Da li je Bog subjektivni pojam?

bas je puno tad bilo hriscanstvo zastupljeno

evo na primer pravoslavlje se kod nas pocinje siriti od svetog save ( 13 vek) a tada i inkvizicija pocinje raditi punom parom
razumem ja da je sveti sava mucio narod na razne nacine da bi prihvatili hriscanstvo ali ne razumem ko je njega tamburao..neko je upotrebio silu ali ne znam ko..milom sigurno nije primio hriscanstvo..:(

- - - - - - - - - -

Znaci pojam Boga je lako objasnjiv?
pojam boga da ali zivog boga objasniti tesko da neko moze..:D
 
ima poklapanja u poimanju ali kad milijarde imaju slican stav o necemu moze se doneti i opsti zakljucak

Može se doneti zaključak da je globalizacija uzela maha. Dok nije postojalo obavezno i zvanično
obrazovanje za mase i dok komunikacija nije bila na ovom nivou, svako je pleme imalo svoj opis
Boga. Pa i to što su u okviru plemena ljudi verovali na isti način, samo dokazuje da se imao
slušati neko kome se mora verovati. Često po sistemu, slep vodi slepoga.

Greška je u shvatanju reči ''lični doživljaj Boga''. Da li je to nešto što je neko zamislio ili nešto
što je nečije biće doživelo? Prepričavanje ličnog doživljaja onima koji ga nemaju je isto kao i
slepom objašnjavati šta su to boje i koliko god oni u to poverovali i zamislili na sličan način,
subjektivno je, a i beskorisno.
 
razumem ja da je sveti sava mucio narod na razne nacine da bi prihvatili hriscanstvo ali ne razumem ko je njega tamburao..neko je upotrebio silu ali ne znam ko..milom sigurno nije primio hriscanstvo..:(
Rastka je obrlatio dugokosi svetogorski kaluđer u kojeg se beše nakratko zagledao, te tako stigao da nosi haljinu.

- - - - - - - - - -

Može se doneti zaključak da je globalizacija uzela maha. Dok nije postojalo obavezno i zvanično
obrazovanje za mase i dok komunikacija nije bila na ovom nivou, svako je pleme imalo svoj opis
Boga. Pa i to što su u okviru plemena ljudi verovali na isti način, samo dokazuje da se imao
slušati neko kome se mora verovati. Često po sistemu, slep vodi slepoga.

Greška je u shvatanju reči ''lični doživljaj Boga''. Da li je to nešto što je neko zamislio ili nešto
što je nečije biće doživelo? Prepričavanje ličnog doživljaja onima koji ga nemaju je isto kao i
slepom objašnjavati šta su to boje i koliko god oni u to poverovali i zamislili na sličan način,
subjektivno je, a i beskorisno.
Ima onaj psihološki eksperiment koji se bavi konformizmom.
Subjekte su zatvorili u potpuno mračnu sobu bez ikakvog izvora svetla i sugerisali im da opišu svetlost koju vide.
Nakon izvesnog vremena, pojedinci bi videli razne svetle tačke i linije i svašta, a ako bi im se omogućilo da o tome diskutju, nakon kratkog vremena bi postigli konsenzus gde je svetlo i kako izgleda. :)
 
Poenta je, ako nemaju svi isto viđenje i doživljaj Boga, zašto je potrebno da im neko kaže kako treba verovati, tj da sledi bibliju?
Mislim da svako od vernika na svoj način doživljava, a opet im neko sugeriše ko je i šta Bog.
ČIni se da je vernicima nametnuto mišljenje, porodica, okolina, crkva itd...
Kako onda nametnuto viđenje može biti subjektivni doživljaj.
Niko od vernika da kaže "da, ja verujem u Boga na svoj način".
 
bas je puno tad bilo hriscanstvo zastupljeno

evo na primer pravoslavlje se kod nas pocinje siriti od svetog save ( 13 vek) a tada i inkvizicija pocinje raditi punom parom



"...Срби су примили хришћанство у 7. веку, али тада још нису имали сопствену црквену организацију, потпадали су под јурисдикцију Охридске архиепископије. Свети Сава (Растко Немањић) је 1219. године рукоположен од стране цариградског патријарха Манојла I за „архиепископа српских и приморских земаља“, а српска црква добија аутокефалност и достојанство Архиепископија. Од тада се српски архиепископ бирао и посвећивао у српској земљи..."...

Sa:

http://sr.wikipedia.org/sr/Српска_православна_црква
 
Konkretno me zanima da li svi hrišćani na isti način doživljavaju Boga kao i muslimani i ostali.

Da li je to stvar ličnog osećaja ili treba verovati knjigama koje objašnjavaju božija dela i promisli. I po njima izgraditi veru u nešto?

Kaže "blago onima koji ne videše, a poverovaše". Ne kaže "blago onima što pročitaše".
U praktičnom smislu najteže je postati lakovernik. Kada ti to uspe do vernika je samo jedan korak.
 

Back
Top