Titule, titule, baš mi dobro stoje

Vexy

Buduća legenda
Poruka
34.320
Da li nekoga ko ima neku titulu, direktor, npr oslovljavate po imenu ili po tituli :huh:
Šta je to, kako vi to doživljavate? -pristojnost, ulizivanje ili sujeta onog ko insistira da ga se oslovljava po tituli?
Da li je toliko važna titula da je važnija čak i od njegovog ličnog imena?
 
Da li nekoga ko ima neku titulu, direktor, npr oslovljavate po imenu ili po tituli :huh:
Šta je to, kako vi to doživljavate? -pristojnost, ulizivanje ili sujeta onog ko insistira da ga se oslovljava po tituli?
Da li je toliko važna titula da je važnija čak i od njegovog ličnog imena?
Обично свим старијим колегама персирам и, ако су директорске функције, онда их према њима и ословљавам.
Престајем да им персирам када кажу да им се обраћам са ''ти''.
Има нечег нелагодног да се обраћам именом некоме од кога мало зазирем, колико год да они стварају приснији однос, шале се, топло хладан однос мени ствара потребу да се дистанцирам. И овдје то није пристојност, већ чиста дистанца.
Слично се професору никада нисам обратила именом. Ту чак идем у ружну крајност, да сам им имена једва знала.
 
Po pitanju titula, medicinari su najsujetnija sorta. Ako ga ne oslovis sa doktore, kao da si mu opsovao sve po spisku. Podeljeni su ko indijci, na kaste... Doktori - nedodirljivi, sestre - doktori ih tretiraju kao nizu rasu a one doktore uglavnom tretiraju kao kraljeve i ulizuju se dok su im cistacice robovi koji samo sto im ne dizu odnosno ne spustaju dasku kad treba da soraju... Imao sam prilike da ispratim 'razvojni' put nekolicine doktora.. U pocetku normalni pa im vremenom sujeta iz usiju procuri.. Za to je kriva i masa koja u njih gleda kao u bogove... Ima, naravno, i normalnih ali je statistka definitivno losa kada su medicinari u pitanju. Jednom prilikom, poslovni sastanak, upoznajem se sa doktorkom, ona meni, ja sam doktor pa ime i prezime... Ja joj odgovorih, ja sam diplomirani inzenjer elektrotehnike taj i taj... Kako me je samo zbunjeno pogledala ;-)
 
Poslednja izmena:
Po pitanju titula, medicinari su najsujetnija sorta. Ako ga ne oslovis sa doktore, kao da si mu opsovao sve po spisku. Podeljeni su ko indijci, na kaste... Doktori - nedodirljivi, sestre - doktori ih tretiraju kao nizu rasu a one doktore uglavnom tretiraju kao kraljeve i ulizuju se dok su im cistacice robovi koji samo sto im ne dizu odnosno ne spustaju dasku kad treba da soraju... Imao sam prilike da ispratim 'razvojni' put nekolicine doktora.. U pocetku normalni pa im vremenom sujeta iz usiju procuri.. Za to je kriva i masa koja u njih gleda kao u bogove... Ima, naravno, i normalnih ali je statistka definitivno losa kada su medicinari u pitanju. Jednom prilikom, poslovni sastanak, upoznajem se sa doktorkom, ona meni, ja sam doktor pa ime i prezime... Ja joj odgovorih, ja sam diplomirani inzenjer elektrotehnike taj i taj... Kako me je samo zbunjeno pogledala ;-)

Jao kako ponizavaju doktori sestre:

xpp-dr.jpg
 
Da li nekoga ko ima neku titulu, direktor, npr oslovljavate po imenu ili po tituli :huh:
Šta je to, kako vi to doživljavate? -pristojnost, ulizivanje ili sujeta onog ko insistira da ga se oslovljava po tituli?
Da li je toliko važna titula da je važnija čak i od njegovog ličnog imena?

Sadasnju seficu zovem po imenu, raniju sam oslovljavala da direktorka, nacelnicu po prezimenu (ona nije volela da je zovu nacelnicom, cesto smo je i imenom oslovljavali na sastancima), druga nacelnica isto po prezimenu... Jedino je ova direktorka insistirala da je oslovljavamo sa titulom, ali zena je bila totalni psihopata i to direktorsko mesto joj je bilo ceo njen zivot... Direktorku pre nje smo zvali kako kad, najcesce imenom...
 
Ја ћалета зовем проФЕсоре, имитирам неке бивше комшије. :mrgreen:

Hhaha, sad sam se setio, ranije, mislim u doba pređašnje, pošto moje sećanje doseže izvesan period...kad odemo u vojni hotel..samo šetaju lica vojna i jedni drugima "pozdrav potpukovniče" - "dobar dan kapetane"..."kako je, generale" haha..to je to, da se zna ko si i "u civlilu" ;)
 
Najlogicnije mi deluje da se pojedinac uvek predstavi ili podpise samo sa imenom i prezimenom (za identifikaciju sasvim dovoljno), po potrebi (u specificnim situacijama, specificnoj okolini) radnim mestom tj. funkcijom koju trenutno obavlja.
Sistematicna upotreba titula deluje kao sredstvo za lecenje kompleksa i frustracija.
 
Da li nekoga ko ima neku titulu, direktor, npr oslovljavate po imenu ili po tituli :huh:
Šta je to, kako vi to doživljavate? -pristojnost, ulizivanje ili sujeta onog ko insistira da ga se oslovljava po tituli?
Da li je toliko važna titula da je važnija čak i od njegovog ličnog imena?



po tituli ili bar sa gospodine ili gospođo. oslovljavanje imenima izbegavam kolko mogu radi držanja ljudi na distanci koja mi je komforna.
 
Profesora na faksu oslovljavas sa profesore..

profesore na faksu oslovljavaš sa kolega
to je medjusobno oslovljavanje jer smo ravnopravni u akademskoj zajednici
od momenta kad izađeš na prvi ispit
sad što su neki sujetni pa se malo iznenade to je njihov problem
ili su navikli da im se profesora
profesor nije titula već zvanje

- - - - - - - - - -

Ja naseg gospodina Taba oslovljavam uvek sa "Sefe" :cool:

ja Gospođu R.
čak i kad mi nije mila
isključivo sa Gazdarice

:worth:
 

Back
Top