Препоруке за куповину возила


Kao sto rekoh, dizele, pogotovo ove malo vece, niko ne kupuje u Evropi ko prelazi manje od 30K godisnje - sto znaci, 10 godina star auto je presao minimum 300K.
Verovatnoca da je drugacije je ekstremno mali izuzetak, tako da racunaj da je na tim renoima prava kilometraza oko 300K, sto znaci da mozes svasta da ocekujes, i to ne nimalo jeftine kvarove.
A moze da se potrefi i da sve radi perfektno, ali mislim da je ipak veca verovatnoca da ce te sacekati dosta toga.

Prvi momenat, kada ces zamrzeti taj auto, bice kada budes morao da promenis sijalicu fara - ako nemas tanke lopovske ruke i veste prste, nayebao si! :D
 
Bas sam se bio nameracio na jednog pasata B6 karavana sa 77 Kw kad ono razocarenje,kod komsije na golfu 5 sa istim motorom a kog je uzeo novog pukla klipnjaca i probila blok motora.Toliko sam imao poverenje u 1,9 tdi sad stvarno vise neznam sta kupit od novijih dizela a da nema neku manu.Sto je najgore nadjoh na netu da je to vec poznata boljka tih motora a da pravi razlog pucanja neznaju vec samo nagadjaju.

http://www.vw-club.rs/forum/index.php?topic=70675.0
 
Moze da pukne od prevelikog termickog opterecenja.
Postoji isto jedna elementarna stvar za dizele - ne treba da se teraju na visokim obrtajima i da se prze kao benzinci.
Ali prosecan balkanac misli TDI je Turbo, znaci moze da ide "turbo", jer to turbo ih asocira na brzinu.
Koliko god da novi dizeli MOGU da idu dobro i zestoko kao benzinci, elementarna fizika ostaje: dizel gorivo prilikom kompresije dostize temperaturu skoro duplo vecu od benzina. Zato i daje veci obrtni momenat pri manjim obrtajima od benzinca.
Medjutim, ako se tera na visokim obrtajima, ta temperatura je jos mnogo veca, pa je i termicko opterrcenje vece. Zato se dizeli sjebu kad se prze.
Ali balkanacu se ***** za fiziku, dok ne mora da izvadi kesh iz dzepa.
 
zasto im je problem da uvecaju klipnjacu 10 posto .

onda nece da puca

stvarno ne kapiram , poznati problem a lako resenje

- - - - - - - - - -

pomesao sam klipnjacu i malu pesnicu

svejedno ojacaj deo na podrucju gde puca , verovatno puca na nekom slabom mestu

- - - - - - - - - -

a i te sijalice , mali motorici a ne mozes prici faru

nekad sam vozio granadu , rekord , audi 100 , bmw5 , svima motori oko i preko 2000 ,

duplo veci nego ovi sad , gabaritno

pa ima mesta da udju dvoje pod haubu
 
Moze da pukne od prevelikog termickog opterecenja.
Postoji isto jedna elementarna stvar za dizele - ne treba da se teraju na visokim obrtajima i da se prze kao benzinci.
Ali prosecan balkanac misli TDI je Turbo, znaci moze da ide "turbo", jer to turbo ih asocira na brzinu.
Koliko god da novi dizeli MOGU da idu dobro i zestoko kao benzinci, elementarna fizika ostaje: dizel gorivo prilikom kompresije dostize temperaturu skoro duplo vecu od benzina. Zato i daje veci obrtni momenat pri manjim obrtajima od benzinca.
Medjutim, ako se tera na visokim obrtajima, ta temperatura je jos mnogo veca, pa je i termicko opterrcenje vece. Zato se dizeli sjebu kad se prze.
Ali balkanacu se ***** za fiziku, dok ne mora da izvadi kesh iz dzepa.

Taj prijatelj o kome pisem da mu je pukla klipnjaca na 1,9 tdi motoru je gori od nekog penzionera, taj ni na auto putu ne prelazi ogranicenje tako da prica o nekakvom przenju ne prolazi bar kad je on u pitanju..Evo vec tri dana lutam po netu i na starnim forumima ljudi pisu o tom problemu i da se desava na modelima sa kodnom oznakom BXE(cini mi se) a da je jedan od uzroka i taj sto su kao ugradjivali neke losije lezaje i da se to desava samo na modelima od 2006-2008 god.
 
Znaci svi oni silni gastarbajteri koji su dolazili iz Nemacke sa dizelasima a koji su ih svojevremeno drzali do panja preko 1000 km nisu uspeli da dodju do Jugoslavije?
Secam se Mercedesa 200D W124 koji je vozio svaba maksimalnih 160 km/h i ja ga obidjem i razvucem preko 200 ali ga onda spustim na 120 i evo njega uskoro i tako vise puta al on ga drzi na maksimumu i tako ga vozi.
Njemu se eto nije raspao dizelas a uostalom evo sta kazu neki o dizel motorima.
To je pogrešan koncept jer neopterećen motor ili malo opterećen motor ima sve predispozicije da traje kraće i češće se kvari.

Komora za sagorevanje dizel motora je pakao. Temperatura može da dostigne i preko 530 0 C. Zanimljivo je da je dizel motor i konstruisan tako da može da radi na relativno visokoj temperaturi pod velikim opterećenjem. Visok pritisak koji nastaje u komori za sagorevanje predstavlja samu filozofiju procesa paljenja: kompresovanjem vazduha povećava se njegova temperatura usled čega se pali naknadno ubrizgano gorivo.
Dizel motori treba da rade na 80 % snage 80% vremena. Kada ovako rade temperatura u motoru obezbedjuje efikasnost i dugovečnost. Nasuprot popularnom verovanju ni novi, elektrnonski kontrolisani motori, nisu izuzeti iz ovog pravila pa ni njima ne prija rad bez optimalnog opterećenja na duge staze.

Opterećenje motora im uticaj na temperaturu ulja koje igra glavnu ulogu u dugovečnosti i ispravnosti motora. Ako motor dugo radi bez optimalnog opterećenja ulje ne uspeva da se zagreje i zbog toga se stvara mulj na dnu kartera i na kraju prestaje podmazivanje ili se znatno smanji.

Kada već govorimo o radnim temperaturama moramo da znamo da postoji nekoliko oblasti u motoru koje rade na različitim temperaturama pod različitim uslovima opterećenja. Na primer, kada startujete motor i pokrenete ga na praznom hodi ili pri malim obrtajima primetićete da se kazaljka pokazivača temperature ne pokreće mnogo. Pokazivaće oko 60 0C. Kada se motor optereti duže vreme pokazivaće oko 80 0C ili malo više ako je zatvoren sistem hladjenja.

U početku opterećenja kada je temperatura rashladne tečnosti niska temperatura komore za sagorevanje je manja od optimalne. To dovodi do stvaranja viška čadji ili ugljenika koji se taloži na karike, dizne i ventile što su uslovi za smanjenje trajanja ovih komponenti.
Garež se taloži na ventile i ležište ventila pa dolazi do oštećenja ako motor radi bez opterećenja posebno dok je nov.
Čak i kad je opterećenje umereno, kada je rashladna tečnost dostigne normalnu radnu temperaturu temperatura ulja često ostaje manja od dovoljne za optimalan rad (osim ako motor nema termostat u hladnjaku ulja). Ovo je značajan i često previdjen aspekt kada je neopterećen motor u pitanju.
Posledice rada motora sa hladnim uljem su povećanje mulja u ulju kao i nesposobnost ulja da ispari vodu koja se skuplja tako što deo izduvnih gasova prodje pored ventila u karter a u izduvnim gasovima ima vodene pare. Ako je ulje dovoljno zagrejano voda će ispariti i neće se skupljati u karteru. Mulj iz ulja se taloži na sve delove koji se podmazuju i vremenom dolazi do lošijeg podmazivanja vitalnih delova motora.
Suština je da treba izbegavati voznju sa nedovoljno opterećinm motorom. Ako to već radite poterajte ga i do 80 % opterećenja s vremena na vreme da zaustavite stvaranje mulja. Očistiće se i ležišta ventila kao i pečurka pa neće do taloženja gareži koja sprečava potpuno zatvaranje. I naravno, vršite redovno hemijsku analizu ulja. Prvim postupkom će se u komori za sagorevanje smanjiti naslage a drugi će vas na vreme upozoriti ako se pojave posledice nedovoljnog opterećenja motora.
 
Znaci po ovom novopazarcu na remontu turbine se zaradi ciusto 200€ a citav remont kosta 200€? :hahaha:
Generalka na motoru se naplacuje 150-200€ za ruke a njemu je cista zarada 500€?:rotf:
Toooo kralju nastavi i dalje da se blamiras!
Ustvari,to mozda i jeste tako al kod njegovog suraka!:zcepanje:
Surak kad mu radi benzinca zbog ciste ekoloske svesti ne naplacuje svoje usluge!:hahaha:
A plinasima verovatno placa kad dodju kod njega samo da ih omirise!
 
Kad vozis krsha od 300+ hiljada km, svejedno ti je sta je - kvarovi te cekaju na svakom cosku, nema iznenadjenja.
Nije tacno!
Moj brat vozi Mondeo 2.0TDCI sa 345k km i evo od februara 2016 od ulaganja je imao zadnje plocice i akumulator zimus.
I jel to sad ulaganje a presao je 30k km otkad je uvezen?
Stvar je u odrzavanju a ovaj Mondeo ima ful servisnu knjizicu gde se vidi da je odrzavan kako treba.
Buraz je kukao kako ne bi auto sa 315k km a kad sam ga uspeo nagovoriti i kad ga je probao sad kad bi mu postavio pitanje dali treba da se vozi auto sa 300k km samo bi se nasmejao.
 
Nije tacno!
Moj brat vozi Mondeo 2.0TDCI sa 345k km i evo od februara 2016 od ulaganja je imao zadnje plocice i akumulator zimus.
I jel to sad ulaganje a presao je 30k km otkad je uvezen?
Stvar je u odrzavanju a ovaj Mondeo ima ful servisnu knjizicu gde se vidi da je odrzavan kako treba.
Buraz je kukao kako ne bi auto sa 315k km a kad sam ga uspeo nagovoriti i kad ga je probao sad kad bi mu postavio pitanje dali treba da se vozi auto sa 300k km samo bi se nasmejao.

To je izuzetak, jer je odlicno odrzavan. Ali koliki je procenat odlicno odrzavanih auta? Jako mali.
I retko kada, kada kupis auto sa toliko km, znas kompletnu istoriju.
Servisnu knjizicu je lako falsifikovati - to svi dobro znamo. Jedino ako poznajes od koga je auto.
U ulici zivi jedna zena, koja vozi Lagunu 1996. godiste, koja je presla 450K, i svaki put kad vidim taj auto, ne mogu da se nacudim u kako je dobrom stanju.
S druge strane, vec sam pominjao mog product managera, ciji BMW petica (s kraja 2016. godine), iznutra je toliko unisten da kao da je presao pola miliona km. Vec je imao kvar na menjacu od preko 600 evra (u pitanju je tiptronic menjac).
Ali i to je izuzetak - skoro svaki drugi BMW tako mlad je u vrhunskom stanju.
 
ali ti ocigledno dobro ne znas da neki proizvodjaci imaju lepo zavedene kataloge servisa u kompjuteru i svaki pregled mozes videti u njemu..

Cek, hajde da vidimo kolilo ke to realno izvodljivo: da bi se svaki pregled-servis zabelezio u taj katalog, neka osoba iz servisa mora da to upise. Da bi upisao, mora da ima adekvatan program koji vrsi zapis u tu centralnu bazu podataka (katalog servisa), za konkretnog proizvodjaca za koji radi servis. Moja dva pitanja ovde:
1. Koliko auto-servisa ima adekvatan komjuterski program za konkretnog proizvodjaca?
2. Koliko se mozes pouzdati da ce radnik koji treba da to unese zaista da unese?
Verovatnoca za 1 pitanje je manja od 10%, verovatnoca za drugo manja od 30%.
 
Poslednja izmena:

Back
Top