jOj TREBA MI POMOC

joockey

Zainteresovan član
Poruka
469
TREBA I MENI [NESHTO] AL NE ZA MATURSKI:
ZA SVE STAVKE MI JE POTREBAN KRATAK OPIS,ULOGA U RACUNARU I NEKE SAVREMENE INFORMACIJE[ONO KAKO DOTICNI DA NAS STOJI]
1.KUCISHTE,MAT.PLOCA,PROCESOR,MEMORIJA,MAGISTRALA,KONT.STE CHIPOVA,SLOTOVI.
ILI
2.KONTORLERI,PORTOVI,DISK[HARD],DISKETE.
ILI
3.KARTICE[SVE!!],IZVORI NAPAJANJA..
BAR ME UPUTITE NA NEKI DOMACI SAJT KOJI JE POSVECEN NEKOJ OD TEMA..
HVALA..
 
Kuciste: Suzbija EMI zracenje, usmeravanje toplote koju oslobadjaju komponente,
Maticna ploca: Nosi sav saobracaj i kontrolu svih procesa izmedju komponenata, plus sve vise se integrise na nju-USB, zvuk, LAN itd, nosi sve konektore i dobar broj komponenti-graficka, modem, tv kartica i sl.
procesor: CPU, sta reci za mozak kompa-sva obrada informacija ide preko njega, broj tranzistora se broji milionima, odlikuju ga sve tanje veze i višlje temperature, mada polako prepusta deo poslova drugim procesorima-GPU, cipset i sl.
Memorija: ima funkciju radnog stola gde vam stoji vecina materijala i alata, koristan je i kao bafer pri raznim procesima-rezanje diskova, kopiranje fajlova(pogotovo vecih) i sl.
Magistrale: Sluzi za protok informacija izmedju svih. Imas magistralu koja je odvojena za PCI slotove, za AGP slot i sl. Razlikuju se po sirini, brzini i protoku.
Cipset: Kontrolise vecinu procesa na taj nacin sto kontrolise maticnu plocu,
Slotovi: Najcesci PCI i AGP, a ako i IDE i SATA konektore racunamo u slotove onda i oni. Naravno i PCI-Express. AGP i PCI-Express su graficki (bar za sada je PCI-Express samo graficki, mada ima perspektivu), PCI su ti za ostale uredjaje-modem, tv karticu, cak se i neke iuntegrisane stvari vezuju za PCI magistralu.
Hard disk se sastoji iz elektronike( tu spada kontroler i logika) i mehanickog dela: glava, motor glave, motor za rotaciju ploca i ploce. Ploce su aluminijumske presvucene fero-magnetnom masom(slicnom koja se koristila za audio i video kasete), magnetna glave koje upisuju podatke i citaju iste i motori koji-jedan pokrece glave a drugi vrti ploce.
Napajanje: klasicno copersko.

Od mene toliko, neka i ostali dodaju po nesto, ili neka me isprave ako negde gresim, i doktoriraces na racunarskom fakultetu garant
 

Back
Top