Твртко I Котроманић,Србин,Босанац,Х

slayer

Primećen član
Poruka
626
Ову тему сам отворила,не ради дискусије,већ због текста који сам прочитала од vispak-a.
Ја сам потомак дотичног господина. Бар су ми тако рекли. Места у којима сам одрасла су Илијаш,Бреза,Подлугови... То су градови поред Високог. Баки са мајчине стране девојачко презиме је Остојић,увек када се бака наљути,и када је некоме придиковала, говорили су јој негодовајући :'' Котромануша је то!''
Мени није било јасно зашто јој то говоре када бака није Котроманић. (тада сам била мала и нисам имала појма ко је Твртко и Котроманићи) Онда ми је објаснила да су Котроманићи променили презиме у Остојић. И увек ми је говорила да сам принцеза,јер сам његова чукун...унука. Мени тада,па ни сада није било нешто специјално интересантно,поготово што сам националиста па сам мало била љута што ми је предак имао везе са фрањевцима. Тако да се нисам детаљније распитала зашто и како је презиме промењено.Сада је касно...
Него,пошто сам ЈА Српкиња као и сви моји, ипак је он био Србин!!!
А што се Бошњака тиче,мислим да је та нација створена пре кој годину,као и '''муслимани'' (колико знам Тито им је обезбедио да им то буде националност,што није било баш тако давно).
 
slayer:
Ову тему сам отворила,не ради дискусије,већ због текста који сам прочитала од vispak-a.
Ја сам потомак дотичног господина. Бар су ми тако рекли. Места у којима сам одрасла су Илијаш,Бреза,Подлугови... То су градови поред Високог. Баки са мајчине стране девојачко презиме је Остојић,увек када се бака наљути,и када је некоме придиковала, говорили су јој негодовајући :'' Котромануша је то!''
Мени није било јасно зашто јој то говоре када бака није Котроманић. (тада сам била мала и нисам имала појма ко је Твртко и Котроманићи) Онда ми је објаснила да су Котроманићи променили презиме у Остојић. И увек ми је говорила да сам принцеза,јер сам његова чукун...унука. Мени тада,па ни сада није било нешто специјално интересантно,поготово што сам националиста па сам мало била љута што ми је предак имао везе са фрањевцима. Тако да се нисам детаљније распитала зашто и како је презиме промењено.Сада је касно...
Него,пошто сам ЈА Српкиња као и сви моји, ипак је он био Србин!!!
А што се Бошњака тиче,мислим да је та нација створена пре кој годину,као и '''муслимани'' (колико знам Тито им је обезбедио да им то буде националност,што није било баш тако давно).


БРАВО СЕСТРО
 
slayer:
Ову тему сам отворила,не ради дискусије,већ због текста који сам прочитала од vispak-a.
Ја сам потомак дотичног господина. Бар су ми тако рекли. Места у којима сам одрасла су Илијаш,Бреза,Подлугови... То су градови поред Високог. Баки са мајчине стране девојачко презиме је Остојић,увек када се бака наљути,и када је некоме придиковала, говорили су јој негодовајући :'' Котромануша је то!''
Мени није било јасно зашто јој то говоре када бака није Котроманић. (тада сам била мала и нисам имала појма ко је Твртко и Котроманићи) Онда ми је објаснила да су Котроманићи променили презиме у Остојић. И увек ми је говорила да сам принцеза,јер сам његова чукун...унука. Мени тада,па ни сада није било нешто специјално интересантно,поготово што сам националиста па сам мало била љута што ми је предак имао везе са фрањевцима. Тако да се нисам детаљније распитала зашто и како је презиме промењено.Сада је касно...
Него,пошто сам ЈА Српкиња као и сви моји, ипак је он био Србин!!!
А што се Бошњака тиче,мислим да је та нација створена пре кој годину,као и '''муслимани'' (колико знам Тито им је обезбедио да им то буде националност,што није било баш тако давно).


boshnjaci nisu bili nacija u to doba, to su postali skoro, i to verovali ili ne chuvenim potezom SPC s kraja 19 veka, kada je neki patrijarh, ne secam se koji, poveo kampanju
"samo je pravoslavni srbin - srbin" koju mnogi i danas sprovode. dosta boshnjaka je smatralo sebe srbima, najpoznatiju primer ti je Mesha Selimovic.

takodje, vecina Dubrovchana je smatrala sebe srbima sve do 30 godina 20 veka, dok je danas taj broj daleko manji... shto je po mom misljenju bezveze, jer stvarno ne vidim zashto bi vera bila za uslov pripadanja nekoj naciji. :(

znachi, tvrtko nije mogo da bude boshnjak!

da je bio hrvat... ne verujem, iz prostog razloga jer mu je zvanichna titula bila Kralj Srba i Bosne, a krunisan u pravoslavnom manastiru Mileshevi...

ako te interesuje istorija, najbolje da odesh na www.rastko.org.yu, nije najpotpuniji sajt, fale neki detalji... al je najobjektivniji, ne samo za istoriju vec i shire.
 
Bosnjak ili musliman nije nikako mogao biti jer je tada Bosna bila samostalna i u to vreme nije imala nikakve veze sa Turskom.Muslimanska nacija je nastala ustavom iz 1946.god kada su kao nacija proglaseni i makedonci i crnogorci.Do tada su se muslimani deklarisali kao srbi ili hrvati.Inace Tvrtko je imao i krvi Nemanjica tako da ako si potomak Kotromanica onda si i Nemanjica za koje se smatra da je loza nestala.Svaka cast.Inace prema legendi o prokletstvu svetog Save samo Nemanjici mogu biti vladari Srbije.Pa izvoli onda na tron.
 
Sun Cu Vu:
Bosnjak ili musliman nije nikako mogao biti jer je tada Bosna bila samostalna i u to vreme nije imala nikakve veze sa Turskom.Muslimanska nacija je nastala ustavom iz 1946.god kada su kao nacija proglaseni i makedonci i crnogorci.Do tada su se muslimani deklarisali kao srbi ili hrvati.Inace Tvrtko je imao i krvi Nemanjica tako da ako si potomak Kotromanica onda si i Nemanjica za koje se smatra da je loza nestala.Svaka cast.Inace prema legendi o prokletstvu svetog Save samo Nemanjici mogu biti vladari Srbije.Pa izvoli onda na tron.

:D a ne ne... to mesto je rezervisano za Pobunjenika :D

a imaju nemanjici josh potomstva... mada uglavnom po dijaspori...
 
slayer:
Ја сам потомак дотичног господина. Бар су ми тако рекли...

Него,пошто сам ЈА Српкиња као и сви моји, ипак је он био Србин!!!

Ако је истина то што су ти рекли, онда твојим венема тече и Света Крв. Наиме, Котроманићи, као и још неке српске средњевековне породице, воде порекло од Меровинга. Грб Котроманића је био љиљан, и преузет је директно од династије Меровинга. Прича о томе како је љиљан симбол потурица из Босне и Херцеговине - једноставно није тачна.
 
За љиљане ваљда сви знамо да је грб Котроманића. Када су крали обележја,мало им било глупо да краду орла,ваљда им љиљан изгледао неутралније.
Као пре годину дана када сам отишла на неки босански форум,(била сам екстра фина) напали су ме као стока... кажу у Београду било 210 џамија... Ја умрла од смеха,у какве лажи они верују.
 
pa i vode poreklo od te crkve...
to je bila jereticka bogumilska crkva, koja je bila toliko jaka da je bila drzavna crkva u Bosni...kao pravoslavna u Srbiji, i katolicka u Hrvatskoj...
ali upravo zbog toga sto je bila jedinstvena, tj. jereticka, u sukobu i sa katolicizmom i sa pravoslavljem, bila je podlozna uticaju islama...
tako da...kada kazu da vode poreklo od te crkve, u pravu su...nisu pravoslavci i katolici prelazili u islam, vec bogumili...
 
КиМ:
Мани се ти њих
Управу си и терај даље са СРЕЋОМ.

Ма КиМ, ми немамо разлога било кога да вређамо. Јер немамо чега да се стидимо.
Само они који су грешни,покушавају некако да се одбране у својим и туђим очима вређањем. Пошто ми не спадамо у те,само ћасакамо о историји. А то што је све на нашој страни и Срби више не морају да ћуте,као за време тита...
 
slayer:
Ма КиМ, ми немамо разлога било кога да вређамо. Јер немамо чега да се стидимо.
Само они који су грешни,покушавају некако да се одбране у својим и туђим очима вређањем. Пошто ми не спадамо у те,само ћасакамо о историји. А то што је све на нашој страни и Срби више не морају да ћуте,као за време тита...


ХВАЛА БОГУ, али ове демонократе ће још мало бити гори од комуниста
Како рече једном Монах Досите:
за Комунизма нисмо били слободни, али нису ни секташи
а сад ми и даље нисмо слободни а секташи јесу
МИ= СРБИ ПРВОСЛАВЦИ НАЦИОНАЛИСТИ
 
КиМ:
ХВАЛА БОГУ, али ове демонократе ће још мало бити гори од комуниста
Како рече једном Монах Досите:
за Комунизма нисмо били слободни, али нису ни секташи
а сад ми и даље нисмо слободни а секташи јесу
МИ= СРБИ ПРВОСЛАВЦИ НАЦИОНАЛИСТИ

Ова ти је била СУПЕР!
 
неко је био поменуо ону богумилску цркву (не сећам се сад тачно ко, али нема везе.. да не листам сад уназад ;) )...углавном, босна је заиста тада имала "своју" цркву...и можда је управо то и један од разлога зашто су добрим делом пали под утицај ислама. наравно, не говорим ништа ново, али само потврђујем старо ;)

slayer, ако је све то тачно и ако ти стварно потичеш од котроманића...мислим, шта рећи? :D
него, сад ми је пало на мозак...хехе, је л` то значи ако се рецимо удаш за мене онда и ја могу да претендујем на територију данашње босне? срећо моја, удај се за мене!!! :D :D :D
 

Back
Top