Kriminalci i empatija

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Citam ovih dana o kriminalcima i empatiji i naletim na ovo:

The criminal's sentimentality reveals itself in compassion for babies and pets.
Therapy has potential for noncriminals. For criminals, it becomes one more criminal operation.

U sustini, terapija je bezuspesna kada se radi o kriminalcima, jer njima je to jos jedan "posao" koji treba da se obavi na jedan ili drugi nacin.
No, moje pitanje vama je, kako kriminalac moze da ima empatije prema porodici, zivotinjama, deci, ali ne prema drugim ljudima?

Da li je odnos prema drugima "cisto posao", ili kriminalci laziraju svoju empatiju prema porodici, deci, zivotinjama i u trenutku bi bacili sve to da bi se spasli?
Da li zaista imaju empatije prema porodici, deci, zivotinjama, i zasto prema njima a ne prema svim ljudskim bicima?
 
Citam ovih dana o kriminalcima i empatiji i naletim na ovo:



U sustini, terapija je bezuspesna kada se radi o kriminalcima, jer njima je to jos jedan "posao" koji treba da se obavi na jedan ili drugi nacin.
No, moje pitanje vama je, kako kriminalac moze da ima empatije prema porodici, zivotinjama, deci, ali ne prema drugim ljudima?

Da li je odnos prema drugima "cisto posao", ili kriminalci laziraju svoju empatiju prema porodici, deci, zivotinjama i u trenutku bi bacili sve to da bi se spasli?
Da li zaista imaju empatije prema porodici, deci, zivotinjama, i zasto prema njima a ne prema svim ljudskim bicima?

zato sto su sa ovima(porodicom) povezani vremenom,krvlju i odanoscu(to je najcesce jedina osbina koju krim.cene)..a svi drugi su osobe koje konkurisu za isto parce hleba,koje moraju da neutralisu pre nego sto njih zadesi ista sudbina...
jednostavno vode se sitemom porodica je osnovna i glavna jedinica,svi stali suneprijatelji..
opet imas i one kojima ni porodica nema znacaj...
 
I ja lično imam empatiju samo prema bebama i nekim životinjama. Male bebe su tek mali ljudi, tek rođeni i nezaštićeni, treba im pružiti zaštitu, šansu. Oni će možda izrasti u stamene, prave i jake ljude, odrasli ljudi neće, oni lažu, foliraju, ogovaraju, sline su, traže izgovore i za njih nema empatije, oni su sami krivi za svoj potez, malo dete se ne pita ništa, nije ono ništa krivo, njemu kako kažu i kako ga lupe tako i radi. Deca se ne diraju ni u kom slučaju, to je sveto.
 
zato sto su sa ovima(porodicom) povezani vremenom,krvlju i odanoscu(to je najcesce jedina osbina koju krim.cene)..a svi drugi su osobe koje konkurisu za isto parce hleba,koje moraju da neutralisu pre nego sto njih zadesi ista sudbina...
jednostavno vode se sitemom porodica je osnovna i glavna jedinica,svi stali suneprijatelji..
opet imas i one kojima ni porodica nema znacaj...

Znaci to je ono, "just business" sto kazu? Gledas konkurenciju ne kao coveka sa osecanjima, vec kao komarca, ali nekako mi ne ide, jer ti volis svoju porodicu, decu, a ovamo nekom drugom otvoris glavu bejzbolkom "zbog posla" (tipa duguje ti novac), a i taj neko ima isto porodicu koju voli kao i ti.
Ne znam kako neko moze samo da tako "iskljuci" empatiju.
 
Znaci to je ono, "just business" sto kazu? Gledas konkurenciju ne kao coveka sa osecanjima, vec kao komarca, ali nekako mi ne ide, jer ti volis svoju porodicu, decu, a ovamo nekom drugom otvoris glavu bejzbolkom "zbog posla" (tipa duguje ti novac), a i taj neko ima isto porodicu koju voli kao i ti.
Ne znam kako neko moze samo da tako "iskljuci" empatiju.

Taj neko treba da razmišlja o posledicama, kao što si rekao on je čovek sa osećanjima, ali je takođe i čovek koji ima mozak da razmišlja, kako je mogao da uzme pare tako treba i da ih vrati, tu nema opravdanja. Uz to pare se uzimaju na tačan rok, tu nema ničega u oblacima, zna se kad, šta, ako nisi sposoban ne uzimaj.
 
Kriminalci su ekstremno sebicni ljudi koji isti takav sebican odnos grade i prema svojoj porodici, nema tu empatije. Odnosno u porodici nalaze utociste i poverenje koje ne mogu naci medju svojim "poslovnim" partnerima pri tome svesno dovode svoju porodicu u opasnost da prilikom obracuna ti "nevini" ljudi stradaju. "Nevini" jer veoma cesto i oni sebicno odrzavaju odnose sa kriminalcem zbog lagodnog zivota bez trunke znanja, rada i truda.
 
Znaci to je ono, "just business" sto kazu? Gledas konkurenciju ne kao coveka sa osecanjima, vec kao komarca, ali nekako mi ne ide, jer ti volis svoju porodicu, decu, a ovamo nekom drugom otvoris glavu bejzbolkom "zbog posla" (tipa duguje ti novac), a i taj neko ima isto porodicu koju voli kao i ti.
Ne znam kako neko moze samo da tako "iskljuci" empatiju.

evo pitanja ti volis tvog tatu al ti ka muskarcu koji stoji do tebe u posti nemas nikakve emocije..e od ovog primera razvijaj dalje teoriju;)
poenta je u emocijama one postoje samo za najblize..a taj nacin razmisljanja je verovatno nastao na osnovu teskog zivota,ili loseg vaspitanja,i jos mnogo toga dr...
to je sistem najaci opstaju,ili ce moje dete da bude gladno ili tvoje..
 
Taj neko treba da razmišlja o posledicama, kao što si rekao on je čovek sa osećanjima, ali je takođe i čovek koji ima mozak da razmišlja, kako je mogao da uzme pare tako treba i da ih vrati, tu nema opravdanja. Uz to pare se uzimaju na tačan rok, tu nema ničega u oblacima, zna se kad, šta, ako nisi sposoban ne uzimaj.

Ok, to stoji dug treba da se vrati, cist racun - duga ljubav.

Ali neka budu iste te okolnosti, neko primera radi iznajmi lokal, a tom nekom krimosu smeta, hoce da drzi sve lokale ili sta vec, kvari mu posao, i onda resi da ga otera, tako sto mu razbije auto, izlog, ili najbolji primer bi bio glavu. Nije u pitanju poslovna etika, tipa dug mora da se vrati na vreme, vec eto, poslovne smetnje, konkurencija. A taj sto je otkupio taj lokal ima 2-3 dece, digao kredit da iznajmi lokal i pokrene posao, ili sta znam. Zakon jacega tu radi, i on gleda da skrpi kraj sa krajem, a ovaj krimos za dva meseca zaradi koliko ovaj za ceo zivot. Briga njega sto ovaj nema da se skrpi, sto ima dvoje dece, u poslu nema mesta za emocije.
 
evo pitanja ti volis tvog tatu al ti ka muskarcu koji stoji do tebe u posti nemas nikakve emocije..e od ovog primera razvijaj dalje teoriju;)
poenta je u emocijama one postoje samo za najblize..a taj nacin razmisljanja je verovatno nastao na osnovu teskog zivota,ili loseg vaspitanja,i jos mnogo toga dr...
to je sistem najaci opstaju,ili ce moje dete da bude gladno ili tvoje..

Naravno, ali onog ko me presece u posti ili mlati praznu slamu i prica sa radnicom na salteru a ja cekam vec 1h u posti i pizdim i gundjam u sebi kako bih ga ubio ali to ne znaci da cu to i da uradim. :) Prvo jer nije ljudski, jer ni meni ne bi bilo drago da mi neko razbije glavu. E sad, mozda taj ispred ima dete koje boluje od leukemije, pa placa racune za lecenje, pa racun nije prosao, pa radnica na salteru proverava, a on je moli da proveri jos jednom, ali realno ja to u tom trenutku ne znam, niti me je briga. A u takvoj situaciji, da se taj covek okrene i da kaze, "izvini sto zadrzavam red, racun mi nije prosao, uplacujem detetu za lecenje, bolesno je jako" svako bi onda sasecao sa tim covekom i ne bi bio "sta vise tupis bre pola sata, ajde noge mi otpale od cekanja".

Tvoje poredjenje mislim da je skorz ok, emocije postoje za najblize, svi mi tako radimo, prvo stavljamo sebe i svoje a onda druge, copor pre ostalih.

Da zivimo u nekoj anarhiji gde je dozovljeno ubjati i gde moras ubijati da bi preziveo, mislim da bi svi mi skrenuli, jer opstanak te natera, ubij ili budi ubijen, nema mnogo filozofije tu. U svetu kriminala je verovatno manje-vise ista situacija, i ja da sam odrastao u tom bolesnom svetu, gde moras nekom da zavezes jezik inace ugrozava tebe i tvoju porodicu, tvoj copor, vas opstanak, gde je ubij ili robijaj, ili budi ubijen, radis sto moras da bi preziveo. A i nije lako ubiti coveka verovatno, da je toliko lako ljudi ne bi patili od posleratnog sindroma, depresije.

Svaki peti ratni veteran u RS, prema procenama, pati od posttraumatskog stresnog poremećaja. Od 533 ispitanika, boraca VRS, njih 45,4 odsto pati od PTSP, a za 14 odsto u teškoj depresiji potrebno je bolničko lečenje - potvrdilo je istraživanje o uticaju ratnih i postratnih stresova i trauma na mentalno zdravlje boraca.

Ajde i ove ekstremne okolnosti, nego i autom da slucajno udaris, ubijes nekog, i da nisi kriv, pa opet nije lako ziveti sa time. Nesto sam citao da vozaci kamiona imaju ogromne probleme sa time, jer desi im se da se neko baci pod kamion i ovaj hteo ne hteo ubije coveka.

No da se vratim na pricu o kriminalu.
Moras i da imas stomak za to, da spavas mirno znajuci da se neki otac, majka, sin, ko vec, nece vratiti porodici kuci, jer si ga ti zbog posla lisio zivota, jednostavno treba ziveti sa time. On nece, ali ti hoces, ti si preziveo, tvoja porodica je sigurna, valjda je to tim ljudima i na kraju najbitnije.
 
Citam ovih dana o kriminalcima i empatiji i naletim na ovo:



U sustini, terapija je bezuspesna kada se radi o kriminalcima, jer njima je to jos jedan "posao" koji treba da se obavi na jedan ili drugi nacin.
No, moje pitanje vama je, kako kriminalac moze da ima empatije prema porodici, zivotinjama, deci, ali ne prema drugim ljudima?

Da li je odnos prema drugima "cisto posao", ili kriminalci laziraju svoju empatiju prema porodici, deci, zivotinjama i u trenutku bi bacili sve to da bi se spasli?
Da li zaista imaju empatije prema porodici, deci, zivotinjama, i zasto prema njima a ne prema svim ljudskim bicima?
Koliko je meni poznato rec kriminalac oznacava delikventa, nekog ko vise puta cini krivicno delo. To mogu biti razliciti profili ljudi za razlicitim "dijagnozama"... sto se ovde pomenutih tice... pa, nisam siguran koliko osoba moze biti lisena osecanja kada su u pitanju ljudi a blagonaklona prema zivotinjama(osim ako nisu njihovo vlasnistvo).
Mozda podsvesno bebe i zivotinje dozivljavaju kao neiskvarene a odrasle ljude kao kvarne... pa misle da im to daje za pravo. I nisam siguran da mnogi krimosi ne bi predstavljali opasnost po decu i zivotinje ako bi se preprecili njihovim "interesima".
 
I ja lično imam empatiju samo prema bebama i nekim životinjama. Male bebe su tek mali ljudi, tek rođeni i nezaštićeni, treba im pružiti zaštitu, šansu. Oni će možda izrasti u stamene, prave i jake ljude, odrasli ljudi neće, oni lažu, foliraju, ogovaraju, sline su, traže izgovore i za njih nema empatije, oni su sami krivi za svoj potez, malo dete se ne pita ništa, nije ono ništa krivo, njemu kako kažu i kako ga lupe tako i radi. Deca se ne diraju ni u kom slučaju, to je sveto.
Naprotiv - bas mislim da se neko radja pokvaren i da ne moze zivot da ga iskvari,ako on u sebi nema taj urodjeni "okidac zla".Po mom misljenju,ljudi se radjaju kao dobri,ili pokvareni,samo sto dok su bebe,nemaju tu snagu da iskazu sta su.Pokaze se to vrlo rano.
 
I vrlo je moguce da,kad bi npr. bebu nekog kriminalca dali na usvajanje nekoj "pitomoj" porodici,ona dok je mala,ne bi se nista primetilo.Medjutim,cim malo odraste,kad-tad,doci ce do neke agresije il besnila.Jednostavno,hemija je to - genetika!Ne mozes pripitomiti lava,niti napraviti divlju zver od vrapca.
 
.

Postoji odlična knjiga na ovu temu: "Psihologija zla", Sajmon Baron-Koen
Krimosi su interesantniji i raznovrsniji od štrebera,naučnika ,profa i sl.
Baš kao što je zlo raznovrsnije i šarenije od dobra!
Leščak Kolakovski,recimo,opisuje susret Boga i đavola u nebeskoj kafani kao priprostog selju i
gospodina izuzetne inteligencije i lucidnosti...

I sam sam,iako i odličan učenik i kasnije odličan student radije birao društvo iz podzemlja kao daleko
raznovrnije i maštovitije od mamine i tatine dece kreme tadašnje elite...Čak sam i bio,ne znajući,idejni
tvorac nekih akcija u kojima,na sreću moje savesti,nije bilo mrtvih ili povređenih...Čak ni mnogo ojađenih,
jer je tada društvena imovina bila "svačija i ničija"...



A inače,pitanje dobra i zla je uvek usko locirano na:ljudsku rasu,naciju,državu,grad ,porodicu,sopstvenu ličnost-i
njihove želje,težnje,potrebe,egzistenciju... Već svemirska etika bi ,moguće i postavila pitanje opravdanosti
postojanja ljudske civilizacije.

Inače "Psihologija zla"istražuje korene zla-pričinjavanje štete,bola,povreda,patnje...drugima i objašnjava to
nedostatkom vizije uvida u psihu tih koji se oštećuju,povređuju i sl...
Naravno da je to veoma važno i čak upućuje na osobe s nedovoljno razvijenim emotivnim "kapacitetom"...
Ipak,lično sam veoma sklon tom "svemirskom"-najširem moralu u kom se kategorički moralni imperativ
odnosi na sva živa bića u okruženju,ali i u Univerzumu...no ,to je već nešto drugo...
 
Poslednja izmena:
Ok, to stoji dug treba da se vrati, cist racun - duga ljubav.

Ali neka budu iste te okolnosti, neko primera radi iznajmi lokal, a tom nekom krimosu smeta, hoce da drzi sve lokale ili sta vec, kvari mu posao, i onda resi da ga otera, tako sto mu razbije auto, izlog, ili najbolji primer bi bio glavu. Nije u pitanju poslovna etika, tipa dug mora da se vrati na vreme, vec eto, poslovne smetnje, konkurencija. A taj sto je otkupio taj lokal ima 2-3 dece, digao kredit da iznajmi lokal i pokrene posao, ili sta znam. Zakon jacega tu radi, i on gleda da skrpi kraj sa krajem, a ovaj krimos za dva meseca zaradi koliko ovaj za ceo zivot. Briga njega sto ovaj nema da se skrpi, sto ima dvoje dece, u poslu nema mesta za emocije.

Iskreno, ja ne znam odakle tebi uopšte ta misao... To nije vezano samo za krimose, to je vezano za sve. Evo, svaki rat je čist biznis za neke... Misliš da te koji broje pare interesuje što se Ukrajina cepa, ljudi beže, ginu, ostaju bez svega? Misliš da je nekoga ko će doći na tvoje mesto sutra briga za to što ti imaš decu i dobio si otkaz? Vidi, kad bi se ljudi povlačili zato što neko ima dete, onda niko skoro otkaz ne bi dobio, ovaj svet ne bi napredovao i to je to.

Evo, prijatelj je ostao sa devojkom praktično samo zato što joj je umro otac... Kad pogledaš on poseduje empatiju ali to je unapred gotovo, samo je ovo grejs period... I to je tako, jači i sposobniji jedu slabije... I ljudi se žale da je to sad kao kapitalizam, kriminal... Pa i pre bilo kog sistema ljudi su se ubijali, lovili, itd, itd... I to je normalno... Zašto bih ja, npr. kao sposobniji od tebe pustio tebe da zarađuješ pare koje mogu da uzmem ja? Prosto nema smisla.

- - - - - - - - - -

I vrlo je moguce da,kad bi npr. bebu nekog kriminalca dali na usvajanje nekoj "pitomoj" porodici,ona dok je mala,ne bi se nista primetilo.Medjutim,cim malo odraste,kad-tad,doci ce do neke agresije il besnila.Jednostavno,hemija je to - genetika!Ne mozes pripitomiti lava,niti napraviti divlju zver od vrapca.

To i nije baš tačno, viđaju se lavovi po cirkusima. Sila Boga ne moli, to da znaš.
 
Iskreno, ja ne znam odakle tebi uopšte ta misao... To nije vezano samo za krimose, to je vezano za sve. Evo, svaki rat je čist biznis za neke... Misliš da te koji broje pare interesuje što se Ukrajina cepa, ljudi beže, ginu, ostaju bez svega? Misliš da je nekoga ko će doći na tvoje mesto sutra briga za to što ti imaš decu i dobio si otkaz? Vidi, kad bi se ljudi povlačili zato što neko ima dete, onda niko skoro otkaz ne bi dobio, ovaj svet ne bi napredovao i to je to.

Evo, prijatelj je ostao sa devojkom praktično samo zato što joj je umro otac... Kad pogledaš on poseduje empatiju ali to je unapred gotovo, samo je ovo grejs period... I to je tako, jači i sposobniji jedu slabije... I ljudi se žale da je to sad kao kapitalizam, kriminal... Pa i pre bilo kog sistema ljudi su se ubijali, lovili, itd, itd... I to je normalno... Zašto bih ja, npr. kao sposobniji od tebe pustio tebe da zarađuješ pare koje mogu da uzmem ja? Prosto nema smisla.

Opstanak najsposobnijih stoji, i ja ne razmisljam ako otpuste nekog dedu pred penzijom i meni daju njegov posao da li mu je unuk bolestan, sin razveden od zene i kakve probleme ima kod kuce. Meni treba novac, posao, nacin da prezivim i prehranim sebe i svoju porodicu.
Ali opet, mislim da je drugacije ako ja dobijem posao, jer slomim nekome ruke i zapretim mu porodici, uteram strah u kosti. Da li sam ja sposobniji, pa verovatno jesam cim sam dobio posao, ali mislim da nije isto ako dobijes posao jer si sposobniji, a nekog ostavis bez posla u fer igri, a skroz je drugo ako ti tom nekom slomis ruke i zapretis mu pa dobijes posao.

Moze se reci da i u jednom i drugom slucaju tu nema mnogo empatije, ali prvo nije kriminalna radnja (mislim na fer plej).

Ili evo, da se vratim na moj primer lokala, ako je taj sa koliko vec dece meni konkurencija i ja ga izbacim jer imam bolji marketing, bolju firmu, to je ok, takva su pravila igre, sve po propisu.
Ako ja uzmem da mu lupam glavu u zid i porucim mu da nije dobrodosao ovde, ili ajde da odemo u krajnost, ubijem ga, onda je to daleko od propisa.

Jeste da u oba slucajeva tu manjka empatije, ali vecina ljudi prihvataju prvo resenje kao normalno, civilizovano, iako opet ne toliko empaticno, jer ti ostavis nekog bez posla (mada realno, retko koga je uopste briga u tom trenutku).
Drugi slucaj je daleko od normalnog i civilizovanog, i mislim da covek mora imati daleko manje empatije i da nije bas psihicki zdrav ako moze nekog da ubije jer mu je konkurencija, osim ako nije neka ekstremena situacija, tipa rat.

Cilj jeste isti, konkurencija je eliminisana, mada cilj ne opravdava sredstvo, i kada krecu da se lome ruke, preti ili ubija, koristi sila, to vec prelazi normalno ponasanje.
 
Jeste da u oba slucajeva tu manjka empatije, ali vecina ljudi prihvataju prvo resenje kao normalno, civilizovano, iako opet ne toliko empaticno, jer ti ostavis nekog bez posla (mada realno, retko koga je uopste briga u tom trenutku).
Drugi slucaj je daleko od normalnog i civilizovanog, i mislim da covek mora imati daleko manje empatije i da nije bas psihicki zdrav ako moze nekog da ubije jer mu je konkurencija, osim ako nije neka ekstremena situacija, tipa rat.

Cilj jeste isti, konkurencija je eliminisana, mada cilj ne opravdava sredstvo, i kada krecu da se lome ruke, preti ili ubija, koristi sila, to vec prelazi normalno ponasanje.
Pogledaš u državi kakav je socijalni program i koga sve obuhvata i odmah znaš s kakvom vlašću te države
imaš posla!
Da li je neko ovde čuo Vučića da govori o socijalnom programu Srbije?
Neće ni čuti!
Vukovi pokolju sve ovce u toru,a jedva jednu da pojedu...:sad2:
Sve bi nas žrtvovao (pun mu je nas i što ga zajebavamo,ali ybg kad je to očigledno groteska:mrgreen:),
samo da on bude prvi!
Najgore zveri,ne samo na planeti Zemlji,već i potencijalni svemirski skakavci!
 
Opstanak najsposobnijih stoji, i ja ne razmisljam ako otpuste nekog dedu pred penzijom i meni daju njegov posao da li mu je unuk bolestan, sin razveden od zene i kakve probleme ima kod kuce. Meni treba novac, posao, nacin da prezivim i prehranim sebe i svoju porodicu.
Ali opet, mislim da je drugacije ako ja dobijem posao, jer slomim nekome ruke i zapretim mu porodici, uteram strah u kosti. Da li sam ja sposobniji, pa verovatno jesam cim sam dobio posao, ali mislim da nije isto ako dobijes posao jer si sposobniji, a nekog ostavis bez posla u fer igri, a skroz je drugo ako ti tom nekom slomis ruke i zapretis mu pa dobijes posao.

Moze se reci da i u jednom i drugom slucaju tu nema mnogo empatije, ali prvo nije kriminalna radnja (mislim na fer plej).

Ili evo, da se vratim na moj primer lokala, ako je taj sa koliko vec dece meni konkurencija i ja ga izbacim jer imam bolji marketing, bolju firmu, to je ok, takva su pravila igre, sve po propisu.
Ako ja uzmem da mu lupam glavu u zid i porucim mu da nije dobrodosao ovde, ili ajde da odemo u krajnost, ubijem ga, onda je to daleko od propisa.

Jeste da u oba slucajeva tu manjka empatije, ali vecina ljudi prihvataju prvo resenje kao normalno, civilizovano, iako opet ne toliko empaticno, jer ti ostavis nekog bez posla (mada realno, retko koga je uopste briga u tom trenutku).
Drugi slucaj je daleko od normalnog i civilizovanog, i mislim da covek mora imati daleko manje empatije i da nije bas psihicki zdrav ako moze nekog da ubije jer mu je konkurencija, osim ako nije neka ekstremena situacija, tipa rat.

Cilj jeste isti, konkurencija je eliminisana, mada cilj ne opravdava sredstvo, i kada krecu da se lome ruke, preti ili ubija, koristi sila, to vec prelazi normalno ponasanje.

Sve je to u redu, sve ja to razumem, ali ni lav ne pita antilopu kako ona može, da li izdržava, da li je humano to što je jači od nje i ubiće je 200%... Nismo mi baš puno različiti od životinja, samo su ljudi vremenom razvili stvari kao što su vera, moral, bonton... Kao što tebe boli uvo da li taj neki nema na čije si mesto došao (jer je to tvoja sposobnost) tako ni njega ne zanima kako si ti prošao..

Jedan tip nije mogao da zakupi lokal jer je to merkala žena jednog "biznismena", drugi polako puca jer pored svake njegove picerije uleti tip, otvori istu, uloži 500.000e više, pokupi mu radnike... Da li je to etički - nije sigurno, da li će ga sahraniti - hoće sigurno... Zakon jačeg je uvek vladao.
 
Zakon jacega apsolutno, samo sto ljudi to rade malecno prefinjenije nego zivotinje, kapital, veze, sta vec, i veca riba jede manju, tu spora nema. I to su opet skroz legalna sredstva.

Opet ne mogu da mislim da je neko normalan ko bi ubio drugog coveka i poslao ga u kontejnere da ga ne nadju. Ne znam, meni to nije psihicki zdrava osoba, nema empatije, i ne znam kako tako neko moze da dodje kuci zeni i deci, da ih voli, kada je pre sat vremena drugog coveka rasparcao u komade.
Treba imati stomak da ti nekoga ubijes hladnokrvno dok te on moli za milost (i da nesto fali u glavi), a pogotovo za ovako nesto tek. Jeste tacno ono copor, mi ili oni, ali vecina ljudi ne koristi ove drasticne mere. U osnovi empatije jeste da razumes i osecas kako se druga osoba oseca, tako da takva osoba bi verovatno osecala zalost da se nekom njegovom tako nesto desi, ali opet, kada on treba da tako nesto uradi, jedan klik, i empatija se iskljucuje.

Mozda i takvi ljudi imaju psihicke probleme i zbog toga, proganja ih proslost, ljudi iz rata dodju sa posleratnim sindromom pa ne spavaju mirno, imaju kosmare zbog onog sto su videli i radili, mozda je nekada i sa kriminalcima tako.
 

Back
Top