Transfer novca iz inostranstva

vladimirko

Zainteresovan član
Poruka
132
Pokusavam pronaci najjednostavniji nacin za slanje novca iz Nemacke u Srbiju. Sepa uberweisung transfer sa racuna na racun ne prihvata za Srbiju,paypal transfer na racun u Srbiju ne prihvata takodje. Za sada je najpovoljniji online western union (5e uzmu na 100e). Mene zanima sledece-posto stalno novac saljem istoj osobi , i imam od ranije devizni racun otvoren u Srbiji u Volks banci, da li je jednostavno moguce ovlastiti tu osobu za podizanje novca sa tog racuna,ovde u Ger uplatiti novac na svoj racun,a u Srbiji da se podigne u istoj banci na punomoc,bez provizije?
 
Komercijalna banka AD Budva
Ima ekspoziture u svim većim gradovima Srbije
i ima najmanju proviziju.

Znam, jer imam sličan problem.
A rade i konverzije novca, po zahtevu korisnika.

Punomoćje se izdaje besplatno
 
Poslednja izmena:
Ako je regularan devizni racun, moguce je odraditi to preko ovlastenja...
Cena zavisi od cene bankarskog transfera novca sa inostranstvom, a obicno je cena podizanja u Srbiji 0e.

Razumem i to sto nasi vlasnici deviznih racuna ne mogu da posalju jednostavan mail ili telefonom (iz nemacke je niska cena zvanja brojeva u Srbiji) ne mogu da dobiju ovakvo obavestenje od svoje sopstvene banke...
Online pitanja i odgovori u bankama u Srbiji traju bukvalno 24h , danas postavite online pitanje , dobijete odgovor sutra u isto vreme.

- - - - - - - - - -

Cena transfera deviza nije sitna, neke banke naplacuju i 3%...
 
Pokusavam pronaci najjednostavniji nacin za slanje novca iz Nemacke u Srbiju. Sepa uberweisung transfer sa racuna na racun ne prihvata za Srbiju,paypal transfer na racun u Srbiju ne prihvata takodje. Za sada je najpovoljniji online western union (5e uzmu na 100e). Mene zanima sledece-posto stalno novac saljem istoj osobi , i imam od ranije devizni racun otvoren u Srbiji u Volks banci, da li je jednostavno moguce ovlastiti tu osobu za podizanje novca sa tog racuna,ovde u Ger uplatiti novac na svoj racun,a u Srbiji da se podigne u istoj banci na punomoc,bez provizije?


Najjednostavniji (i potpuno besplatan!) način je koristeći DKB konto i pripadajuću VISA karticu.

Ova kartica je jako popularna među turistima u Nemačkoj i celom svetu, a razlog je vrlo jednostavan - podizanje novca na bilo kom bankomatu u svetu, koji je vlasništvo bilo koje banke je potpuno besplatno - nema nikakvih dažbina, troškova ili skrivenih naknada (!) Takođe, mesečni ili godišnji troškovi vođenja konta ne postoje, tj. konto kod njih je potpuno besplatan, nema ni minimalnog prometa ili mesečnih uplata, ništa. Ovo je inače jedina kartica na svetu kod koje je ovako nešto moguće.

Što je najbolje, mogu se uzeti i dve kartice (glavna i kopija), i onda jednu zadržiš ti, drugu daš nekome u Srbiji. Ti uplatiš novac na tvoj DKB račun u Nemačkoj (besplatno), a neko u Srbiji istog trenutka može da podigne novac sa bilo kog bankomata u Srbiji, takođe besplatno. Inače, DKB VISA kartica je prava kreditna (debitna) kartica, i može se koristiti svuda, od plaćanja u restoranu, do naručivanja preko Interneta, isto kao i bilo koja druga (nemačka) MasterCard ili VISA.

Jednostavnije i jeftinije ne postoji, barem dok Srbija ne uđe u SEPA sistem. A isplati se i ovako, kad čovek ide negde u inostranstvo na odmor, u posetu i slično, svuda se može podići gotovina bez ikakvih troškova i dažbina, nije bitno da li je u pitanju USA, Nepal, Kambodža, Australija ili Srbija.

Ah da, i stranci (tj. oni koji nemaju nemačko državljanstvo i/ili prebivalište u DE) mogu da otvore ovaj konto, treba samo ispoštovati (strogu) proceduru za proveru identiteta onog koji otvara konto.


Evo i link: DKB Cash Konto & VISA Card

Ovde je objašnjen proces provere identiteta pri otvaranju ovog konta: Provera identiteta pri otvaranju DKB Konta
 
Poslednja izmena:
Midhealer, ovo zvuci zaista zanimljivo,moracu detaljnije prouciti,nemacki mi nije jos uvek dobar pa ce google translate pomoci.
Takodje,ono sto mi i dalje nije jasno je sledece- da li su bankovni racuni vezani samo za zamlju u kojoj su otvoreni? Da li ja moj devizni racun otvoren u Volks banci u Srbiji mogu koristiti u Nemackoj? Ili barem uplatiti novac na njega (bez provizije naravno) a u Srbiji neko sa ovlascenjem da podigne novac sa istog (opet bez provizije)?
 
Midhealer, ovo zvuci zaista zanimljivo,moracu detaljnije prouciti,nemacki mi nije jos uvek dobar pa ce google translate pomoci.
Takodje,ono sto mi i dalje nije jasno je sledece- da li su bankovni racuni vezani samo za zamlju u kojoj su otvoreni? Da li ja moj devizni racun otvoren u Volks banci u Srbiji mogu koristiti u Nemackoj? Ili barem uplatiti novac na njega (bez provizije naravno) a u Srbiji neko sa ovlascenjem da podigne novac sa istog (opet bez provizije)?

Iz mog iskustva, ovo nije moguće (tj. moguće je, ali sa standardnim troškovima prenosa u ne-SEPA zemlje). Problem je u tome što su sve ove strane banke otovorene u posledn jih desetak godina u Srbiji zapravo "strane" samo po imenu, ali ne i faktički. U pitanju su samo lokalne banke istog imena kao i velike banke na Zapadu, ali bez faktičkog povezivanja između mama- i ćerka-banaka, osnovane sa apsolutnim minimumom pokrivenosti, i pravno ograđene od matične banke koliko god je bilo moguće.

Ovo banke radi da bi minimizovale rizike u ekonomski i politički nestabilnim zemljama. Ako neka vlast, recimo, reši da zapleni imovinu banaka, zapleniće samo minimalni iznos koji je tu u lokalu, neće imati pristup imovini matične banke. Ili, ako pukne ekonomski sistem u jednoj takvoj banana republici, onda se ta lokalna ekpozitura tretira kao potpuno nezavisna od matične banke, i matična banka ne odgovara ni za kakve uloge, kredite i druge obaveze te ekpoziture, i tako dalje.

Sve u svemu, lokalne ekspoziture samo nose ime matične banke, ali su u suštini i pravno u pitanju banke potpuno nezavisne od matične banke, i tako se tretiraju i njihovi nalozi, kao da je u pitanju potpuno strana banka.

Inače, ovo se dešava i na Zapadu, ali iz drugih razloga, uglavnom poreskih i ekonomskih. Recimo, Sparkasse postoji skoro u svakom selu, ali je svaka Sparkasse na nivou opštine zapravo samostalna banka, koja nema nikakve veze sa nekim drugim Sparkasse, osim da su na saveznom nivou u nekoj labavoj zajednici. Konto kod jedne Sparkasse je potpuno odvojen od konta kod neke druge Sparkasse u susednoj opštini. Ili, Volksbank ili Raiffeisenbank u Nemačkoj nemaju puno veze sa istoimenim Volksbank i/ili Raiffeisenbank u Austriji, osim što na "vrhu" pripadaju istom koncernu. Slično kao što VW, Škoda, Audi i Porsche manje-više nezavisno razvijaju i prodaju svoje modele, iako svi pripadaju istom VW koncernu.

Da se vratim na temu, tvoj račun u Srbiji i račun u Nemačkoj (čak i kad su kod nazivno "iste" banke) obično nemaju apsolutno ništa jedan sa drugim, i za prebacivanje sa jednog na drugi važe iste (relativno visoke) dažbine za prebacivanje u ne-SEPA zemlje, kao kad prebacuješ iz bilo koje druge banke. Možda postoji i neka banka izuzetak, ali ja to još nisam čuo - možda me neko može ispraviti po ovom pitanju (?)

Tek kad Srbija uđe u SEPA sistem, prebacivanje će biti besplatno (i brzo). Recimo, Hrvatska je već u SEPA sistemu, i kod njih nema više problema sa visokim provizijama, dugim čekanjem i sličnim zaostavštinama iz 18. veka - novac stiže garantovano za max. 2 radna dana i, naravno, potpuno besplatno.

Dok se i Srbija ne pridruži SEPA, jedina zaista potpuno besplatna opcija bez skrivenih troškova koju ja poznajem je ovaj DKB konto i VISA kartica koju sam opisao gore.
 
Poslednja izmena:

SWIFT kao takav zapravo više ne postoji, već je, u EU, zamenjen SEPA sistemom (IBAN). SEPA sistem je brz (max. 2 radna dana, po pravilu 1 dan) i potpuno besplatan, kada se novac prebacuje iz jedne članice SEPA u drugu.

Prebacivanje u treće zemlje (Srbija, Makedonija, Bosna, itd.) niti je besplatno, niti brzo - brzina ume poprilično da varira, od par dana do nedelju dana i duže.

Ovde se raspravlja o alternativama takvom prebacivanju, koje pre svega manje (ili ništa) ne koštaju, sigurne su (dakle, bez "daj pare vozaču autobusa da ponese i moli se da ih ne propije" i slično), a i da ne traju malu večnost.
 
Najjednostavniji (i potpuno besplatan!) način je koristeći DKB konto i pripadajuću VISA karticu.

Ova kartica je jako popularna među turistima u Nemačkoj i celom svetu, a razlog je vrlo jednostavan - podizanje novca na bilo kom bankomatu u svetu, koji je vlasništvo bilo koje banke je potpuno besplatno - nema nikakvih dažbina, troškova ili skrivenih naknada (!) Takođe, mesečni ili godišnji troškovi vođenja konta ne postoje, tj. konto kod njih je potpuno besplatan, nema ni minimalnog prometa ili mesečnih uplata, ništa. Ovo je inače jedina kartica na svetu kod koje je ovako nešto moguće.

Što je najbolje, mogu se uzeti i dve kartice (glavna i kopija), i onda jednu zadržiš ti, drugu daš nekome u Srbiji. Ti uplatiš novac na tvoj DKB račun u Nemačkoj (besplatno), a neko u Srbiji istog trenutka može da podigne novac sa bilo kog bankomata u Srbiji, takođe besplatno. Inače, DKB VISA kartica je prava kreditna (debitna) kartica, i može se koristiti svuda, od plaćanja u restoranu, do naručivanja preko Interneta, isto kao i bilo koja druga (nemačka) MasterCard ili VISA.

Jednostavnije i jeftinije ne postoji, barem dok Srbija ne uđe u SEPA sistem. A isplati se i ovako, kad čovek ide negde u inostranstvo na odmor, u posetu i slično, svuda se može podići gotovina bez ikakvih troškova i dažbina, nije bitno da li je u pitanju USA, Nepal, Kambodža, Australija ili Srbija.

Ah da, i stranci (tj. oni koji nemaju nemačko državljanstvo i/ili prebivalište u DE) mogu da otvore ovaj konto, treba samo ispoštovati (strogu) proceduru za proveru identiteta onog koji otvara konto.


Evo i link: DKB Cash Konto & VISA Card

Ovde je objašnjen proces provere identiteta pri otvaranju ovog konta: Provera identiteta pri otvaranju DKB Konta

Јел се може ова картица подићи и у Србији? Јел је бесплатна? Јел се могу преко ње слати паре и из неке друге земље или само из Немачке?
 
Јел се може ова картица подићи и у Србији? Јел је бесплатна? Јел се могу преко ње слати паре и из неке друге земље или само из Немачке?

Šta znači "podići u Srbiji"? Pošto je DKB banka u Nemačkoj, zahtev se mora podneti njima. Da li oni šalju sve papire direktno u Srbiju, to ne znam - ali sigurno postoji procedura za identifikaciju onog koji otvara konto u inostranstvu (tj. ne u samoj Nemačkoj), onda je i otvaranje konta iz inostranstva (van Nemačke) definitivno moguće. Da li priznaju i srpske načine identifikacije, to ne znam.

Ovaj račun i pripadajuća kartica DKB banke su provereno besplatni (i sam imam jednu), nema ni mesečnih/godišnjih troškova vođenja konta, ni minimalnog prometa, ni troškova (kreditne) kartice, ni troškova podizanja novca bilo gde u svetu, na Bankomatima. Ovo već stoji u jednom od mojih poruka gore.

Novac se "preko ove kartice" može slati iz bilo koje zemlje. Naravno, novac se ne "šalje karticom", nego se uplati na konto u DKB banci bilo gde iz sveta. Ako je zemlja u SEPA sistemu (sve zemlje EU su u sistemu, čak i Hrvatska), i ovo prebacivanje će biti potpuno besplatno, kao za bilo koji drugi konto u bilo kojoj EU zemlji. A novac se sa tog konta (koji je, inače, sasvim "normalan" bankarski konto kao i svaki drugi) može, uz pomoć DKB kreditne kartice, podići na bilo kom Bankomatu u svetu, bez dažbina.

Ovo Nemci (i mnogi drugi) koriste kao "putnu karticu", gde prebace novac za razne troškove na putu, a onda karticom plaćaju i/ili pre svega podižu novac po svetu kad im zatreba, od Nepala do Aljaske, upravo zato što nema uobičajenih bankomat-dažbina koje sve ostale kartice imaju.

Naravno, za nas u Srbiji i rasejanju je ideja korišćenja kartice kao načina da se prebaci novac iz inostranstva u Srbiju bez bankarskih dažbina mnogo interesantniji, zato sam ovo i postavio ovde, kao (besplatnu) alternativu uobičajenim načinima prebacivanja novca (od davanja vozaču busa da ponese, do bankarskog transfera, sve to košta).
 
Poslednja izmena:
Koliko traje postupak slanja novca iz Nemacke za Srbiju?u pitanje je slanje direktno na devizni racun banke u Srbiji (Intesa)?

Moja iskustva sa bankama u Srbiji i prebacivanjem iz Nemačke su u poslednjih 6-7 godina relativno dobra, prenos nikad nije trajao duže od dva (bankarska radna) dana. Primera radi, ako dam nalog za prebacivanje danas (ponedeljak), novac je na računu u Srbiji prekosutra popodne (sreda). Ako dam nalog u petak, novac je na računu u Srbiji u utorak popodne sledeće nedelje. Naravno, ako na jednoj ili drugoj strani postoje neki praznici, prenos može potrajati dan ili dva duže.
 
Najbrzi i najeftiniji nacin za tranfer novca je Skrill i Neteller. U srbiji je moguce dobiti kartice za Skrill i Netaller tako da transver novca traje nekoliko sekundi i vi imate novac na racunu. Posle toga karticom vrsite placanje, podizete novac na bankomatu ili jednostavno prebacite na vas racun u Srbiji. na Neteller-u mislim da je transfer jos uvek besplatan, a na Skrill treba da se pogleda procnat provizije, ali mislim da nije vis od 2%.
 
Najbrzi i najeftiniji nacin za tranfer novca je Skrill i Neteller. U srbiji je moguce dobiti kartice za Skrill i Netaller tako da transver novca traje nekoliko sekundi i vi imate novac na racunu. Posle toga karticom vrsite placanje, podizete novac na bankomatu ili jednostavno prebacite na vas racun u Srbiji. na Neteller-u mislim da je transfer jos uvek besplatan, a na Skrill treba da se pogleda procnat provizije, ali mislim da nije vis od 2%.


Neteller nije baš besplatan - "besplatan" je samo njihov interni transfer na tvoj Neteller e-račun, a za ostale transfere nije besplatan - praktično sve banke zaračunavaju dodatnu proviziju i za prebacivanje na i za prebacivanje sa Neteller konta, sa cenama koje se kreću od par procenata do čak 20% za prebacivanje na konto, odnosno 7.5e do 25e za podizanje (izvor: Neteller sajt).

I 2% za Skrill je, po mom mišljenju, prilično skupo za transfer, osim ako se ne radi o vrlo malim sumama (manje od 100e). Zašto bi plaćao toliko kad, recimo, možeš da prebaciš novac i bankarskim nalogom iz bilo koje i u bilo koju banku, za fiksnu cenu od 10-30e (zavisno od banke) bez obzira na visinu sume, ili čak besplatno preko DKB banke (opis gore)?
 
Neteller nije baš besplatan - "besplatan" je samo njihov interni transfer na tvoj Neteller e-račun, a za ostale transfere nije besplatan - praktično sve banke zaračunavaju dodatnu proviziju i za prebacivanje na i za prebacivanje sa Neteller konta, sa cenama koje se kreću od par procenata do čak 20% za prebacivanje na konto, odnosno 7.5e do 25e za podizanje (izvor: Neteller sajt).

Nije tacno ovo sto si napisao. Za koriscenje kartice t.j placanje karticom ne placa se provizija, uostalom kao za sve kartice. Za podizanje para na bankomatu cena je 4 eura (ili ekvivalent u drugoj valuti). Ako ti imas naviku da izvlacis ppo 10 eura, onda je skupo, ali ako vecinu toga plati karticom, a podignes gotovinu koliko ti neophodno treba, onda na recimo 200 eura podignutih provizija je 2%, a kako raste iznos podignutog novca, provizija izrazena u procentima pada.
Evo pogledaj koliko iznosi provizija za podizanje na bankomatu
Neteller - cene podizanja novca.png
 
Nije tacno ovo sto si napisao. Za koriscenje kartice t.j placanje karticom ne placa se provizija, uostalom kao za sve kartice. Za podizanje para na bankomatu cena je 4 eura (ili ekvivalent u drugoj valuti). Ako ti imas naviku da izvlacis ppo 10 eura, onda je skupo, ali ako vecinu toga plati karticom, a podignes gotovinu koliko ti neophodno treba, onda na recimo 200 eura podignutih provizija je 2%, a kako raste iznos podignutog novca, provizija izrazena u procentima pada.
Evo pogledaj koliko iznosi provizija za podizanje na bankomatu
Pogledajte prilog 353784

Da, ali poenta je da to nije zaista besplatno - ako se plaća 4 EUR za podizanje na bankomatu, odnosno 2% za 200 EUR, to i dalje nije besplatno, već spada u kategoriju "nije skupo".

Za razliku od ovih "skoro besplatnih" rešenja, DKB konto i kartica koje sam opisao gore nude zaista besplatno plaćanje karticom odnosno besplatno podizanje gotovine na bilo kom bankomatu bilo gde u svetu. Dakle, ne "besplatno (*)" sa zvezdicom, a onda sitnim slovima stoje negde troškovi i provizije banaka (kao recimo tih 4 EUR ili 2% provizije u tvom primeru) - kod DKB su troškovi zaista nula (0 EUR).

A pošto je kod DKB u pitanju pravi bankarski konto u pravoj registrovanoj banci u EU (i samim tim u SEPA sistemu, što znači da su svi transferi takođe besplatni), taj konto se može koristiti i za sve ostalo, od finansiranja putovanja oko sveta do primanja uplata za, recimo, freelancerisanje ili kupovinu/prodaju ili... i to sa besplatnim podizanjem u Srbiji.

Mada, dobro je znati i za druge alternative i njihove uslove i cene transfera. Onda svako može sam da odluči da li će i šta od ponuđenog koristiti.
 
Poslednja izmena:
Vidim da je tema stara ali ne moze da skodi:
Novac se iz inostranstva moze slati i servisom koji se zove MONEYGRAM
Odes u hjihovu filijalu (najcesce je to u nekoj prodavnici), izdiktiras podatke primaoca i platis. Primaocu posaljes sifru transfera.
Sa tom sifrom primalac vec za par minuta moze uz licnu kartu podici pare (za to on nista ne placa), recimo evre, i stvar je gotova. U Srbii MONEYGRAMM saradjuje sa Alfa, EFG, Sber bankom. Mislim da moze i Pireus banka, nisam siguran.
 
Vidim da je tema stara ali ne moze da skodi:
Novac se iz inostranstva moze slati i servisom koji se zove MONEYGRAM
Odes u hjihovu filijalu (najcesce je to u nekoj prodavnici), izdiktiras podatke primaoca i platis. Primaocu posaljes sifru transfera.
Sa tom sifrom primalac vec za par minuta moze uz licnu kartu podici pare (za to on nista ne placa), recimo evre, i stvar je gotova. U Srbii MONEYGRAMM saradjuje sa Alfa, EFG, Sber bankom. Mislim da moze i Pireus banka, nisam siguran.

Samo, za slanje Moneygram-om treba platiti i troškove, koji nisu baš beznačajni.

- Recimo, za slanje 100 EUR njihovim online servisom plaćate 7.5 evra, za slanje 500 evra troškovi su 12.5e, za slanje 1.000 evra plaćate 15e, i tako dalje.

- Ako novac prebacujete iz njihove filijale, to je još skuplje - prebacivanje 100e košta 12.5e...


I dalje stojim iza toga da je metod koji sam gore opisao (kartica DKB banke) najbolji, jer je najbrži i apsolutno najjefitniji - prenos je trenutan, a troškovi su 0.0 evra po prenosu, bez obzira na sumu. A te troškove od 0.0 evra imate i pri podizanju bilo gde u svetu, ne samo u Srbiji - i u Bosni i u USA i u Nepalu i u Gabonu :mrgreen:
 

Back
Top