otac hoce da stanom da garantuje moj kredit za posao

trebam uyeti zajam da bi ulozila u proizvodnju samostalnu
poljoprivreda
...otac ne moye da bude zirant zbog godina ali hoce da garantuje stanom da bi podigla kredit
,,e sada ,,,posto on yivi u inostranstvu a stan je na teritoriji Srbije,,,kako to ide_???koja je procedura,ja ovu u banci nista ne rayumem

Ako ovoj u banci niste objasnili teško ćete forumašima.Ipak da pokušamo kolko možemo.
U kojoj zemlji Vam živi otac?Koja suma je kredita?U kom mestu je stan?Koliko vredi?Imate li neka primanja i kako ćete vraćati rate?
 
ako pokušavaš u Srbiji - ne ulaži ništa

- - - - - - - - - -

opštinari i inspektori će vas odrati ko vola u kupusu
a na kraju će vas sabotirati uvoznički lobi kroz (ne)rad tržišne, privredne, sanitarne, finansijske inspekcije
a ko zna i koja su još ovlašćenja komunalne policije (demokratska verzija SS trupa)

- - - - - - - - - -

posle možeš da pišeš žalbe i ministrima i premijeru i savetniku Bleru i predsedniku
taman će im dobro dodju ko toalet papir
 
Uh,tesko je to kada mora da se zalozi stan ili kuca,ali ako verujes u sebe zelim ti sve najbolje.Najbolje je da to proveris sa nekim boljim advokatom i ovako ce ti trebati za to punomocje.Samo nadji nekog po prporuci,sigurnije je.kakvo je vreme za takve poslove ti treba dobar advokat za svaki posao sa bankom i drzavom.Bez advokata ne sklapaj nkakve dilove sa drzavom i bankom.
 
ne,,,sve je u srbiji
i kredit i stan
samo vlasnik stana je u inostranstvu...
da li mora dolayiti ,,ili se to moye resiti nekim punomocjem sa overom konyulata...ili kako

Ako je u Nemačkoj sada su momentalno kamate 1,35 pa je mnogo bolje njemu da uzne taj kredit u toj drugoj državi jer je u svakom slučaju jevtinije i bolje nego u Srbiji.Kod nas uzeti kredit je lako ali veliki RIZIKO.
 
trebam uyeti zajam da bi ulozila u proizvodnju samostalnu
poljoprivreda
...otac ne moye da bude zirant zbog godina ali hoce da garantuje stanom da bi podigla kredit
,,e sada ,,,posto on yivi u inostranstvu a stan je na teritoriji Srbije,,,kako to ide_???koja je procedura,ja ovu u banci nista ne rayumem

Mozes da uzmes "equity line". To ti je kad zalozis stan i na osnovu hipoteke uzmes kredit. Moras to da uradis u banci u Srbiji.
Ovo sa primanjima u inostranstvu je problem. Znam samo da Banka Intesa priznaje primanja iz inostranstva i to tipa da je zaposlen najmanje 3 godine u nekoj 'boljoj firmi' i da moze da prikaze da je placao tax zadnje 3 godine.

Najjednostavnije je tipa kad su primanja u Srbiji i nekretnina u Srbiji onda mozes da uzmes i kes kredit bez nekretnine ili ako je veca suma onda mozes hipotekarni kredit.
Drugo sta mozes da pokusas jeste da tvoj cale otvori firmu u inostranstvu lupam ako je to USA i da onda ta firma iz USA otvori firmu u Srbiji. To ti je najbolje resenje zato sto mozes od nase drzave Srbije da dobijes benefite i da ne placas porez na doprinose neko vreme. (subvencija za otvaranje radnih mesta iz inostranstva). Takodje tvoj cale moze u USA da uzme "small business loan" i kamatne stope ce biti svakako nize nego u Srbiji i tako da pocnes.

Nista javi se na privatnu poruku ako te zanima vise informacija.


Ps: ne slusaj ove sto su protiv investicija u Srbiji je 90% njih nikada nije nista ni pokusalo a i ako jesu to je verovatno propalo zbog njihove 'sposobnosti'. Srbija ima drasticne prednosti u odnosu na neke druge evropske zapadne zemlje. Na primer personal income tax ovde je samo 10 i 15% godisnje ako zaradjujes preko 2 miliona dinara. Zatim gain tax (porez na dobit) ti je 10%. Property tax je toliko nizak da je mene sramota iskreno (porez na imovinu). Struja se prodaje ispod nabavne cene. Voda takodje.

Gas je jedino sto je iole skupo jer su nas Rusi tu prevarili zahvaljujuci Kostunici koji je bio njihov placenik ali i to nije toliko strasno.

Takodje cene nekretnina su na prilicno niskom nivou.

Proizvodnja, IT ili neki posao koji se radi za inostrano trziste moze da bude zaista lep posao obavljati u Srbiji.
 
Mozes da uzmes "equity line". To ti je kad zalozis stan i na osnovu hipoteke uzmes kredit. Moras to da uradis u banci u Srbiji.
Ovo sa primanjima u inostranstvu je problem. Znam samo da Banka Intesa priznaje primanja iz inostranstva i to tipa da je zaposlen najmanje 3 godine u nekoj 'boljoj firmi' i da moze da prikaze da je placao tax zadnje 3 godine.

Najjednostavnije je tipa kad su primanja u Srbiji i nekretnina u Srbiji onda mozes da uzmes i kes kredit bez nekretnine ili ako je veca suma onda mozes hipotekarni kredit.
Drugo sta mozes da pokusas jeste da tvoj cale otvori firmu u inostranstvu lupam ako je to USA i da onda ta firma iz USA otvori firmu u Srbiji. To ti je najbolje resenje zato sto mozes od nase drzave Srbije da dobijes benefite i da ne placas porez na doprinose neko vreme. (subvencija za otvaranje radnih mesta iz inostranstva). Takodje tvoj cale moze u USA da uzme "small business loan" i kamatne stope ce biti svakako nize nego u Srbiji i tako da pocnes.

Nista javi se na privatnu poruku ako te zanima vise informacija.


Ps: ne slusaj ove sto su protiv investicija u Srbiji je 90% njih nikada nije nista ni pokusalo a i ako jesu to je verovatno propalo zbog njihove 'sposobnosti'. Srbija ima drasticne prednosti u odnosu na neke druge evropske zapadne zemlje. Na primer personal income tax ovde je samo 10 i 15% godisnje ako zaradjujes preko 2 miliona dinara. Zatim gain tax (porez na dobit) ti je 10%. Property tax je toliko nizak da je mene sramota iskreno (porez na imovinu). Struja se prodaje ispod nabavne cene. Voda takodje.

Gas je jedino sto je iole skupo jer su nas Rusi tu prevarili zahvaljujuci Kostunici koji je bio njihov placenik ali i to nije toliko strasno.

Takodje cene nekretnina su na prilicno niskom nivou.

Proizvodnja, IT ili neki posao koji se radi za inostrano trziste moze da bude zaista lep posao obavljati u Srbiji.

Šta da radi sa tom firmom njen otac?Jedna firma u inostranstvu,druga u Srbiji ali šta proizvodi?Neke kolege su igrale loto u Nemačkoj jer navodno porezje manji nego u CH.Ja sam mišljenja bio samo da dobijem dajem sam 50% a ne 35%,Niko ne treba da se bavi porezom
već zaradom.Ukoliko neko nešto proizvodi ili pruža uslugu jedino pitanje je hoće li neko to da plati.Znači porez je poslednji problem.
 
Ako je u Nemačkoj sada su momentalno kamate 1,35 pa je mnogo bolje njemu da uzne taj kredit u toj drugoj državi jer je u svakom slučaju jevtinije i bolje nego u Srbiji.Kod nas uzeti kredit je lako ali veliki RIZIKO.

Nemački kredit sa 1.35% kamatom za ulaganje u Srbiji, za obično fizičko lice? Praktično nemoguće.

Kamate u Nemačkoj trenutno jesu niske, ali te kamate od 1%-2% su kamate na stambene kredite (Immobilien), za kupovinu ili izgranju nekretnina u Nemačkoj. Usput, nijedna banka u Nemačkoj neće finansirati nekretnine u inostranstvu, pa čak i kada je ta nekretnina u "EU inostranstvu", ili, recimo, Švajcarskoj ili Norveškoj. Postoje samo neki specijalni dilovi za vikendice u popularnim letovalištima (uglavnom Mallorca i Španija uopšte), koje se onda rade u sprezi sa lokalnim ekspoziturama u Španiji. Ili, recimo, specijalno finansiranje nekretnine u CH za nemačke Grenzgänger-e. Ali, i ovi specijalni slučajevi su retki, i povezani su sa vrlo specijalnim preduslovima.

Kredite za ulaganje u privredu su, po pravilu, takođe "lokalni", tj. banke ih daju za lokalne privrednike, koji imaju etablirane firme u susedstvu tih istih banaka u Nemačkoj, sa dokazanim prometom i dobiti, naravno ne za fizička lica. Čak i za jednu takvu firmu iz susedstva, ako se ulaže u inostranstvu (van Nemačke), kamate su daleko više, i mora se imati dugogodišnja (uspešna!) saradnja kao privrednog subjekta sa bankom, plus osiguranje duga kod osiguravajućih kuča, i milion drugih stvari.. Naravno, ovde se izuzimaju multinacionalni koncerni tipa Siemens, VW i slični.

Kao fizičko lice se ne mogu dobiti krediti za ulaganje u privredu u inostranstvu.

Jedino što on može da uzme u Nemačkoj je nenamenski kredit. Za takav kredit od, recimo, 50,000e, teoretska kamata u ovom trenutku je negde oko 3% na rok od 5 godina i to sa apsolutno najboljim mogućim SCHUFA skorom (postoji samo teoretski). Daleko realnija je kamata negde oko 5% do 6% na rok od 5-6 godina za nenamenski kredit, sa jako dobrim SCHUFA skorom, i sa dozom sreće da banka uopšte želi da pozajmi tako visoku sumu. I to pod dodatnim uslovom da zaista može da vraća više od 10,000e godišnje (plus kamata) tokom tih 5 godina.

Kredit od 50,000e na rok od 10 godina, sa prosečnim SCHUFA skorom, će imati realistične kamate od 7% do 9% u ovom trenutku (opet, pod uslovom da banka uopšte želi da da kredit na tako visoku sumu jednom fizičkom licu). Obično će, za tako visoke sume, banka tražiti dodatne garancije u Nemačkoj - ovde nekretnina u Srbiji ne pomaže. Kredit na 50+ kEvra je moguće dobiti za, recimo, kupovinu auta u Nemačkoj, ali to je zato što rečeni auto ostaje kao ta dodatna garancija u vlasništvu banke, dok za nenamenski kredit nema takve "automatske" garancije.

Dakle, nije sve tako "jeftino" kako izgleda na prvi pogled, pogotovo kad se konsultuju razni Vergleichsportali (a la check24.de). Tu su prve kamate na listama jako niske i primamljive, ali su i, naravno, totalno nerealne, jer zahtevaju SCHUFA skor i finansijske podloge koje imaju praktično samo oni kojima takav kredit i ne treba ;)

Obična raja dobija nenamenske kredite samo na mnogo manje sume (obično oko 5,000-10,000e, naravno, ovo je zavisno od opšteg finansijskog stanja, postojećih kredita i primanja) i mora da plaća daleko više kamate.

U to se uveri tek kad bude odbijena od onih prvih 5-6 "primamljivih" sa liste, i onda završi tek kod 15toplasirane banke sa liste, jedine koja je (možda) voljna da zaista ponudi kredit. Onda sedne sa službenikom banke, koji konsultuje SCHUFA skor, i čim nije perfektan (a nije nikad), povisi kamatu, onda pogleda kolika su primanja i rashodi (srednji ili niski prihodi? još 2 kredita? deca? - još jedan plus na kamatu), i tako dalje. Onda vam uslovi davanje kredita sa osiguranjem istog i/ili dodatnim životnim osiguranjem, što opet značajno povisi kranju sumu. Konačna ponuđena kamata na kraju nema mnogo veze sa "reklamiranim" kamatama sa početka...
 
Poslednja izmena:
Neke kolege su igrale loto u Nemačkoj jer navodno porezje manji nego u CH..


Dobitak na lotou u CH je bruto, slično kao u USA - oporezuje se, kao i svaki prihod, prema poreskoj stopi dobitnika. Na dobitke do 1,000 CHF se ne plaća porez.

Dobitak na lotou u Nemačkoj je neto, tj. posle dobitka se ne plaćaju nikakvi dodatni porezi - koliko piše da si dobio, tačno toliko dobijaš, ništa se više ne odbija, ni porez na prihod, ništa.
 
Poslednja izmena:
Ja imam kuću u Nemačkoj i na osnovu nje ja mogu da podignem kredit koji mogu da koristim kako ja hoću.
Znači ako imaš nekoga sa takvim uslovima neka uzne kredit a kažeš da ti je otac preko.
Ti kao Srbski državljanin samo u Srbiji možeš da podigneš kredit i posle toga da se oprostiš od te kuće.
Razmisli šta se sad desilo sa švajcarcima to isto može da se brzo desi i sa €
 
Ja imam kuću u Nemačkoj i na osnovu nje ja mogu da podignem kredit koji mogu da koristim kako ja hoću.

Sigurno, ali ovde je poenta bila da OT kaže da joj je otac star i da ne može uopšte da dobije kredit zbog godina, ali poseduje stan u Srbiji (i verovatno ne poseduje ništa u Nemačkoj - zato sam ono gore napisao, o nemogućnosti da dobije takav kredit u D bez garancije). I ona bi da taj njegov stan u Srbiji bude garancija za kredit u srpskoj banci.
 
Dobitak na lotou u CH je bruto, slično kao u USA - oporezuje se, kao i svaki prihod, prema poreskoj stopi dobitnika. Na dobitke do 1,000 CHF se ne plaća porez.

Dobitak na lotou u Nemačkoj je neto, tj. posle dobitka se ne plaćaju nikakvi dodatni porezi - koliko piše da si dobio, tačno toliko dobijaš, ništa se više ne odbija, ni porez na prihod, ništa.

Najljubaznije Vas molim da ne izvlačite pojedine rečenice i kometarišete.Dovoljno ste mi objašnjavali naročito koji porez se plaća u CH koji plaćam skoro pola veka.Ako mi nešto nije jasno ja odem u poresku upravu i ispravim grešku ukoliko je ima.Ne udaljavate se od teme
i držite se ekonomije a ne gluposti.
 
Najljubaznije Vas molim da ne izvlačite pojedine rečenice i kometarišete.Dovoljno ste mi objašnjavali naročito koji porez se plaća u CH koji plaćam skoro pola veka.Ako mi nešto nije jasno ja odem u poresku upravu i ispravim grešku ukoliko je ima.Ne udaljavate se od teme
i držite se ekonomije a ne gluposti.

O porezu u CH, i pored pola veka, imaš jako malo pojma. Ali, to je tvoja privatna stvar, i potpuno nezanimljiva za bilo koga ovde.

Što se tiče propisivanja šta ja smem i ne smem da pišem - kad otvoriš sopstveni forum, onda određuj i sprovodi pravila u njemu. Ili se požali moderatoru. U međuvremenu, nauči se bar da se zahvališ onome ko te je ispravio ili podučio o nečemu o čemu, očigledno, blagog pojma nemaš.

A kad smo već kod toga, mogao bi i da prestaneš da spemuješ forum(e) ovde sa nebuloznim porukama, biće da nisi ni primetio da ti se ljudi smeju i prevrću očima već poodavno...

Over & out.
 
Sigurno, ali ovde je poenta bila da OT kaže da joj je otac star i da ne može uopšte da dobije kredit zbog godina, ali poseduje stan u Srbiji (i verovatno ne poseduje ništa u Nemačkoj - zato sam ono gore napisao, o nemogućnosti da dobije takav kredit u D bez garancije). I ona bi da taj njegov stan u Srbiji bude garancija za kredit u srpskoj banci.

bas tako ,,,,
 
Proveri stan u katastru (ima sajt): na kome je, da li je sve uredno upisano, da nema suvlasnika, potražioca i sl.
Ako je sve ok, tvoj otac mora da dođe u Srbiju i overi saglasnost da daje stan pod hipoteku, kao garant. Umesto njega to može uraditi i onaj ko ima njegovu overenu punomoć.

Pazi da kad uzimaš kredit, nema valutne klauzule (to je zakopalo ove "švajcarce" jer, valjda, nisu kapirali da je kurs promenljiva vrednost :D )
Čak i ako ti je kamata na kredit sa valutnom klauzulom manja nego na dinarski, najčešće je sama valutna klauzula najgori deo troška, gori od kamate.
Predpostavljam da za poljoprivredu nude i neke subvencije ili dinarske kredite sa subvencionisanom kamatnom stopom, pa proveri i izračunaj šta je najbolje (digitron i papir, napravi proračun).
Ako već moraš da uzmeš kredit, prvo budi siguran da ne rizikuješ da ti otac izgubi stan, ako ti posao ne uspe, pa hipoteka ode na naplatu. Proceni da li ti je povoljnije davanje stana u zakup i vraćanje kredita od rente (obično krediti za poljoprivredu nisu visoki, pa možeš umesto njega uzeti neki kredit druge vrste gde ne traže hipoteku, koji iako imaju višu kamatu ipak ne zahtevaju rizik da izgubiš stan, nego kredit vraćaš iz prihoda od zakupa).
Ako uzimaš kredit za mehanizaciju (oni su daleko viši u vrednosti), proveri možeš li da se uklopiš u neku državnu subvenciju i program za podizanje nivoa poljoprivrede, ima toga uvek, svake godine izađe neki program.

Ne zaboravi da pokušaš izbeći valutnu klauzulu.
 
Proveri stan u katastru (ima sajt): na kome je, da li je sve uredno upisano, da nema suvlasnika, potražioca i sl.
Ako je sve ok, tvoj otac mora da dođe u Srbiju i overi saglasnost da daje stan pod hipoteku, kao garant. Umesto njega to može uraditi i onaj ko ima njegovu overenu punomoć.

Pazi da kad uzimaš kredit, nema valutne klauzule (to je zakopalo ove "švajcarce" jer, valjda, nisu kapirali da je kurs promenljiva vrednost :D )
Čak i ako ti je kamata na kredit sa valutnom klauzulom manja nego na dinarski, najčešće je sama valutna klauzula najgori deo troška, gori od kamate.
Predpostavljam da za poljoprivredu nude i neke subvencije ili dinarske kredite sa subvencionisanom kamatnom stopom, pa proveri i izračunaj šta je najbolje (digitron i papir, napravi proračun).
Ako već moraš da uzmeš kredit, prvo budi siguran da ne rizikuješ da ti otac izgubi stan, ako ti posao ne uspe, pa hipoteka ode na naplatu. Proceni da li ti je povoljnije davanje stana u zakup i vraćanje kredita od rente (obično krediti za poljoprivredu nisu visoki, pa možeš umesto njega uzeti neki kredit druge vrste gde ne traže hipoteku, koji iako imaju višu kamatu ipak ne zahtevaju rizik da izgubiš stan, nego kredit vraćaš iz prihoda od zakupa).
Ako uzimaš kredit za mehanizaciju (oni su daleko viši u vrednosti), proveri možeš li da se uklopiš u neku državnu subvenciju i program za podizanje nivoa poljoprivrede, ima toga uvek, svake godine izađe neki program.

Ne zaboravi da pokušaš izbeći valutnu klauzulu.

eto
hvala na odgovoru
kao i svma vama sta ste odvojili vreme za moju temu..
 
Profesionalnost srpskih banaka je opstepoznata....
Projekat koji ponudis da bi uzeo kredit, samo curi , eto koliko je tajnost zagarantovana...

A uslovi su nekome dobri, moze i ispod 1% za firmu, a nekome mac iznad glave, znaci ne moze ovo ne moze ono...

Ajd kako radi drzava?
Na sajtu drzave, zakonu , svuda stoji ono sto napisa neko 10%+10%, plus stoji oslobadjanje od socio dazbina nekoliko godina, plus oslobadjanje od ovih poreza.
Ali kad to treba da dodje u praksu, odjednom vidis nista nije tako...
Znaci iskoci situacija da te bukvalno pitaju sto nisi podmitio nekog mocnog, ministra ili onih sto su povezani ko crevca, nekad u nekom trenutku i nisu ministri.
Tek onda moze da dobijes ono sto je po zakonu...
Inace nista....a ti da radis, a da se istovremeno sudis sa drzavom, ne valja taj posao...

Inace posao koji je okrenut ka domacem trzistu a da je bez mita i korupcije, odmah ga batali....
Ovde svi koji su ista predlozili podrazumevaju ozbiljan biznis, znaci upravo proizvodnja koja CELA ide u inostranstvo, ovde mozes samo da saljes za dzeparac...
Od 50 ljudi, koji imaju proizvodne kapacitete, znam samo 2 koja svoju robu prodaju u Srbiji i oba rade premikse i stocnu hranu...Ostalo sve ide ino, ni gram u Srbiju...
 

Back
Top