Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина

Iskusan Nikita Kulganov (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    111

Podrazumevano Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина

Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина
    Политика

ИНТЕРВЈУ: МАЈА ГОЈКОВИЋ, председница Народне скупштине

Србија и Албанија имају отворених питања и њих не треба гурати под тепих, али имају и много заједничких интереса, важних за обе државе, које лакше могу остварити ако сарађују, каже Маја Гојковић, председница Народне Скупштине Србије после посете Албанији. Она у интервју за „Политику” истиче да је „зато добро што смо се договорили о интензивнијим контактима радних тела два парламента и о томе да се Албанија први пут ове године представи на сајму туризма младих у Новом Саду, који претходи музичком фестивалу „Егзит”.

Председница парламента каже да се „може рећи да је ово веома важна посета, јер никада у историји билатералних односа, не само Србије већ и бивше Југославије, са Албанијом није било оваквог сусрета председника двају парламената”.

У Тирану сте отишли на позив председника парламента Иљира Мете. С ким сте се још састали и о чему се разговарало?

Разговарала сам са председницима државе и владе и са градоначелником Тиране. Мета и ја смо размотрили успостављање динамичније сарадње између радних тела наша два парламента, али и наших делегација при парламентарним скупштинама међународних организација чије смо земље чланице. Сагласили смо се да је најважније започети сарадњу одбора за евроинтеграције, с обзиром на то да је Албанија прошле године постала кандидат за ЕУ, а да ми очекујемо да ове године отворимо нека поглавља у преговорима. Добро је разменити искуства...

Имају ли они, као наш парламент, Одбор за људска и мањинска права? Било би добро када би ти одбори сарађивали?

Апсолутно су заинтересовани за сарадњу са свим одборима, па и са тим. Исказали су жељу за чешћим виђањем. Понудила сам им и наше законодавство, с обзиром на то колико тога смо ми већ закона ускладили са европским законодавством.

Укључујући и законе о заштити права националних мањина и о избору националних савета националних мањина?
    И њих. Код њих је сада у току јавна расправа о закону о националним мањинама, а следи им усвајање онога што смо ми већ усвојили, а то је Конвенција о употреби језика националних мањина.

Језик је, између осталог, велики проблем Срба. Срели сте се с њиховим представницима, шта су вам рекли?

Рекли су ми да имају проблем да организују курсеве српског језика у својим местима јер то зависи од локалних власти, пошто у Албанији не постоји закон о употреби језика националних мањина. Тај закон је нешто што ће Албанија морати да усвоји на путу ка ЕУ.

О чему сте разговарали са премијером Едијем Рамом?

Музички фестивал „Егзит”, који већ има статус регионалног, аплицирао је и добио „зелено светло” за пројекат сарадње омладине западног Балкана у области туризма, у који би били укључени млади из Србије, Црне Горе, Хрватске и БиХ и других земаља. Мој задатак је био да позовем Албанију да се укључи у тај пројекат, чија ће реализација почети идуће године. То сам и учинила, а Албанија је позвана да се већ ове године представи на сајму туризма младих у Новом Саду, пре почетка „Егзита”. То ће бити њено прво представљање овде и уједно ће бити и први корак у реализацији Меморандума о унапређењу омладинске сарадње, који су потписала два министра спољних послова. Овај документ је резултат немачко-француске иницијативе на Балканској конференцији, која је одржана у Немачкој.

Да ли је Рама имао неки предлог?

Да. Разговарали смо о сарадњи у области уметности, а он је предложио да један наш сликар, већ има и идеју ко би то могао бити, одржи изложбу у Тирани и да албански сликари одрже изложбу у Београду. И то ће бити реализовано. Биће још разговора о сарадњи, представници наше извршне власти ће ићи у посету, када ће се разговарати о важним инфраструктурним пројектима на којима ћемо сарађивати, али и о возачким дозволама које би важиле у обе земље. Кад се извршне власти договоре, ми у парламентима ћемо, тако смо се договорили, учинити све да убрзамо ратификације таквих споразума. Очекујем и да Иљир Мета посети Београд кад прођу њихови локални избори.
    http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Albanija-ce-zbog-EU-doneti-zakon-o-upotrebi-jezika-nacionalnih-manjina.sr.html
    This is Turkish Air Forcing speaking on guard...You are approching Turkish air space...Change your heading south immediately

Buduća legenda ccaterpillar (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    803

Podrazumevano Re: Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина

Ми њима још пре 50 година дадосмо државу усред Србије, а они ће тек да дозволе мањинама да се служе својим језиком. Које смо ми продане душе то нигде нема.
    Не одустајем од форума све док сви не буду мислили као ја.

Poznat Vaske (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    937

Podrazumevano Re: Албанија ће због ЕУ донети закон о употреби језика националних мањина

Toliko toga smo im dali da to što oni nama vraćaju zbog Evropske unije su sitnice

Primećen član
    Učlanjen
    27.09.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Језик је, између осталог, велики проблем Срба. Срели сте се с њиховим представницима, шта су вам рекли?
    A zasto ne pise u kojoj okolini ili Grada Albanije zivu Srbi ?

Primećen član Viden (avatar)
    Učlanjen
    29.12.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Ako prestanu kažnjavanja, tek će da se vidi gde se još nije zaboravio srpski, i u srednjoj i u južnoj Albaniji

Slične teme

1. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 02.07.2014., 16:47
  2. Odgovora: 374
    Poslednja poruka: 26.02.2012., 13:25
  3. Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 03.12.2011., 19:18
  4. Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 12.04.2006., 01:22
  5. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 15.07.2004., 18:31

Pravila za slanje poruka