Generalna diskusija, noviteti, nemačka vs japanska auto industrija i slično

Ko je bolji?

  • Švaba

  • Japanac


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Japanci. Ne znam zbog cega ali svi automehanicari sa kojima sam pricao kazu da su Japanci neprikosnoveni. Delovi jesu skupi ali se japanska vozila malo kvare.

pa i za nemce su originalni delovi jos skuplji.

Razlika je sto za nemacka vozila imas jeftine kineske i turske kopije delova pa ljudi te krs delove porede sa originalnim japanskim.

Za japance ne znam tj barem nisam cuo da rade kopije delova. Mozda za trapove jedino jer je to jeftina mehanika.
 
pa i za nemce su originalni delovi jos skuplji.

Razlika je sto za nemacka vozila imas jeftine kineske i turske kopije delova pa ljudi te krs delove porede sa originalnim japanskim.

Za japance ne znam tj barem nisam cuo da rade kopije delova. Mozda za trapove jedino jer je to jeftina mehanika.
A sta je sa dizajnom?Ko je lepsi svaba ili japanac.....
 
Meni je dizajn generalno najmanje bitna stvar

Primarne stvari su mi udobnost, bezbednost, kvalitet pouzdanost i pre svega cena.

Volim za svoj novac da dobijem sto je moguce kvalitetnije i bolje vozilo za sto je moguce manje novca - zato svabe automatski otpadaju jer oni kidaju po usima sa cenama a nemaju nikakvu pouzdanost. Kvalitet enterijera im je dobar, al sta im to vredi kad im se auta kvare neuporedivo vise od japanaca.
 
Poslednja izmena:
Kad bi tih japanaca bilo u broju kao sto je nemaca onda bi neuporedivo bio isti broj kvarova.
Na oglasima ima 50x vise nemackih automobila od japanskih i potpuno je normalno da ima vise prijavljenih kvarova.
Ima logike zar ne?
I japanci imaju opoziva isto kao i nemci i sve je to sad slicno samo st ja nisam pristrasan i meni je svejedno sta cu da vozim i najbitnije mi je da je auto dobar.
Danas sam kupio Golf V i cim sam seo u njega proradile su emocije kako je dobar jer jednostavno to je auto za siroke narodne mase i tako je i napravljen.
A vozim Alfu 159 koja je mnogima san dok eto meni vise lezi Golf koji je stariji 3 godine.
Jednostavno nekome se nesto vise svidja i to je to ali ne treba zato da pljuje po necemu sto mu se ne svidja jer mozda je to nesto bolje od onog sto on misli da je a pogotovo sto vecina tih ljudi nisu imali takav auto.
 
Vozao japance, vozim svabu i sve sto cu reci po pitanju udobnosti i uzitka u voznju japanci jos imaju sta da uce. Zimus sam 10 dana imao novu Tojotu korolu (uzeo sam je sa oko 10000 milja na satu) i jedino sto je na tom autu bilo kako treba je sediste, sve ostalo je bilo uzasno. Vidljivost ~ nikakva. Toliko puno delova koju zaklanjaju vidljivost pozadi da verujem da je lakse voziti kombi nego taj auto. Ono sto me je najvise nerviralo i na sta se nisam navikao ni posle 5000 km u tom autu je bilo da pedale i ono podnozje za levu nogu da se odmara nisu poravnati. Pedale su za 2-3 cm dalje od tog andraga gde se odmara noga, tako da se nikad necete moci opruziti i leva noga uvek mora da vam bude savijena ili u neudobnom polozaju. Ubrzanje nikakvo, na 3000 obrtaja motor se dere vise nego prase kad ga kolju, a i zvuk je bio takav da je prijatnije slusati to prase nego motor. Obilazenje je bilo skoro pa ne moguce. Ukoliko oboje idete 100 na sat, obilazenje je moguce jedino pod uslovom da nikog nema u suprotnom smeru koliko god da vam pogled doseze. Ova koju sam ja vozao je imala i neki sportski paket, pa je postojalo neko sport dugme, koje kad se pritisne dozvoljava motoru da ode u obrtaje (nekih 500 vise nego obicno) i u sustini nista se nedesi. Volan je imao i pedalice, sve u svemu po meni bespotrebno na takvom autu. Menjac je bio automatski sa 7 brizna i opcijom za manuelni. Kad se prebaci u manuelni mod, brzinu ti idalje uslovljava menjac kao i kad ces moci da prebacis u visi stepen prenosa. Sto me dovodi do pitanja koji ce mi onda ta opcija ako mi menjac ne da da vozim kako hocu?! Da, kad si u manulenom ili sportskom modu, sedma brzina je nedostupna, do nje se stize samo ako si u obicnom modu, i iz nekog razloga cim prebacis iz automatskog u manuelni mod (cak i ako je ista brzina) obrtaji odmah skoce za 500. To nikad nisam razumeo zasto, ali i ovako sam ga stalno drzao u automatskom obicnom modu. Inace sa tim sportskim paketom islo je i sportsko bucket sediste i to je za svaku pohvalu. Sediste je bilo odlicno, udobno i lepo je drzalo telo. Naslona za ruku na desnoj strani se bas nesto i nesecam, ali zato znam da za levi nije bilo nista. Naslon je bio prenisko, a prozor previsoko pa sam na kraju iz muke ruku drzao ili na volanu ili na obesenu za drzac. Sto se tice komandi one su manje-vise bile OK. . . Sto se tice oslanjanja, to je bilo smesno. Neravnine na putu nikako nije abzorvovao i auto je poskakivao kao kakva devojcica kad poskakuje kad igra skolice ili neku drugu igru. Sto se tice potrosnje, e to je vec bilo lepo. Uspevao sam da izvucem i do 6.42 l/100 km. Pod uslovom da vozim oko 90, ako se ide 110-120 tu je oko 8 litri, a po kisi na 110 potrosnja je isla i do 10 litara.
Sve u svemu kad uporedim tu novu korolu i mog starog svabu (ovih danan auto mi slavi punoletstvo), svaba dere japanera u svakom pogledu, sem u potrosnji (a i da budem iskren sa motorom od 3200 kubika, potrosnja i ne moze da bude nesto mala). I to ga tako dere da jednostavno ne mogu da verujem da je tojota toliko losa. Aj sto ga dere u voznji, al sto ga dere i u ergonomoji. Originalni model mog auta je izasao u prodaju davne 1990-e, a ova korola 2013-e i naprosto ne mogu da verujem da tojota posle 23 godine ne moze da nadmasi svabu u ergonomji. Izmedju 1990-e i 2013-e izasle su 4 generacije korole (ova je peta) i idalje bolji je svaba od pre 25 godina. . .
Inace pored "nove" korole imam i iskustva sa Hondom Accord za USA trziste i prica je otprilike ista (honda ima bolje oslanjanje i ne poskakuje ko devojcica, ali zato sedista su zivi ocaj). . .
Sto se mene tice ako auto kupujes da bi uzivao u voznji, kupi svabu. Japaner ce mozda manje trositi, ali zato ce ti svaba dati ono pravo zadovoljstvo u voznji. . .
 
Kada kupujes polovno vozilo dizajn nije prioritet.

Kada kupujes novo onda mozes da razmisljas o dizajnu. Kupio si novo vozilo koje ce u svakom slucaju preci barem 150.000 bez problema a imas i garanciju. Onda nije bitno ni da li je Japanac ili Nemac, Francuz...

Dizajn je bitan uvek, kupovao polovno ili novo.

Npr. Toyota Yaris I generacija je meni potpuno ne svarljiva. Ne bih mogao da kupim takav auto za licno uzivanje, samo za firmine potrebe i slicno. Isto tako mi je i Golf 4 nikakav ako gledamo izgled.

Ako se gleda dizajn Nemci Vs Kosooki. Pobednici su 'taljani :D

Od kosookih mi se najmanje dopadaju Hyundai vozila, ali sam vozio jedno vreme Accent.

Honda ima vise agresivan dizajn, meni je okej. Toyota ima neki neutralni izgled.

Sto se Nemaca tice, meni se dopada sto BMW igra na kartu proverenog dizajna uglavnom(drze se tih njima karakteristicnih nota). Ali da se vratimo na nizi segment.

Golf 5 i 6 su mi lepi, ali mi ostavljaju neki ''prazan/hladan'' utisak kad sednem u njih.

Alfe i Renault mi definitivno enterijer/eksterijer najvise prijaju. Megan III generacije mi je jako lep.

Citroen mi je najgadniji od Evropljana, zadnja klupa mi deluje bas tako - kao klupa.

To je moja strana gledista kad je u pitanju sminka.
 
Vozao japance, vozim svabu i sve sto cu reci po pitanju udobnosti i uzitka u voznju japanci jos imaju sta da uce. Zimus sam 10 dana imao novu Tojotu korolu (uzeo sam je sa oko 10000 milja na satu) i jedino sto je na tom autu bilo kako treba je sediste, sve ostalo je bilo uzasno. Vidljivost ~ nikakva. Toliko puno delova koju zaklanjaju vidljivost pozadi da verujem da je lakse voziti kombi nego taj auto. Ono sto me je najvise nerviralo i na sta se nisam navikao ni posle 5000 km u tom autu je bilo da pedale i ono podnozje za levu nogu da se odmara nisu poravnati. Pedale su za 2-3 cm dalje od tog andraga gde se odmara noga, tako da se nikad necete moci opruziti i leva noga uvek mora da vam bude savijena ili u neudobnom polozaju. Ubrzanje nikakvo, na 3000 obrtaja motor se dere vise nego prase kad ga kolju, a i zvuk je bio takav da je prijatnije slusati to prase nego motor. Obilazenje je bilo skoro pa ne moguce. Ukoliko oboje idete 100 na sat, obilazenje je moguce jedino pod uslovom da nikog nema u suprotnom smeru koliko god da vam pogled doseze. Ova koju sam ja vozao je imala i neki sportski paket, pa je postojalo neko sport dugme, koje kad se pritisne dozvoljava motoru da ode u obrtaje (nekih 500 vise nego obicno) i u sustini nista se nedesi. Volan je imao i pedalice, sve u svemu po meni bespotrebno na takvom autu. Menjac je bio automatski sa 7 brizna i opcijom za manuelni. Kad se prebaci u manuelni mod, brzinu ti idalje uslovljava menjac kao i kad ces moci da prebacis u visi stepen prenosa. Sto me dovodi do pitanja koji ce mi onda ta opcija ako mi menjac ne da da vozim kako hocu?! Da, kad si u manulenom ili sportskom modu, sedma brzina je nedostupna, do nje se stize samo ako si u obicnom modu, i iz nekog razloga cim prebacis iz automatskog u manuelni mod (cak i ako je ista brzina) obrtaji odmah skoce za 500. To nikad nisam razumeo zasto, ali i ovako sam ga stalno drzao u automatskom obicnom modu. Inace sa tim sportskim paketom islo je i sportsko bucket sediste i to je za svaku pohvalu. Sediste je bilo odlicno, udobno i lepo je drzalo telo. Naslona za ruku na desnoj strani se bas nesto i nesecam, ali zato znam da za levi nije bilo nista. Naslon je bio prenisko, a prozor previsoko pa sam na kraju iz muke ruku drzao ili na volanu ili na obesenu za drzac. Sto se tice komandi one su manje-vise bile OK. . . Sto se tice oslanjanja, to je bilo smesno. Neravnine na putu nikako nije abzorvovao i auto je poskakivao kao kakva devojcica kad poskakuje kad igra skolice ili neku drugu igru. Sto se tice potrosnje, e to je vec bilo lepo. Uspevao sam da izvucem i do 6.42 l/100 km. Pod uslovom da vozim oko 90, ako se ide 110-120 tu je oko 8 litri, a po kisi na 110 potrosnja je isla i do 10 litara.
Sve u svemu kad uporedim tu novu korolu i mog starog svabu (ovih danan auto mi slavi punoletstvo), svaba dere japanera u svakom pogledu, sem u potrosnji (a i da budem iskren sa motorom od 3200 kubika, potrosnja i ne moze da bude nesto mala). I to ga tako dere da jednostavno ne mogu da verujem da je tojota toliko losa. Aj sto ga dere u voznji, al sto ga dere i u ergonomoji. Originalni model mog auta je izasao u prodaju davne 1990-e, a ova korola 2013-e i naprosto ne mogu da verujem da tojota posle 23 godine ne moze da nadmasi svabu u ergonomji. Izmedju 1990-e i 2013-e izasle su 4 generacije korole (ova je peta) i idalje bolji je svaba od pre 25 godina. . .
Inace pored "nove" korole imam i iskustva sa Hondom Accord za USA trziste i prica je otprilike ista (honda ima bolje oslanjanje i ne poskakuje ko devojcica, ali zato sedista su zivi ocaj). . .
Sto se mene tice ako auto kupujes da bi uzivao u voznji, kupi svabu. Japaner ce mozda manje trositi, ali zato ce ti svaba dati ono pravo zadovoljstvo u voznji. . .

nisi napisao sa kojim nemackim vozilom si poredio Toyotu Corollu

Kad se porede auta treba da se porede auta iz iste klase , ne mozes da poredis na primer Toyotu Aygo sa na primer BMW serije 5 :)
 
Što se tiče dizajna, malopre na semaforu stanem i komentarišem sa ženom u mene VW salon, imaju dosta automobila ispred. Polo, Golfovi kabrioleti, obični, passati... sve bezlično do bezličnog. Stani pored mazde i videćeš savremeniji dizajn.







Slično je sa većim klasama, passat i mazda6 na primer.

Ali sa druge strane, Nemci imaju prelep dizajn, najlepši od svih po meni. Audi A4/A6 karavan, Mercedes W212 FL, BMW 5 karavan itd. Ali zato VW brate, kao da su pokupili seljake sa planina i dali im olovke i rekli: na, nacrtajte nešto, usvojićemo, jer ovo je narodni auto, vi ste narod. I skupili se seljak, šumar i rabadžija i eto passata/golf-a.

Vidi ga ovaj amerikanac, uporedjuje M3 BMW koji je odradjen u vrhu kvaliteta sa kolima za narod, jeftino, samo od A do B. Takav nam jedan treba sada, pa da se uklopimo. Imamo europljanina, imamo japanca, samo još USA nam falio za III sv. rat na forumu.
Ništa novo nisi rekao. W124/Audi 100 dere po kvalitetu 90% sadašnjih automobila, ali to nije sada priča. Kao da si uporedio W124 facelift 300TD i Hjundaj i30 1.4 motor.
 
nisi napisao sa kojim nemackim vozilom si poredio Toyotu Corollu

Kad se porede auta treba da se porede auta iz iste klase , ne mozes da poredis na primer Toyotu Aygo sa na primer BMW serije 5 :)

Slazem se ne mozes ih porediti, ali ako je model jednog auta star 25 godina, a drugog dve godine i matorko odvali novajliju e onda je dobro pitanje kakav je taj novajlija. Poredio sam moj E36. Oprema im je bila otprilike tu negde, samo sto je Korola imala zadnju kameru (koja se pokazala po slaboj vidnjivosti apsolutno beskorisnom). I kao sto sam rekao o voznji, nek bude kako ko hoce, ali BMW ga je tukao i u ergonomiji i to onako, za sve novce.
 
Što se tiče dizajna, malopre na semaforu stanem i komentarišem sa ženom u mene VW salon, imaju dosta automobila ispred. Polo, Golfovi kabrioleti, obični, passati... sve bezlično do bezličnog. Stani pored mazde i videćeš savremeniji dizajn.







Slično je sa većim klasama, passat i mazda6 na primer.

Ali sa druge strane, Nemci imaju prelep dizajn, najlepši od svih po meni. Audi A4/A6 karavan, Mercedes W212 FL, BMW 5 karavan itd. Ali zato VW brate, kao da su pokupili seljake sa planina i dali im olovke i rekli: na, nacrtajte nešto, usvojićemo, jer ovo je narodni auto, vi ste narod. I skupili se seljak, šumar i rabadžija i eto passata/golf-a.

Vidi ga ovaj amerikanac, uporedjuje M3 BMW koji je odradjen u vrhu kvaliteta sa kolima za narod, jeftino, samo od A do B. Takav nam jedan treba sada, pa da se uklopimo. Imamo europljanina, imamo japanca, samo još USA nam falio za III sv. rat na forumu.
Ništa novo nisi rekao. W124/Audi 100 dere po kvalitetu 90% sadašnjih automobila, ali to nije sada priča. Kao da si uporedio W124 facelift 300TD i Hjundaj i30 1.4 motor.

Ono sto si mogao da zakljucis iz mog posta je da Tojota za 20 godina i 5 generacija jednog modela nije uspela da napravi auto koji ima zglavnu ergonomiju. I cela poenta mog posta je bila upravo u tome ~ nikakva ergonomija. Sto se tice motora njih nisam poredio, ali opet, ako turis sport mod na auto, onda ga turis da bi tom autu dao i neki sportski osecaj prilikom voznje. 500 obrtaja nije dovoljno. Isto tako ako u auto turis motor koji ne moze da obidje bezbedno drugi auto na 100 km/h, onda treba da se zapitas kakav si to motor stavio?! Da nije malo preslab?! Imao sam ja i Micubisija, taj nije imao vecih problema da obidje nekog na 100 km/h kao sto je tojota imala. Niti je ikad imao akord kojeg sam vozio. Sto se tice oslanjanja, vozio sam ja i stojadina, i juga i ficu i svi su imali bolje oslanjanje od te tojote. Do tad mi se nikad nije desilo da mi auto poskakuje kad naleti na neravninu.
Mene licno dizajn ne interesuje toliko koliko me interesuje kako se taj auto ponasa na putu, kakva je vidljivost iz auta, kakav je osecaj u voznji i kakav je osecaj u kabini. Tojota je po pitanju svakog od tih pala. A da narodni auto moze da parira nekom "kvalitetnom", imas primper prve generacije Fokusa. Do dan danas to mi je najbolji auto na predni pogon koji sam ikad vozio (za razliku od poslednje generacije koja je najgora, ali necu sad o tome). Samo pitanje je sta i koliko je spreman proizvodjac auta da uradi. Da li zna sta radi ili bas i ne. Posle 5000 km u tom autu, jedino sto sam mogao zakljuciti bilo je da vise nikad ne bih zeleo opet da sednem u njega. A to bi kod narodnog auta trebalo da ti bude puno bitnije od dizajna. Za svo vreme posedovanja auto ces vise vremena voziti nego sto ces ga gledati. I puno bitnije je gde su pedale, gde su drzaci, kakvi su mrtvi uglovi od dizajna, kod takvog auta to bi trebalo da ti bude zadnja rupa na svirali. Samo nazalost mi zivimo u svetu gde se puno vise ceni dizajn nego funkcionalnost pa onda dobijes aute ko sto je korola.

Ako hoces mogu da ti uporedm i Akorda sa korolom, i fokusa, i PT kruzera, nije problem ~ ali zakljucak je uvek isti. Kod korole je sve pogresno odradjeno.
 

Back
Top