"Već od",ili "za"?

Vladimir983

Primećen član
Poruka
974
U poslednje vreme,na vecini bilborda koje sam video,umesto da pise npr: Novi citroen za 20 000 evra,pise - Novi citroen "vec od 20 000 evra".Sta to "vec od" znaci?Meni je taj izraz nepoznat,kao da nije sa ovih prostora.
 
Pa da,ali meni je to nekako glupo receno.Nekada se nije tako govorilo i pisalo,bar se meni cini.

- - - - - - - - - -

Mogli su npr. da napisu - Novi Citroen za 20 000 evra (bez dodatne opreme).Meni bi to lepse zvucilo...

Da, ali tako napisano ne podrazumeva da postoji čitava paleta tog proizvoda koja košta više od toga.

Bolji primer je predlog do. Npr: "Pauerđuser daje i do 50% soka više od ostalih sokovnika." To znači da prodavac ne garantuje da obavezno daje baš 50%, ali da bi pod određenim uslovima mogao istiskivati toliko soka.

Naravno, to je samo način da se zaobiđu propisi za zaštitu potrošača i što neko reče marketinški trik.
 
U poslednje vreme,na vecini bilborda koje sam video,umesto da pise npr: Novi citroen za 20 000 evra,pise - Novi citroen "vec od 20 000 evra".Sta to "vec od" znaci?Meni je taj izraz nepoznat,kao da nije sa ovih prostora.

U pitanju je direktno prevedena reklama iz inostranstva. Recimo, u Nemačkoj je ovo tipična rečenica ("...schon ab 20,000 Euro"). Ovo, bukvalno prevedeno, znači "već od 20,000 evra", što je neko u Srbiji jednostavno preuzeo, od reči do reči.

Inače, i u nemačkom je isto pitanje, zašto koristiti "schon ab" (već od), kad je zapravo dovoljno i samo "ab" (od), kao i u srpskom?

Poenta je u tome što ovo dodatno "već" treba da simbolizuje da je navedeni produkt jeftin, tj. da se može dobiti "već od" tako niske cene kao u reklami.
 
Pa da,ali meni je to nekako glupo receno.Nekada se nije tako govorilo i pisalo,bar se meni cini.

- - - - - - - - - -

Mogli su npr. da napisu - Novi Citroen za 20 000 evra (bez dodatne opreme).Meni bi to lepse zvucilo...

Nekada takve ponude i reklame nisu ni postojale;)

Jasno je da to znaci da cena tog proizvoda ide od ... pa navise i da po ovoj prvojj ceni nikada i ne dobijes taj proizvod.
 

Back
Top