Razvod i pravoslavna crkva

Ako sam tacno shvatila pitanje, pitas proceduru razvoda u crkvi, u RS je to dosta jednostavno. Razvedes opstinski brak, odes u crkvu gdje ste se vjencali, podneses zahtjev,platis takse :-) i onda cekas,kod moje drugarice je trajalo jedno godinu dana. Cim je dobila da je razvrdena, normalno se drugi put vjencala u crkvi
 
Razlog ne postoji,kao sto ne postoji razlog vjencanja u crkvi, a i vjencanja uopste.... prosto neki ljudi to vole... ranije se crkveno nije moglo razvesti... po novom moze sve samo ako platis.

Crkveno vencanje ima duboko duhovni znacaj za vernike,naravno.Iskreni vernik zna sta znaci vencanje u crkvi i nece mu pribeci iz pomodarstva vec iz duboko duhovnih pobuda.Problem je sto mnogi to vencanje dozivljavaju kao trenutnu modu i to nema veze za pravim znacenjem i ritualom u crkvi koji je vrlo slozen i ozbiljan proces.
Crkveno vencanje se ne moze razvesti tek tako.Postoje tacno odredjeni uslovi kada je to moguce.Cini mi se u slucaju smrti jednog od bracnih partnera pod uslovom da ovaj koji je ostao ziv zeli ponovo da se venca u crkvi sa nekom drugom osobom.Mislim da moze i u slucajevima nekih teskih i dugogodisnjih bolesti kada je npr.covek u dubokoj komi itd.O svemu tome mora da odlucuje neko od visokih cinova u Pravoslavlju a ne samo lokalni svestenik.

- - - - - - - - - -

ja sam bila ubedjena da crkveni brak ne moze da se razvede... svasta

Moze,ali pod odredjenim uslovima i to vrlo retko.Ako se neko gradjanski razvede i ponovo stupi u gradjanski brak a pri tome ostane vencan sa prvim partnerom u crkvi smatra se da nad njim vrsi preljubu i da je sa novim partnerom u vanbracnoj vezi koja je po crkvi pogresna,jer je vencanje pred Bogom za sva vremena.Gradjanski brak nema nikakve veze sa crkvenim.Crkveni brak je posebna veza izmedju partnera i na neki nacin ih drzi vezanima zauvek bez obzira da li se gradjanski vise puta vencavaju ili razvode.

- - - - - - - - - -

Kako se razvesti? Koji su razlozi? Koje uslove treba ispunjavati?

Vrlo,vrtlo tesko.Razlozi su toliko retki i slozeni da o tome mora odlucivati skoro pa sam vrh Pravoslavne crkve i Patrijarsije.
 
e ja bas zato i kazem. ne razumem kako neko moze da se venca u crkvi zbog mode pa da posle trazi razvod. znaci ako sto posto nisi siguran da ces sa tom osobom ostati do kraja zivota onda se nemoj ni vencavati u crkvi. uostalom ne mora se vencati odma kad se vencava u opstini ako na primer nisi siguran sacekaj jedno dvajs godina[emoji2] pa se tad vencaj u crkvi kad budes siguran. iskrena da budem meni vise znaci crkveni brak nego taj opstinski tako da mi stvarno nisi jasni ljudi koji se vencavaji zbog mode
 
e ja bas zato i kazem. ne razumem kako neko moze da se venca u crkvi zbog mode pa da posle trazi razvod. znaci ako sto posto nisi siguran da ces sa tom osobom ostati do kraja zivota onda se nemoj ni vencavati u crkvi. uostalom ne mora se vencati odma kad se vencava u opstini ako na primer nisi siguran sacekaj jedno dvajs godina[emoji2] pa se tad vencaj u crkvi kad budes siguran. iskrena da budem meni vise znaci crkveni brak nego taj opstinski tako da mi stvarno nisi jasni ljudi koji se vencavaji zbog mode
Odavno nesto gluplje ne procitah...

Pa kako mozes da budes siguranda ces sa tim osobom biti celog zivota.
I cak ako mozes za sebe da budes sigurna (a ne moze niko, koliko godzeleo, jer je zivot totalno nepredvidiv) i dalje ne mozes da budes sigurna da tvoj partner nece jednog dana pozeleti da se razvede.

btw svako ko se vencava ocekuje da to bude zauvek, pa se ljudi ipak razvode.
 

Back
Top