Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.268
Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина
Политика

ИНТЕРВЈУ: МАЈА ГОЈКОВИЋ, председница Народне скупштине

Србија и Албанија имају отворених питања и њих не треба гурати под тепих, али имају и много заједничких интереса, важних за обе државе, које лакше могу остварити ако сарађују, каже Маја Гојковић, председница Народне Скупштине Србије после посете Албанији. Она у интервју за „Политику” истиче да је „зато добро што смо се договорили о интензивнијим контактима радних тела два парламента и о томе да се Албанија први пут ове године представи на сајму туризма младих у Новом Саду, који претходи музичком фестивалу „Егзит”.

Председница парламента каже да се „може рећи да је ово веома важна посета, јер никада у историји билатералних односа, не само Србије већ и бивше Југославије, са Албанијом није било оваквог сусрета председника двају парламената”.

У Тирану сте отишли на позив председника парламента Иљира Мете. С ким сте се још састали и о чему се разговарало?

Разговарала сам са председницима државе и владе и са градоначелником Тиране. Мета и ја смо размотрили успостављање динамичније сарадње између радних тела наша два парламента, али и наших делегација при парламентарним скупштинама међународних организација чије смо земље чланице. Сагласили смо се да је најважније започети сарадњу одбора за евроинтеграције, с обзиром на то да је Албанија прошле године постала кандидат за ЕУ, а да ми очекујемо да ове године отворимо нека поглавља у преговорима. Добро је разменити искуства...

Имају ли они, као наш парламент, Одбор за људска и мањинска права? Било би добро када би ти одбори сарађивали?

Апсолутно су заинтересовани за сарадњу са свим одборима, па и са тим. Исказали су жељу за чешћим виђањем. Понудила сам им и наше законодавство, с обзиром на то колико тога смо ми већ закона ускладили са европским законодавством.

Укључујући и законе о заштити права националних мањина и о избору националних савета националних мањина?
И њих. Код њих је сада у току јавна расправа о закону о националним мањинама, а следи им усвајање онога што смо ми већ усвојили, а то је Конвенција о употреби језика националних мањина.

Језик је, између осталог, велики проблем Срба. Срели сте се с њиховим представницима, шта су вам рекли?

Рекли су ми да имају проблем да организују курсеве српског језика у својим местима јер то зависи од локалних власти, пошто у Албанији не постоји закон о употреби језика националних мањина. Тај закон је нешто што ће Албанија морати да усвоји на путу ка ЕУ.

О чему сте разговарали са премијером Едијем Рамом?

Музички фестивал „Егзит”, који већ има статус регионалног, аплицирао је и добио „зелено светло” за пројекат сарадње омладине западног Балкана у области туризма, у који би били укључени млади из Србије, Црне Горе, Хрватске и БиХ и других земаља. Мој задатак је био да позовем Албанију да се укључи у тај пројекат, чија ће реализација почети идуће године. То сам и учинила, а Албанија је позвана да се већ ове године представи на сајму туризма младих у Новом Саду, пре почетка „Егзита”. То ће бити њено прво представљање овде и уједно ће бити и први корак у реализацији Меморандума о унапређењу омладинске сарадње, који су потписала два министра спољних послова. Овај документ је резултат немачко-француске иницијативе на Балканској конференцији, која је одржана у Немачкој.

Да ли је Рама имао неки предлог?

Да. Разговарали смо о сарадњи у области уметности, а он је предложио да један наш сликар, већ има и идеју ко би то могао бити, одржи изложбу у Тирани и да албански сликари одрже изложбу у Београду. И то ће бити реализовано. Биће још разговора о сарадњи, представници наше извршне власти ће ићи у посету, када ће се разговарати о важним инфраструктурним пројектима на којима ћемо сарађивати, али и о возачким дозволама које би важиле у обе земље. Кад се извршне власти договоре, ми у парламентима ћемо, тако смо се договорили, учинити све да убрзамо ратификације таквих споразума. Очекујем и да Иљир Мета посети Београд кад прођу њихови локални избори.
http://www.politika.rs/rubrike/Poli...o-upotrebi-jezika-nacionalnih-manjina.sr.html
:klap:
 

Back
Top