору који су преотели аухтохтоном народу извршивши геноцид над њим а који су потом претворили у сопствену државу криминалаца.
    Poslednji put ažurirao/la Хусар : 14.03.2015. u 10:44
    Демократија је савршено место где можеш да имаш сва права која не можеш нигде да оствариш.

Elita
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    364

Nacija je posebna grupa ljudi, koja je nastala na odredejenoj teritoriji, koja je kompaktna a nastanak je posledica bliske ili zajednicke etnicke i kultrurne srodnosti medju pripadnicima iste.

tu sam definiciju procitao negde...
    Poslednji put ažurirao/la snoshaj efendija : 14.03.2015. u 10:48
    .Ovu rezoluciju su predložile Francuska, Velika Britanija, SAD, Belgija, Maroko i Mađarska, a izglasana je uz podršku Rusije sa 13 naprama 0.

Buduća legenda Alter_Ego_ (avatar)
    Učlanjen
    02.12.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    504

Citat Original postavio С С Д Pogledaj poruku
    Поштовање господо.

Моје питање гласи, како ви дефинишете нацију?! Шта је нација? На чему се базира?

Кад нешто истражујем, користим све језике које говорим, уз животно искуство које сам стекао у Русији, Америци и Њемачкој. Подразумјева се, све у циљу ефикасности. С тим на уму, сматрам да не постоји аустријска, аустралијска и украјинска нација нпр. Белоруска. Мексичка. Америчка.

Нација није држављанство, нити самовоља једне народне групације. Нацију вежу четири елемента. Језик, заједничка историја, култура и географска дуготрајност. У суштини, не може се један народни корпус сматрати посебном нацијом, ако исти може да се уклопи са већ постојећим, сродним народним масама.

Шта ви мислите?
    Ја мислим да си ти прво решио да нађеш дефиницију нације која би највише одговарала Србима, па си даље кренуо да гледаш шта би то највише одгоарало нама Србима и закључио си да би језик био добра основа за стварање једне нације. Затим си додао још неке елементе који одговарају томе да околни народи који се не осећају Србима ипак буду Срби, против своје воље а онда си те критеријуме издвојио и направио дефиницију.

Приликом тражења стручне или научне дефиниције нечега мораш да примељујеш праве методе (и што је важно - објективне), јер ако ти је метод погрешан и резултат истраживање ће увек бити погрешан.

Domaćin KraNp (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    96

Po meni, nacija je skup vise naroda koje objedinjuje zajednicki vojni, politicki, ekonomski intres. Dok se narodi trude da imaju sto lepsu zastavu i da sto bolje igraju fudbal, nacije se trude da ostvare sto vece vojne, politicke, ekonomske, naucne, kulturne i svake druge ciljeve.
    "Ja ne mogu da podnesem bol, ja nisam kao drugi ljudi, bilo je pitanje on ili ja, jasno je da nisam mogao da budem JA, mene to boli, znam da sam ispao djubre ali sam bar ostao ziv"! PATAK DACA

Elita
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    364

Citat Original postavio Alter_Ego_ Pogledaj poruku
    Ја мислим да си ти прво решио да нађеш дефиницију нације која би највише одговарала Србима, па си даље кренуо да гледаш шта би то највише одгоарало нама Србима и закључио си да би језик био добра основа за стварање једне нације. Затим си додао још неке елементе који одговарају томе да околни народи који се не осећају Србима ипак буду Срби, против своје воље а онда си те критеријуме издвојио и направио дефиницију.

Приликом тражења стручне или научне дефиниције нечега мораш да примељујеш праве методе (и што је важно - објективне), јер ако ти је метод погрешан и резултат истраживање ће увек бити погрешан.
    nema tu mnogo filozofije.
    1. nacije kao takve su pocele da se formiraju sa krajem feudalizma ili pocetkom kapitalizma
    2. pripadnici nacije imaju isti jezik koji moze biti jako, veoma jako slican jeziku neke druge nacije ali se uvek razlikuje- makar u akcentima i bar u 5 prosto reci
    3.pripadnici nacije imaju iste obicaje i kulturu
    4. i najvaznije pripadnik neke nacije se slobodno izjasanjava kao pripadnik neke nacije ako se tako oseca i ako je kultruni, etnicki i jezicki pripadnik iste.
    .Ovu rezoluciju su predložile Francuska, Velika Britanija, SAD, Belgija, Maroko i Mađarska, a izglasana je uz podršku Rusije sa 13 naprama 0.

Buduća legenda 27E (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    668

definicije postoje u udzbenicima.

ne znam kako je zadnjih 15 godina, vljda se nije znacajno promenilo, u socijalizmu je bila korektna definicija

ne postoji baznijan nacija, sta god da se upinju da dokazu, i to je njihoa tradicija, kao takvi su usli i u viceve
    dokle god pucaju puske na ljubinom grobu nemci nece proci,
    a kad prestanu znajte da na ljubinom gobu nema vise zivih proletera

Buduća legenda Alter_Ego_ (avatar)
    Učlanjen
    02.12.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    504

Стварање нација је изузетно комплексан процес који се разликује од случаја до случаја па је изузетно тешко направити јединствену дефиницију, а посебно би било погрешно да се направи дефиниција па да сви они који се не уклапају у дату дефиницију буду проглашени за групације које нису нација.

Elita
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    364

Citat Original postavio 27E Pogledaj poruku
    definicije postoje u udzbenicima.

ne znam kako je zadnjih 15 godina, vljda se nije znacajno promenilo, u socijalizmu je bila korektna definicija

ne postoji baznijan nacija, sta god da se upinju da dokazu, i to je njihoa tradicija, kao takvi su usli i u viceve
    mislis na bosnjake ili na sve koji zive na teritoriji bosne u avnojevskim granicama?

Хусар nije na forumu
    "Демократска"контрола демократских дебила.
    Poznat Хусар (avatar)
    Učlanjen
    06.04.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    300

Citat Original postavio snoshaj efendija Pogledaj poruku
    nema tu mnogo filozofije.
    1. nacije kao takve su pocele da se formiraju sa krajem feudalizma ili pocetkom kapitalizma
    2. pripadnici nacije imaju isti jezik koji moze biti jako, veoma jako slican jeziku neke druge nacije ali se uvek razlikuje- makar u akcentima i bar u 5 prosto reci
    3.pripadnici nacije imaju iste obicaje i kulturu
    4. i najvaznije pripadnik neke nacije se slobodno izjasanjava kao pripadnik neke nacije ako se tako oseca i ako je kultruni, etnicki i jezicki pripadnik iste.
    1. Није тачно осим ако за тај период узимаш да је крај 18 и почетак 19-тог века. Први трагови капитализма су се појавили у Венецији још у 12-том веку.
    2. Припадници нација имају безброј језика и културолошки се потпуно разликују што зависи од народа из ког потичу.
    3. Припадници нација немају исте обичаје и културу.
    4. У принципу то је веома дискутабилно. Маса црнаца у САД не осећа уопште САД као своју државу. Такви су исто и Мексиканци, Италијани, Пољаци, Немци, Ирци ... У САД се управо сада дешава груписање народа. Свако своме јату бежи и из страха од припадника других народа долази до народног самоорганизовања. Ту су посебно изражени црнци, Кинези, Руси, Индијци који већ имају и своје интерне "државе" у које федерална САД полиција не сме ни да помоли нос.
    Poslednji put ažurirao/la Хусар : 14.03.2015. u 12:20
    Демократија је савршено место где можеш да имаш сва права која не можеш нигде да оствариш.

Iskusan
    Učlanjen
    22.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    104

nacija je triper novoga veka. zajednica ljudi okupljena oko ideologije, najčešće istoga porekla i kulture, a radi političkog manipulasnja njima.

Buduća legenda 27E (avatar)
    Učlanjen
    09.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    668

mislis na bosnjake ili na sve koji zive na teritoriji bosne u avnojevskim granicama?
    srbi se na tim teritorijama zovu srbi a cro su cro. nema trece.

nisam ja to izmislio, alija je to izmislio, njemu se zali sto ste od domacinskog sveta postali musavi talibani , cija braca su pakistanci i avganistanci a srbi su vam zakleti neprijatelji (jedini!?)
    dokle god pucaju puske na ljubinom grobu nemci nece proci,
    a kad prestanu znajte da na ljubinom gobu nema vise zivih proletera

Elita
    Učlanjen
    30.05.2012.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    29
    Reputaciona moć
    0

po meni nacija je složenica i sastavljena je iz dva logička dela

prvi logički deo je NA što znači "izvoli"
    a drugi je CIJA odnosno "američka služba"

dakle IZVOLI AMERKO
    jeftin narod, nov zakon o radu...

Aktivan član againstallodds (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Citat Original postavio Хусар Pogledaj poruku
    Треба раздвојити појам нације и народа. На пример народ су Срби а нација Американци, Канађани, Аустралијанци, такозвани хрвати, украјинци ....
    Нације су тековина скоројевића а појавиле су се у задњих 100-200 година и њих је изнедрила Француска буржоаска револуција.
    Националне државе су по правилу скуп више народа на једном истом простору као што је на пример Аустралија где је над аухтохтоним народом Абориџанима извршен геноцид и они су готово сасвим нестали а онда су њихове просторе населили народи из целог света а највише британски робијаши. Тако је настала аусталијска нација.

Рецимо најпростија дефиниција нације.
    Скуп робијаша, авантуриста, криминалаца из различитих држава на једном јединственом простору који су преотели аухтохтоном народу извршивши геноцид над њим а који су потом претворили у сопствену државу криминалаца.
    историја је до сада тако показала

Ističe se
    Učlanjen
    19.08.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Стручна дефиниција нације?!

Моја дефиниција не паше само Србима, него и Шпанцима, Французима, Енглезима, Русима, Кинезима, Арапима, Индијцима. Намеће се закључак (по твојој логици) да и њих преферирам, да сам арапскофранцускоруско....на ционалиста. Што нема везе с везом.

Засад је први одговор најлогичнији. Само да потврдим. Моја дефиниција нације је уствари дефиниција народа. А нације су првобитно политички ентитети, независни од народа којем припадају?

Нисам, видиш, сагледао ствар с те тачке гледишта. У том случају нације треба да се поистовијете с народом, јер су у том контексту пишање уз вјетар.
    Poslednji put ažurirao/la С С Д : 14.03.2015. u 12:12

Učlanjen
    04.07.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

етнос и нација

Elita Nosferatu___2 (avatar)
    Učlanjen
    18.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    336

За нацију су потребни:

1) Држава

2) Самовоља грађана те државе да се прогласе за нацију.

Ништа ти више не треба.

Јер, чим имају самовољу, значи да имају дебеле разлоге зашто се за исту проглашавају.

Elita
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    364

Citat Original postavio 27E Pogledaj poruku
    srbi se na tim teritorijama zovu srbi a cro su cro. nema trece.

nisam ja to izmislio, alija je to izmislio, njemu se zali sto ste od domacinskog sveta postali musavi talibani , cija braca su pakistanci i avganistanci a srbi su vam zakleti neprijatelji (jedini!?)
    Kod tebe postoji neka zabuna u vezi moje nacionalnosti- zbog nika verovatno al nema veze...
    Elem, imam dobroh prijatelja kome je otac Srbin-cist da ne moze biti cistiji (poreklo okolina Uzica) a majka cista Madjararica iz Debrecena. Ovde je rodjen, ovde su mu roditelji ziveli (majka uzela drzavljanstvo Sfrj u to vreme) Ipak on se iz nekog razloga koji je samo njemu poznat (o tome nismo nikad pricali) izjasnjava i oseca kao madjar. Krsten je u katolickoj crkvi, oba deteta su krstena u katolickoj crkvi i imaju tipicna madjarka imena. redovno posecuje rodbinu u madjarskoj. Ozenjen je srpkinjom , u kuci govore naravno srpski a oba deteta govore i madjarski. da ne bude zabune, reako mi je da nema nameru da uzima madjarski pasos a deca kada odrastu neka sami odluce kako ce se izjasnjavati. znaci-covek to ne radi da bi se ogrebao za madjarski pasos.

Učlanjen
    04.07.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    30

Citat Original postavio Nosferatu___2 Pogledaj poruku
    За нацију су потребни:

1) Држава

Ништа ти више не треба.

Јер, чим имају самовољу, значи да имају дебеле разлоге зашто се за исту проглашавају.
    ни мање,ни више

- - - - - - - - - -

Kod tebe postoji neka zabuna u vezi moje nacionalnosti- zbog nika verovatno al nema veze...
    Elem, imam dobroh prijatelja kome je otac Srbin-cist da ne moze biti cistiji (poreklo okolina Uzica) a majka cista Madjararica iz Debrecena. Ovde je rodjen, ovde su mu roditelji ziveli (majka uzela drzavljanstvo Sfrj u to vreme) Ipak on se iz nekog razloga koji je samo njemu poznat (o tome nismo nikad pricali) izjasnjava i oseca kao madjar. Krsten je u katolickoj crkvi, oba deteta su krstena u katolickoj crkvi i imaju tipicna madjarka imena. redovno posecuje rodbinu u madjarskoj. Ozenjen je srpkinjom , u kuci govore naravno srpski a oba deteta govore i madjarski. da ne bude zabune, reako mi je da nema nameru da uzima madjarski pasos a deca kada odrastu neka sami odluce kako ce se izjasnjavati. znaci-covek to ne radi da bi se ogrebao za madjarski pasos.
    још само да нам објасните шта је то Србин

каква генетика,какав културни образац,...

Elita
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    364

Citat Original postavio Nosferatu___2 Pogledaj poruku
    За нацију су потребни:

1) Држава

Ништа ти више не треба.

Probaj Srbinu koji zivi u Hrvatskoj da kazes da je pripadnik hrvatske nacije ima oko da ti izvadi.

Buduća legenda Rayela (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    957

Citat Original postavio С С Д Pogledaj poruku
    М
    . Моја дефиниција нације је уствари дефиниција народа.
    .
    Pa onda nista, posto je rec narod isto sto i rec nacija ( samo na drugim jezicima)
    Ko si bre ti da pricas o svojim definicijama, a ne znas ni jedan strani jezik?
    I kakva sad strucna definicija? Zar nije dovoljno samo definicija? Ima valjda i nestrucnih i polustrucnih? Ti si neki shloser?

Učlanjen
    18.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    336

Иначе успех нације се огледа у томе колико је она способна да људе који се затекну на њеној територији претвори у wirklich припаднике нације.

Зато је Америка заправо најуспешнија нација, јер она не само да је асимиларала сва људска бића која живе унутар својих граница у своју Нацију, већ је асимилирала много људи који у њој не живе, нити су је икад посетили.

То нам је сјајно објашњено у документарном филму немачког антиглобалистичког режисера Ханц Рамштајна, добитника Чавезове Звезде 3. степена.

- - - - - - - - - -

Probaj Srbinu koji zivi u Hrvatskoj da kazes da je pripadnik hrvatske nacije ima oko da ti izvadi.
    То је зато што Хрватска због неких несрећних догађања није успела да асимлује своје грађане српског порекла.

Али јесте, рецимо, Италијане из Истре.

Па тако имамо пример чувеног политичара Тонина Пичкуле, или Еуросонг представнице Клаудије Бени.

Пардон, Пицуле.

Elita
    Učlanjen
    08.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    364

Citat Original postavio againstallodds Pogledaj poruku
    ни мање,ни више

- - - - - - - - - -

још само да нам објасните шта је то Србин

каква генетика,какав културни образац,...
    ne znam na sta mislis kada pominjes genetiku ali je cinjenica da covek i simpanza imaju poklapanje genetskog materijala 99,85 posto. Poklapanje genetskog materijala bilo koja dva coveka na planeti je 99, 985. znaci da su genetski nemac i japanac isti **** sto se genetike tice. sto znaci da se nemac sa punim pravom moze izjasniti i osecati japanac bez obzira sto nema kose oci.

gost 204907 nije na forumu
    тачно је фртаљ до пуног сата
    Elita
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Elementi: tertorija, zajednički jezik, vera, ideja nacionalnog okuplljanja - nacionalni duh, ideje, mitovi su osnova, svaka nacija ima..sa vremenom, kroz istoriji, su neki elementi manje bili važni, pa se prijdaje više značaja ovim poslednje nabrojanim.

Učlanjen
    18.11.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    336

ne znam na sta mislis kada pominjes genetiku ali je cinjenica da covek i simpanza imaju poklapanje genetskog materijala 99,85 posto. Poklapanje genetskog materijala bilo koja dva coveka na planeti je 99, 985. znaci da su genetski nemac i japanac isti **** sto se genetike tice. sto znaci da se nemac sa punim pravom moze izjasniti i osecati japanac bez obzira sto nema kose oci.
    Да, тако и ми уживамо у новим епизодама хит серије "Боље Позовите Саула", иако нас национална припадност обавезује да негујемо тековине нове серије Цеце Бојковић "Breaking Валерија".

Slične teme

1. Стање нације и Александар Вулин
    Autor Komunistkinja u forumu Politika
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 09.03.2010., 23:25
  2. Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 17.10.2009., 19:40
  3. Анестезија нације
    Autor Стефан ИПХ u forumu Politika
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 09.09.2008., 13:55
  4. Odgovora: 10