Maloletnicka delikvencija, sta, kako, zasto i kako resiti taj problem?

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Koliko je maloletnicka delikvencija rasprostranjena u Srbiji i sta je uzrok tome?
Da li su takva deca zapustena od strane roditelja, drustva, da li su im uzori nusprodukti sa ulica 90-ih ili je nesto drugo u pitanju?

Kako resiti problem delikvencije, da li ih izolovati iz skola sa obicnom decom ili ne? Moze li uopste neka ustanova pomoci jednom delikventu?
Kako radi mozak jednog delikventa, da li je on svestan da to sto radi je lose, povredjuje druge ljude, da li ga je uopste briga?
 
Koliko je maloletnicka delikvencija rasprostranjena u Srbiji i sta je uzrok tome?
Da li su takva deca zapustena od strane roditelja, drustva, da li su im uzori nusprodukti sa ulica 90-ih ili je nesto drugo u pitanju?
Rasprostranjena do nekle jeste, koliko ne znam (uvek je mnogo).... Uzroka je verovatno vise, losa materijalna situacija u porodici, lose kucno vaspitanje, mentalni sklop pojedinca, uzori sa ulice itd... sto ljudi- sto razloga, znam decu policajaca koji su delikventi a znam i decu iz siromasnih i porodica "srednjeg" staleza koja su skrenula sa puta...
Kako resiti problem delikvencije, da li ih izolovati iz skola sa obicnom decom ili ne? Moze li uopste neka ustanova pomoci jednom delikventu?
Kako radi mozak jednog delikventa, da li je on svestan da to sto radi je lose, povredjuje druge ljude, da li ga je uopste briga?
Iskreno ne znam kako resiti problem i ne znam o kakvoj izolaciji pricamo, ako stavimo samo problematicne u posebno odeljenje rizikujemo da napravimo prave bande i ne znam kako njihovo "obelezavanje" pomaze socijalizaciji... Ustanova nekom pomogne nekom ne, opet individualno. Kako radi mozak jednog delikventa i zasto je takav? Nisam siguran da je psihologija dala sveobuhvatan odgovor na to pitanje :)
 
Koliko je maloletnicka delikvencija rasprostranjena u Srbiji i sta je uzrok tome?
Da li su takva deca zapustena od strane roditelja, drustva, da li su im uzori nusprodukti sa ulica 90-ih ili je nesto drugo u pitanju?

Kako resiti problem delikvencije, da li ih izolovati iz skola sa obicnom decom ili ne? Moze li uopste neka ustanova pomoci jednom delikventu?
Kako radi mozak jednog delikventa, da li je on svestan da to sto radi je lose, povredjuje druge ljude, da li ga je uopste briga?

To je problem ekonomske prirode,kad se nema para onda se ide u kriminal, u ovoj drzavi vecina ljudi koji se pojavljuju u medijima su delikventi, od politicara, preko dilera droge do huligana i tako dalje. Tako je u svim siomasnim drzavama.
 
Ekonomska priroda stoji, ali evo mladi u Engleskoj su priblizno takodje nasilni (a verovatno zive bolje nego mi u Srbiji), a i Svedskoj sam nesto citao (preleteo na brzinu) o divljanju mladih.
http://www.frontpagemag.com/2013/bruce-bawer/gangs-of-youths-overrun-stockholm/

Mislim da nije problem samo ekonomske prirode, ali siguran sam da i on poprilicno doprinosi tome, vec ima i nesto drugo sto tu decu navodi na takvo ponasanje.
 
Okruzenje od malena daje potencijal da se dete razvije u delikventa. Ali sto je vise zrtava, to ce vise omladina postajati delikventna, jer je mnogima odbrana od takvih da i sami postanu takvi, pogotovu mladima. I onda se u zrtvama pojavi neki kompleks, i onda i oni hoce da se kurce i izivljavaju nad drugima i tako u krug. I onda nose nozeve, palice, cuda kao za samoodbranu, mada taj koj to radi je vec pola postao kao ti sto su ga maltretirali.

Stvarno ne znam sta uraditi po pitanju delikvencije, mozda je najbolje da se jos detetu od malena ukazuje na lose strane delikvencije, a za ove sto vec to jesu ne znam..

Edit: I ne samo zrtve, nego i ljudi kad cuju po vestima sta se sve desava uplase se, a mislim da je bas taj strah jedan od velikih razloga za stvaranje delikvncije
 
Poslednja izmena:
Ovo poprilicno ima smisla, jer obicno klince kada ih neko maltretira drustvo gura da im vrate istom merom ili jos gore, a to ume ponekada da lupi o glavu, taj osecaj moci. Mada mislim da ne moze to kod svakog ko je maltretiran od tih delikvenata.
Ja znam jedan primer tako gde je otac deo detetu, klincu 4-5-6 razred savet da ako ga neko tuce, maltretira, da ga hvata za vrat i davi. E sad, mozete misliti iznenadjenje kada su ti roditelji pozvani u skolu jer je on (skoro za)davio drugog klinca koji ga je dirao, zezao, sta vec.
 
...
Da li su takva deca zapustena od strane roditelja, drustva,
...

Samo to, ništa drugo !

...
Kako resiti problem delikvencije ?

Ljubavlju, pažnjom i zainteresovanošću !

Zapostavljenost pojedinca je glavni uzrok svakog asocijalnog ponašanja,
a ne samo maloletničke delinkvencije !
 
Poslednja izmena:

Back
Top