Gradjansko ili veronauka.........
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 141

Tema: Gradjansko ili veronauka.........

Aktivan član ZILOT IZ CACKA (avatar)
    Učlanjen
    19.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Lightbulb Gradjansko ili veronauka.........

Vrlo tesko pitanje...........

Poznat AntunTun (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    181

Podrazumevano Re: Gradjansko ili veronauka.........

pa i nije tako teshko....ako uzmemo u obzir da je veronauka glupost.....mada bi bilo ok al jedno polugodishte o pravoslavlju drugo o katolicizmu tretje o budizmu o islamu o momrmonima o adventistima i o svakoj religiji koja prijavi svog predavacha....ako im vetj peremo mozak uradimo to sa stilom....ma koja bre veronauka.....nego si se ti primio posle ove "revolucije" isplivali bradati popovi na povrshinu....i krenuli da grade svoje porushene skele....a kao svi prate modu....ovce....i sad kao veronauka u shkoli....i ja kao netju da dam dete na veronauq....a svi ostali slepi kakvi jesu hotje....a deca su surova...pa tje moje dete da dolazi qtji uplakano jer su ga drugari zezali da ne ide na veronauq kao ono je sektash....ja sam za varijantu da se lepo pobiju svi popovi....kaludjeri i kompanija....i onako ih cheka vechni zhivot....buahahhaha
    Voistinu.

Domaćin LePiaf (avatar)
    Učlanjen
    20.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    101

Mislim da je potpuno besmislena ta dilema. Kao, gradjansko vaspitanje iskljuchuje veronauku i obrnuto
    Koja je svrha veronauke? Da se deca privedu religiji. I to pravoslavnoj.
    Vera treba da bude stvar lichnog izbora, osecanja... a ne da se deca obuchavaju za versku pripadnost.

xpajamacax
    Guest

građansko vaspitanje, jer ga deca ne donose iz kuće,na žalost

religija,stvar izbora

Primećen član Larra (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2005.
    Reputaciona moć
    53

slazem se sa pajamacom
    (\__/)
    (='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into
    (")_(") your signature to help him gain world domination.

Iskusan S_K_V_O (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    114

Iskljucivo gradjansko vaspitanje.

Prvo, vera je stvar izbora.
    Drugo, veronauka treba da da samo informacije koje su deo opste kulture a ne da utice na to da li ce neko biti vernik ili ne.
    Trece, veonauka bi kao takva trebala da da informacije o svim velikim religijama o svetu a ne samo da drvi o pravoslavlju.
    Cetvrto, veronauku predaju popovi koji su pedagoske analfabete. Mislim da zavrse neki kurs ili seminar da bi mogli da predaju u skoli ali to je daleko od pedagoskih znanja koja su potrebna za predavanje gradiva deci koja su prvi razred.

A sve da je i veronauka takva kakva bih ja zelela da bude, opet bih glasala za gradjansko vaspitanje.

Elita
    Učlanjen
    10.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    202

ja mislim da treba da postoji neki predmet koji ce sa naucne strane da izucava religije,jer to je ipak deo drustva.zasto da ne upoznamo neke narode,pa i nas kroz religiju,nekima je ona nacin zivota,zasto da ne budemo upuceni
    a sta je gradjansko?sta podrazumeva?

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    119

Ja sam za istoriju religije, ali kad su deca vec dovoljno stara da to mogu da shvate - dobro je da nauce svoje kulture radi o velikim religijskim pravcima i istoriji koja zapravo na istima i pociva (ako bolje razmislimo, cela se istorija vrti oko religije!). Ali ne veronauka u skole, pa jos kao 'izborni' predmet?? Notorna glupost! Prvo - izborni za koga?! Svakako ne za dete, jer dete sa 7 godina ne moze da bira izmedju veronauke i gradjanskog (moze da bira izmedju cokolade i gumenih bombona, izmedju crtanog filma "mala sirena' ili 'Aladin' ali svakako NE MOZE da bira izmedju dva necega o kojima POJMA NEMA!). Dakle, predmet je izboran za - roditelje! JE l' roditelji treba da idu u skolu pa ce oni da biraju - ne razumem?! Ili je to crkva resila da ustedi trud roditeljima da nauce decu tradiciji i pravoslavlju u svojoj kuci i porodici, pa im nudi instant-resenje?! Sta je to, MP3 verzija 'Kratki kurs pravoslavlja' ?!?!?! Za Boga miloga! Budalastina! Takodje nisam ni za gradjansko vaspitanje (svakako ne pod tim nazivom) - jer sta to znaci, sta ce birati deca u prvom razredu osnoven skole u selu na Sarplanini: seosko vaspitanje? oranje i plug vs. plevljenje i sejanje?! SVASTA! Kakvo molicu vas gradjansko vaspitanje - to su stvari koje se uce u kuci: d eca se u porodici VASPITAVAJU da zive u zajednici, da se kulturno ponasaju, da ne pljuju i ne pisaju po ulici, da ne bacaju otpatke po ulici, da se ne guraju u gradskom prevozu - kakva MP3 verzija kucnog vaspitanja (jer to je zapravo to!) - G L U P O S T!!!!!!!!! Deci bre uvesti u prva 3 razreda sto vise kreativnih programa, sto vise crtanja, rada rukama (glinamol, plastelin, testo, boje, kolaz papir), sto vise fizickih aktivnosti (svaki dan!!!), igara sa loptom, strane jezike na primarnom nivou (francuski, engleski, italijanski, nemacki, spanski - sta god!), puno boravka u prirodi i prakticne nastave o zivotu u prirodi, zivotinjama i biljkama, o ocuvanju zivotne sredine posebno, i njenoj vaznosti za zdravlje, matematiku (u znatno smanjenom obimu od ove idiotarije koju imaju sad) i srpski jezik. Ovo ostalo je samo presipanje iz supljeg u prazno, prazna forma bez sadrzaja i silovanje decijih mozgova!!!
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Učlanjen
    19.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Nesto se izabrati mora.......

Domaćin LePiaf (avatar)
    Učlanjen
    20.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    101

Citat Original postavio ZILOT IZ CACKA
    Nesto se izabrati mora.......
    Ja 'ocu fizichko.

Učlanjen
    19.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

kasno je momce......idi na casove kod POP Mare-ta........

Poznat gigule (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2004.
    Pol
    ženski
    mesto za kukce,wilme i sve dobre stvorove
    Reputaciona moć
    122

što se religije tiče, ja sam iz ateisitčke porodce ali baba se potrudila da naučim o hrišćanstvu mnogo...
    brat i ja smo kod babe svako veče pre spavanja morali da se pomolimo ( Očenaš) , pa čitanje Biblije...one ilustrovane...to je baš super...lepe slike, pričice.... i tako naučiš... bez škole bez popova...
    a građansko...to mi je više kao za školu.

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

obično presudi cena udžbenika
    još ako ima lepih slika
    vreme je jednom citiralo, a pošto moj dragi sad kaki nemam vremena d atražim pa pišem - otprilike uvodni tekst o polnim razlikama ide: devojčica treba da štrika i pere i pegla, a muško koje ne ide u vosjku izrod je i nesoj :?
    građansko indeed, pre4 svega zato što te nauči da NE BUDEŠ INDIFERENTAN
    valjda
    ♫ The computer was born to solve problems that did not exist before. – Bill Gates

Buduća legenda Banshee (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    307

gradjansko,naravno
    i slazem se sa nekim,ono o istoriji religije,pre svega kao deo ospteg obrazovanja.
    a posle ko hoce da bude vernik,odlucice kad poraste a ne sa 6-7 godina da mu ispiraju mozak.
    you make me sick because i adore you so

Iskusan HeBePoBaTaH_ (avatar)
    Učlanjen
    14.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    117

[font=Courier New]Itekako dete zna da bira. U predškolskom uzrastu treba razviti ili pomoći razvijanju izvesnih INTERESOVANJA. U uzrastu od šest ili sedam godina, nema dileme, već postoje izvesne sklonosti ili naznake. Građansko nije izlišno, za onu decu, koja imaju problema sa socijalizacijom, jer govori o toleranciji i međuljudskim odnosima.[/font]
    [font=Courier New]Veronauka je zanimljivija deci koja vole PRIČE. Pre nekoliko godina, dobio sam jedan od mogućih udžbenika veronauke za osnovce. Zove se "Tajanstveno putovanje". Didaktički i metodološki, ta knjiga je dobro urađena, lepo ilustrovana, duhovita, kroz putovanje malog čitaoca, pominje osnovne stvari ne samo iz religije. Zašravo, ona je maštovita, i što je najvažnije - pruža mogućnost za diskusiju. Nijednom jedinom rećenicom nije pomenuto pravoslavlje, niti kontext sa drugim konfesijama, već se pravi upoznavanje sa POJMOVIMA. [/font]
    [font=Courier New]U obrazovanju uvek postoji socijalni proces.[/font]
    [font=Courier New]Bitniji od njega je komunikacijski aspekt. [/font]

Primećen član Pobunjenik (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Reputaciona moć
    55

То за мене није суштинско питање, јер се ја залажем за укидање свих државних школа. Када не би постојале школе које финансира влада, не би постојале ни овакве дилеме. Ако влада даје новац, онда ће она да бира музику. Другим речима, ако сутра комунисти поново буду дошли на власт (мада је питање да ли су икада и сишли с власти), они ће протерати Бога из државних школа.

Зато се ја залажем за приватне школе. Дакле, нека ти грађани оснују своје школе па нека тамо децу уче грађанском васпитању. Исто важи и за Цркву – нека оснује школу и образује децу у хришћанском духу. На родитељима је да одлуче где ће своју децу послати.

Неки ће рећи да је то скупо. Јесте, али то је зато што је актуелни систем постављен наопако. За почетак нам је потребна потпуна демонтажа комунистичког поретка који овде, нажалост, још увек функционише.

Buduća legenda Banshee (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    307

ccc,ko koga sad prati po temama?
    you make me sick because i adore you so

Domaćin LePiaf (avatar)
    Učlanjen
    20.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    101

Citat Original postavio Pobunjenik
    Дакле, нека ти грађани оснују своје школе па нека тамо децу уче грађанском васпитању.
    Ah, ti odvratni, prepotentni, dekadentni gradjani...

3 Bambija za pobunjenika.

Poznat zainteresovana (avatar)
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    147

Kakvo društvo, takva i pitanja. Dobismo po nosu od ove vlade, a packe k'o packe - bole. I, očigledno nam se ne sviđaju!
    Ovako je, čini mi se, težište sa porodice prebačeno na prosvetu. Nice try. Nastavnici ionako dobijaju platu svakog meseca (makar i sa zakašnjenjem), a mi, roditelji... Nama deca samo izvlače pare... Pa da.
    Uvođenjem ova dva predmeta u školski program, vlast nas je jasno i javno proglasila za nekulturnu naciju, i to u raspadu i rasulu. Jer, zašto bi se inače u škole uvodili predmeti koji su do nedavno bili sinonim za kućno vaspitanje?
    Izuzetno teško pitanje - šta odabrati, jer je neophodno znanje i iz jedne i iz druge oblasti, da bi naša deca sutra bila socijalne ličnosti.
    Jedina prava vrednost u životu leži u onima sa kojima delimo trpezu.

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

pa nekada je u školama bio i predmet "domaćinstvo"
    keceljice, šerpice, voćkice, eurokrem i tako....smuti pa prospi
    ♫ The computer was born to solve problems that did not exist before. – Bill Gates

Domaćin LePiaf (avatar)
    Učlanjen
    20.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    101

Citat Original postavio Betty
    pa nekada je u školama bio i predmet "domaćinstvo"
    keceljice, šerpice, voćkice, eurokrem i tako....smuti pa prospi
    Kako "nekada"? Pa jel' nema vishe???

Iskusan S_K_V_O (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    114

Jest', tacno...
    Ja mislim da je moja generacija poslednja koja je imala domacinstvo...ja se secam da smo nesto vezli, a muskarci su tkali neke cilimcice...
    Neke su ucenice i goblene radile.
    Bila je i prva pomoc, mada to nema veze sa temom...al' da se pohvalim, tu sam bila najbolja u razredu...

Učlanjen
    19.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Sad jedno malo iznenadjenje......mali zilotici idu na gradjansko.....jer SPC je iskoracila iz kanona i ucenja pravoslavne crkve.......te mali baby ,zilotici veronauku zive u kuci a gradjansko uce,da bi mogli ici kroz zivot sa znanjem o svetskim zahtevima i pravilima te da nebudu ranjiva i asocijalna zbog vere i krsta koji nose,a koji nije nimalo lak.......jer zivot posvecen Bogu je fanatizam,a posvecen sebi i svetu modernizam .......

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Овде има више оних који су за грађанско васпитање (мада многи баш немају представу о чему се ту ради). На грађанском се углавном раде психолошке радионице о: дружењу, пријатељству,односима у друштву, односима у породици, међу половима, страховима, љубави и другим осећањима...На грађанском се много учи (не мислим буба, него заиста научи) и о толеранцији...

А најмање толеранције видех управо код оних који се залажу за грађанско.

Уколико имате нешто против веронауке, даћете своје дете на грађанско, зар не? Чему толико повике и нетрпељивости? Да ли сте информисани да не постоји само православна веронаука у школама? За припаднике иламске и католичке вере такође постоји веронаука и вероучитељи. Даље, варонауку најчешће предају вероучитељи и вероучитељице који су завршили неки педагошки смер на Теолошком факултету (не знам тачни назив), значи, људи који су квалификовани управо за наставу. Много је већи проблем са нестручним наставницима енглеског (јер је стручне тешко наћи), па не чујем да се неко буни.

Сад ће онда неко поставити питање а зашто само за те три вере, зашто не и за будисте, адвентисте, Јевреје, пентекосталце... па одговор је зато што их има исувише мало у свакој појединачној школи да би Министарство то могло да финансира.

И, наравно да мала деца не могу да одлучују шта ће од тога да изаберу јер не знају о чему се ради. Али, деца не могу да одлучују ни да ли ће се бити у кући васпитавани као атеисти, као хришћани...И многе друге ствари се не питају деца него родитељи. О факултативним предметима такође одлучују родитељи, о екскурзијама, настави у природи... Значи, родитељи у многим стварима у животу одлучују у име своје деце, па зашто не и о овоме?

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

pa da, Hellen, ali biraju na neviđeno, jel?
    U kom razredu uopšte to kreće?
    Da je lepo pregledno kao istorija religije pa ondaK
    ne znam u stvari meni je svejedno ali glasam za worshops UVEK
    zilot lepo rezonuje
    (ovaj put)
    ma domaćinstvo i ppz rula 8)

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. VERONAUKA U SKOLAMA?
    Autor hemera u forumu Religija
    Odgovora: 141
    Poslednja poruka: 29.05.2009., 23:29
  2. Veronauka ili Gradjansko?
    Autor Ana90 u forumu Škole
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 29.10.2007., 21:33
  3. Gradjansko ili veronauka
    Autor Pajper u forumu Škole
    Odgovora: 407
    Poslednja poruka: 04.11.2006., 18:32
  4. Veronauka ili Gradjansko Vaspitanje ???
    Autor Alexxandar u forumu Tinejdžeri
    Odgovora: 232
    Poslednja poruka: 08.09.2004., 22:17

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •