Krštenje dece

Poruka
3
Dragi forumaši, zanima me vaše mišljenje o tome gde završavaju umrla nekrštena deca? Takođe ako ovde ima neko stvarno kompetentan (neki teolog ili crkveno lice), volela bih da mi prenese zvaničan stav pravoslavne crkve na tu temu. Poznato mi je da se u bibliji ni na jednom mestu ne spominje krštenje dece, već samo krštenje odraslih kao svestan čin preuzimanja hrišćanske vere. Takođe nigde nema reči o krštenju žena, jer su one u to doba svakako smatrane beslovesnim bićima, no o tome ne bih sad, jer bi previše rasplinulo temu.
Hvala
 
Nisam strucnjak za ovako slozeno pitanje ali generalno mislim da su deca neka vrsta andjela i da do nekih godina npr7-8 verovatno idu u raj.Predpostavljam da deca umrla na rodjenju recimo ili prilikom spontanog pobacaja kada jos nije bilo vremena za krstenje isto tako idu u raj.Moze biti da su u tim momentima od presudnog znacaja zivoti njihovih roditelja.Mozda,njihov nacin zivota i odnos prema Bogu,i dobrim delima upravo tom svom umrlom detetu prave put prema ili od Boga.Ovo je prvo sto mi pada napamet kad sam procitala pitanje.
 
Архимандрит Рафаил Карелин: Како олакшати судбину некрштене деце?

http://borbazaveru.info/content/view/7473/1/

Hvala za link, tekst je vrlo zanimljiv.

Naročito mi je interesantna sledeća tvrdnja: "Неки богослови су симболично изображавали пакао у виду концентричних кругова. Центар пакла је место на којем се налази сатана, где стоји престо Луцифера: што је ближи центар муке су теже, што је центар даље веће је олакшање, које душа добија."
Tu se kod mene postavlja pitanje da li je ova predstava pakla u obliku više koncentričnih krugova zvanično viđenje pravoslavne crkve i ako jeste, čime se to može potkrepiti. U tekstu piše da su to smatrali samo "Неки богослови". Da li je to neki raniji stav, koji je u međuvremenu odbačen ili je stav koji i dalje zvanično važi?
Unapred hvala na odgovoru, zaista mi je važno da razrešim ovo pitanje.
Ova tvrdnja, naime " На спољашњем кругу пакла налазе се некрштена деца и најбољи пагани. До њих не допире паклени огањ, они не осећају муке, али тамо нема Бога." me je najviše podseća na odbačenu hipotezu katoličke crkve (vidi: http://sr.wikipedia.org/wiki/Лимбо_(теологија). Nije mi poznato da ovakva teorija postoji i kao zvanični stav pravoslavne crkve. Molim za objašnjenje i unapred se zahvaljujem!
 
како ја разумем овај текст,а како је и писац нагласио,хтео је да да поједностављено објашњење и зато је и рекао да је то *симболичко изображавање пакла у виду концентричних кругова*,да би лакше разумели да постоје разни степени казне у паклу а не као просту физичку границу некаквих кругова пакла...као што не можемо баш тачно знати шта значи *узлазак на треће небо*( II коринћанима 12,2) тако не можемо тачно говорити ни о овим стварима...у Православној Цркви постоје забележена разна виђења о самом исхођењу душе из тела и о митарствима кроз која тада душа пролази(то наравно важи само за крштене душе-некрштение иду одмах у пакао будући да се нису преобразиле од првородног греха који је у свим људима од пада Адама и Еве а од којег нас је сам Господ избавио својим оваплоћењем(којим је сјединио Божанску и људску природу),Крштењем којим добијамо дар Духа Светога и спирамо старог човека да би се обукли у нову људску природу способну за Царство Небеско,Страдањем(као откупом од првородног греха) и Васкрсењем(којим нам је дао обећање будућег века за све који верују у Њега).наравно то не значи да се крштени људи аутоматски спасавају већ само да смо тиме *купили улазницу* за Царство Небеско...а да ли ћемо је сачувати до краја и искористити или ћемо је згужвати и изгубити(па нам то буде још на већу осуду него некрштенима...)- сасвим је друго питање.... ево једне одличне књиге која говори о овим темама и зове се *слово о смрти* св.Игњатија Брчјанинова

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Smrt/Brjancaninov/brjancaninov.htm
 
Poslednja izmena:
Dragi forumaši, zanima me vaše mišljenje o tome gde završavaju umrla nekrštena deca? Takođe ako ovde ima neko stvarno kompetentan (neki teolog ili crkveno lice), volela bih da mi prenese zvaničan stav pravoslavne crkve na tu temu. Poznato mi je da se u bibliji ni na jednom mestu ne spominje krštenje dece, već samo krštenje odraslih kao svestan čin preuzimanja hrišćanske vere. Takođe nigde nema reči o krštenju žena, jer su one u to doba svakako smatrane beslovesnim bićima, no o tome ne bih sad, jer bi previše rasplinulo temu.
Hvala

Nadji mi u Bibliji gdje se krstavaju mala djeca? Jel se Hristos krstio kao dijete?
 
Cime se "bavio Sveti Jovan Krstitelj i Preteca" nakon izlaska iz Pustinje ?
Za koga je govorio "da dolazi za njim , a ispred njega je i da muni on sam (Sveti Jovan Krstitelj ! ) nije dostojan sagnuti se i dodirnuti ni obucu Njegovu" ...?
Kome je bilo upuceno :
"Ja vas krstih vodom , a On ce vas krstiti Svetim Duhom" ...?
Koga je Sveti Jovan Krstitelj i Preteca krstio na Jordanu i zbog koga se Nebesa otvorise i zagrme glas silni :
"Ovo je Sin moj ljubljeni , Koji je po Mojoj Volji" ?

[B НАПОМЕНА: Види Јеванђеље по Матеју, гл. 3, 13-17; по Марку, гл. 1, 9-11; по Луки, гл. 3, 21-22; по Јовану, гл. 1, 32-34.



]" Крштење Господа нашег Исуса Христа празнује се у Светој Православној Цркви, као један од великих празника, 6-ог јануара (19 јануара по новом). Празник Крштења Господњег, такође се назива празником Богојављења, јер је за време крштења Бог јавио (показао) Себе људима, да Он јесте Пресвета Тројица, наиме: Бог Отац говорио је са неба, оваплоћени Син Божији се крстио, а Дух Свети сишао је у виду голуба. А такође, при крштењу, први пут људи су могли видети, да се у лицу Исуса Христа јавио не само човек, већ у исто време и Бог.



Дан пре празника је установљен пост. Тај дан се у руској цркви назива сочелником. Као успомена на то, што је Спаситељ Својим крштењем осветио воду, и на тај празник се освећује вода. На сочелник освећује се вода у храму, а на сам празник у реци, или већ на другом месту, где се захвата вода. Поворка поводом освећења воде назива се Крсним ходом на Јордан".



[/B]
 
значи грех је крстити мало дете јер једног дана кад порасте можда би желео да буде будиста и застрани?

Ništa ne brini. To što si kršten ne smeta ti da postaneš budista, kao što ti nije smetalo ni
da zastraniš.
 
крштење представља свлачење *старог човека* тј обнављање пале људске природе од пада Адама и Еве да би опет постали *подобни* за повратак Богу....
5 Одговори Исус: заиста, заиста ти кажем: ако се ко не роди водом и Духом, не може ући у царство Божије.(Јован 3,5)




<< претходна [ садржај ] следећа >>


ЂАКОН ГЕОРГИЈЕ МАКСИМОВ
ВАН ЦРКВЕ НЕМА СПАСЕЊА



Свети Оци о спасењу само у Цркви

"Онај који је по својим делима добар, али није запечаћен водом, неће ући у Царство Небеско. Реч је смела, али није моја; тако је одредио Исус."

Свети Кирил Јерусалимски,
Поуке огласитељне и тајноводствене, 3.

"Ко жели да се спаси, мора, пре свега, да чува васељенску веру, коју ако не сачува у целости и непорочности тај, без сумње, гине заувек".

Свети Атанасије Велики,
Символ вере

"Чујте сви ви, који сте туђи просвећењу (крштењу): ужасните се, заридајте! Страшна је то претња, страшна одлука! Немогуће је, говори Христос, ономе који се не роди водом и духом да уђе у Царство Небеско, јер на себи још носи одећу смрти, одећу проклетства, одећу труљења - још није добио знак Господњи, још није свој, већ туђ; нема знак за царство."

Свети Јован Златоуст,
Беседе на Јеванђеље од Јована, 25.1.

"Шта, рећи ћеш ти, зар нема и хришћана који се лоше владају и незнабожаца, који проводе живот у врлини? Да постоје хришћани који живе лоше, то и ја знам; а да ли постоје незнабошци који живе врлински, то стварно још увек не знам... Али да се не бисмо некоме показали као љубитељи спорења, сложићемо се да међу незнабошцима постоје људи који живе добро... Погледај, међутим, како их Христос лишава сваког оправдања. Он говори да је ?Светлост дошла у свет?. Да ли су Га тражили, говори Он, да ли су се трудили, бринули да Га нађу? Светлост је сама њима дошла; међутим, ни тада нису похитали к њој. Ако и међу хришћанима неки живе порочно, у вези са тим ћемо приметити да Христос не говори о онима који су постали хришћани од рођења и примили веру од предака (иако су се често они порочним животом уклонили од правог учења); чини ми се да се овде не говори о њима, већ о људима који су из јудејства или незнабоштва морали да се обрате правој вери. (Христос) показује да нико, налазећи се у заблуди, неће пожелети да се обрати вери, ако пре тога самоме себи не одреди добар живот, и нико неће остати у неверју ако пре тога не одлучи да заувек остане зао. Немој ми говорити да је неко целомудрен и неверујући; није врлина само у томе. Која је корист, имати те особине, а бити роб сујетне масе и стидећи се својих пријатеља, остати у заблуди? То није врлинско живљење. Роб сујете није бољи од блудника; чак чини и много веће грехе од блудника. Међутим, покажи ми неког међу незнабошцима ко би био слободан од свих страсти и без иједног порока: нећеш моћи да ми покажеш."

Свети Јован Златоуст,
Беседе на Јеванђеље од Јована, 28.2-3

"Нико не улази у Царство Небеско на други начин, него само кроз Крштење. И оглашени верује у Крст Господа Исуса којим се и сам знаменује; али ако не буде крштен у име Оца и Сина и Светога Духа неће добити опроштење грехова и удостојити се дара духовне благодати."

Свети Амвросије Медиолански, цитат по:
Митр. Макарије (Булгаков). Православно
догматско богословље. СПб. 1857, стр. 258

"Нико неће достићи спасење ни вечни живот, осим онога ко за главу има Христа: може за главу имати Христа само онај ко се налази у Његовом Телу, које је Црква... Ко није међу члановима Христовим, не може имати хришћанског спасења. Свако ко се одвојио од заједнице са Црквом, иако би његов живот и био достојан похвале, за то једно безакоње, што се одвојио од јединства са Христом, неће имати живота, већ ће гнев Божији пребивати на њему."

Блажени Августин, цитат по:
Свешт. Григорије Дјаченко. Лекције
и примери православне вере. Москва, 1894, стр. 439.

"Ко није члан Христов, не може да се спаси. Може се имати почаст, може се имати тајна, може се певати "алилуја", може се одговарати "амин", може се држати Јеванђеље, може се имати вера у име Оца и Сина и Светога Духа и проповедати та вера, али нигде се осим у Православној Васељенској Цркви не може наћи спасење."

Блажени Августин,
Sermo ad Caesarieusis ecclesiae plebem, 6.

"Ко је ван Цркве, неће примити живот вечни."

Блажени Теодорит Кирски,
Сабрана дела. Кијев, 1855. Т. 1, стр. 273.


"Питање: Да ли човек који не верује у Христа, на пример, Јудејац или Самарјанин, а чини много добрих дела, улази у Царство Небеско?"
"Одговор: Пошто Господ говори Никодиму: ?Заиста, заиста ти кажем: ако се ко не роди водом и Духом, не може ући у Царство Божије? (Јн. 3:5), јасно је да (нико од неверујућих у Христа) неће ући у (то) Царство. Међутим (нико) се не лишава своје плате: или ће (неверујући у Христа) добити своје благостање богатством, раскошима и другим обманама (овог) живота) налик на (богаташа) који је од Авраама чуо: ?сјети се да си ти примио добра своја у животу своме? (Лк. 16:25), или ће његова судбина у будућем веку јако да се разликује од судбине онога ко (овде) није чинио добро. Јер као што за праведнике постоји много обитељи (Јн. 14:2) код Бога, тако и за грешнике (постоји) мноштво различитих казни."

Преподобни Анастасије Синаит,
Питања и одговори, 7

"Без Крштења нико не може да се нада на вечно спасење - макар био и најпобожнији од побожних."

Преподобни Јован Дамаскин

"Ко је поверовао, а није се крстио већ остаје оглашен, није спасен."

Блажени Теофилакт Бугарски
http://www.svetosavlje.org/bibliote...jaMaksimov/VanCrkveNemaSpasenjaMaksimov14.htm
 
Poslednja izmena:

Back
Top