Kako prevazici samoispravnost?

princip123

Obećava
Poruka
51
Primetio sam da ljudi ljudi prilicno lako uocavaju greske drugih i svakom mogu da daju savet. Ali se oni sami tog znanja koje imaju ne pridrzavaju.

Primetio sam to i kod sebe. Mogu da vidim sta fali nekome, i sta bi trebalo da uradi da bi mu bilo bolje. Ali sebe ne mogu da shvatim.

Kako prevazici tu samoispravnost i nesposobnost da sagledamo sebe objektivno?
 
Poslednja izmena:
Ego, sta drugo. Subjektivni smo kada smo mi sami u pitanju. Lako ja nekome mogu da kazem "e to ti ne valja, ne cini ti dobro, mozda bi trebao to da promenis".
Ali kada smo mi sami u pitanju, druga prica, jer mi i branimo sebe i opravdavamo svoje postupke i tesko je biti objektivan prema sebi, cast izuzecima naravno.
 
Primetio sam da ljudi ljudi prilicno lako uocavaju greske drugih i svakom mogu da daju savet. Ali se oni sami tog znanja koje imaju ne pridrzavaju.

Primetio sam to i kod sebe. Mogu da vidim sta fali nekome, i sta bi trebalo da uradi da bi mu bilo bolje. Ali sebe ne mogu da shvatim.

Kako prevazici tu samoispravnost i nesposobnost da sagledamo sebe objektivno?

Svojski sam se trudio da to prevazidjem i uspeo sam.Jednostavno,kada god bi iz prve nekog osudio odmah zamisli sebe u njegovoj situaciji i pomisli da li bi mozda ti isto tako postupio.Ako si bas siguran da bi postupio drugacije od njega seti se da smo svi mi ljudi i da gresimo.Zato retko nekoga osudjujem.
A inace sam sam sebi najveci kriticar.I sa tim nemam problema.
 
najlakše je kod drugog uočiti neke greške i odstupanja...čovek negde uvek bolje vidi druge nego sebe...verovatno je spremniji da vidi nedostatke kod drugih nego sopstvene
..
inače što se tiče ljudi koji olako dele savete : ))) hmmmm tu bi uvek trebalo zastati i biti oprezan : )))
..
upravo obratiti pažnju i videti koliko su isti takvi samokritični, koliko toga što vama savetuju oni zaista primenjuju na svoj život ili makar iskreno priznaju da nisu ni oni bolji
..
kako prevazići to nesagledavanje sebe...jedino bavljenjem sobom, nastojanjem da poboljšate one stvari koje vam smetaju kod samih sebe ili krenuti u razvoju sopstvene ličnosti u pravcu koji će vam doneti mnogo više dobrobiti i zadovoljstva nego raniji obrazac.
..
rekla bih, isključivo stvar jake želje..ništa drugo
..
ako takva želja sevne samo kao munja na nebu, u jednom milisekundu i posle se izgubi u drugim doživljajima i interesovanjima...nema ništa od toga...mislim bar ne još : )))
 
jednostavno prestanes da kritikujes druge. bez obzira.
onda tu neiskazanu kriticnost usmeris prema samom sebi.
kad pocnes sebe da korigujes bolece te uvo ko je kakav.
tj. ne mozes nekog ko je u osnovnoj da gurnes na fax.
zabavis se sobom i onda privlacis ljude slicne sebi kao sto si privlacio ljude slicne sebi
kad si bio kritican a nisi davao ono sto si trazio. sad nadjes ljude koji su ok jer si i sam ok.
nije neki zakon fizike pa vidi oces li ;)
 

Back
Top