Данте: пакао, чистилиште, рај

Агарта

Poznat
Poruka
8.355
Треба размотрити и религијске аспекте ванвременског Дантеовог дела. Чисто за почетак - зове се само Комедија, зато што се креће од пакла, а завршава у рају (срећан крај), да је супротно било би Трагедија. Оно "Божанствена" додали су први штампари, 15. век, рана форма маретинга. Он сам не би био никад толико претенциозан. Нетачно је и да се аутор Комедије у животу није насмејао, смеје се и у појединим сценама свога дела, можда нема хумора у модерном значењу те речи, али има доста јетке ироније с једне и некакве ведрине са друге стране.

А што се тиче верских аспеката, сама тематика то гарантује, а ево нечег што сам извукао

"Комедија се може представити као алегорија (Пакао); као иницијација (Чистилиште); и као трансцеденција (Рај) - тј. експеримент, варијација, слобода..." - наш уредник


"Луд је ко мисли да тај виши ред
схватити може, а који избија
из тројства које захвата недоглед

Задовољи се људски роде, с quia;
јер да сте могли све сазнат, онда
није ни рађат' морала Марија


А видели сте како је неплодна
жеља чак и кад беше велики нагон,
јер она оста да вас мучи до дна:

То знаху, мним Аристотел и Платон,
и многи други"; и ту спусти чело
и узбуђен он би, и оста на том.
Данте, Чистилиште, Певање III

Данте је изашао из Пакла на Свету суботу, 9.априла 1300. око 7:30 увече.
Чуо сам да је у оси круг сместио неког од Немањића, зато што је "лоше погледао венецијански новац", односно као фалсификатора. То нисам пронашао.
Свеједно, осми круг је највише објашњен. Тамо се налазе лопови, кривоклетници, преваранти, лоши саветници, изазивачи раздора... Или именима: Одисеј, Мухамед, бар двојица папа који су Дантеу радили о глави (за једног је место спремно, тад је био жив), велики број великаша тадашње Италије, ако не већина... ту је и пет знаменитих лопова, којима Фиренца може да се поноси, како иронично рече Данте. Све у свему, лепо друштво...


Биће у наставку и моја омиљена тема (што с тиче овог форума и не само овог форума...)
 
За почетак нагласио бих да ова тема припада пдф-у Књижевност коју можете наћи тако што се вратите на почетну страницу Форума и погледате

доле десно. Нађете секцију Уметност и култура и у њој четврта по реду налази се Књижевност. Ту доведете курсор и кликнете. Отвориће вам се царство

лепе писане речи.

За крај овог поста нагласио бих, пошто је ово ипак пдф Религија, да чистилиште или ти пургаторијум представља чисту измишљотину римокатоличких

јеретика зарад постизања економске добити путем продавања опроштаја грехова или ти индулгенција.

Брука и срамота!
 
Pre svega treba imati u vidu, kontekst vremena u kojem je ziveo Dante. Licno mislim da je on bio ateista. S obzirom da je u njegovo vreme ateizam bio neprihvatljiv, njegov knjizevni izraz je morao biti takav, da kojim slucajem ne zavrsi kao Djordano Bruno. Ako bih pak morao da ga svrstam u neki religijski okvir, onda bi to bio katarizam (opet neprihvatljiv u njegovo vreme). Meni, kao ateisti je lako iz ovog ugla da posmatram njegovo delo, ali njegovim savremenicima bi to bilo malo teze. Na stranu sto je Dante morao znati da pakao, cistiliste i raj nisu fizicka mesta, vec stanje duse. Kad se pogleda s te strane, onda su sva njegova dela cisto ismejavanje pre svega covekove potrebe za religijom, pa tek onda i religije same.
 
"Комедија се може представити као алегорија (Пакао); као иницијација (Чистилиште); и као трансцеденција (Рај) - тј. експеримент, варијација, слобода..." - наш уредник
da, komedija je zbog toga što, po antičkom obrascu, počinje kao pakao, a završava u raju (hepi end, kako bi rekli holivudski kauboji :mrgreen:).
a "božanastvena" je dodao bokačo koji je bio opsednut danteovom poezijom.
zanimljivo je da se na samom kraju, dakle duboko u raju, komedija završava i prelazi u, kako je on sam nazvao, svetu poemu.
to upravo počinje pri susretu sa marijom (stihovi koje si okačio).
 
За почетак нагласио бих да ова тема припада пдф-у Књижевност коју можете наћи тако што се вратите на почетну страницу Форума и погледате

доле десно
. Нађете секцију Уметност и култура и у њој четврта по реду налази се Књижевност. Ту доведете курсор и кликнете. Отвориће вам се царство

лепе писане речи.

За крај овог поста нагласио бих, пошто је ово ипак пдф Религија, да чистилиште или ти пургаторијум представља чисту измишљотину римокатоличких

јеретика
зарад постизања економске добити путем продавања опроштаја грехова или ти индулгенција.

Брука и срамота!

Како сте само паметни. Ни годину дана на форуму и нашао да ме подучава
Имам пар питања за вас:
1. Католичанство је религија?
ДА / НЕ
2. Јерес има везе с религијом, макар да бисмо рекли шта у вези с том темом ваља избегавати?
ДА / НЕ
3. Сигурни сте да ваша религија, ако је имате, или чак недостатак исте није измишљотина?
ДА / НЕ

- - - - - - - - - -

da, komedija je zbog toga što, po antičkom obrascu, počinje kao pakao, a završava u raju (hepi end, kako bi rekli holivudski kauboji :mrgreen:).
a "božanastvena" je dodao bokačo koji je bio opsednut danteovom poezijom.
zanimljivo je da se na samom kraju, dakle duboko u raju, komedija završava i prelazi u, kako je on sam nazvao, svetu poemu.
to upravo počinje pri susretu sa marijom (stihovi koje si okačio).

Потребно је да и другим корисницима дате репутацију пре него што је поново доделите кориснику coco bill.
У сваком случају хвала на информацији. Иначе до (к)раја нисам стигао, тако да видећемо :)
 
S nestrpljenjem očekujem promil adekvatnih sagovornika na ovoj temi.:zkez:

Хвала на реп... изгледа да ваљаних саговорника већ има или макар оних које би занимало :)


Pre svega treba imati u vidu, kontekst vremena u kojem je ziveo Dante. Licno mislim da je on bio ateista. S obzirom da je u njegovo vreme ateizam bio neprihvatljiv, njegov knjizevni izraz je morao biti takav, da kojim slucajem ne zavrsi kao Djordano Bruno. Ako bih pak morao da ga svrstam u neki religijski okvir, onda bi to bio katarizam (opet neprihvatljiv u njegovo vreme). Meni, kao ateisti je lako iz ovog ugla da posmatram njegovo delo, ali njegovim savremenicima bi to bilo malo teze. Na stranu sto je Dante morao znati da pakao, cistiliste i raj nisu fizicka mesta, vec stanje duse. Kad se pogleda s te strane, onda su sva njegova dela cisto ismejavanje pre svega covekove potrebe za religijom, pa tek onda i religije same.

Добро, мишљење је као онај део леђа који добија непристојно име, свако га има... тако ваљда рече Дејв Ли Рот.
Ја лично се не везујем за појмове. И за мене неки рекоше да сам атеиста, или агностик, или шта већ... Мени је битно шта појмови значе. Ако би био љубазан да даш своју дефиницију атеисте, па да видимо како је то Данте био атеиста :)

- - - - - - - - - -

1. ДА.
2. ДА ако сте доследни у својој вери.
3. Можда и јесте али је опет лепо веровати у нешто.

Хвала на одговору, иако ти није упућено питање.
На основу првог и другог ДА тема заслужује да буде на форуму а Тако Турчин Тешко Тупи (кад може четири С може и четири Т :hahaha: ) греши у покушају да неовлашћено модерира форум.
Још једном хвала :tambalamba:
 
Вишој сте снази и бољој природи
ви подређени; а она дух ствара
којим не влада небо, нит' га води


Јасно је да смо ПОДРЕЂЕНИ "вишој снази", дакле право питање било би има ли "слободне воље" спроћу те снаге? Која је иначе и сам дух створила... Јер да стварно има, не би ли онда и исход поменутог рата био сасвим неизвестан?!?

Много више о томе:
Данте о слободној вољи
 
da, ali ona mu je ipak bila vodič kroz čistilište.
beatriče je personifikacija ljubavi, a da bi prošao čistilište mora ljubav da te vodi.
zanimljivo je da ga je ona vodila pogledom...


kako mislis njenim pogledom kad za nju on nije ni postojao.:(

- - - - - - - - - -

Dante i Beatrice nikad nisu bili u vezi.

ako je tako srecu je imala..i nju bi prokleo...:D
 
Вишој сте снази и бољој природи
ви подређени; а она дух ствара
којим не влада небо, нит' га води


Јасно је да смо ПОДРЕЂЕНИ "вишој снази", дакле право питање било би има ли "слободне воље" спроћу те снаге? Која је иначе и сам дух створила... Јер да стварно има, не би ли онда и исход поменутог рата био сасвим неизвестан?!?

Много више о томе:
Данте о слободној вољи

mnogo toga u buducnosti i sadasnjosti dato je kao gotovo i nepromenljivo ali moj licni nacin delovanja zavisi samo od mog izbora i moje odluke..pa,dakle i od moje odgovornosti..nije covekov duh nalik pesku koji pasivno lezi dok lezi i pasivno se osipa kad biva povucne nadole..licna je to energija i to razumna u smislu vidljivog izbora i delovanja silom duhovno dovoljnog razloga..e tako sam zavoleo i tako sam izabrao..i zato taj postupak priznajem kao moj postupak..primam na sebe odgovornost za ucinjeno i priznajem svoju gresku kao gresku....nije te boza nasanko namerno u krivo da bi bio se ostvario neki njemu zeljeni cilj..sam pao..sam se ubio..:D
 
Mislim da smo vec negde diskutovali o ovome sto me pitas, mislim,pojam ateista, kao opis coveka koji ne veruje u antropomorfnog boga. Dante mi je previse utilitaran tip, da bi bio zatucani vernik.

Узак опис, у том случају... могуће. Мада ја не видим толика одступања од онога што је било тада уобичајено, а о чему нас историја погрешно учи (не толико што с тиче података, то је тек питање, него тумачења). Није тај Средњи век био баш толико мрачан ;)
 
memorija je ugasena kroz cistiliste..niti se secas da si voleo a ni da si bio voljen..:D
Нетачно.
Река Лета брише лоше успомене, то је преузето из грчке митологије.
Но, река Евноја враћа добре успомене. Ту другу је Данте измислио, укључујући саму реч, на грчком добра мисао, Данте није знао грчки, али је сковао израз...
 
da, komedija je zbog toga što, po antičkom obrascu, počinje kao pakao, a završava u raju (hepi end, kako bi rekli holivudski kauboji :mrgreen:).
a "božanastvena" je dodao bokačo koji je bio opsednut danteovom poezijom.
zanimljivo je da se na samom kraju, dakle duboko u raju, komedija završava i prelazi u, kako je on sam nazvao, svetu poemu.
to upravo počinje pri susretu sa marijom (stihovi koje si okačio).

A jel Bokaco bese napisao Dekameron, cija je tema bila: Ljubavne nezgode koje se srećno završavaju.
 
Колко видим везе са женскама вас више интересују од слободне воље.
Колко ја знам, Данте је имао жену Ђему, у Комедију је сместио неке њене рођаке, неки су му радили о глави... Она је "по себи" најмање занимљива за дантологе. Вероватно је обавио прокреативну функцију, имао децу, мрзи ме сад да проверавам.
Што се тиче Беатриче, која је иначе персонификација Цркве, уопште што се тиче његовог односа према њој - треба ствари посматрати у контексту тог времена. То је време настајања романтичне љубави, која долази са нарастајућом буржоазијом. Не кажем да се пре људи нису волели, него то није био битан критеријум, бракови би се уговарали, а код нижих класа би се људи тек тако срели, па "да не живе у греху"... Мислим да сад не цртам, да се не лажемо то је и сад чест случај :)
То све треба знати не само гледе Дантеа, него иначе кад се прича о неким стварима. С те стране поприлично је ирелевантно (што рече лик из Шејтановог ратника :lol: ) да ли је он кресао Беатриче, као што је небитно јесу ли Шерлок Холмс и др Вотсон топла браћа :roll:
 
Колко видим везе са женскама вас више интересују од слободне воље.
Колко ја знам, Данте је имао жену Ђему, у Комедију је сместио неке њене рођаке, неки су му радили о глави... Она је "по себи" најмање занимљива за дантологе. Вероватно је обавио прокреативну функцију, имао децу, мрзи ме сад да проверавам.
Што се тиче Беатриче, која је иначе персонификација Цркве, уопште што се тиче његовог односа према њој - треба ствари посматрати у контексту тог времена. То је време настајања романтичне љубави, која долази са нарастајућом буржоазијом. Не кажем да се пре људи нису волели, него то није био битан критеријум, бракови би се уговарали, а код нижих класа би се људи тек тако срели, па "да не живе у греху"... Мислим да сад не цртам, да се не лажемо то је и сад чест случај :)
То све треба знати не само гледе Дантеа, него иначе кад се прича о неким стварима. С те стране поприлично је ирелевантно (што рече лик из Шејтановог ратника :lol: ) да ли је он кресао Беатриче, као што је небитно јесу ли Шерлок Холмс и др Вотсон топла браћа :roll:

Od kako je sveta i veka, uvek se musko interesovalo za zemsko, pa je to i kroz prozu i poeziju zapisivao, i obradjivao, :whistling:
 
A jel Bokaco bese napisao Dekameron, cija je tema bila: Ljubavne nezgode koje se srećno završavaju.

Nije samo o ljubavnim (ne)zgodama.
Pročitaj prvu novelu, kako
Ser Cepparello lažnom ispovijeđu prevari pobožna fratra i umre; i premda je za života bio veoma opak čovjek, po smrti ga proglase svecem i nazovu sveti Ciappelletto.
 

Back
Top