Новинари "ИНСАЈДЕРА": Управа Звезде практично позива на линч новинара

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

комшија

Stara legenda
Poruka
90.941
http://www.b92.net/info/intervju/index.php?yyyy=2015&nav_id=963906

174236179154f4b3f22f9e6919558827_orig.jpg





U prvoj epizodi istraživano je zašto su fudbalski klubovi deo političkog plena kao i načini njihovog poslovanja. Najava emisije već je izazvala reakcije uprava FK Zvezda i FK Partizan, koji su na svojim zvaničnim sajtovima izdali oštra saopštenja.

"Uprava Zvezde tako poziva praktično na linč naših novinara", navode novinari redakcije "Insajder" i konstastuju da u Partizanu navode da "emisija koju niko do sada nije video, demonizuje srpski fudbal".

Evo šta je o emisiji "Reporter" i svom statusu na B92 rekla Brankica Stanković u razgovoru za "Blic TV magazin":

- U našu redakciju prešle su novinarke Senka Vlatković Odavić i Jasmina Pašić, koje su više od jedne decenije na B92 i predstavljaju, kako mnogi kažu, „staru devedesetdvojku”. Tako smo dobili veliko pojačanje. Pored njih dve i Irena Stević će biti autor emisije „Reporter”. To je emisija koja će se baviti aktuelnim temama, odnosno otkrivanjem raznih zloupotreba, korupcije i kriminala. Uskoro će početi i emisija „Portret” koja ima za cilj da pokaže ko je ko u Srbiji. Ko je šta radio i pričao nekada, a šta radi i priča danas. Gledaoci će tako imati prilike da se podsete i uvere kako mnogi koji su na javnoj sceni menjaju mišljenje i stavove u zavisnosti od trenutne situacije - kaže Brankica.

Emisije su vaša ideja?

- Nove emisije su rezultat svega što se dešavalo i što se dešava u Srbiji, a što prolazi kao najnormalnija stvar. Ideja je nastala u jednom od svakodnevnih razgovora članova naše male redakcije.

S ove distance gledano, da li su teme koje je otvorio „Insajder” i reakcije koje su usledile dovoljna satisfakcija za vas, s obzirom na to da vam je to donelo i ozbiljne pretnje kriminalnih krugova, policijsko obezbeđenje...?

- Naravno da je dobro, ne samo zbog nas i ne samo zbog „Insajdera”, već je pre svega zbog građana Srbije važno sve što smo otkrili. Mnogi dokazi koje smo objavili i mnoga pitanja koja smo pokrenuli u poslednjih deset godina danas se zvanično procesuiraju. Međutim, ostaje problem što sistem korupcije i zloupotreba nije razmontiran. Najveća satisfakcija ipak je kredibiltet koji smo uspeli da napravimo i sačuvamo bez obizra na sve.

Šta je s projektom B92 info-kanala čiji je jedan od stožera trebalo da bude Olja Bećković i njen „Utisak nedelje“, kao i vi i vaša emisija?

- Ne znam, to ćete morati da pitate vlasnike TV B92. Nije trebalo da mi budemo stožeri, već smo mi predložili da ako već prelazi „Utisak nedelje”, pređemo i mi, ali tako što ćemo biti odgovorni za ceo program koji se emituje na Info-kanalu. Od te ideje se po svemu sudeći odustalo.

Vi ste ipak posle svega ostali na B92, kako ste uspeli da sačuvate nezavisnu poziciju?

- Posle čega? Ako mislite na odlazak „Utiska nedelje“, moram da kažem da je naša pozicija u startu bila drugačija jer smo mi zaposleni na B92 i „Insajder” je emisija u produkciji B92, dok je „Utisak nedelje” bila emisija u spoljnoj produkciji. Realno, naša pozicija na B92 nikada nije bila ugrožena, niko nam nije zabranio da radimo neku temu, niti postavljao bilo kakve uslove. Drugo je pitanje atmosfere u kojoj rade novinari i razni pritisci sa svih strana, zato smo se kao redakcija, iz profesionalnih principa i razloga, oglasili povodom svih dešavanja oko emisije „Utisak nedelje”. Posle toga je održan sastanak i nama je saopšteno da je rukovodstvu TV B92 emisija „Insajder” važna i da ona treba da ostane na osnovnom kanalu uz napomenu da TV B92 želi da ima jak informativni program. Iz tog razloga mi smo rekli: okej, ako je tačno da želite jak informativni program, onda ćemo osim „Insajdera” raditi i dve nove emisije i emitovaćemo se svakog ponedeljka. Oni su pristali.

Da li pokretanje nove emisije znači da je „Insajder” ukinut?

- Naprotiv. Nove emisije uvodimo baš zbog toga da bismo bili stalno prisutni. Kao što je poznato, „Insajder” se bavi velikim temama, istraživanja traju jako dugo i emituje se jedan do dva serijala godišnje. Istovremeno, važno je da se na istraživački način bavimo i dnevno aktuelnim događajima i ja sam sigurna da će autori novih emisija Senka, Jasmina i Irena svakog ponedeljka rasvetliti sve ono što Srbiju zanima, a što nemaju gde da vide. „Insajder” ću ponovo raditi ja posle nekoliko godina pauze. Novi serijal biće spreman za emitovanje za nekoliko meseci.

Vaša knjiga „Insajder moja priča” je pobudila veliku pažnju javnosti, da li će biti nastavka?

- Knjigu sam napisala baš zato što više nisam mogla da ćutim o svim dešavanjima vezanim za moju bezbednosti. Smatrala sam da će se stvari pomeriti s mrtve tačke kada sve objavim i navedem sva imena onih koji su, prema zvaničnim dokumentima nadležnih institucija, potencijalna pretnja. Međutim, ništa se nije promenilo, ja i dalje živim sa policijskim obezbeđenjem. To nije moj poraz, nego poraz ove države koja na takav način šalje poruku da nema snage da se obračuna s onima koji na bilo koj način ugrožavaju bezbednost njenih građana. Knjiga „Insajder, moja priča“ naravno da nije završena priča jer ja tako živim i danas, ali nastavak zasad neću pisati.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top