PORAST CENA U SRBIJI EVRO I SIVA EKONOMIJA...

Arkania

Poznat
Poruka
9.069
Ne znam kako je kod vas, ali ovde kod mene su poceli uvoznici ostro da dizu cene, pravdaju se dolarom,frankom, evrom....
Kurs dinara je za sada stabilan samo zato sto se nedeljno potrosi ko zna koliko.

Upravo je racunarska oprema pokazatelj, evo poredjenje od kraja god i sad nekih komponenti:
8GB rama – 8500din (10000din)
i5-4460 – 19000din (25000din)
Seagate 1TB – 6100din (8000din)
GTX970 – 41000din (50000din)

Kazu mi ljudi da jedna graficka kartica kod nas kosta 400 a u Holandiji 260 evra...:roll:

I posle Vucic i Co pricaju o sivoj ekonomiji i slicno, cene duplo vece a plate pet puta manje.:eek:
To sve zbog sugavog dinara i manipulisanja kursom, zato se zalazem da se uvede evro~
 
Ma nije,
svaki dan kad pogledam u novčanik dinara sve manje
znači AV je na dobrom putu - saseca problem u korenu .... :dash:

Koliko ja vidim, plate se nisu povecale duuugo (smanjile se cak), a cene rastu na mesecnom nivou.

Da vidis kako sverceri mesnih preradjevina i ostalih namirnica na pijacama razvijaju biznis poslednjih meseci...

...........................................

Evo sad citam na benchmark.rs da uvoznicni lobi racuna evro 129 dinara.
Pa vi gledajte..
 
Poslednja izmena:
Nema šanse da se vlast odrekne dinara!
To je jedna od poluga vlasti kojom dosta toga drži pod svojom šapom!
Nisu se odrekle ni zemlje članice EU-ako ne u opticaju,a ono i dalje s vrednošću...
Nemačka i Francuska nemaju evro u opticaju,ali oni imaju i najveće kvote u emisiji!
Crna Gora je takođe prihvatila evro,ali to je polumafijaška-poluporodićna država i zato je
pod monitoringom...:mrgreen:(Njima je svejedno koja je valuta u opticaju ;))
Piramidalno štampanje elektronskog novca bi bilo ograničeno kontrolnim mehanizmima
Brisela! A bez toga -bankrot za dva meseca!
 
За раст цена није криво само кретање валута, већ и један економски ефекат који је био сасвим за очекивати .

Због драстично смањене куповне моћи и реалног пада промета односно тражње долази до повећања фиксних трошкова у структури цена. Ово је изражено и код увозних и код ретких производа који се још праве код нас.
Просто речено: Произвођач или трговац (није битно ко је ко у ланцу суочавају се са истим проблемом) за производњу односно продају мањег броја јединица производа користе исте ресурсе које су користили и када је производња односно продаја била већа. Овакво кретање ће имати за резултат даље аномалије у структури производа и даљи пад продаје, отпуштања итд.
Захваљујући катастрофалним потезима дружине лудака из Немањине улице ушли смо у економски вир.

Економија нам је у рецесији, имамо реалан пад БДП-а што *******и не да одбија да призна, већ се хвали како га је срамота колико је добро.
 
Ne znam kako je kod vas, ali ovde kod mene su poceli uvoznici ostro da dizu cene, pravdaju se dolarom,frankom, evrom....
Kurs dinara je za sada stabilan samo zato sto se nedeljno potrosi ko zna koliko.

Upravo je racunarska oprema pokazatelj, evo poredjenje od kraja god i sad nekih komponenti:
8GB rama – 8500din (10000din)
i5-4460 – 19000din (25000din)
Seagate 1TB – 6100din (8000din)
GTX970 – 41000din (50000din)

Kazu mi ljudi da jedna graficka kartica kod nas kosta 400 a u Holandiji 260 evra...:roll:

I posle Vucic i Co pricaju o sivoj ekonomiji i slicno, cene duplo vece a plate pet puta manje.:eek:
To sve zbog sugavog dinara i manipulisanja kursom, zato se zalazem da se uvede evro~

Eto, Murov zakon svuda obara cene hardvera, jedno u Srbiji rastu cene hardvera. :mrgreen:

Znaci koren problema je dinar kao valuta?

U suštini, da. A pored dinara, drugi problem je slaba zaštita konkurencije, kartelizovana tržišta i pljačkaške trgovačke marže. Problem dinara može biti rešen jednom za svagda uvođenjem FIKSNOG REŽIMA DEVIZNOG KURSA, baš kao u BiH i Bugarskoj - te dve zemlje imaju brojne ekonomske probleme, ali makroekonomska (ne)stabilnost (nestabilnost cena tj. inflacija i nestabilnost valute) definitivno nije jedan od njih.
 
За раст цена није криво само кретање валута, већ и један економски ефекат који је био сасвим за очекивати .

Због драстично смањене куповне моћи и реалног пада промета односно тражње долази до повећања фиксних трошкова у структури цена. Ово је изражено и код увозних и код ретких производа који се још праве код нас.
Просто речено: Произвођач или трговац (није битно ко је ко у ланцу суочавају се са истим проблемом) за производњу односно продају мањег броја јединица производа користе исте ресурсе које су користили и када је производња односно продаја била већа. Овакво кретање ће имати за резултат даље аномалије у структури производа и даљи пад продаје, отпуштања итд.
Захваљујући катастрофалним потезима дружине лудака из Немањине улице ушли смо у економски вир.

Економија нам је у рецесији, имамо реалан пад БДП-а што *******и не да одбија да призна, већ се хвали како га је срамота колико је добро.

I to jos kakav vir, nezaustavljiv.
Postoje samo dva ishoda, ili ce se uraditi korenite reforme svega u zemlji ili ce se zemlja raspasti i to bukvalno.
Ovo prvo niko ni ne uzima u obzir verovatno zato sto se zna da sadasnji sistem moze izdrzati maksimalno deceniju a onda raspad.

- - - - - - - - - -

Eto, Murov zakon svuda obara cene hardvera, jedno u Srbiji rastu cene hardvera. :mrgreen:



U suštini, da. A pored dinara, drugi problem je slaba zaštita konkurencije, kartelizovana tržišta i pljačkaške trgovačke marže. Problem dinara može biti rešen jednom za svagda uvođenjem FIKSNOG REŽIMA DEVIZNOG KURSA, baš kao u BiH i Bugarskoj - te dve zemlje imaju brojne ekonomske probleme, ali makroekonomska (ne)stabilnost (nestabilnost cena tj. inflacija i nestabilnost valute) definitivno nije jedan od njih.

Samo ovde graficka kartica iz 2013 kosta vise nego kada se pojavila :D
 
Nema ovde više nikakvih reformi. Ovde su o reformama počeli da pričaju dok su preduzeća krčmljena i uništavana u procesu kriminalne privatizacija od početka 2000 ih dok sve nisu uništili i rasprodali...,

Ovde su reforme drugo ime za destrukciju patetiku, medijsku pompu, laganje, spinovanje, foliranje, gađenje ....

Država je uništena, nema nikakvih rezervi, preduzeća koja valjaju su prodata i novac ide u inostranstvo. Liberalizacija i privatizacija su ključne reči ekomskog kraha, a rat i sankcije mnogo manje. SNS su doveli na vlast da stavi tačku na sve što se događalo od petog oktobra do sad. Propast je jedini lek, , sa napreDNOom strankom do povratka u pećinsko doba i novi početak ....
 
Poslednja izmena:
I to jos kakav vir, nezaustavljiv.
Postoje samo dva ishoda, ili ce se uraditi korenite reforme svega u zemlji ili ce se zemlja raspasti i to bukvalno.
Ovo prvo niko ni ne uzima u obzir verovatno zato sto se zna da sadasnji sistem moze izdrzati maksimalno deceniju a onda raspad.

- - - - - - - - - -



Samo ovde graficka kartica iz 2013 kosta vise nego kada se pojavila :D

A koju grafu hoćeš da kupiš? Uskoro će izaći GTAV za Windows, hoću ja da uzmem nešto, gledao sam Radeon R9 270, da li je to "best buy"?
 
A koju grafu hoćeš da kupiš? Uskoro će izaći GTAV za Windows, hoću ja da uzmem nešto, gledao sam Radeon R9 270, da li je to "best buy"?
Stvarno ne znam, uzeo sam kompjutersku opremu samo kao primer za lopovluk.
Da ne pominjem sto su povecali porez sa 8% na 20% prosle god...

Ali evo idi na forum sajta benchmark.rs pa se tamo raspitaj kako i sta, ljudi se tamo ozbiljnije bave tim stvarima.
I koliko sam citao postoje kanali koji donose iz Madjarske mnogo jeftinije :D
 
Ali eto, Srbin ce radije satima diskutovati o Ukrajini ili Vucicu i Kolindi, pa i o plemenskim borbama kozoljuba nego o situaciji u sopstvenom dvoristu....


FistInTheAir1-1.jpg


:smeker:

_niemand_
 
Ljude koji prodaju pored pijaca netreba ni dirati. Veće ribe se izvlače a stradaju sitne

Namesnici na sitne ribe samo i smeju da kidišu...gde da se gazdama mešaju u posao , a krupne ribetine su sve pod patronatom gazda švabe za kojeg u krajnjem i čerupaju ovo šačice jada što je još preostalo iza žute gamadi.

Što se sitna, pijačarska riba svakodnevno baca s mostova, solitera i veša po praznim im pušnicama jer je zaglušuje plač gladnog deteta kome nema više šta ni odakle , koga briga .
 
Ali eto, Srbin ce radije satima diskutovati o Ukrajini ili Vucicu i Kolindi, pa i o plemenskim borbama kozoljuba nego o situaciji u sopstvenom dvoristu....
Da li ce iko reagovati kad i taj hleb ,,Sava`` poskupi pitanje je?

Srbi polemisu o Ukrajini jer im je stalo sta ce biti sa bracom Rusima koji su se pobunili protiv nacistickog olosa koji predvodi USA i Engleska....

Srbi polemisu o Vucicu jer je on uzrok 80% svih nevolja, loseg zivota , kriza itd... u Srbiji... Pre je bio Tadic a sad je Vucko...

Kolinda je nebitna, nju mozemo samo zaliti jer jos veruje i podrzva ustasku ideologiju...

A za taj tvoj problem oko racunarski delova, pa pitaj Vucica on je obecao fabriku cipova i ostalih delova , valjda ce onda cene biti nize...
 
Srbi polemisu o Ukrajini jer im je stalo sta ce biti sa bracom Rusima koji su se pobunili protiv nacistickog olosa koji predvodi USA i Engleska....

Srbi polemisu o Vucicu jer je on uzrok 80% svih nevolja, loseg zivota , kriza itd... u Srbiji... Pre je bio Tadic a sad je Vucko...

Kolinda je nebitna, nju mozemo samo zaliti jer jos veruje i podrzva ustasku ideologiju...

A za taj tvoj problem oko racunarski delova, pa pitaj Vucica on je obecao fabriku cipova i ostalih delova , valjda ce onda cene biti nize...
Akcenat na polemisu.
Ni slucajno da se nesto uradi.

Valjda ce se narod pobuniti kada lebac poskupi ili kad dug premasi 50 milijardi....
Grci su mesecima u strajku a covek bi rekao da zapravo nemaju pravo jer su se sami zaduzili.....
Bas iz tih razloga vec im je u proslosti oprosten jedan deo, kako su sad opet krenuli ko zna sta ce biti.

Islandjani kojih nema ni milion isto resili situaciju.
Samo Srbina boli ***** i onda se kao cudi sto je SNS dosao na vlast.
 

Back
Top