Da li ste elohista ili jahvista ?

Koliko je meni poznato jahvisti su bili prisutniji u juznom kraljevstvu (Judi) a elohisti u severnom (Izraelu).
Ovako se dele izvori prema dokumentarnoj hipotezi (Documentary hypothesis)

"the Yahwist source (J) : written c. 950 BCE in the southern Kingdom of Judah.
the Elohist source (E) : written c. 850 BCE in the northern Kingdom of Israel.
the Deuteronomist (D) : written c. 600 BCE in Jerusalem during a period of religious reform.
the Priestly source (P) : written c. 500 BCE by Kohanim (Jewish priests) in exile in Babylon."
 
у скорије време нешто глупље нисам чуо.. А у чему је конкрентна разлика између тих учења?
Јахве и Елохим су имена за Бога творца, собзиром што је Јахве изворније, старије име..
први пут је записано у 10.веку то је у принципу данас у библији други извештај о стварању света..
 
у скорије време нешто глупље нисам чуо.. А у чему је конкрентна разлика између тих учења?
Јахве и Елохим су имена за Бога творца, собзиром што је Јахве изворније, старије име..
први пут је записано у 10.веку то је у принципу данас у библији други извештај о стварању света..

А Јехова?
 
А Јехова?

Има још имена за Бога у С.З. попут Адонај, а то је вероватно изведено име од Јахве, нисам чуо никада раније за њега.

- - - - - - - - - -

Никита мисли вероватно на нека подељена учења у С.З. само би било лепо да нам напише порекло тих учења и оно у чему се разликују..
Пошто ја лично нисам чуо никада раније за њих а баш ме интересује ?
 
у скорије време нешто глупље нисам чуо.. А у чему је конкрентна разлика између тих учења?
Јахве и Елохим су имена за Бога творца, собзиром што је Јахве изворније, старије име..
први пут је записано у 10.веку то је у принципу данас у библији други извештај о стварању света..
Ne bih rekao da je Jahve izvornije, a ni starije. El je poznato i pre judeizma a koliko mi je poznato u judeizmu se navodno otkriva tek Mojsiju pod tim imenom, Avram i Isak su znali El-a ili Elohima (sto moze biti mnozina)....
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao da je Jahve izvornije, a ni starije. El je poznato i pre judeizma a koliko mi je poznato u judeizmu se navodno otkriva tek Mojsiju pod tim imenom, Avram i Isak su znali El-a ili Elohima (sto moze biti mnozina)....


Није ти пало напамет да су приче о старозаветним Патријарсима писане у време када је Бог називан Елохим а на Јахве..
Ја сам управо навео пример горе, други извештај о стварању света је Јахвистички, а први елохистички иако је Јахвистички старији, требало би да потиче 10.000 година пре Христа..
 
Није ти пало напамет да су приче о старозаветним Патријарсима писане у време када је Бог називан Елохим а на Јахве..
Ја сам управо навео пример горе, други извештај о стварању света је Јахвистички, а први елохистички иако је Јахвистички старији, требало би да потиче 10.000 година пре Христа..
Da, navodni partrijarsi su znali za El'a koji je poznatiji kao vrhovni bog Kananskog panteona (pre biblije). Kasniji pisac Tore koristi njemu blizi naziv Jahve... a pre toga se koristilo El ili Elohim(jedno od znacenja "bogovi"). Koje 10.000god. pre Hrista? Od kud to izvuce?
 
Има још имена за Бога у С.З. попут Адонај, а то је вероватно изведено име од Јахве, нисам чуо никада раније за њега.

- - - - - - - - - -

Никита мисли вероватно на нека подељена учења у С.З. само би било лепо да нам напише порекло тих учења и оно у чему се разликују..
Пошто ја лично нисам чуо никада раније за њих а баш ме интересује ?

Jahvistička predaja
http://hr.wikipedia.org/wiki/Jahvistička_predaja
Elohistički dokument
http://hr.wikipedia.org/wiki/Elohistički_dokument
 
A gde to nismo objasnili?

Jesmo ali ti ne shvatas, nije ti to jaca strana.

Bog ima mnogo imena u Bibliji.
Jer na Hebrejskom ime oznacava uvek nesto, nije samo dato da bi se nekako zvao neko.
Tako Bozja imena govore o raznim njegovim karakteristikama.
Jer Boga ne moze da opise i obuhvati jedno ime.
Kroz Bozja imena koja imamo, otkriveno nam je mnogo o njemu.
A opet i to je samo delic.
Jer koliko mozemo da nosimo toliko nam je dato.
Nije ova tema za svakoga.
 
Poslednja izmena:
A gde to nismo objasnili?

Jesmo ali ti ne shvatas, nije ti to jaca strana.

Bog ima mnogo imena u Bibliji.
Jer na Hebrejskom ime oznacava uvek nesto, nije samo dato da bi se nekako zvao neko.
Tako Bozja imena govore o raznim njegovim karakteristikama.
Jer Boga ne moze da opise i obuhvati jedno ime.
Kroz Bozja imena koja imamo, otkriveno nam je mnogo o njemu.
A opet i to je samo delic.
Jer koliko mozemo da nosimo toliko nam je dato.
Nije ova tema za svakoga.

То звучи као да има више богова.
 
A gde to nismo objasnili?

Jesmo ali ti ne shvatas, nije ti to jaca strana.

Bog ima mnogo imena u Bibliji.
Jer na Hebrejskom ime oznacava uvek nesto, nije samo dato da bi se nekako zvao neko.
Tako Bozja imena govore o raznim njegovim karakteristikama.
Jer Boga ne moze da opise i obuhvati jedno ime.
Kroz Bozja imena koja imamo, otkriveno nam je mnogo o njemu.
A opet i to je samo delic.
Jer koliko mozemo da nosimo toliko nam je dato.
Nije ova tema za svakoga.

Nije tako, Bog se zove Ehyeh=Ahayah=El Shadai=Adonai.
 
Nije tako, Bog se zove Ehyeh=Ahayah=El Shadai=Adonai.

Kako da nije.

IMENA BOGA OCA

(JHVH)-«Ja jesam «Ja sam koji jesam:
ABBA-« Otac» na Aramejskom, Rim 8,15 Gal4,6 Mt, 6,9
ADONAI- «Moj gospodin»(gospodar ) vlasnik, post, 15,2 izl 4, 10, 13 još7,7 2 Sam7, 18 ,20
EL OHIM-Bog stvoritelj, moćan, snažan, nadmoćan.» 2500 puta ustarom zavjetu
EL ŠADAJ svemogući Bog u svemu dovoljan ,više nego dovoljan za mene. 48 puta ustarom zavjetu
EL ELION –Najviši Bog, Višnji ili svevišnji Ps91,1 7,18 47,3 97.9
EL ROI-Svevid Bog. Bog,koji sve vidi, Post.16, 13
EL OLAM–Bog vječni post.21,33- pnz23 ,37
JAHVE CIDKENU- Gospodin naša pavednost Jer.23, 6
JAHVE MEKADEŠ – Gospodin koji nas posvećuje Izl 31, 13 Lev 20 . 7,8 21, 8 2, 9,32
JAHVE ŠALOM – Gospodin naš mir Suci 6. 24
JAHVE ŠAMA – Gospodin je uvijek prisutan,Gospodin je blizu EZ 48. 35
JAHVE RAFA –Gospodin koji iscjeljuje, gospodin naš iscjelitelj. Izl. 15,25
JAHVE JIRA—Gospodin koji proviđa, Gospodin koji me opsrbljuje, brine seza mene, Gospodin Će se pobrinuti za to .Izl 17. 15
JAHVE NISI-Gospodin stijeg naše pobjede, naša pobjednička Zastava.Izl.17.15
JAHVE ELOHENU- Gospodin Bog naš Ps.99, 8,9
JAHVE ROI- Gospodin moj pastir-ili blizak prijatelj s kojim dijeliš sve. Ps.23,1 izl. 33,11
JAHVE CEVAOT (SEBAOT). Gospodin nad vojskama, zapovjednik vojskovođa Ps.24.101Sam.1,3
ADONAI KANA-Bog ljubomorni(želizaštititi) Izl.33. 14
ATIK-pradavni 7,9.13
KADOŠ-sveti Iz 57, 15

Sve su ovo Bozja imena a ujedno i titule.
 

Back
Top