Zvanična odluka: Košarkaški savez Kosova postao član FIBA!

Alter_Ego_

Stara legenda
Poruka
76.074
Zvanična odluka: Košarkaški savez Kosova postao član FIBA!



Kako je saopštila FIBA, Košarkaški savez Kosova primljen je u članstvo ove organizacije.

570789_fiba_f.jpg


"Odluka je doneta na sastanku Izvršnog komiteta, na osnovu prijema Kosova u Olimpijski komitet decembra 2014. godine, u skladu sa članom 3.7. U skladu sa tim, FIBA Evrope će raditi na uključivanju nacionalnih selekcija Kosova u takmičenja od početka leta", navodi FIBA.

Nedavno su čelnici Košarkaškog saveza Srbije izrazili nadu da neće doći do prijema Kosova u članstvo FIBA, ali je to bilo neizbežno, shodno priznanju MOK-a. Nakon toga, zatraženo je da ne bude međusobnih utakmica.

http://sport.blic.rs/Kosarka/Evrops...luka-Kosarkaski-savez-Kosova-postao-clan-FIBA

Ова Влада по први пут у историји ређа успех за успехом. Још један историјски упех - Косово примљено у ФИБА!!! И то, по први пут у историји Србије!!!

Све честитке заслужују Влада Републике Србије и Кошаркашки савез Косова.

:klap:
 
vest ti je bajata i budja se
sta si ti ocekivao da neko ko je zaradio milione u Americi sad ulazi u sukob sa americkim interesima
i kakve veze ima ovo sa vladom? ima veze sa djilasom,divcem,bodirogom i tom ekipom
inace divac je clan borda direktora FIBA

A mi treba da poverujemo da jedna zemlja odlucuje? Pa ako to i jeste slucaj, to nije Srbija.

Pokusavas da kritikujes Vladu Divca za bilo sta? :roll:
 
vest ti je bajata i budja se
sta si ti ocekivao da neko ko je zaradio milione u Americi sad ulazi u sukob sa americkim interesima
i kakve veze ima ovo sa vladom? ima veze sa djilasom,divcem,bodirogom i tom ekipom
inace divac je clan borda direktora FIBA

Како то мислиш бајата кад је објављена пре мање од 12 сати?
 
Cudna zemlja ta Srbija!
Najprije njezini predstavnici sute kod prijema Kosova u Olimpijski Komitet, sada ce osutati i priznati "regularnost " prijema u FIBA, a Fudbalski savez Srbije vec je dao podrsku Sukeru, osvjedocenom prijatelju Kosova koji se nada da ce reprezentacija Hrvatske biti ta koja ce odigrati prvu sluzbenu utakmicu sa rep. Kosova, za clana IK Evropske fudbalske Unije.
 
Clan borda ovog ili onog. Nijedan predsedavajuci, nijedan odlucujuci.

Jos ce da ispadne da je Vlada Divac napravio Briselski sporazum, a da je Vucic neduzna usputna zrtva celog procesa :roll: :roll: :roll:

zaboravih da ti divcu pristupas sa stanovnistva njegove politicke angazovanosti
ali ona nazalost glasi - sa svakom garniturom dobar
koja je politicka opcija Zeljka Mitrovica?
sportisti nemaju opciju,politicari nemaju ideologiju to je sustina neoliberalnog kapitalizma - svima je vodilja parola "pare ne smrde"
 
Још један успех Вучићеве владе.
Надам се да ће убрзо повећати цене струје и комуналије за најмање 300%, до лета смањити плате за 50%, како би нам свима било боље и Србија још више цветала на свом безалтернативном путу.
 
Meni nije jasno kako ljudi mogu biti toliko naivni i tupiti kako ne treba miješati sport i politiku!? To mi je ili jako naivno ili jako zlonamijerno. Ovdje se radi o tome da jedna politička struja kosovskih Albanaca zloupotrebljava sport u političke svrhe. E sad, koje su to svrhe? Prvo, psihološka propaganda, kojom žele poslati poruku kako su "uspješniji" nego što realno jesu, žele prostor i slobode sporta iskoristiti u vlastitu političku promidžbu (propagandu). Ima tu jako mnogo odaslanih političkih poruka, ovim ovakvim manevrima, ne bi sve stalo da i želimo napisati. Ali ono što treba reći je to da mi nisu dobronamjerni oni koji govore: sportaši ne trebaju biti kažnjavani, ne treba miješati sport i politiku Zašto? Zato što u slučaju uspješnih sportskih rezultata se političke elite skrivaju iza rezultata sportaša, upravo dobri rezultati sportaša otvaraju vrata političkim elitama za manifestaciju trijumfalizma. To je čista zluoporaba sporta u političke svrhe, tko to ne vidi ili ne želi priznati ili namjerno okreće glavu na drugu stranu ne želi ništa dobro. Kako netko može reći da sport nije politika? Eventualno samo amaterski sport, donekle i individualni sportovi zadovoljavaju kriterij odmaka od političkog života, ali ovaj profi-sport, a naročito ekipni sportovi, ovo gdje je sve iskrojeno po kroju država (mislim na broj klubova, pa reprezentacije država) to je sve regulirano po šemi državnog razgraničenja, u tim relacijama govoriti da sport i politika nemaju veze je velika neistina. Međutim ovdje se radi o tome, kao i kod primanja u MOK da jedna sportska ustavova se stavlja u položaj da donosi politička rješenja.

Ako kosovskim Albancima treba omogućiti sportske nastupe, ima drugih načina, a ne da se preko sportskih institucija vrši politički pritisak u neke propagandne svrhe i slanja poruka. Ako se radi o amaterskim natjecanjima, mislim da nitko dobronamjerni im to ne bi onemogućavao, za individualne sportove također postoji relativno jednostavna rješenja, međutim u ovom prestižnom dijelu su stvari jako krhke i podložne zlouporabama, a nitko objektivan to ne želi stopirati.

Moram dodati da svaka čast košarci i FIBI, ali oko nogometa se ipak glavne bitke vode. To je još prilično neizvjesno što li će od toga ispasti!? Moram priznati da sam iznenađen da su uspijeli isposlovati i prijateljske s zvjezdicom (koju već "sakrivaju", po meni je i to politička poruka jer politička elita želi poslati svojim podanicima poruku da te zvijezdice nema jer toj političkoj eliti ta zvjezdica kvari račune) kao što sam iznenađen da su uspjeli u MOK na mala vrata. Za neke druge sportove poput rukometa i nisam toliko iznenađen, jer u nekim sportovima je to lakše izvesti, ali u košarci su vaše strukture prilično jake i čudno mi je da su tu uspijeli progurati, ali objašnjeno je da u ključnom odborima FIBE nema nikog od "srpskih saveznika" koji bi se mogli suprotstaviti donošenju ovakvih odluka. Uglavnom, sve ovo koristi politička elita u svrhu uvjeravanja vlastitih podanika da su stvari lijepše nego što realno jesu. Osnovna svrha je da im sportska priredba, odnosno njihove ekipe u sportskim natjecanjima služe kao pokazatelj njihovog političkog statusa, pored onog prisutnog na skoro svim meridijanima kruha i igara tj, usmjeravanje pozornosti od realnih poteškoca i stanja stvari.

Iskreno, da se radi o stvarno iskrenim i plemenitim namjerama, čoijek bi još i rekao: ajde, pustite im neka se zabavljaju, ali kako da se tako postavimo po tom pitanju kad znamo da su to skrivene i podmukle namjere? Čudi me da po međunarodnim forumima to ne percipiraju? Nečasne radnje, ne samo usmjerene prema državi Srbiji i srpskom nacionalnom korpusu, već se radi o izrugivanju sveukupnim pravilima međunarodne zajednice, a sve pod opravdanjem jednom riječju "sport".

I još jedna stvar se prešućuje u ovoj priči, a to je da (ako nešto nije promijenjeno u novije vrijeme) se reprezentacija za koji netko nastupa ne može samo tako mijenjati. Barem u nogometu je kao pretpostavka za promijenu reprezentacije da igrač ostane bez državljanstva dosadašnje reprezentacije i to bez svoje krivnje. Kada se Crna Gora 2006.g. razdvojila od Srbije je druga situacija, jer se CG odvojila od države za koju su njihovi sportaši do sada nastupali pa su igrači imali ajmo to nazvati pravo izbora, ali nisu reprezentativci CG prije toga nastupali za treće zemlje, bili njihovi reprezentativci, pa osamostaljenjem odabrali CG. Ovdje je masa ljudi u debeloj zabludi jer se zanose s idejom kako bi "pola švicarske" promijenilo nacionalni dres, a to po postojećim propisima nije moguće, a o tome se ne govori. Sve skupa sve ovo se vrti oko vjerovanja, a svatko vjeruje ono što mu se kao sviđa a koliko je nešto objektivno moguće o tome ne razmišljaju jer žive u "uvjerenjima". Zašto tim dečkima nitko ne kaže da ne mogu samo tako napustiti reprezentaciju jedne države? Mislim, znam ja zašto, zato jer ti koji manipuliraju njima im ide direkno u korist da se takva uvjerenja šire i dalje.

Krajem godine se izvlače kuglice za kvale SP18 u Rusiji, tu ponovo očekujem šou i daljna blefiranja kosovskih Albanaca, ponovo će se do zadnjeg jutra "govoriti" kako će kosovo* biti u bubnju, ali uprkos snažnom mehanizmu propagande nisam baš siguran da će biti ove zime u tom bubnju. Moje mišljenje je da je nogomet presnažna stvar da bi se olako prešlo preko toga. Ako smijem karikirati, bojim se da čak i sama Srbija (Dačić, Vučić, Tole) predloži njihovo ubacivanje u bubanj, da to ne bi išlo baš samo tako lako.
 
ko ne bude hteo da igra i izadje pred javnost sa razlogom bice osudjen od drzave na nacin da ce moci samo da pimpla u sobi.. videcete prospreitetne naprednjake kako ce to da resavaju sa svojim prijateljima siptarima

treba ovo preseci i reci im da mogu da se igraju sami.... pa kad to urade svi savezi ima da ti dolaze na noge i da te mole...od politicara do svetskih organizacija jer njima ovo ponizavanje srbije najvise i treba radi neceg novog....

ispade onaj vuckov sin sto pali hrvatsku zastavu na fejsu veci patriota od oca....
 

Back
Top