23 godine nezavisnosti BiH

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
32.961
23 godine nezavisnosti BiH: Vrijeme pred nama traži promjene

Prvi mart istorijski je dan za Bosnu i Hercegovinu. Tada, prije ravno 23 godine, oko 64 posto građana BiH na referendumu se izjasnilo za nezavisnu i suverenu državu. Bilo je to vrijeme kada se uveliko raspadala bivša SFRJ i kada su građani BiH odgovarali na pitanje: Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?
Srediti stvari

Predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž smatra kako je 1. mart važan dan ne samo novije istorije Bosne i Hercegovine.

- Temeljem tog datuma i održanog referenduma, BiH je stekla uvjete za međunarodno priznanje i sigurno je to jedna nova dimenzija odnosa na ovom prostoru. Koliko smo otišli dalje, koliko smo ostvarili od onog referendumskog pitanja koje je, osim tog međunarodnog priznanja i neovisnosti BiH, imalo također zahtjev za unutarnju transformaciju BiH? Vidimo da je puno otvorenih pitanja i nedovršenog posla. Mislim da jednom jasnom strategijom neovisnosti, europske budućnosti, sigurnosnog okruženja i unutarnjeg dijaloga trebamo nastaviti izgrađivati ovu zemlju kao stabilnu, multietničku, ravnopravnu, demokratsku i europsku. Smatram da nas tu još puno posla čeka. Nismo još ni blizu onih ciljeva, ideala, koji su tada postojali, kaže Raguž.

Generalni sekretar Demokratske fronte Sifet Podžić podsjeća da su 1. marta građani BiH većinom glasova potvrdili opredijeljenost za nezavisnost BiH
- Nažalost, za njenu odbranu položeno je puno života. Nakon toga, ovih 20 godina, vladajuće stranke nisu baš pokazale puno po pitanju njenog jedinstva, opstanka. Iz tog razloga je i nastala Demokratska fronta, kazao je Podžić. Dodao je da nezavisni jesmo, ali da smatra kako je bitnije srediti stvari unutra.

Predsjedavajući Doma naroda BiH Bariša Čolak (HDZBiH) kaže, pak, da očigledno nismo ni ideju nezavisnosti ostvarili, te da će vjerovatno trebati još vremena da ta ideja bude prihvaćena podjednako u svim dijelovima BiH.

- Mnogo toga mi još nismo ostvarili - a što smo zamislili ostvariti. Treba vjerovati da će vrijeme pred nama donijeti nužne promjene i da ćemo se morati konačno usuglasiti oko nekih bitnih pitanja koja su krucijalna za svaku ozbiljnu državu, kaže Čolak.

Poznat stav
I danas se 1. mart kao Dan nezavisnosti BiH ne slavi na cijelom teritoriju zemlje.

- Po pitanju 1. marta naš je stav poznat. Prvi mart nije praznik koji mi osjećamo kao praznik Republike Srpske. Naprotiv, mislimo da su događaji 1. marta bili uvod u sve ono što se kasnije dešavalo u BiH i oni koji ga slave, slave ga na osnovu svoje percepcije tih događaja. Mi svakako nećemo učestvovati u tome, ali ne očekujemo da neko osporava ni praznike koje mi slavimo u Republici Srpskoj, stav je Mladena Bosića, predsjednika SDS-a.
 
Poalbancili se,kao i velika vecina Turaka sa Kosova.

To da. Ne sećam se ko mi je to pričao, ali Šiptari ne smatraju samo Srbe neprijateljima, već i Slovene uopšte, zbog toga danas na KiM muslimana (Bošnjaka) ima skoro pa isključivo u srpskim sredinama, ljudi su bežali pred terorom zajedno sa Srbima. Ne znam samo šta su im Turci skrivili, pa je Prizren skoro potpuno očišćen od njih...
 
1237793_583139948391034_283326289_n.png

Само ти сањај...
 

Back
Top