Čekajući Godoa

Dragoljub69

Buduća legenda
Poruka
26.825
Dok četkamo Godoa, da vas pitam:Ako stvarno nakon trena D se nađete licem u lice s nekim božanstvom,
1.šta ćete mu sve zameriti?
2.Šta sve te zamerke skupno treba da znače-o čemu se zapravo radi?
 
Dok četkamo Godoa, da vas pitam:Ako stvarno nakon trena D se nađete licem u lice s nekim božanstvom,
1.šta ćete mu sve zameriti?
2.Šta sve te zamerke skupno treba da znače-o čemu se zapravo radi?

Мислиш овако нешто:


Сачувај такве контемплације за вернике и њихове инфатилне пројекције.

Истина је да је основа свега метафизичка, трансцендентна и да наш сусрет са тиме никако неће личити на догађаје из појавног света

Такав догађај десио би се у метафизичкој равни , где не постоји простор ни време. Где нема једности ни мноштва. Нема чиче на небу и скрушених и понизних верника , рабова и слугу његових.

Али шта год то било:

Koje su to fatalnosti sa one strane svakog moguceg iskustva a koje su ucinile da se volja po sebi objektivise na ovakav jadan nacin, kao svet u kome vlada patnja i smrt "
Sopenhauer

То заслужује само презир.

А оно што је интересaнтно јесте да је то, та мизерија одговорна за овај свет, наша сопствена метафизичка воља.

Ta druga listina, koja je vrIo opora i koja svakom coveku mora biti ako ne stravicna a ono navesti ga na razmisljanje, istina, koju svaki covek moze i mora reci glasi : "Svet je moja volja".

Шоенхауер
 
Dok četkamo Godoa, da vas pitam:Ako stvarno nakon trena D se nađete licem u lice s nekim božanstvom,
1.šta ćete mu sve zameriti?
2.Šta sve te zamerke skupno treba da znače-o čemu se zapravo radi?

Ono što ne postoji je NIŠTA pa se ne može ni misliti.
Istina pripada razumu, ne zavodi i ne obmanjuje , sve drugo je stvar mnenja,
obmane čula, a ne stvar saznanja. Mnenja su slučajne misli.
Zamerati nečemu (najvećoj izmišljotini -bogu, religiji) nečemu što je ništa, što je poluga
i argument manipulatorima koji žele da nerazumni i nerazumski deo sveta (puka) drže u pokornosti
i sa čime mu se "ispira mozak", bilo bi još veće ludilo, šizofrenija.

A da ovu temu preneseš na pdf književnost, još bolje, zadaš je kao temu proznog ili
poetskog konkursa :think:

p.s. testiraš li ti ovo nas koliko smo "pri sebi"??? :hahaha:
svestan sam da sam odavno ispao "iz vinkla", al ovoliko ne:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Teško mi i poverovati da baš toliki animozitet imate prema hipotetićnom Godou...
Ozijev Enterprajs neću ni da komentarišem-to su smislili Njuejđovci da muče hristijane...:mrgreen:

Međutim,zbilja je neumoljiva!
Tajne postojanja filozofija nije odgonetnula i sve dok je to tako-religija ima pravo na svoj kiseonik-
da egzistira među ljudima-neznalicama!
Osim toga:determinišuće sile,među kojima su gravitaciona,magnetna,elektromagnetna i još neke
skupno imaju pravo da nose epitet Duh Sveti (Sent Spirit),dok se njihovo poreklo ili izvorište kao i
priroda ne razjasne!
Tačnije:dok se ne razjasne egzaktno priroda materije i uma!
Teologija je,ni manje ni više,ravna nauka svim ostalim naukama ! Samo bih filozofiju ipak postavio kao i njen,
ali i izvorom ostalih nauka!
Dozvoljavam da se mogu u ovom korigovati samo pomoću "debelih"argumenata,a ne od sklepanih nekih "apodiktičkih istina"
(koje su isto praznoverje kao i Ozijev Enterprajs Ušljivi (:mrgreen:)Bradonja) ili aksiomatićnih polaznih uverenja...:per:
 
Poslednja izmena:
Nisam nikog hteo da uvredim, izvinjavam se ako neko to tako shvati, moj stav,
nemam ništa protiv religije u smislu da neko u nešto veruje, ja to ne bih ispravljao
ni argumentima ni bilo čim, lepo je to (ko može), mislim na verovanje, kako reče
Mišel Uelbek, parafraziraću: život ateiste je surov, uvek sam i ogoljen pred svojom savešću,
nema zaklanjanja i pranja savesti, za razliku od vernika.
 
Poslednja izmena:
Retko kad cujem ateistu a da nije fanatik. Timosten mi ne deluje kao fanatik.

I nisam, svak ima pravo na izbor, ako je nekome lakše da veruje neka veruje, nek se nada,
jednostavno nekima je lakše ako se nadaju, drugi žele da znaju surovu istinu, ne veruju obećanjima ni autoritetima.
U biti, svi mi u nešto verojemo. Za ateizam možemo reći da je verovanje u "neverovanje u boga", vera bez dogmi,
i tako to. Mislim da tu ima dosta psihologije.

Sa druge strane postoje ateisti koji od toga prave pokrete, religiju ateizma, idu u drugu krajnost,
prave sebi zanimanje i životnu filozofiju. Ako su ti samo ateizam ili religija filozofije življenja,
ako te to hrani, onda dobro, tvoj izbor, mada jadan izbor. Tu počinje ostrašćenost i fanatizam,
bilo da je vera ili ateizam u pitanju. Ja o ateizmu i religiji retko razmišljam, mada volim s vremena na vreme
pročitati "pametnu" knjigu o religiji, jednostavno me zanima istorija razvoja čovekovog duha i razvoj čovekove svesti.
Veliki sam protivnik zloupotrebe religija (konzervatici, tradicionalisti, nacionalisti...) kao i ateizma (komunisti, estremna levica,
zabrana religija...), što najčešće vodi mržnji.

Religiju posmatram sa dva nivoa:

1, Kao varku za narod, način kontrole, vernici kao izvor prihoda...., kako će crkva opstati
ako nema sledbenike(?), skupa institucija da bude na budžetu, ima glomaznu administraciju.

2, Kao metaforu, kao razvoj mišljenja u okviru religijie, jer je i u okviru religije bilo puno mudrih ljudi
koji su razvijali misao, ponekad na granici ateizma, pakovali je u oblande vere pod pritiskom raznih
inkvizicija i crkvenih autoriteta.
 
Poslednja izmena:
I nisam, svak ima pravo na izbor, ako je nekome lakše da veruje neka veruje, nek se nada,
jednostavno nekima je lakše ako se nadaju, drugi žele da znaju surovu istinu

А шта ћеш са онима који могу попут Јунга рећи. "Ја не верујем, знам".


И који знају да су како верници са њиховим пројектованим ауторитетом, тако и ви сирови материјалисти са вашим аксиомима о објективно постојећем свету, на истом степену апсурда.
И они и ви сте верници. Заглибљени у погрешне аксиоме на којима сте изградили погрешна мишљења.

Само што сте ви уверени да знате истину па наступате са неких умишљених висина, а еонима сте далеко од ње.
 
I nisam, svak ima pravo na izbor, ako je nekome lakše da veruje neka veruje, nek se nada,
jednostavno nekima je lakše ako se nadaju, drugi žele da znaju surovu istinu, ne veruju obećanjima ni autoritetima.
U biti, svi mi u nešto verojemo. Za ateizam možemo reći da je verovanje u "neverovanje u boga", vera bez dogmi,
i tako to. Mislim da tu ima dosta psihologije.

Sa druge strane postoje ateisti koji od toga prave pokrete, religiju ateizma, idu u drugu krajnost,
prave sebi zanimanje i životnu filozofiju. Ako su ti samo ateizam ili religija filozofije življenja,
ako te to hrani, onda dobro, tvoj izbor, mada jadan izbor. Tu počinje ostrašćenost i fanatizam,
bilo da je vera ili ateizam u pitanju. Ja o ateizmu i religiji retko razmišljam, mada volim s vremena na vreme
pročitati "pametnu" knjigu o religiji, jednostavno me zanima istorija razvoja čovekovog duha i razvoj čovekove svesti.
Veliki sam protivnik zloupotrebe religija (konzervatici, tradicionalisti, nacionalisti...) kao i ateizma (komunisti, estremna levica,
zabrana religija...), što najčešće vodi mržnji.

Religiju posmatram sa dva nivoa:

1, Kao varku za narod, način kontrole, vernici kao izvor prihoda...., kako će crkva opstati
ako nema sledbenike(?), skupa institucija da bude na budžetu, ima glomaznu administraciju.

2, Kao metaforu, kao razvoj mišljenja u okviru religijie, jer je i u okviru religije bilo puno mudrih ljudi
koji su razvijali misao, ponekad na granici ateizma, pakovali je u oblande vere pod pritiskom raznih
inkvizicija i crkvenih autoriteta.

slazem se delimicno, inace odnos znanja i vere je jedan od najkomplikovanijih pitanja i tema koja mene jako zanima. Oba pojma su pozitivna i negativna, zavisno od konteksta. Kada se jedna opcija zanemari ili oduzme covek se priblizava fanatizmu.
 
А шта ћеш са онима који могу попут Јунга рећи. "Ја не верујем, знам".


И који знају да су како верници са њиховим пројектованим ауторитетом, тако и ви сирови материјалисти са вашим аксиомима о објективно постојећем свету, на истом степену апсурда.
И они и ви сте верници. Заглибљени у погрешне аксиоме на којима сте изградили погрешна мишљења.

Само што сте ви уверени да знате истину па наступате са неких умишљених висина, а еонима сте далеко од ње.

Koliko ja znam Jung je bio vernik, a to je jedna i od tačaka mimoilaženja
sa Frojdom kao ortodoksnim ateistom, a druga tačka razdora je i Jungovo bežanje
od Frojda kao Jevrejina u vreme uspona Hitlera, a ubrzo je i Frojd morao da "zapali"
iz Beča (Kukavičko ponašanje Junga), otuda ga je i Jerotic prihvatio.

Ti si pogrešno shvatio njegov odgovor: "Ne moram da verujem, ja znam" kaže čovek.
Prema tome, čovek zna da ima boga.

Otuda je i naš Jerotic prihvatio Junga, jer je bio vernik.

Ovo "Ja znam"!!! slabo si "obavešten",
tako nešto slično kaže i Molder u seriji Dosije X, i to je poznata parafraza (Jungovog odgovora) u verovanje u nemoguće.

A tvoja priča o materijalistima, idealistima, dosadio si i bogu i narodu.

Šta si ti, ni vernik, ni idealista ni materijalista, HERMAFRODIT?
Ozi, ajd oladi sa tvojim dogmama, ne budi agresivan, ne nameći svoju religiju!!!!!
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam Jung je bio vernik, a tu je jedno i od tačaka mimoilaženja
sa Frojdom kao ortodoksnim ateistom, a druga tačka razdora je i Jungov bežanje
od Frojda kao jevrejina u vreme uspona Hitlera, a ubrzo je i Frojd morao da "zapali"
iz Beča (Kukavičko ponašanje Junga), otuda ga je i Jerotic prihvatio.

Ti si pogrešno shvatio njegov odgovor: "Ne moram da verujem, ja znam" kaže čovek.
Prema tome, čovek zna da ima boga.

Otuda je i naš Jerotic prihvatio Junga, jer je bio vernik. Ti si pogre[no shvatio njegov odgovor:
"Ne moram da verujem, ja znam" kaže čovek.
Prema tome, čovek zna da ima boga.

Tako nešto kaže i Molder u seriji Dosije X, i to je poznata parafraza Junga u verovanje u nemoguće.

A tvoja priča o materijalistima, idealistima, dosadio si i bogu i narodu.

Šta si ti, ni vernik, ni idealista ni materijalista, HERMAFRODIT?
Ozi, ajd oladi sa tvojim dogmama, ne budi agresivan, ne nameći svoju religiju!!!!!

Ne moras da se cimas toliko. Prepiranje uznemiruje srce. :mrgreen: U pitanju je filosofski eklekticizam. Veze to sa filosofijom nema.
 
Ne moras da se cimas toliko. Prepiranje uznemiruje srce. :mrgreen: U pitanju je filosofski eklekticizam. Veze to sa filosofijom nema.

Bolid čovek, a najveća stvar što se uvek služio dezinformacijama, znao je on i da prepravlja postove,
zato ga uvek treba citirati u odgovoru, mada se trudim da ga zaobilazim i da mu ne odgovaram jer mnogo smara.
Nedosledan, što se može i očekivati od njega, sva doslednost mu je u copy-paste.

E ovaj put si ga odlično svrstao, tipični eklekticista!, bez minimuma originalnosti!
 
Poslednja izmena:
Koliko ja znam Jung je bio vernik, a tu je jedno i od tačaka mimoilaženja
sa Frojdom kao ortodoksnim ateistom, a druga tačka razdora je i Jungov bežanje od Frojda kao jevrejina u vreme uspona Hitlera,
a ubrzo je i Frojd morao da "zapali" iz Beča (Kukavičko ponašanje Junga), otuda ga je i Jerotic prihvatio. Ti si pogrešno shvatio njegov odgovor: "Ne moram da verujem, ja znam" kaže čovek.
Prema tome, čovek zna da ima boga.

otuda ga je i Jerotic prihvatio. Ti si pogre[no shvatio njegov odgovor: "Ne moram da verujem, ja znam" kaže čovek.
Prema tome, čovek zna da ima boga.

Нисам се позвао не његов ауторитет него сам се позвао на ту реченицу. "Ја не верујем знам".Можда си ти навикао да се кријеш иза нечијег имена као мерила истинитости па мислиш да и сви то раде.

А узгред, када је Јунг у питању. Далеко је он од веровања у чичу на небу који кажњава и награђује скрушене и понизне.

A tvoja priča o materijalistima, idealistima, dosadio si i bogu i narodu.

Ја нисам овде да неког забављам. Ако теби и народу није досадило да верујете у утувљене вам материјалистичке догме није ни мени досадило да укажем на апсурд када их изнесте.

Šta si ti, ni vernik, ni idealista ni materijalista, HERMAFRODIT?
Ozi, ajd oladi sa tvojim dogmama, ne budi agresivan, ne nameći svoju religiju!!!!!

Нисам ни један "изам". Поделили сте филозофију на "изме" као би скривено представили исту као нешто где нема истине, већ разних мишљења, па да свако бира које му се свиђа.
 
slazem se delimicno, inace odnos znanja i vere je jedan od najkomplikovanijih pitanja i tema koja mene jako zanima. Oba pojma su pozitivna i negativna, zavisno od konteksta. Kada se jedna opcija zanemari ili oduzme covek se priblizava fanatizmu.

Znanje - vera, vrlo interesantna tema. O tome je Hegel lepo pisao u svom uvodu za Istoriju filozofije,
o znanju i filozofiji, o "unutrašnjoj" istoriji filozofije.
 
Pali Ozi ,ovde je Godo zakon!:hahaha::mrgreen:

I Ozi (mislim na solipsiste i one bliski tom stavu) veruje da istina može biti apodikttićka !
Jer je to nedokazivo,a moguće i drukčije! A ako je moguće i drukčije (tim gore po logiku!) tada je
izvesno i to drukčije!
Dakle:istina je jedna kad je posmatramo iz našeg rakursa,a druga kad je posmatra naš komšija,a može
biti slićna ako posmatramo zajedno jednu istu stvar-ne može biti istovetna,jer se već po mestu razlikuje!
Nemojte me terati da ovo dokazujem matematički i geometrijski!
Ključna reč je pozicija subjekta i objekta ili misli!
Dakle,ako je vera u Boga jedan rakurs,vera u materijalno druga,u ideju treća,u pojavnost četvrta itd-imamo
policentrićnu poziciju subjekta koja se nalazi u sopstvenom Univerzumu!
Ako je sve do ovde jasno-tada možemo i zaključak: Ne postoji lažna istina već samo neodgovarajuća pozicija!
A to je kad neko ko veruje u materijalni svet zapadne u svet ideja ili religije! Ili ,kao Ozi,iz veta ideja u svet
religije! Naravno da će mu izgledati religijski svet lažan,jer su i premise i sve ostalo drukčije-nisu iz sveta ideja!
Psihologizirajte malo ovo-nije to tako problem razumeti...

Polivalentni pristup,koji prihvata sve iz tih raznih svetova šta je praktićno verifikovano i što ima dobre izglede da se
verifikuje je ,za sada najbolji način razumevanja (ljudskog) sveta!
 
Pali Ozi ,ovde je Godo zakon!:hahaha::mrgreen:

I Ozi (mislim na solipsiste i one bliski tom stavu) veruje da istina može biti apodikttićka !
Jer je to nedokazivo,a moguće i drukčije! A ako je moguće i drukčije (tim gore po logiku!) tada je
izvesno i to drukčije!
Dakle:istina je jedna kad je posmatramo iz našeg rakursa,a druga kad je posmatra naš komšija,a može
biti slićna ako posmatramo zajedno jednu istu stvar-ne može biti istovetna,jer se već po mestu razlikuje!
Nemojte me terati da ovo dokazujem matematički i geometrijski!
Ključna reč je pozicija subjekta i objekta ili misli!
Dakle,ako je vera u Boga jedan rakurs,vera u materijalno druga,u ideju treća,u pojavnost četvrta itd-imamo
policentrićnu poziciju subjekta koja se nalazi u sopstvenom Univerzumu!
Ako je sve do ovde jasno-tada možemo i zaključak: Ne postoji lažna istina već samo neodgovarajuća pozicija!
A to je kad neko ko veruje u materijalni svet zapadne u svet ideja ili religije! Ili ,kao Ozi,iz veta ideja u svet
religije! Naravno da će mu izgledati religijski svet lažan,jer su i premise i sve ostalo drukčije-nisu iz sveta ideja!
Psihologizirajte malo ovo-nije to tako problem razumeti...

Polivalentni pristup,koji prihvata sve iz tih raznih svetova šta je praktićno verifikovano i što ima dobre izglede da se
verifikuje je ,za sada najbolji način razumevanja (ljudskog) sveta!

Ja bih voleo da mi ovo pokažeš "gometrijski", baš me zanima grafičko rešenje! :)
Možda i razumem kad mi nacrtaš :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Dok četkamo Godoa, da vas pitam:Ako stvarno nakon trena D se nađete licem u lice s nekim božanstvom,
1.šta ćete mu sve zameriti?
2.Šta sve te zamerke skupno treba da znače-o čemu se zapravo radi?

Gle, tema se razvija bez mene. :D
Ne može se naći lice u lice sa božanstvom po hrušćanskoj veri. A jedino po toj veri može se govoriti o jednom suštinskom božanstvu ili Bogu.
Jer, Bog je transcedentan. KRAJ
E sad može da se zatvori tema ako nema ozbiljnijih pitanja. :D
 
Gle, tema se razvija bez mene. :D
Ne može se naći lice u lice sa božanstvom po hrušćanskoj veri. A jedino po toj veri može se govoriti o jednom suštinskom božanstvu ili Bogu.
Jer, Bog je transcedentan. KRAJ
E sad može da se zatvori tema ako nema ozbiljnijih pitanja. :D
:mrgreen:Ćetkaj šefe,polako...
Kažeš:Godo je transcedentan tj.van iskustva i mogućnosti racionalnog znanja,a kako onda znaš za njega?!


:lol:
Pazi...Ti si to tako siguran u to izjavio kao da je najočiglednija stvar na svetu! A očigledno je iskustveno,a opet
tvrdiš da je van iskustva!
Shvataš da si rekao dve stvari kontradiktorne!?:lol:
 

Back
Top