Nezaposlenost i zaposlenost u Srbiji 2015

Droid

Buduća legenda
Poruka
49.790
Fantasticni prvi rezultati reformi fantasticne SNS partije!

Nezaposlenost:

serbia-unemployment-rate.png


Jasno je da smo na pravom putu !

:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Не постоји тачна евиденција о броју незапослених, јер неке људе на Бироу бришу ако се не јаве тачно на два месеца, или не докажу да су тражили посао у међувремену.

Да не причамо о људима који се уопште ни пријављују, јер се и не надају да ће се запослити.

И на крају, у запослене третирају и оне који нису примили плату неколико година, а фирма никако да оде под стечај, не уплаћује им се здравствено, пензијско, они су невидљиви за систем.
 
Господар користи податке о незапослености Завода за статистику, јер му тај податак одговара а податак је глупост најобичнија.

Гори су подаци НСЗ, који су опет тотално нетачни јер бришу са евиденције оне који се не јављају редовно а многи се не јављају јер не желе да учествују у дебилним процедурама.

Даље, гомила тих људи је запослена на црно, својевољно или невољно.
 
Не постоји тачна евиденција о броју незапослених, јер неке људе на Бироу бришу ако се не јаве тачно на два месеца, или не докажу да су тражили посао у међувремену.

Да не причамо о људима који се уопште ни пријављују, јер се и не надају да ће се запослити.

И на крају, у запослене третирају и оне који нису примили плату неколико година, а фирма никако да оде под стечај, не уплаћује им се здравствено, пензијско, они су невидљиви за систем.
Nezaposleno je ono lice koje je na evidenciji biroa, koje bi prihvatilo ponuđeni posao i koje aktivno traži isti... tako je svugdje na svijetu...

- - - - - - - - - -

ja znam gomilu ljudi koji se verovatno po tim statistikama vode kao nezaposleni a prave solidne pare tako što ono rade nešto snalaze se tako da...

Ima i toga... mnogi rade na crno, a šatro su na birou...

- - - - - - - - - -

Inače, oko ovog procenta nezaposlenosti (tj. stope nezaposlenosti) se može spekulisati... pravi indikator za stanje u zemlji je broje zaposlenih tj. da li je došlo do otvaranja novih radnih mjesta... i naravno prosječna plata (u realnom sektoru prije svega)....
 
eto nesto i ja da saznam

samo ne znam kod nas u koju kategoriju spadaju, mani ti taj MOR

evo još jednom... ovaj podatak sa kojim naprednjaci izlaze je anketna stopa nezaposlenosti (Zavod za statistiku radi anketu na reprezentativnom uzorku u toku određenog vremena da li neko nešto radi tj. da li ostvaruje neki prihod ili traži posao- aktivno)... ova stopa nezaposlenosti je po pravilu mnogo niža od evidencione stope (tj. od onih koji su na birou) jer na birou ima mnogo ljudi (sigurno 30-40%) koji su tamo samo zbog nekih privilegija (zdravstveno osiguranje npr.) i ne traže posao uopšte...
 
Не постоји тачна евиденција о броју незапослених, јер неке људе на Бироу бришу ако се не јаве тачно на два месеца, или не докажу да су тражили посао у међувремену.

Да не причамо о људима који се уопште ни пријављују, јер се и не надају да ће се запослити.

И на крају, у запослене третирају и оне који нису примили плату неколико година, а фирма никако да оде под стечај, не уплаћује им се здравствено, пензијско, они су невидљиви за систем.

Mislim da u zaposlene racunaju i one koji rade prko zadruga. Znaci vode nekog ko radi 5 dana mesecno u zaposlene. Gleledam kod mene na poslu svaki dan takve slucajeve. Jos im skinu i neki deciji dodatak za nezaposlene.
 
evo još jednom... ovaj podatak sa kojim naprednjaci izlaze je anketna stopa nezaposlenosti (Zavod za statistiku radi anketu na reprezentativnom uzorku u toku određenog vremena da li neko nešto radi tj. da li ostvaruje neki prihod ili traži posao- aktivno)... ova stopa nezaposlenosti je po pravilu mnogo niža od evidencione stope (tj. od onih koji su na birou) jer na birou ima mnogo ljudi (sigurno 30-40%) koji su tamo samo zbog nekih privilegija (zdravstveno osiguranje npr.) i ne traže posao uopšte...

Zdravstveno osiguranje nije privilegija za nezaposlene, vec zakonom definisano pravo.

Prijava na biro nije uslov za dobijanje zdravstvenog osiguranja za nezaposlene btw.
 
Poslednja izmena:
Nego u Fondu zdr osiguranja, i nije potrebno biti prijavljen na biro.

Moguće da je to u Srbiji promijenjeno... u RS je još uvijek ovako kao što sam ja rekao... ali nebitno, traže i u Srbiji potvrdu da si na birou za razne stvari (za jeftiniji studentski dom, za drva, za ovo za ono)... zato ljudi misle da oni budu prijavljeni za svaki slučaj na birou iako ne traže uopšte posao...
 
Moguće da je to u Srbiji promijenjeno... u RS je još uvijek ovako kao što sam ja rekao... ali nebitno, traže i u Srbiji potvrdu da si na birou za razne stvari (za jeftiniji studentski dom, za drva, za ovo za ono)... zato ljudi misle da oni budu prijavljeni za svaki slučaj na birou iako ne traže uopšte posao...

To zasto je neko prijavljen na biro nikog ne treba da tice, to je pravo nezaposlenih.
 
Naravno da treba da se tiče... pa uslov da bi se prijavio na biro je da tražiš posao... država treba da maksimalno motiviše ljude da traže posao a ne da lijenčare pa i zakonodavnim rješenjima i socijalnom politikom... ;)

Ne. To da li je neko uzeo potvrdu sa biroa da je nezaposlen da bi time olaksao detetu za studentski dom, ili taj ogrev sto spominjes, to je pravo proisteklo iz prava da nezaposleno lice bude prijavljeno na biro.

A tvoje subjektivne ocene o ''lencarenju'' ne bih komentarisao.
 

Back
Top