SVADBE(OBIČAJI)

Ne vjerujem ni da dva komšijska sela imaju iste običaje . Svako tu nešto izmišlja i fantazira ne bi li bio drugačiji od drugih .
U svatovima kod kolegine sestre su se svatovi skoro potukli jer je mladina rodbina nametala jedne običaje a mladoženjinina
druge . Bilo bi tu svega da mladoženja od 120-130 kila nije popizdio i rekao da će ih pomlatiti i jedne i druge ko zečeve ako se ne smire .
 
Ne vjerujem ni da dva komšijska sela imaju iste običaje . Svako tu nešto izmišlja i fantazira ne bi li bio drugačiji od drugih .
U svatovima kod kolegine sestre su se svatovi skoro potukli jer je mladina rodbina nametala jedne običaje a mladoženjinina
druge . Bilo bi tu svega da mladoženja od 120-130 kila nije popizdio i rekao da će ih pomlatiti i jedne i druge ko zečeve ako se ne smire .
Znam takve slučajeve
 
Nedjelja je osvanula
sunce sija u svom sijaju
a pred mojom starom kucom
svatovi se okupljaju

Ref. 2x
Svat do svata, kum do kuma
a djeveri na svom mjestu
otac kaze vrijeme je
da se podje za nevjestu

Svi svatovi poslusase
dobre konje pojahase
pa niz polje kao munje
nevjestinoj kući zure

Ref. 2x
Svat do svata, kum do kuma
a nevjesta kao vila
kroz prsten je sa prozora
sve svatove prebrojila


Stara majka sva radosna
za svatove toci vina 
od srece joj suze idu
danas zeni svoga sina
ozenila danas sina

Ref. 2x
Svat do svata, kum do kuma
pred kucom se pjesma digla
a nevjesta s djeverima
crnogorsko kolo igra
 
u mojoj familiji se postuje obicaj da se mladozenja porve sa medvedom u sobi u kojoj ce bracni par provesti prvu noc
i da stari svat drzi ruke u rerni ukljucenoj na 200 stepeni 10 minuta radi zdravlja i srece mladenaca
kod nas ne preteruju sa obicajima kao kod nekih
 
u banatu, kad kum podje kuci moraju da mu postavljaju hoklice pod stopala. ne valja da kum dohvati zemlju i da isprlja cipele. naravno, niko sa svadbe ne sme da ode kuci pre kuma jer kuma moraju svi da isprate. (ne znam dal' bas prate do kuce)
 
Kod nas postoji otkup mlade koji jako cesto predje u ciganisanje, znaci mladina rodbina je zatvori u sobu a mladozenja sa rodbinom je kupuje .., sve je to zanimljivo ako se zavrsi na nekoj normalnoj svoti ali su znali da uzmu nekoliko hiljada i da traze jos... znao je mladozenja da krene kuci posle sat-dva stajna ispred vrata...
 

Back
Top