Koje sve nacionalnosti mogu da budu svestenici SPC?

Зашто не би могли? Црква је Христова и сви људи на земљи.

Ja nisam uveren u to.

Bilo bi dobro da cujemo jos neka misljenja.

Zamisli neki pravoslavni Italijan koji se zove Djovani Pesenti da bude pravoslavni pop, iako je promenio veru u pravoslavnu?

- - - - - - - - - -

Crkve i drzave nemaju iste granice.

Znaci da i vera i nacija mogu da budu rzalicite?

Ne mora svaki Srbin da bude pravoslavac, moze da bude i katolik ili musliman, A DA OSTANE SRBIN?

- - - - - - - - - -

Могу и браћа Цигани, али их то не занима..

Imam jednog rodjaka Madjara u Vojvodini koji hoce da predje u pravoslavlje, ali hoce da ostane Madjar i da zadrzi ime..

Da li SPC moze tako da ga prebaci u pravoslavce ?
 
Nije mi jasno da li recimo Crnogorci, Rusi, Grci, Rumuni, Ukrajinci ili pravoslavni Amerikanci ili Hrvati mogu da budu svestenici SPC? :think:
Znam da je u Americi na vrlo visokoj svešteničkoj poziciji u SPC bio Hrvat i u novinama je o tome bila žestoka polemika .
Bunili su se srpski sveštenici . Na žalost zaboravio sam o kojem se svešteniku bila riječ . Sada imamo u jednom
ženskom manastiru u Arizoni upravnika manastira koji je Nijemac . Bila je o tome na tv emisija pre desetak godina .
Interesantno je da su u tom manastiru monahinje amerikanke , ruskinje , grkinje i sl. a svi su pripadnici SPC .
 
Poslednja izmena:
Ne mora svaki Srbin da bude pravoslavac, moze da bude i katolik ili musliman, A DA OSTANE SRBIN?
Znam sigurno da katolička crkva ne priznaje Srbe-katolike, bar ovde u Srbiji. Ako je katolik njegova ga crkva smatra Hrvatom. Ne znam da li se tako ponaša i SPC.
Što se RKC tiče dokaz je veoma jednostavan: sva je literatura oduvek na hrvatskom. Da priznaju Srbe-katolike imali bi bar jedan naslov i na srpskom.


Verska i nacionalna pripadnost nemaju veze jedno sa drugim.
Ne bi trebalo da ima veze. Nisam siguran da je tako u stvarnosti.
 
Srpska Pravoslavna Crkva se drzi Novog Zaveta , Odluka Vaseljenskih Sabora i Dogmata Vere Pravoslavne i u njima se kaze "Da nema vise Jelina , Jevreja , musko , zensko i da je pred Bogom sve jedno ..." , tako da se kod imanovanja za Svestenika u SPC ne gleda na nacionalnost , vec na tacno Ispovedanje Vere Pravoslavne i naravno da je Krstenjem prihvatio (namerno kazem - prihvatio , jer se podrazumeva da je muskarac u pitanju) sve Pravoslavne Hriscanske Dogmate .
U TV emisijama na "Studiju B" , pod nazivom "Duhovnici" , se mogu pogledati i cuti neki od svestenika koji nisu poreklom iz Pravoslavnih porodica .
Na YT - u moze da se pogleda .
 
Зашто не би могли? Црква је Христова и сви људи на земљи.
A, to nije tacno, crkva je srlpska i svetosavska, prema tome osim Srba niko drugi ne moze biti srpski pravoslavac. I zabranjeno je biti Srbin ako nisi svetosavski pravoslavac.

- - - - - - - - - -

Srpska Pravoslavna Crkva se drzi Novog Zaveta , Odluka Vaseljenskih Sabora i Dogmata Vere Pravoslavne i u njima se kaze "Da nema vise Jelina , Jevreja , musko , zensko i da je pred Bogom sve jedno ..." , tako da se kod imanovanja za Svestenika u SPC ne gleda na nacionalnost , vec na tacno Ispovedanje Vere Pravoslavne i naravno da je Krstenjem prihvatio (namerno kazem - prihvatio , jer se podrazumeva da je muskarac u pitanju) sve Pravoslavne Hriscanske Dogmate .
U TV emisijama na "Studiju B" , pod nazivom "Duhovnici" , se mogu pogledati i cuti neki od svestenika koji nisu poreklom iz Pravoslavnih porodica .
Na YT - u moze da se pogleda .
Mogu biti pravoslavci i svestenici pravoslalvne crkve, ali ne i Srpske pravoslavne crkve, inace se ne bi zvala Srpska pravoslavna i svetosavska crkva.
 
a jel bi isti mogao to da radi u Srbiji,ili jel isti ikada drzao liturgiju u Srbiji?

Pricas o Denveru, a mislim da si dovoljno pametan da zakljucis da organizacija spc u SAD nema veze sa sa Srbijom.

Pa Logicno je da u Srbiji drze srbi pravoslavlje, dok svuda drugde u svetu, iz ostalih nacija se biraju vernici koji su se opredelili da budu pravoslavno svestenstvo.
I u USA imas srpske pravoslavne i vladike, i obicno svestenstvo, i svuda god gde ima srba, rusa, bugara, i ostalih, sve je to pravoslavno svestenstvo, jer zastupaju Pravoslavlje.
 
Nacionalnost i opredeljenje za pravoslavnu teologiju, nema veze jedno s drugim.Ako osoba ispunjava kriterijume pravoslavlja, moze da zavrsi parv. teologiju i sluzi narodu.
Pricas napamet. U pitanju Srpska pravoslavna crkva, a ne neka druga - ruska, bugarska, grcka...


Nemoj bajke da pricas.

Spc je namenjena za nacionalnu pripadnost i nije univerzalna.
Apsolutno si u pravu.

PLP:
Pa Logicno je da u Srbiji drze srbi pravoslavlje, dok svuda drugde u svetu, iz ostalih nacija se biraju vernici koji su se opredelili da budu pravoslavno svestenstvo.
I u USA imas srpske pravoslavne i vladike, i obicno svestenstvo, i svuda god gde ima srba, rusa, bugara, i ostalih, sve je to pravoslavno svestenstvo, jer zastupaju Pravoslavlje.
Ti sigurno pricas o pravoslavnom svesteniku Americke pravoslavne crkve. Pravoslavna crkva postoji i u Kini, ali da li je u pitanju SPC?
 
Poslednja izmena:

Back
Top