Samosvest
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Samosvest

Početnik princip123 (avatar)
    Učlanjen
    25.12.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    14

Podrazumevano Samosvest

Stalno po internetu vidjam taj izraz " Self Consciousness " koji bi trebalo da oznacava neki neprijatan osecaj kao da preterano razmisljas i preterano si svestan svakog svog pokreta i uopste bilo cega sto uradis. Ili recimo stalno razmisljanje o tome kako te drugi dozivljavaju. To je, kolko vidim, sasvim uobicajen pojam strancima, i sasvim se rutinski upotrebljava. Ali kod nas nigde nisam video neko slicno koriscenje ove reci (bar ne na netu). Na srpskom nisam video da se rec samosvest koristi u ovom kontekstu, vec nesto malo drugacije.

Ponekad kad recimo postanem svestan nekog dela tela, recimo noge, pojavi mi se neki neprijatan osecaj tenzije, golicanja ili sasvim blagog drhtanja i polozaj u kome mi stoji tada noga mi postane neprijatan. I to traje sve dok ne prestanem da mislim na nogu. Ovo me po nekad sprecava da radim tako neke poslove koji bi trebalo da se rutinski obavljaju. Da li je i ovo neka vrsta takve samosvesti?

Kakva je vasa definicija samosvesti?
    https://www.youtube.com/watch?v=rdxnBrYLrVo

Poznat Lollol (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    315

Podrazumevano Re: Samosvest

Upoznat sam sa tim terminom, bas na nacin na koji ga koriste van Srbije, a kod nas bi definicija bila ovakva:

Samosvest podrazumeva svest o sebi, o svojim istinskim osećanjima, željama i mislima, o svojim postupcima i osobinama, mogućnostima i ograničenjima. Samosvest podrazumeva još nešto - svest o svojoj vrednosti. Nazivamo samosvesnima one ljude koji sebe uvažavaju i cene. To dvoje je usko povezano. Ako ne poznajemo sebe, ne znamo koliko vredimo. Sebe ili potcenjujemo ili precenjujemo, često naizmenično. Pritom nas nagriza osećaj duboke nesigurnosti. Uzalud pokušavamo da ga ugušimo. Nesigurnost je posledica udaljenosti od sebe i ne može se ukloniti dok se sebi ne približimo.
    http://www.iza-ogledala.com/tekstovi/2-razlaganja/206-samosvest

Skoro pa potpuno suprotna definicija.

Iskreno meni je zanimljiviji ovaj strani termin "self consciousness", a i on je kako god okrenes povezan sa samopouzdanjem. To je ono, kazes nesto niko ne skapira "joj ispao sam glup", znoje ti se dlanovi "joj sta ako neko primeti", tj. preveliko opterecivanje svojom pojavom. A svako preveliko opterecivanje stvara stres. Da li je bitno ako ispadnes glup? Pa ne bas, osim ako je pitanje zivota i smrti, isto i za bilo sta drugo. U najgorem slucaju, neko mozda zbog toga bas (pod uslovom ako i primeti to) mozda ce nam to videti kao manu. Ali takvi smo, kakvi smo, nekom ce smetati mozda, nekom drugom nece, ne vredi mnogo opterecivati se time, jer samo dize stres.

Jednostavno, sopstvena vrednost, tj. samopouzdanje, treba da dolazi od samog sebe, a ne od nekog drugog i njegove reakcije na nas, pa ako se tom nekom dopadnemo i on kaze "e ti si bas super osoba" nama samopouzdanje probija plafon, a ako se toj osobi ne dopadnemo, samopouzdanje ode u minus. Previse je to "moci" koje dajemo nekom nad nama ako se tako vodimo. A i taj drugi, mozda je on i gori od nas, mozda nije ni pametniji od nas, tako sto bi njegovo misljenje bilo bitno?
    Welcome to the Internet, I'll be your guide...

Slične teme

1. ANKETA- Nacionalna samosvest Srba
    Autor ancika u forumu Istorija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 30.01.2005., 23:07

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •