Dokle bi ste daleko isli da izlecite svoje dete?

Regina Mills

Buduća legenda
Poruka
49.089
Citam jednu vrlo tuznu i bolnu temu na jednom drugom forumu, i ukljucujem se u diskusiju kada mogu nekako da pomognem, savetom ili lepom reci ako nicim drugim. Tema je o deci sa usporenim psihomotornim razvojem.

Izmedju ostalih komentara na temi, pojavio se jedan o nekom svemogucem lekaru iz jednog mesta u Srbiji, on navodno mahne stapicem i dete zdravo i pravo. Dosta clanica tog foruma traze njegov broj telefona kako bi vodile dete kod njega, a ima i onih koji pisu svoja iskustva.

Ne budem lenja pa pronjuskam malo. U pitanju jeste covek koji je medicinski obrazovan, ali koji je u sustini nadri lekar i pruza lazne nade i ovako unesrecenim roditeljima.

Mislim, ako je dete sa 7 godina sa IQ u okvirima granicnog slucaja intelektualne zaostalosti, pa nece kada poraste da bude genije, sta god mu radili. Ovo je samo primer.

Shvatam da je roditeljima tesko da prihvate da njihovo dete "nije kao druga deca" - mada mi nikada kao strucnjaku nije bilo jasno sta im ovaj izraz znaci - i da nada umire poslednja, ali dokle ici? Da li ti roditelji shvataju da ta vukljanja po raznoraznim lekarima mogu samo da stete detetu?

Ili zaista treba uciniti BAS sve?
 
Poslednja izmena:
Citam jednu vrlo tuznu i bolnu temu na jednom drugom forumu, i ukljucujem se u diskusiju kada mogu nekako da pomognem, savetom ili lepom reci ako nicim drugim. Tema je o deci sa usporenim psihomotornim razvojem.

Izmedju ostalih komentara na temi, pojavio se jedan o nekom svemogucem lekaru iz jednog mesta u Srbiji, on navodno mahne stapicem i dete zdravo i pravo. Dosta clanica tog foruma traze njegov broj telefona kako bi vodile dete kod njega, a ima i onih koji pisu svoja iskustva.

Ne budem lenja pa pronjuskam malo. U pitanju jeste covek koji je medicinski obrazovan, ali koji je u sustini nadri lekar i pruza lazne nade i ovako unesrecenim roditeljima.

Mislim, ako je dete sa 7 godina sa IQ u okvirima granicnog slucaja intelektualne zaostalosti, pa nece kada poraste da bude genije, sta god mu radili. Ovo je samo primer.

Shvatam da je roditeljima tesko da prihvate da njihovo dete "nije kao druga deca" - mada mi nikada kao strucnjaku nije bilo jasno sta im ovaj izraz znaci - i da nada umire poslednja, ali dokle ici? Da li ti roditelji shvataju da ta vukljanja po raznoraznim lekarima mogu samo da stete detetu?

Ili zaista treba uciniti BAS sve?

postoji uvreženo verovanje u narodu u te nadrilekare i u te vradžbine bapske kojekakve
ja nešto u to ne verujem, ali toliko ljudi oko mene veruju u te stvari da ponekad pomislim u sebi jebbote možda ima nečega u tome
a znaš kako kažu...davljenik se za slamku hvata
i ja bi probao isto kad bi iscrpeo sve opcije savremene medicine
 
Citam jednu vrlo tuznu i bolnu temu na jednom drugom forumu, i ukljucujem se u diskusiju kada mogu nekako da pomognem, savetom ili lepom reci ako nicim drugim. Tema je o deci sa usporenim psihomotornim razvojem.

Izmedju ostalih komentara na temi, pojavio se jedan o nekom svemogucem lekaru iz jednog mesta u Srbiji, on navodno mahne stapicem i dete zdravo i pravo. Dosta clanica tog foruma traze njegov broj telefona kako bi vodile dete kod njega, a ima i onih koji pisu svoja iskustva.

Ne budem lenja pa pronjuskam malo. U pitanju jeste covek koji je medicinski obrazovan, ali koji je u sustini nadri lekar i pruza lazne nade i ovako unesrecenim roditeljima.

Mislim, ako je dete sa 7 godina sa IQ u okvirima granicnog slucaja intelektualne zaostalosti, pa nece kada poraste da bude genije, sta god mu radili. Ovo je samo primer.

Shvatam da je roditeljima tesko da prihvate da njihovo dete "nije kao druga deca" - mada mi nikada kao strucnjaku nije bilo jasno sta im ovaj izraz znaci - i da nada umire poslednja, ali dokle ici? Da li ti roditelji shvataju da ta vukljanja po raznoraznim lekarima mogu samo da stete detetu?

Ili zaista treba uciniti BAS sve?

Ovo je na prvu loptu što se kaže:

http://forum.krstarica.com/showthre...sne-greške-jezičke-nedoumice-i-pitanja/page14
 
Citam jednu vrlo tuznu i bolnu temu na jednom drugom forumu, i ukljucujem se u diskusiju kada mogu nekako da pomognem, savetom ili lepom reci ako nicim drugim. Tema je o deci sa usporenim psihomotornim razvojem.

Izmedju ostalih komentara na temi, pojavio se jedan o nekom svemogucem lekaru iz jednog mesta u Srbiji, on navodno mahne stapicem i dete zdravo i pravo. Dosta clanica tog foruma traze njegov broj telefona kako bi vodile dete kod njega, a ima i onih koji pisu svoja iskustva.

Ne budem lenja pa pronjuskam malo. U pitanju jeste covek koji je medicinski obrazovan, ali koji je u sustini nadri lekar i pruza lazne nade i ovako unesrecenim roditeljima.

Mislim, ako je dete sa 7 godina sa IQ u okvirima granicnog slucaja intelektualne zaostalosti, pa nece kada poraste da bude genije, sta god mu radili. Ovo je samo primer.

Shvatam da je roditeljima tesko da prihvate da njihovo dete "nije kao druga deca" - mada mi nikada kao strucnjaku nije bilo jasno sta im ovaj izraz znaci - i da nada umire poslednja, ali dokle ici? Da li ti roditelji shvataju da ta vukljanja po raznoraznim lekarima mogu samo da stete detetu?

Ili zaista treba uciniti BAS sve?



jedno je biti strucnjak u medicinskoj bransi a drugo je imati bolesno dete. u prvom slucaju se mentalizuje sa nesto, ubedjeni smo, empatije, u drugom slucaju je to udarac za coveka po svim nivoima. razlika je ogromna.

znam roditelje koji dizu kredite i zaduzuju se da bi detetu platili terapiju olivanja sa delfinima iako znaju da dete nece izleciti a bar da mu pomognu i olaksaju zivljenje.

stvar izbora, svi smo razliciti u svemu pa i u roditeljstvu.
 
Citam jednu vrlo tuznu i bolnu temu na jednom drugom forumu, i ukljucujem se u diskusiju kada mogu nekako da pomognem, savetom ili lepom reci ako nicim drugim. Tema je o deci sa usporenim psihomotornim razvojem.

Izmedju ostalih komentara na temi, pojavio se jedan o nekom svemogucem lekaru iz jednog mesta u Srbiji, on navodno mahne stapicem i dete zdravo i pravo. Dosta clanica tog foruma traze njegov broj telefona kako bi vodile dete kod njega, a ima i onih koji pisu svoja iskustva.

Ne budem lenja pa pronjuskam malo. U pitanju jeste covek koji je medicinski obrazovan, ali koji je u sustini nadri lekar i pruza lazne nade i ovako unesrecenim roditeljima.

Mislim, ako je dete sa 7 godina sa IQ u okvirima granicnog slucaja intelektualne zaostalosti, pa nece kada poraste da bude genije, sta god mu radili. Ovo je samo primer.

Shvatam da je roditeljima tesko da prihvate da njihovo dete "nije kao druga deca" - mada mi nikada kao strucnjaku nije bilo jasno sta im ovaj izraz znaci - i da nada umire poslednja, ali dokle ici? Da li ti roditelji shvataju da ta vukljanja po raznoraznim lekarima mogu samo da stete detetu?

Ili zaista treba uciniti BAS sve?

Trebalo bi učiniti sve, ali se ne bi trebalo nadati da će sve biti posle toga u redu.
A ti roditelji verovatno hoće da učine sve što je u njihovoj moći, da bi im bila mirna savest. Tužno je to.
 
postoji uvreženo verovanje u narodu u te nadrilekare i u te vradžbine bapske kojekakve
ja nešto u to ne verujem, ali toliko ljudi oko mene veruju u te stvari da ponekad pomislim u sebi jebbote možda ima nečega u tome
a znaš kako kažu...davljenik se za slamku hvata
i ja bi probao isto kad bi iscrpeo sve opcije savremene medicine

Vidi, ja recimo koristim alternativnu medicinu (cak i konja njome lecim), nije po meni tu kvaka. Da je moje dete u pitanju i ja bih najverovatnije u ocaju uradila sve. S tim sto postoje neka medicinska stanja koja cak ni carobni stapic ne moze da popravi. Nesto je recimo genetski uslovljeno... A roditelj bas gura i glavom kroz zid ako treba...

Ono sto mene najvise pogadja u ovakvim pricama jeste cinjenica da su roditelji spremni sopstveno dete da ugorze, ali "mora da ga odvede, evo jos samo kod ovog doktora"... Gde pocinje granica ludila kod roditelja? Da li misle da ako ne vukljaju dete po lekarima da su losi roditelji?
 
sve je to od slucaja do slucaja.
kao u svemu, sreca prati senzibilne i mudre :)
takvi roditelji ce tacno znati sta je najbolje da urade, znace kada je njihova panika produkt iskljucivo njihovog straha a kada je tacan osecaj7predosecaj da je nuzno da se reaguje.

bolesno dete jos vise(!!) ce zaboleti nemar i neosetljivost roditelja, nerazumevanje njegovih tegoba, tako da mislim da jedino u cemu ne moze da se pogresi jeste PAZNJA.
 
..ucinila bih bas sve za sta cujem, koliko god mi besmisleno zvucalo, ukoliko time ne stetim detetu, za mog znanja..

..recimo, nova moda "lecenja" autizma klistiranjem deteta rastvorom domestosa (mms) i to na svaka dva sata, danima - ne znam koliko umobolan moras biti da razmislis o tome, uopste..

upravo tako, ucinila bi SVE da olaksam djetetovo stanje... zna se koje se bolesti mogu izljeciti a koje zaljeciti...konkretno kod mentalnih bolesti nazalost ne postoji neka velika pomoc osim borbe da se djete pripremi na samostalan zivot u granicama njegovih mogucnosti.

Cerka moje drugarice rodjena sa Daunovim sindromom, (jako ljepa i dobra djevojcica, cak nema ni one karakteristicne crte lica) mama je provela dane i dane u vjezbama sa njom, u banjama ... sve sto je bilo potrebno... od djeteta kome je prognoziran ceo zivot u kolicima... mala je prohodala... znam da joj nije lako ali se trudi da joj zivot ucini sto normalinijim.

U nadrilekare i babe vracare nikada nisam vjerovala ali vidim da je rasprostranjeno... cak su i nama predlagali da vodimo djete kod nekog cike koji kao iscupa dlaku iz kose a djete vise nema problema sa trecim krajnikom :eek: jos nismo toliko ocajni pa ga nismo ni vodili ali ko zna da su upale nastavile mozda bi i otisli... jbg pokusas sve kada zvanicna medicina zataji
 
Vidi, ja recimo koristim alternativnu medicinu (cak i konja njome lecim), nije po meni tu kvaka. Da je moje dete u pitanju i ja bih najverovatnije u ocaju uradila sve. S tim sto postoje neka medicinska stanja koja cak ni carobni stapic ne moze da popravi. Nesto je recimo genetski uslovljeno... A roditelj bas gura i glavom kroz zid ako treba...

Ono sto mene najvise pogadja u ovakvim pricama jeste cinjenica da su roditelji spremni sopstveno dete da ugorze, ali "mora da ga odvede, evo jos samo kod ovog doktora"... Gde pocinje granica ludila kod roditelja? Da li misle da ako ne vukljaju dete po lekarima da su losi roditelji?

Љубав и одговорност те терају на такве ствари.

Грижа савести ако не пробаш још нешто, јер шта ако би баш то упалило?

Али никада ништа што би могло да још више погорша стање, испијање течности непознатог садржаја и сличне ствари.

Мука заиста човека може да натера на ствари о којима никада није размишљао, нити је у њих веровао.

Ово се односи и на родитеље, покушаваш све, чак и онда када си свестан какав је крај...
 
Verujem da većini roditelja i nije cilj bukvalno da njihovo dete bude kao druga deca, niti da im dete bude svetski priznat genije,
već jednostavno da može da se osamostali
(odn da samostalno zaradi koji dinar i da može samo da živi))
kad roditelja više ne bude
i da dete ne bude na grbači braći i sestrama ili nekom trećem,
tako da potpuno razumem što traže pomoć od nekoga čije metode nisu 10000 % sigurne,
verovatno bih i ja postupila isto.

.i mislim da je roditeljima potrebna možda i neka vrsta satisfakcije,
da znaju da su učinili baš sve što je u njihovoj moći da detetu olakšaju život
 
Poslednja izmena:

Back
Top