RAZVALJENI - da li je pozorište mrtvo ?!!!!!!

Pogledaj rezultate ankete: Da li je pozorište mrtvo?

Glasova
38. Ne možete glasati na ovu anketu
  • da

7 18,42%
  • ne

31 81,58%
  • ne idem u pozorište

0 0%
Anketa sa više izbora.
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 43

Tema: RAZVALJENI - da li je pozorište mrtvo ?!!!!!!

Zainteresovan član Nikoll (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Cool RAZVALJENI - da li je pozorište mrtvo ?!!!!!!

Svrha drame je da se suoči sa graničnim...
    Može li naša drama da učini ovo ili je iskvarena?...
    Da li smo mi iskvareni, takoreći duhovno, emotivno mrtvi?
    ...
    Da li je pozorište takodje mrtvo?

Edvard Bond

...gledala sam dramu Sare Kane Blasted, ili ti Razneseni...a VI ?
    ...i mnoge druge savremene britanske i američke komade i muči me nešto. Hoću pitanje da podelim sa Vama:
    Da li i pozorište treba da podržava tu stvarnost ili da kreira novu... ?
    Poslednji put ažurirao/la Nikoll : 27.10.2005. u 17:25

Zainteresovan član
    Učlanjen
    24.06.2005.
    Reputaciona moć
    47

Podrazumevano Re: RAZVALJENI - da li je pozorište mrtvo ?!!!!!!

Pozoriste je duh vremena u kome se nalazimo.
    Kakva nam je stvarnost, takve su nam drame, takvo nam je i pozoriste...
    Da pozoriste uvek treba da kreira novu stvarnost... uvek treba da pokaze publici resenje, neki pozitivni izlaz, ali isto tako i treba gledaoca da natera da se zamisli, da razmislja...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    24.06.2005.
    Reputaciona moć
    47

i postavila si dva pitanja?

Mislim da pozoriste nije mrtvo... nikada nece biti...
    sve dok postoji bar jedan gledaoc u publici!

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio RaDoSnA
    Pozoriste je duh vremena u kome se nalazimo.
    Kakva nam je stvarnost, takve su nam drame, takvo nam je i pozoriste...
    Da pozoriste uvek treba da kreira novu stvarnost....
    ...slazem se sa tobom... a da li naše pozorište kreira novu stvarnost...jel te pokrenulo nešto skoro...u teatru

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

i postavila si dva pitanja?

Mislim da pozoriste nije mrtvo... nikada nece biti...
    sve dok postoji bar jedan gledaoc u publici!
    ...to je teorijaPitera Bruka, i tacno je to da dovoljan je jedan glumac ili pak samo stolica na sceni i jedan covek u publici da imamo teatar....ali kao sto i sam Bruk kaže postoji velika mogućnost da to postane mrtvački teatar... tako da pitanje ~da li je pozorište mrtvo~ se odnosi ne na materijalnu pojavu tetra već na duhovnu...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    24.06.2005.
    Reputaciona moć
    47

E to je pravo pitanje?
    Nasi pisci... njima nije ni pruzena sansa da se igraju...

Gledaj ovako.. u proseku godisnje zavrsi 5 do 10 ljudi dramaturgiju, da bi to zavrsili oni svake godine na studijama napisu po jedan scenario i po jedan pozorisni komad...

Kazi mi ti, koliko komada na repertoarima nasih pozorista znas da je izvedeno u zadnje dve godine....

Pisci novi savremeni mladi postoje kao i novi komadi...
    Problem je druge prirode...
    Ti komadi se ne izvode....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    24.06.2005.
    Reputaciona moć
    47

Citat Original postavio Nikoll
    ...to je teorijaPitera Bruka, i tacno je to da dovoljan je jedan glumac ili pak samo stolica na sceni i jedan covek u publici da imamo teatar....ali kao sto i sam Bruk kaže postoji velika mogućnost da to postane mrtvački teatar... tako da pitanje ~da li je pozorište mrtvo~ se odnosi ne na materijalnu pojavu tetra već na duhovnu...

pozoriste u EVROPI uzmimo Britansko kao primer nije mrtvo, ima publiku ... duhovno takodje nije mrtvo..
    ali
    nase...
    postace ako se ne budu igrali komadi mladih pisaca....

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

na žalost ti i ja samo pricamo...topic o pozorištvu nije bas intersantan....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    24.06.2005.
    Reputaciona moć
    47

Topik o pozoristu upravo govori
    koliko ljudi kod nas U SRBIJI
    vole i posecuju pozoriste...

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

pozoriste u EVROPI uzmimo Britansko kao primer nije mrtvo, ima publiku ... duhovno takodje nije mrtvo..
    ali
    nase...
    postace ako se ne budu igrali komadi mladih pisaca....
    gresis i to mnogo, naš teatar naročito nove tendencije su vrlo značajne u evropi...britanski tetara se vratio klasicima i Sekspiru nakon komercijalizacije mladih pisaca savremene britanske drame. oni su bili svež duh pre deset godina sada tekstovi Marka Rejvenhila, Sare Kejn, Martina Mekdone, više ne uzbudjuju gotovo nikoga...evropski tetara je od novog brutalizma i i dramaturgije krvi i sperme došo do novog sentimentalizma.
    A forme »Novog sentimentalizma« pružaju sigurno utočište osrednjosti u glumačkom i rediteljskom pogledu, protiv koje su bili pisci Nove Savremene Britanske Drame. Jer sentiment je opšti i pripada svakome. U njemu se svako snalazi. Tu nema "velikih tema", niti egzistencijalnih nemira. Evropsko pozrište je u KRIZI jer od imperativa osloboditi se, savremeni svet je stigao do imperativa zakloniti se....ili još bolje zaboraviti...A mis mo u prednosti jer se tek budimo i to još isfrustirani ratovima pa do skoro iyolovani duh tek treba d aiybaci hiljade ideja...naravno ako uspeju da se proguraju kroy obruc matorih lobista koji su zaposeli svoje tetarske stolice i planiraju tu i da umru

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Topik o pozoristu upravo govori
    koliko ljudi kod nas U SRBIJI
    vole i posecuju pozoriste...
    da na zalost...hm

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

da potpuno si u pravu za malde dramaturge...samo postoji nekoliko stvari vezano za problematiku zsto nema novih mladih dramaturaga u pozoristu. prvo primaju ih do 7 godisne na dryavnu akdaemiju i kada pobrojimo i sve privatne dojemo do cifre od 15 potencijalnih dramaturga. Polovina se opredeli za filmska scenarija a ne pozorišne komade jer je profitabilnije (ya poyorišni komad možeš dobiti kao početnik oko od 200 do 500 evra a ko vrhunski dramaturg 1000 a za film ide od 1000 pa na više a serije da ne spominjemo) tako da ona druga polovina da bi normalno odnosno da bi uspela da preyivi a da se bavi pozorištem pored drama mora da se bavi i copywright-ingom jer ya jednu reklamu dobijekoliko i ya dramu...i to ih polovinu pojede, komercajizuje i odvrati od pozorišta...retki koji opstanu i žrtvuju se za teatar moraju nadalje da se bore sa straijim kolegama i svim onim mrtim piscima ya koje se vise ne placaju autorska prava....tako da tacno i imamo po tri nova teksa godisne od mladih dramaturga ali ne mogu biti izvedena odmah u beogradu vec moraju obici sva sela i festivale malih formi da bi doslei do nekog bgd poyorista .....tako da problm naseg poyrista i podmlataka jeste u kulturnoj politici starijh koji ne trpe konkurenciju jer nece u penziju jer su im male ili uopšte ne postoje

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

RaDoSnA...lep nick..je si li gledala nešto skoro u pozorištu

Početnik
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Pozoriste nije mrtvo! Dok ima duha bar u maloj grupi ljudi koji se njime bave, on ce naci put da se probije kroz stege komercijalizovanja svake vrste pozorisnog rada, kroz isprepletene seme onih koji zbog licnog interesa, sopstvene slave ili uskogrudosti prave klanove, kroz vrlo rasiren autizam pozorisnih stvaralaca koji ne osecaju puls vremena i puls interesovanja publike. Na srecu, jos uvek ima dosta primera da se neki komadi, ansambli, pa i pojedinci jos uvek uspesno bore sa svim tim, i da svako ko posecuje pozoriste ima priliku da oseti,bar ponekad, plodove prave pozorisne strasti. Viva teatar!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    24.06.2005.
    Reputaciona moć
    47

E Nikoll

nisam gledala nista skorije da mi je ostavilo poseban utisak...
    Sto se tice lobija u pozoristima, o toga me boli glava.
    Pisanje scenaria jeste profitabilnije, ali ne vidim da se nesto ni scenaristi probijaju.
    Sve je veca navala mladih filmskih reditelja, koji su u pogresnom ego tripu, da sve mogu sami , da reziraju, da pisu scenarije. Mnogo je zapostavljeno mladih ljudi, a kvalitetnih, ja znam cetvoro, jako dobro ih poznajem.
    Sto se tice pisanja reklama,
    nije ni to lako. Da bi usao u dobru marketinsku firmu, za to ti treba zesca veza.

Početnik
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Preporucujem predstave nekih pozorista iz Vojvodine. Provincijska pozorista pate od hronicnog nedostatka para, gule ih nadobudni reditelji ili gostujuci beogradski glumci(uglavnom oni koji nemaju posla, pa im je to dobra gaža), ali je za neverovati koliko su neki ansambli kompaktni, kakvu energiju imaju i talente, naravno. Na primer, jake su madjarske scene u Subotici i Novom Sadu, Sombor i neverovatna mala Kikinda. Bio sam u prilici da gledam u Subotici gostovanje kikindskog pozorista sa predstavom "Sve je to Elvis zakuvao" i odusevio se. Dve devojke i dva muskarca praše od snage i seksipila i baš me zanima da li uopšte neko za njih zna. To je mala scena, tako da sam ih pratio u potpunosti i nisam nasao manu.I sama predstava je fantasticna, cak imaju i Elvisa licno. Tako da ako gostuju u Beogradu, ne treba ih propustiti, Somborce isto. Iako sam vezan za Suboticu, srpska scena nije nesto, isto vazi i za Zrenjanin, u Vrscu isto imaju profesionalno pozoriste, ali nikad ih nisam gledao.

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

O pa sada nas je vec TROJE....napredujemo , napredujemo...

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

E Nikoll

.... Sve je veca navala mladih filmskih reditelja, koji su u pogresnom ego tripu, da sve mogu sami , da reziraju, da pisu scenarije. Mnogo je zapostavljeno mladih ljudi, a kvalitetnih, ja znam cetvoro, jako dobro ih poznajem.
    ...e draga i radosna...svi su u tripu ne samo filmski vec i pozorisni da sve mogu sami...one man shou uz pozivanje na renesansne umetnike koji su se bavili podjednako uspesno sa vise umetnosti...to je danas ne moguce jer nema mecena i opustenosti vec svi stvaramo u grcu....a drugo pa filmska i pozorisna su kolektivne umetnosti i sto vise interakcija to vise i reakcija...

A da je zapostavljeno mnogo mladih ljudi, a kvalitetnih i to je tacno samo ne vredi tu kukanje u stilu Kalimera "nepravda , nepravda" vec neprestalna borba u nedogled...jer ako si kvalitetan u bransi pozorisnoj i filmskoj ne vredi ti mnogo ako uz to nisis ne pomirljiv i uporan....

Pravo da ti kazem nebi brinulo mene tolika kolicina prosecnosti kaoja je uspela na razne nacine da se probije i radi vec svi talentovani koji su izgubili snagu ili motiv da se i dalje bore...to je moja bransa ja ih razumem ali ne podrzvam....treba juriti i radi ka free lencer besumucno dok ti se ne ukaze prava sansa da pokazes talenat....ako ga imas on ce biti vidljiv kada tad ali mi smo mladi inace skloni tome sve odmah i sada a to je ovde ne moguce jer ti treba ogromno iskustvo da bi isplivao pa kasnije i opstao.....
    ja poznajem mnogo kvalitenih ljudi ali malo onih koji se bore

Početnik
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Drage moje, vrlo depresivno zvuci vasa prepiska, izvinite sto se mesam, ali normalno je da mlad covek mora proci kroz kroz sto cuda da bi se dokazao, to vazi i za glumce i za dramaturge i za reditelje. I to je normalno. Nelogicno je ocekivati da velika pozorista rizikuju sa neproverenim ljudima i tekstovima. Koliko bi para trebala da imaju pozorista kada bi svima bile pruzane jednake sanse? Klanovi su strasna stvar, ali dopustite da jedino iz nekog poznavanja moze i proizici saradnja. Pitanje je ko se i cime tu namece i ko na sta od tih drmatora pada, ali drugog puta nema, i nema ga nigde u svetu. Mlad covek mora da se nametne, pa cak iako su provincijska pozorista put, neka i to bude nacin. Treba se nuditi i raditi najbolje sto umes bilo gde pod kapom nebeskom, pa ce se sigurno iz toga izroditi nesto dobro. Problem je sto su nase akademije prilicno autisticne, studenti bi morali imati vise mogucnosti da pokazu sta rade u javnosti, u tome bi im morali pomoci profesori svojim preporukama, sto samo pojedinci rade. Njima na dusu da ako prepoznaju talent to ne razglase na sva zvona. Neki su u tome uspesni, pa prodaju osrednju decu za velike pare, a nekima je princip da se ne mesaju( Dugalic, npr.). Ali bez obzira na sve ne moze se bez spremnosti na sve cekati neka visa pravda. Nema toga. To je malo i pitanje emotivne inteligencije i sposobnosti snalazenja u vremenu i prostoru. Zato treba naostriti laktove i RADITI!
    Poslednji put ažurirao/la tropikano : 03.10.2005. u 14:09 Razlog: gramaticka greska

Primećen član
    Učlanjen
    18.09.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Cini mi se da sam malo (vise) starija od polemicara na ovom Forumu, sto je u ovom slucaju prednost, jer pramtim zlatno doba Ateljea 212 (sredina 80-tih) i kultne predstave ne samo u tom, vec i u vecini beogradskih pozorista.
    Elem, mi imamo puno dobrih mladih glumaca, ali retko ko od njih je kompletan glumac na nacin na koji se to moglo reci za bardove, poput Radmilovica, Nacica, Butkovica, Bate... To je prvi problem.

Drugi je vec pominjan u ovoj polemici, a to je nemogucnost da se svezi, originalni scenariji probiju do reditelja, odnosno upravnika pozorista. Nekada je to zaista bilo neuporedivo lakse, iako su i tada postojali klanovi (toga ima otkako je civilizacije). No, uvek su najbolji od tih mladih ljudi ipak uspevali da dobiju svoju priliku, sto danas nije slucaj.

Treci probelm je vezan za temu kuda ide svekolika umetnost, a u ovom slucaju ona tj. one vezane za pisanu rec, odnosno za tekst kao krajnji produkt ili kao predlozak (knjizevnost, pozoriste, film). Cinjenica je da je nakon postmoderne dostignut izuzetno visok stilski nivo cak i kod drugorazrednih autora, ali da sve vise manjka prave kreativnosti, dobrih ideja, originalnosti.

Ima tu jos problema. Recimo, nije redak slucaj da neko poseduje izrazit dar, ali nista vise od toga (ni obrazovanje, a ni rad). Ili obrnuto: veliki rad bez trunke talenta. No, da ne sirim dalje temu...

A sto se dobrih predstava tice, slazem se da ih je vrlo malo. Osamdesetih smo sa predavanja ili iz Narodne biblioteke odlazili direktno u pozorista, bezmalo svakodnevno, jer nismo stizali da odgledamo sve dobre predstave koje su tada igrale. Sada je "ponuda" srednje zalosna. Mogu na prste jedne ruke da pobrojim predstave koje su me odusevile u poslednjih par godina, a vecina ih igra u Beogradskom dramskom. U Ateljeu mozda dve vrede za pogledati, JDP zivi na staroj slavi, tj. par predstava od pre vise od pet godina, Zvezdara bez Kovacevicevih i Romcevicevih scenarija nema sta da ponudi, Narodno - jedna na velikoj sceni, jedna na maloj, Tatar T nikada nije ni pledirao na visoku umetnost... - recju, prilicno porazavajuce.
    Poslednji put ažurirao/la Snezana67 : 11.10.2005. u 11:24

Primećen član
    Učlanjen
    18.09.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

[QUOTE=Nikoll....ako ga imas on ce biti vidljiv kada tad ali mi smo mladi inace skloni tome sve odmah i sada a to je ovde ne moguce jer ti treba ogromno iskustvo da bi isplivao pa kasnije i opstao.....
    ja poznajem mnogo kvalitenih ljudi ali malo onih koji se bore[/QUOTE]

Znas, Nikoll, ima istine u tome, ali postoji i druga strana medalje. Kada sam pre deset godina odnela svoj prvi rukopis svom prof i knj.kriticaru, coveku koji je dugo prisutan u nasoj kulturnoj javnosti i jako dobro poznaje svoj zanat, izmedju ostalog sam dobila i sledeci savet: "Onaj ko ne moze da izdrzi kritiku, ko nema snage da se bori i stalno probija, taj ne treba ni da bude u ovim vodama". I to jeste tacno, nije pravicno i nije fer, ali je tako. Nekada su postojale mecene, ali su umetnici skupo placali njihovu brigu. Cinjenica je da danas umetnik mora (osim talenta i rada) da bude i prodoran, i veliki borac, i agresivan, i da jurca ne sve strane ... ako zeli da nesto postigne.
    Sticajem okolnosti, poznajem dosta ovdasnjih umetnika i pouzdano znam da su uspeli tek nakon godina i godina zaista mukotrpnog rada, iako su mozda imali manje talenta od nekih drugih koji se nisu borili.
    Gordanu Mihicu i dan danas drame cekaju po nekoliko godina dok ne nadje reditelja i producenta. Romceviceve drame (Smesna strana muzike, Smesna strana istorije...) stajale su 5 godina u nekoj fioci u RTS-u, jer su prvobitno napisane kao TV-drame i za njih je potpisan i ugovor; tek kad je ugovor istekao, a nije doslo do realizacije (zbog para, naravno), preradio ih je u pozorisne drame i ponudio Zvezdara teatru. Sanja Ilic je tri godine radio prvi album za Balkaniku, inace, taj covek radi i dan danas po 10-tak sati na svojim kompozicijama. Nebojsa Bradic gine nad svakom predstavom koju rezira (zbog poslednje predstave koju je radio - "Tri male smrti" - covek je oslabio 7 kg!); a godinama je vodio Krusevacko pozoriste i cekao priliku da mu se otvore vrata nekog beogradskog teatra. Da ne nabrajam dalje...
    Poslednji put ažurirao/la Snezana67 : 11.10.2005. u 11:23

Domaćin Dont_Break_The_Oath (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Ne mogu da verujem da ima ovoliko pogresnih odgovora!!!
    Kakvo stanje u kome se nalazimo? Je li to kuga ispred nasih vrata pa svi nalazimo razloga da budemo tako lepo depresivni i da svaljujemo krivicu na OPSTE stanje u zemlji kao opravdanje za licnu nemarnost za pozoriste?
    Ljudi molim vas,smesni ste mi.

Problem u SCG sa pozoristima jeste upravo ta prokleta samoziva egoisticna crta nasih savremenih pisaca koji znaju samo da urlaju na sav glas kako su stara dobra vremena prosla.
    A sta nam se nudi?
    Tu je najveci dramski pisac u istoriji sveta Johan August Strindberg cije drame mogu popuniti citav repertoar jednog meseca.
    Zaboravili ste namerno Getea,Bjørnsona,Schillera, i mnoge druge ciji su komadi zaista vredni paznje a ne zahtevaju nista vise truda niti para nego sto je potrebno za klasicnu predstavu na nasem repertoaru.
    Secate li se Dramaten Svedskog kraljevskog pozorista kada su gostovali u Februaru prosle godine?
    Zar niko nije izvukao pouku iz cinjenice da to pozoriste skoro nikada ne pravi nikakva gostovanja,a udostojili su se da dodju kod nas.
    Secam se te predstave iz prvog reda i te fantasticne glume Nine Togner i ostalih velikana kojima nije bila potrebna posebna scenografija niti poznata publika da daju sve od sebe.
    Sledeceg dana,sve je zaboravljeno,ceo slucaj.Svedjani su bili i otisli.

Ali tvrdim,da ovde,na ovim prostorima treba poceti sa izvodjenjem prvenstveno skandinavskih pisaca,i mladih pisaca samo ako im gospoda reditelji dozvole da se zauzmu za njihove predstave.
    Meni nije jasno kako to da sam ja uspeo da u Nordland i Finnmark,u starim tradicionalnim pozoristima Norveske u Tromsø,Hammerfest,Alta,Vadsø i Kirkievens postavim svoje predstave a ovde,medju svojima to izgleda nemoguce.
    Sizifov posao zar ne? Ali takodje ne i nemoguc.
    Lokk dine øya å tænk, sommeren fall så fort, det virka så laingt oinna, eller va det i går, da tida itt betydd nokka.
    Og da du møtt din vinter, dansandes me hænnes døtra, te du trøitt og kaild vi e mytti smartar einn modi, du vente te imorra me å ring.

Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio Dont_Break_The_Oath
    Ne mogu da verujem da ima ovoliko pogresnih odgovora!!!
    Kakvo stanje u kome se nalazimo? Je li to kuga ispred nasih vrata pa svi nalazimo razloga da budemo tako lepo depresivni i da svaljujemo krivicu na OPSTE stanje u zemlji kao opravdanje za licnu nemarnost za pozoriste?

Ljudi molim vas,smesni ste mi.

Problem u SCG sa pozoristima jeste upravo ta prokleta samoziva egoisticna crta nasih savremenih pisaca koji znaju samo da urlaju na sav glas kako su stara dobra vremena prosla.
    A sta nam se nudi?
    Tu je najveci dramski pisac u istoriji sveta Johan August Strindberg cije drame mogu popuniti citav repertoar jednog meseca.
    Zaboravili ste namerno Getea,Bjørnsona,Schillera, i mnoge druge ciji su komadi zaista vredni paznje a ne zahtevaju nista vise truda niti para nego sto je potrebno za klasicnu predstavu na nasem repertoaru.
    Secate li se Dramaten Svedskog kraljevskog pozorista kada su gostovali u Februaru prosle godine?
    Zar niko nije izvukao pouku iz cinjenice da to pozoriste skoro nikada ne pravi nikakva gostovanja,a udostojili su se da dodju kod nas.
    Secam se te predstave iz prvog reda i te fantasticne glume Nine Togner i ostalih velikana kojima nije bila potrebna posebna scenografija niti poznata publika da daju sve od sebe.
    Sledeceg dana,sve je zaboravljeno,ceo slucaj.Svedjani su bili i otisli.

Ali tvrdim,da ovde,na ovim prostorima treba poceti sa izvodjenjem prvenstveno skandinavskih pisaca,i mladih pisaca samo ako im gospoda reditelji dozvole da se zauzmu za njihove predstave.
    Meni nije jasno kako to da sam ja uspeo da u Nordland i Finnmark,u starim tradicionalnim pozoristima Norveske u Tromsø,Hammerfest,Alta,Vadsø i Kirkievens postavim svoje predstave a ovde,medju svojima to izgleda nemoguce.
    Sizifov posao zar ne? Ali takodje ne i nemoguc.
    AJDE SADA PONOVO DA EDITUJEM MOJU PRVU PORUKU U KOJOJ NEMA DEPRESIJE VEC ZDRAVO RAZUMSKIH EVALUTIVNIH PITANJA KOJA SU NUZNA ZA ISTRAZITI DA BI SE ISLO NAPRED...PA TI PONOVO PROCITAJ A J ACU BOLDOVATI PITANJA KOJA SU BESKORISNA AKO NE PROCITAS ZAPITANOST I KONSTATACIJE PRED PITANJA...

Svrha drame je da se suoči sa graničnim...
    Može li naša drama da učini ovo ili je iskvarena?...
    Da li smo mi iskvareni, takoreći duhovno, emotivno mrtvi?
    ...
    Da li je pozorište takodje mrtvo?
    Edvard Bond

...gledala sam dramu Sare Kane Blasted, ili ti Razvaljeni...a VI ?
    ...i mnoge druge savremene britanske i američke komade i muči me nešto. Hoću pitanje da podelim sa Vama:

Da li i pozorište treba da podržava tu stvarnost ili da kreira novu... ?

DAKLE MALO JE DUBLJA FILOZOFIJA U PITANJU OD TEATARSKE POTIKE I PRAKTIKE...ZAPITANOST JE BILA I U VEZI LJUDSKIH DOZIVLJAJA SAVREMENOG ZIVOTA JER SE ON UVEK, NARAVNO, REFLEKTUJE NA SCENU...KAO STO SEKSPIR KAZE "CEO ZIVOT JE POZORNICA"

....TEK NA OVOM POSLEDNJEM PITANJU,KOJE JE BILO I KLJUCNO PITANJE, PZVALA SAM PITANJEM DA DISKUTUJEMO O BUDUCOJ SLICI SAVREMENOG TEATRA...PITAJU CI SE I SAMO GDE TREBA DA IDE....DAKLE OITANJE SE ZAPRAVO ODNOSI SE NA POTREBNU DISKUSIJU KOJA VRSTA, ZANR, STIL, DRAMA I REZIJA TJ GLUME ODNOSNO PREDSTAVE JE DANAS POZELJNO DA BI SE DOZIVELA KATARZA.....TJ PROCISCENJE SVIMA NEOPHODNO U SAVREMENOM DRUSTVU....
    .
    BILO JE TU SVAKAKVIH ODGOVORA I ODLOCNO SVAKA POLEMIKA JE DOBRO DOSLA...ALI NAKON SVIH OVIH PITANJA I ODGOVRA MOGU VAM SAMO RECI DA NIJE SAMO PROBLEM U MLADIM PISCIMA I STARIM LOBIJIMA I NEINVENTIVNIM UMETNICIMA, NITI KREATORIMA KULTURNIH I REPERTOARSKIH POLITIKA KOJE NE BIRAJU "ODGOVARAJUCE ILI DOBRE" DRAME I PROJEKTE VEC JE MNOGO VECI PROBLEM U PECEPCIJI PUBLIKE KOJ JE IZ GODINE U GODINU ZELJNIJA HLEBA I IGARA A NE ESTETIKE I UMETNOSTI....I SVE JE NEPISMENIJA...PA NAM JE TAKO DANAS ESTRADA JE ZIVAHNIJA OD TEATRA PA I FILMA.....

Pa pogledajte ove forume i topice....teme se krecu od sexa do politike...a sem casnih izuzetaka vecina forumasa ne ide ni jednom mesecno u pozoriste, a neki i nikada...ali se neki nadju prozvani da komentarisu i kritikuju ono sto i ne poznaju...

The Oath tvoj citat sam izdvojila jer si poslednji i iskocio si iz teme...
    PRVO JA NE MISLIM DA JE NASE POZORISTE LOSE, MRTVACKO PONEKADA DA, ZAVISI OD KOMADA DO KOMADA .....ALI GENERALNO GLEDAJUCI POZORISNE KOMADE SIROM EVROPE I ZAPADA MOGU APSOLUTNO RECI DA PRATIMO SVE SVETSKE TENDENCIJE I DA SVO ZNACAJAN EVROPSKI TATARSKI CENTAR ...ALI...ALI NA ZALOST SAMO ZBOG POJEDINACNIH, RETKIH, KOMADA I PRESTAVA TJ UMETNIKA...A VECINSKI DEO NASIH REPERTOARA JE PALANACKI, NISKOBUDJETNO KOMERCIJALNI, BULEVARSKI.... I STO JE NAJSTRASNIJE SA JAKO MALO "SVEZE KRVI" U DRAMATURSKOM POGLEDU......A NAMA JE PREKO POTREBNA NOVA, SAVREMENA NACIONLNA DRAMATURGIJA....Te meni je jasno da si ti ljubitelj skandinavske umetnosti, i ja sam veruje mi pa pricali smo vec, i da bi po svaku cenu voleo da svi Strinbergovi komadi igraju u nasim teatrima ka i ostali gore nevdeni pisci...nema potrebe za promocijom skandinavaca po svaku cenu sa tvoje strane da bi do kraja mogao navesti kako si rezirao tamo pa ces onda i ovde...Hmmm tesko...jer ovde moras imati ili diplomu, pozeljno FDU, ili novac za sopstenu produkciju ali prvo da obidjes unutrasnjost pa tek onda u glavni grad...dakle kaljenje za sopstevene pare pa ces mozda dobiti sansu ako si jako kvalitetan...Jer mi smo malal drzava i prilicno siromasan narod da bi placalo se budjetom neciji eksperimenti, nazalost, ali tako je...i nije stvar samo lobija vec zaista budjeta koji nepostoji. A onda sto se tice moderne skandinavske dramaturgije, one nastale unazad 10 godina, ona nije poznata u srbiji ali se strinberg, gete i siler i ibzen igraju...i nema njihove drame koja vec nije bila postavljana...ali modernu nema ko da prevede...tako da nam skadinavci iz proslog veka ne nedostaju apslutno....nama nedostaju sva moderna knjizevnost kao i nasi mladi dramaturzi koji su odskolovani ali izgubili su motivaciju za borbom unazad proteklih 15 godina teskog sveopste zivota ...ti to mozda ne mozes razumeti jer nisi ovde proveo te sve godine jer biti tada umetnik u srbiji uglavnom znacilo biti gladan ili poslusan *(a dakle onda nisi vise umetnik nego mandarin)..... i tako dalje i itd...itd....

Uglavno Sizifovski posao ili ne mogu ti samo reci da ti je potrebna ogromna ljubav i jos veca zrtva da bi promenio ista i/ili uspeo da izadjes pred pozorisnu javnost...ja ti zelim srecu i dajem ti veliki savet koji sam ja dobila od La Mame, cuvene, ali ga nazalost nisam poslusala i isla putem znanja tacnije institucionalnim putem, a ti si tu u prednosti jer nisi...a to je otprilike:" sto manje znas o pozorisnom mehanizmu pre nego sto u njega ulazis to bolje...ja da sam onda znala sta je teatar sa svim svojim vratolomijama i bubama nikada ga nebi pravila a jos ludje nikada se u zivotu ne bih bavila njime..ovde u americi...ne znam kako je kod vas i necu da znam jer ce mi tako iluzija biti veca da cu moci mnogo napraviti...kazi mi samo dobre gumce i scenografe i kostimografe i to mi je dovoljno..." ...i ima tu malo istine u svemu...

I nadam se da ce svi ovi predhodni redovi ostaviti mnoooooogo mesta za daljnju polemiku jer to je i autoru bio cilj...

Domaćin Dont_Break_The_Oath (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Nikoll,od kada sam se ja vratio ovde,od kada sam napustio sigurno okrilje sigurne buducnosti da se moja dela jednog dana igraju u Dramatenu u Stockholmu,ili kraljevskim pozoristima u København i Oslo,ja licno ovde u Beogradu,sasvim slucajno imam tu Sizifovu upornost da radim na uzdizanju kulture ne samo na polju pisanja drama,scenarija,ili sta vec,nego da delujem na svim poljima.
    Gledam mlade ljude mojih godina kako su prosto sagli glave stalno govoreci kako je ovde kultura na nuli i ostalo sve sto ide uz to.
    To je cinjenica,ali ja necu da gledam na to kao na nepromenljivo stanje,jer ja znam kako se osecaju mladi ovde,ali se ne mirim sa cinjenicom jer znam da moze drugacije.
    I to je ono ka cemu ja licno kao umetnik tezim.Ja ne znam za drugaciji zivot,niti zelim da znam,jer ovo je ono sto sam ja licno odabrao,i normalno mi je,najsladje mi je da moja dela,moj rad bude vidljiv ne gore u skandinaviji,nego ovde medju svojima.To je onda taj pravi osecaj zadovoljstva kada se vise necu osecati kao veciti stranac ili kako su rekli gore "pisac srpskog porekla"....ej,ljudi,kultura moze napred kod nas u SCG,da li sa skandinavskim repertoarom (to sam uzeo cisto kao ono sto je meni u ovom momentu najblize),ili sa bilo kojim drugim,,,,,,samo prosto zelim da se upravo tom istom kulturom otkloni ova depresija koja se svuda oseca,ili makar da bude ublazena,makar malo.
    Ja licno imam snage za borbu na svim frontovima,protiv tih namrgodjenih lica rezisera,producenata i ostalih,....hocu da vidim da umeju da budu srecni.Hocu i ja to isto da osetim kao sto sam danas radi jednog licnog razloga skakao od srece i to me drzi jos,.....
    Prosto,ima nade,moze se.Ne moze niko da me ubedi u suprotno.
    Lokk dine øya å tænk, sommeren fall så fort, det virka så laingt oinna, eller va det i går, da tida itt betydd nokka.
    Og da du møtt din vinter, dansandes me hænnes døtra, te du trøitt og kaild vi e mytti smartar einn modi, du vente te imorra me å ring.

Primećen član
    Učlanjen
    18.09.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Nikoli i Dont Break the Oath - vi ste sjajni mladi ljudi (za Nikoli doduse ne znam koliko je "stara") i divno je sto imate toliko entuzijazma i pozitivnog bunta. Navijam za vas i za slicne vama. Naravno da se ova zabokrecina moze razdrmati i uzburkati (nije ovo prvi put u nasoj kulturnoj istoriji da nam se desava mrtvilo, bilo ga je i ranije sporadicno, pa je umetnost ipak na kraju vaskrsavala).

Slične teme

1. Mrtvo-Živo
    Autor Violetna u forumu Filozofija
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 11.03.2009., 02:16
  2. Sutra se svecano usvaja mrtvo slovo na papiru, zvano USTAV
    Autor inagadadavida u forumu Politika
    Odgovora: 166
    Poslednja poruka: 11.11.2006., 03:24
  3. kao da ne bide mrtvo...
    Autor AntunTun u forumu Strip
    Odgovora: 11