Preminuo Vlade Divljan

krinka5

Elita
Poruka
24.391
Pošto vidim da se niko nije setio da objavi vest o tragičnoj smrti Vlade Divljana (k'o pseto da je krepalo) nerado obaveštavam publikum muzičke sekcije na krsti o tom žalosnom događaju.

"Vest o smrti velikana jugoslovenske i srpske muzike Vlade Divljana duboko je potresla javnost. Kako je saopšteno iz produkcijske kuće „Long plej”, Divljan je preminuo ujutro u Beču, u 56. godini, posle i duge i teške bolesti. Datum i mesto sahrane biće objavljeni naknadno.

Divljan je bio jedna od najznačajnijih muzičkih ličnosti na prostoru bivše Jugoslavije: bio je koosnivač kultne beogradske, novotalasne grupe VIS „Idoli”, priznati autor muzike za pozorište, film i televiziju, kao i kompozitor muzike za decu.

Poslednjih godina svirao je sa hrvatskim „Ljetno kino big bendom”, koji je predvodio njegov stari prijatelj Maks Juričić, nekadašnji gitarista grupa „Film” i „Vještice”. Sa njima je snimio album „Četiri godišnja doba” i održao poslednji koncert u Beogradu 2013, dok je onaj zakazan za novembar prošle godine bio otkazan zbog bolesti. Upravo je Juričić pre nešto više od mesec dana izjavio za hrvatske medije da se Divljan bori za život, nakon čega se beogradski muzičar i sam oglasio rečima: „Daleko sam od bilo kakve životne ugroženosti”, dodavši:

„Istina je da mi je pre dve godine dijagnostifikovan tumor na slepom crevu koji je početkom prošle godine poslat u mirovinu…”

Iako je tada najavio izlazak novog singla „Neposlušna građanka”, koji je snimio sa grupom beogradskih muzičara, nažalost, nije doživeo objavljivanje pesme.

Klinac iz srca Beograda, rođen 1958. godine prošlog veka muzički se kalio u sastavima „Merlin” i „Zvuk ulice”, a grupu VIS „Idoli” osnovao je 1981, sa drugom iz škole Srđanom Šaperom (bendu su se ubrzo pridružili Nebojša Krstić i Zdenko Kolar). Te godine je objavljena i kultna kompilacija „Paket aranžman”, na kojoj su se, osim pesama „Idola”, našle i numere „Šarla akrobate” i „Električnog orgazma”. To je bila ploča koja je utrla put beogradskoj novotalasnoj sceni i danas važi za jedan od najuticajnijih albuma jugoslovenske rok scene!

„Idoli” su za četiri godine postojanja objavili „samo” tri studijska albuma, ali je njihov opus ušao u anale ovdašnje muzike. Kako je sam Divljan svojevremeno izjavio za „Politiku” – period proveden u bendu bio je kratak, ali sladak, kao i da je do raspada sastava došlo u pravom trenutku... „Kada smo se rastali 1984. godine mislio sam da imamo još mnogo toga da kažemo.”

Nakon „Idola” nastavio je solo karijeru objavivši četiri studijska albuma, kao i četiri ploče za decu, zajedno sa frontmenom „Električnog orgazma” Srđanom Gojkovićem Giletom. Potpisao je i muziku za filmove „Šest dana juna”, „Kako je propao rokenrol”, „Crni bombarder”, „Sedam i po”, „Tri palme za dve bitange i ribicu”, „Čekaj me ja sigurno neću doći”.

Nakon početka ratnih sukoba na ovim prostorima, sa porodicom odlazi u daleku Australiju, gde je živeo sedam godina, da bi se 1998. skrasio u Beču. Ovdašnja publika poslednjih godina imala je priliku da ga sluša na osmomartovskim koncertima u Beogradu, na festivalima u gradovima Srbije, kao i regiona."
 
Poslednja izmena:

Back
Top