Uništio sam djetinjstvo svojoj djeci

GolubBabic

Domaćin
Poruka
3.759
Petko Miletić kaže da će poludjeti od samoće, jer nema od koga da čuje srpsku riječ ni da vidi živu dušu u prečniku od skoro pet kilometara od "zatvora" - kuće, u kome je, kako kaže, "utamničio Tamaru i Lazara".
Srn2015-2-27_98909_2.jpg

U selu Opraške, na Kosmetu, na razmeđu opština Klina Istok, u potpunoj izolaciji živi četvoročlana porodica Petka Miletića. U proljeće 2010. godine Petko se sa suprugom i dvoje djece vratio u rodno selo uvjeren da će djeci moći da obezbijedi kakvu-takvu budućnost. Ali, od radosti života na svome ognjištu, gdje su Miletići prije 200 godina pristigli sa one strane Prokletija iz sadašnje Crne Gore - nema ništa. Petko kaže da mu "ni sam Bog neće oprostiti što je Tamari /10/ i Lazaru /nepunih devet godina/ uništio djetinjstvo". "Sve je uzalud. DŽaba i kuća i traktor i stoka i desetak hektara pšenicom zasejanih njiva, kada moja dva 'sunca' žive zatvorena u četiri zida bez vršnjaka", priča Petko. Kaže da će i sam poludjeti od samoće, jer nema od koga da čuje srpsku riječ, da vidi živu dušu u prečniku od skoro pet kilometara od "zatvora" - kuće, u kome je, kako kaže, "utamničio Tamaru i Lazara". Te 2010. godine bivši UNDP u Opraškama je izgradio 14 kuća.

U njih se uglavnom uselilo po jedno - dvoje staraca. Kako je vrijeme prolazilo, a pomoći nije bilo, prepušteni na milost i nemilost razbojnicima i ubicama, povratnici su poslije nepunih godinu dana otišli u izbjeglištvo, ostavljajući napuštene kuće i imanja. "Povod masovnom, ponovnom iseljavanju bilo je premlaćivanje i pokušaj ubistva jednog povratnika", kaže Petko za Srnu. Ostao je sam sa dvoje djece i suprugom Snežanom, rođenom Kruševljankom, okružen opljačkanim i uglavnom spaljenim domovima.

"Odlučili smo da ostanemo, jer smo se nadali da će se, ipak, neko vratiti. Ali, kako vreme odmiče, sve više shvatam da sam svojom vezanošću za rodni prag uništio detinjstvo svojoj deci, a plašim se i za njihovu budućnost", kaže Petko. Tamara i Lazar ni u dvorište ne izlaze bez pratnje roditelja, jer se u neposrednoj blizini Miletića naselio Albanac iz Albanije, koji je zauzeo srpsko imanje, stalno širi posjed i prijeti da će mi "staviti nogu za vrat". S ciljem zastrašivanja, potvrđujući da su Miletići nepoželjni, taj "komšija" je pustio vučjake na Petkovu djecu. Uspjeli su da umaknu u kuću, ali od tada u trku pretrčavaju dvorište do traktora kojim ih Petko svako jutro vozi do škole, udaljene oko pet kilometara, u Osojane. Miletićima su kriminalci, kako kaže Petko, "s ciljem ubijanja bilo kakve nade u mogućnost opstanka", u tri navrata krali pumpu za vodu.

Skidali su i odnosili oko 230 metara samonosećeg elektro kabla sa pumpe za vodu u bunaru, bez koga Miletići ne mogu opstati. Bunarsku vodu koriste samo za tehničku vodu i napajanje stoke. Vodu za piće kupuju, jer se plaše da će im zlotvori zatrovati bunar koji Petko svakodnevno obilazi, provjeravajući da nije skinut katanac sa betonskog bunarskog poklopca. Supruga Snežana je od straha za živote svoje djece postala "šećeraš". Ne želi da bilo šta kaže, jer "slika dovoljno govori o beznađu u kojem živi njeno dvoje dece".

Srna
http://www.srna.rs/novosti1/282708/miletic-unistio-sam-djetinjstvo-svojoj-djeci-.htm
 
Tuga. Nek se svako samo stavi na njihovo mesto i nek razmisli pre nego sto ista kaze. Ali to i jeste problem, sto bar polovina ljudi nema tu sposobnost, i misli da se svet vrti oko njih.
A njima bih posavetovala da se ipak vrate u Srbiju i sacekaju neka bolja vramena. Sami nece moci nista napraviti, ni za sebe, ni za srpstvo.
 
tamo eu vlada vojno, ekonomski i politicki.

odgovornost je na njima

da dodam u djakovici nema srba!?

u pristini od 40.000 srba ima ih 40. opet eu vlast i demokracija

Ма немој!!!:evil: А зашто онда ОВЕ НАШЕ НИШТАРИЈЕ ОД ЉУДИ НА ВЛАСТИ ТРЧЕ У БРИСЕЛ И ПОТПИСУЈУ КОЈЕШТА У ИМЕ ДРЖАВЕ СРБИЈЕ..... мамицу им велеиздајничку ?)=($/%&$#/)(:rtfm:
 
Ма немој!!!:evil: А зашто онда ОВЕ НАШЕ НИШТАРИЈЕ ОД ЉУДИ НА ВЛАСТИ ТРЧЕ У БРИСЕЛ И ПОТПИСУЈУ КОЈЕШТА У ИМЕ ДРЖАВЕ СРБИЈЕ..... мамицу им велеиздајничку ?)=($/%&$#/)(:rtfm:

ne pitaj mene, ne idem ja u brisel

pitaj botu i borka, oni su to dobrovoljno i sa uzivanjem

pitao sam ranije sta bi vi radili da ste u vladi danas i nije bilo suvislog odgovora.

pa pitam ponovo - ko bi tebi odgovvarao da je na vlasti i sta bi taj mogao dmah da uradi da nam, ili bar tebi bude bolje?

ako mislis da eu nije odgovorna za red i mir na kosmetu...mislim stvarno, ne pricamo o istoj drzavi i vremenu
 
Poslednja izmena:
Ako mu toliko smeta sto se oko njega ne cuje srpski jezik i grize ga savest zbog dece, neka proda imovinu kao i najveci broj Srba sto je uradio.

Albanci bi jedva cekali da kupe.

Што би куповали кад ће добти џабе.

- - - - - - - - - -

a kad ode iz tog siptarskog rezervata onda ce beogradski otpad da ga napada da je dobio velike pare I kako je izdajnik

Баш тако, исти ти Београђани који су углавном лепо живели деценијама без икаквог стваралачког рада захваљујући томе што је држава продавала Косово натенане.

Али карма је чудо, креће мечка да игра и по Београду, ускоро овде неће бити ништа боље него Србима на КиМ, ни што се тиче посла ни што се тиче сигурности.
 
Uprkos velikoj korupciji I kriminalu u kojem su zagrezle kosovske institucije, Zakon o Gradjanskom Pravu te demantuje. Jos samo kad bi shvatio podelu vlasti mnogo bi ti bilo jasnije.

ne postoje kosovske institucije. to je nato fatamorgana.

realnost zivota dole to pokazuje, opste nazadovanje siptara, politicko, ekonomski, civilizacijsko pa i humano

ako se eu i nato izmaknu na 15 minuta dole nastaje haos i bezumlje, koje je inace stalno prisutno ali je bar na povrsini agladjeno sa eu laznim sjajem

jedini izlaz eu je da kosmet prisljamci srbiji,a to nije moguce naa nacin da se uispostavi predjasnje stanje, nema one srbije, sfrj i socijalizma, koji je gradio na kosmetu sve fabrike, puteve, skole, fakultete, bolnice. sve

eu bi da stvri neprirodan savez srbije sa kosmetom a da srbija izdrzava siptare. nece moci, cak ni tehnicki, jer nemamo ni za sebe dovoljno

sta ce biti? pa eu i usa je najlaksi izlaz da zapocnu sukobe i rativanje cime bi izbegli odgovornost za period 1999-2015, a mi bi zauvek potonuli i `eu prolece, jad, bedu, nasilje i devastaciju`
 
...
Ostao je sam sa dvoje djece i suprugom Snežanom, rođenom Kruševljankom, okružen opljačkanim i uglavnom spaljenim domovima.
...

Pele sokole,
ti si žrtva kafanskih ložača !

Beži čoveče,
ne možeš ti sam ništa !

Sqipi nisu normalan narod,
iživljavaće se na tebi i tvojoj deci unedogled,
a čak i da to ne rade - tvoj strah je dovoljan da te ubije !

Odnosi sa Sqipima su u pregovorima,
pređi na neku civilizovanu teritoriju dok se ne završe,
pa posle kako svima - tako i tebi !
 

Back
Top