Kako najbrze i najednostavnije objasniti logiku vernika?

HORDAK 2014

Domaćin
Banovan
Poruka
3.356
Са моје тачке гледишта човек је неизлечиво верујуће биће које ће увек у нешто веровати. Ево ја нисам другачији по том питању. Зато сам се прихватио Асатру религију јер сам се ту најлепше осећао, као што већина вас знају. Дакле и ја сам верник.

Са друге стране опет сам реална особа. Знам да су ти богови и богиње ништа друго него описивање природних сила и закона по којима оне делују. Наши преци их нису умели другачије објаснити него кроз нечега што ми данас зовемо митологија.

Али пре тога три године сам био православни хришћанин све док нисам почео да читам библију и схватио мнеге ствари увидео колико је све то погрешно, за данашње стандарде живота не применљиво у пжракси, колико све то нема логику и колико је све то копија постојећих религија.
 
Добор ок.. А сад извини ако те самрам, ал интересује ме шта је то астра или како већ ? веровање у шта конкретно ?

Ваљда Асатру, паганска религија веровање у више богова и боиња. Сигурно си чуо за Одина или Тора?
То ти је то, И не смараш ме. Слободно ме пистај све што те интересује.
 
Ваљда Асатру, паганска религија веровање у више богова и боиња. Сигурно си чуо за Одина или Тора?
То ти је то, И не смараш ме. Слободно ме пистај све што те интересује.

Нисам ни знао да у нешто верујеш, до сада. Мислио сам да си атеиста. :)

Али нема везе, код тебе је случај још гори, зато што ти мислиш да у нешто верујеш, односно верујеш у оно што ти мислиш. А не у било ког Бога или Божанство. :)

Друго, Один и Тор су претеча Хришчанства, као и многа паганска веровања у Богове, и слично.

Према томе, у потпуној си заблуди. :)

Зато ниси ни могао да разумеш Свето Писмо. :)
 
Да то је занимљив феномен данас...
Све чешће чујем људе који кажу да не верују у Хришћанство, али верују да нешто постоји...
ПА се онда окрећу тако неким егзотичим религијама које им се чине довољно "мистично"
Мада мислим да веровање у тора и одиона није баш тако егзотична религија :D
 
„Stari zavet je odlgovoran za masovan porast ateizma, agnosticizma, bezboznistva – zovite to kako želite – nego bilo koja druga do sada napisana knjiga. Taj, nazovi sveti spis prazni crkve vise nego svi antireligiozni pamfleti, bioskopi, sportske utakmice i bilo koje druge zabavne priredbe.”

[Alan Alexander Milne (1882 - 1956), jedan od najeminentnijih britanskih pisaca (pesnik i prozaista), Shkot po nacionalnoj pripadnosti, rođen u Londonu. Deklarisani ateist.


Mudro i istinito jos i za ono doba. Danas u svetu ima oko 900 miliona ateista. Interesantna tema za diskusiju.
 
Ма ок, само ми није јасно зашто си баш изабрао ту религију.?
Зашто мислиш да је баш она та права, свиђају ти се њени култови, ритуали, догмати ?

Пошто верујем да се поново рађамо осетио сам велику сродност са том религијом.
Друго свидели су ми се њини митови, начин на који се прослављају празници.
Теће свидео ми се борбени дух који је везан за ту религију.
Четврто ништа ми није забрањено.
Пето нема казне после смрти већ се поново рађаш или ако си био интересантан боговима и богирњма одлазиш у неки од њихових светова где проводиш неко време. Главна награда је боравиште у Валхали, али за то мораш да погинеш у рату.
Затим свиђа ми се и равноправност односа међу мушкараца и жена. Све се ради по договору и нема неких моралистичких глупости.
Затим нема лицемерја. Свако сам бира како ће да живи или да прославља празнике.
Као религија цени индивиуализам, мудрост, знање и храброст.

- - - - - - - - - -

Нисам ни знао да у нешто верујеш, до сада. Мислио сам да си атеиста. :)

Али нема везе, код тебе је случај још гори, зато што ти мислиш да у нешто верујеш, односно верујеш у оно што ти мислиш. А не у било ког Бога или Божанство. :)

Друго, Один и Тор су претеча Хришчанства, као и многа паганска веровања у Богове, и слично.

Према томе, у потпуној си заблуди. :)

Зато ниси ни могао да разумеш Свето Писмо. :)

Разумео сам да је то глупост и немогуће за следити. За разлику од тебе ја по том питању нисам лицемер. Ако нешто не могу да следим нећу то ни да будем. А код тебе видим као и код већине православаца велико лицемерје.

Све је претеча хришћанства. Рецимо тај ваш Исус је копија бога Хоруса. Само упореди особине и способности и видећеш да је то један те исти лик. Само то Хорус није причао глупости као Исус.
 
Пошто верујем да се поново рађамо осетио сам велику сродност са том религијом.
Друго свидели су ми се њини митови, начин на који се прослављају празници.
Теће свидео ми се борбени дух који је везан за ту религију.
Четврто ништа ми није забрањено.
Пето нема казне после смрти већ се поново рађаш или ако си био интересантан боговима и богирњма одлазиш у неки од њихових светова где проводиш неко време. Главна награда је боравиште у Валхали, али за то мораш да погинеш у рату.
Затим свиђа ми се и равноправност односа међу мушкараца и жена. Све се ради по договору и нема неких моралистичких глупости.
Затим нема лицемерја. Свако сам бира како ће да живи или да прославља празнике.
Као религија цени индивиуализам, мудрост, знање и храброст.

- - - - - - - - - -



Разумео сам да је то глупост и немогуће за следити. За разлику од тебе ја по том питању нисам лицемер. Ако нешто не могу да следим нећу то ни да будем. А код тебе видим као и код већине православаца велико лицемерје.

Све је претеча хришћанства. Рецимо тај ваш Исус је копија бога Хоруса. Само упореди особине и способности и видећеш да је то један те исти лик. Само то Хорус није причао глупости као Исус.

Не, ти видиш само своје лицемерје, јер верујеш само себи! Доказ је то да немаш своје "огледало", односно, игноришеш га зато што се плашиш себе!

Нема лицемерја код верника Православаца, поготово не код мене, ни у микрон!

Објаснио сам у прошлом посту.


Са друге стране, ако тврдиш да сам ја лицемеран, требал ото и образложити неким доказима. :)
 
Не, ти видиш само своје лицемерје, јер верујеш само себи! Доказ је то да немаш своје "огледало", односно, игноришеш га зато што се плашиш себе!

Нема лицемерја код верника Православаца, поготово не код мене, ни у микрон!

Објаснио сам у прошлом посту.


Са друге стране, ако тврдиш да сам ја лицемеран, требал ото и образложити неким доказима. :)

Ја сам се одрекао Исусовог учења зато што нећу да будем лицемер за разлику од тебе и 90% православаца.

Кажеш да нема лицемерја код православних верника, а сви сте до једнога лицемери јер прво славите славе и то на пагански начин што библија изричито забрањује, Зато нико од вас не живи чак ни у складу са Исусовим учењем.

Прво ти не живиш тако јер користиш компјутер и остала модерна средства и живиш у духу садашњег времена што је и нормално, али онда не можеш рећи да си хришћанин. И немаш никаква права да другима било шта превацујеш док не погледаш прво себе. Што ти је и сам Исус рекао не суди да ти не буде суђено. Али добо тиме константно демонстрираш своје лицемерје.
 
To si već dovoljno dokazao kada si priznao da žudiš za uvrtanjem muda. :kafa:

Наравно, свако има своју улогу на овоме свету, неко је ово, неко оно, неко нешто треће... :)

- - - - - - - - - -

Ја сам се одрекао Исусовог учења зато што нећу да будем лицемер за разлику од тебе и 90% православаца.

Кажеш да нема лицемерја код православних верника, а сви сте до једнога лицемери јер прво славите славе и то на пагански начин што библија изричито забрањује, Зато нико од вас не живи чак ни у складу са Исусовим учењем.

Прво ти не живиш тако јер користиш компјутер и остала модерна средства и живиш у духу садашњег времена што је и нормално, али онда не можеш рећи да си хришћанин. И немаш никаква права да другима било шта превацујеш док не погледаш прво себе. Што ти је и сам Исус рекао не суди да ти не буде суђено. Али добо тиме константно демонстрираш своје лицемерје.

Дао сам ти текстове у суседној теми, прочитај.

Твоје одбијање и неразумевање Промисли Божије чини те "неписменим" што се тиче живота. .)

Да те подсетим, Информатика, компјутери и сва наука овога света, све је од Бога, и реализована Божија Промисао на Земљи. :)

Наравно, нерачунајући сатанско дело.
 
Наравно, свако има своју улогу на овоме свету, неко је ово, неко оно, неко нешто треће... :)

- - - - - - - - - -



Дао сам ти текстове у суседној теми, прочитај.

Твоје одбијање и неразумевање Промисли Божије чини те "неписменим" што се тиче живота. .)

Да те подсетим, Информатика, компјутери и сва наука овога света, све је од Бога, и реализована Божија Промисао на Земљи. :)

Наравно, нерачунајући сатанско дело.

Твоје лицемерје и непознавање светог писма нема границе. Бескрајно лупеташ.
 
Са моје тачке гледишта човек је неизлечиво верујуће биће које ће увек у нешто веровати. Ево ја нисам другачији по том питању. Зато сам се прихватио Асатру религију јер сам се ту најлепше осећао, као што већина вас знају. Дакле и ја сам верник.

Са друге стране опет сам реална особа. Знам да су ти богови и богиње ништа друго него описивање природних сила и закона по којима оне делују. Наши преци их нису умели другачије објаснити него кроз нечега што ми данас зовемо митологија.

Али пре тога три године сам био православни хришћанин све док нисам почео да читам библију и схватио мнеге ствари увидео колико је све то погрешно, за данашње стандарде живота не применљиво у пжракси, колико све то нема логику и колико је све то копија постојећих религија.

Vera nije problem, vera je jedan od oblika ljudskog osećaja, i nema smisla odbaciti je ili ograditi se od iste, ali je treba razumeti kao takvu i usvojiti u njenom izvornom obliku ogoljenu od bilo kakvog kulturalnog oblika. Sam mit nastaje kao pokušaj simboličkog objašnjenja uokviren u vremenske i prostorne granice gde se razvija, a problem će nastati kada se ta objašnjenja, korištena kao metafore, za ono što je izvorno, budu tumačila doslovno, što se događa kod svakog oblika fundamentalizma.

Tako i bilo kakav oblik fundamentalnog hrišćanstva ne uviđa sopstvenu zatvorenost. Igrajući na kartu krivice i držeći vernika u strahopoštovanju, uslovljenog grehom i pretnjom večnim paklom onemogućavaju mu da uvidi ono što prevazilazi svaku religiju kao takvu. Iskreni vernik određenog sistema može osetiti povezanost i veliku radost ali će se on i dalje objektivno nalaziti učauren u iskonstruisanom svetu. Tu je potrebno napraviti korak koji će dovesti do oslobađajuće spoznaje, prepoznavanja istog u drugim obrascima i prožetost koja objedinjuje sam osećaj, a upravo će to dovesti do boljeg prepoznavanja poruka sopstvene religije.

Postoji samo duhovnost koja nadilazi svaki oblik religioznosti. Ja svoje stavove mogu objasniti kroz razne kulturološke obrasce koji su oblikovali religije, ali me to neće učiniti njihovim članom. Vera kroz koju ih iskazujem jeste ona koja je prožeta kroz moj jezik i običaje, ona koja je utkana u srži moga bića. Ali i tada ja sam svestan njene zasebnosti, jedino što iščitavam jeste na koji način je ona opisala ono što je izvorno i time upravo mogu dosegnuti ono izvan.
 
Poslednja izmena:
Нисам ни знао да у нешто верујеш, до сада. Мислио сам да си атеиста. :)

Али нема везе, код тебе је случај још гори, зато што ти мислиш да у нешто верујеш, односно верујеш у оно што ти мислиш. А не у било ког Бога или Божанство. :)

Друго, Один и Тор су претеча Хришчанства, као и многа паганска веровања у Богове, и слично.

Према томе, у потпуној си заблуди. :)

Зато ниси ни могао да разумеш Свето Писмо. :)
Zbog zadebljane recenice mislim da licemerja ima svugde, ne uzurpiraj tudja verovanja.
 

Back
Top