Zašto ne slavimo pravi Dan nezavisnosti?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.437
Od kada su nam uveli praznik koji upravo slavimo (a ciji znacaj da ne bude zabune ni najmanje ne poricem) stalno mi se mota po glavi zbog cega se ni na koji nacin ne obelezava dobijanje zvanicne nezavisnosti savremene Srbije. Od Sretenja 1804. koje slavimo do medjunarodno priznate drzavnosti bio je dug put na kom su po meni najznacajniji koraci 1830. godine dobijanje znatne autonomije hatiserifom, 1867. odlazak poslednjeg turskog vojnika i na kraju medjunarodno priznanje Srbije kao nezavisne drzave 1878. na Berlinskom kongresu. Zasto se ovaj izuzetan dogadjaj uopste ni na koji nacin kod nas ne obelezava? Slucajno sam sad naleteo i na novinski tekst u kom autor postavlja isto pitanje:
Zašto ne slavimo pravi Dan nezavisnosti?

Ne obeležavamo 135 godina od Berlinskog kongresa na kojem su potvrđene vekovne težnje srpskog naroda

Srbiji je, kao što je poznato, međunarodno priznata nezavisnost na Berlinskom kongresu 1878. Bio je to jedan od najznačajnijih međunarodnih skupova u "veku ideja". Od 64 člana Berlinskog ugovora, osam se odnosi na Srbiju. Srbija je postala 27. nezavisna država na svetu. Bio je to veliki uspeh, pre svega trijumf srpske neformalne diplomatije, koju je s velikim umećem predvodio Jovan Ristić.

Ostatak teksta imate na ovom linku, ali dakle sustinsko pitanje je zasto se ovo uopste ne obelezava? Nekim drzavama je dan dobijanja zvanicne nezavisnosti najveci moguci praznik, a ovde mnogi i ne znaju kad je Srbija zvanicno dobila status koji je dugo cekala.
 
Nista cudno.
Prosle vlasti su bar kolko tolko obelezavali Sretenje ali i pocetak prvog srpskog ustanka tog istog dana
Isli su u Orasac itd. . . Ni to nije bilo pravo obelezavanje kao u drugim drzavama kad se obelezavaju slicni datumi ali ga je bilo
A sada? Sada se to svelo na govor predsednika u Beogradu?

Nema nikakve manifestacije,niko od vlasti nije otisao u Orasac.... I sta te onda cudi ovo za Berlinski kongres?


Kazu ljudi teorije zavere a ja bih ipak rekao teorije prakse. Zasto su Hrvati od svih datuma izabrali bas 15 februar dan drzavnosti Srbije za inoguraciju???
Pa vidimo da su sve vesti to prenosile vise nego Sretenje i prvi srpski ustanak



Mislite o ovom coveku sta hocete ali svaka rec je istina i vreme je to vec dokazalo ! !
 
I ja smatram da bi trebali slaviti datum kao dobijanje nezavisnosti po Berlinskom kongresu. Mislim da je 13 jul u pitanju ili neki drugi datum u toku jula.

значи и теби је државност онда када те је признао запад, а не онда кад си добио први устав?
 
zato sto su obrenovici oni koji su podigli srbiju .

karadjordjevici su cinili sve da sve to poniste

Karadjordje je sigurno ali podvlacim sigurno medju 3 najznacajnije licnosti u nasoj istoriji !

Kralj Petar Prvi je takodje jedan od najznacajnijih a sad sto su Aleksandar prvi i ovaj mucenik aleksandar drugi izdajnici to je nesto drugo

Ne mozes da pricas tako za sve karadjordjevice

- - - - - - - - - -

Mangupe11, jesi i ti uspeo u životu, ono kao postao moderator ovde ?

Ako nisi što se uopšte javljaš na ovakvoj jednoj nebuloznoj temi :D

Nisam moderator

Ali primecujem da se neki ljudi mozda iz neznanja a mozda namerno prave kao da nismo okupirani i kao sad ih cudi zasto srpske vlasti ne neguju srpsku tradiciju istoriju i kulturu
 
Славимо Сретење као дан неѕависности зато што смо на тај датум приви пут сами донели устав и сами прогласили независност, а остали су са тиме морали да се сложе!
Није Србија као неке земље да од других на поклон добија државност!
 
Od kada su nam uveli praznik koji upravo slavimo (a ciji znacaj da ne bude zabune ni najmanje ne poricem) stalno mi se mota po glavi zbog cega se ni na koji nacin ne obelezava dobijanje zvanicne nezavisnosti savremene Srbije. Od Sretenja 1804. koje slavimo do medjunarodno priznate drzavnosti bio je dug put na kom su po meni najznacajniji koraci 1830. godine dobijanje znatne autonomije hatiserifom, 1867. odlazak poslednjeg turskog vojnika i na kraju medjunarodno priznanje Srbije kao nezavisne drzave 1878. na Berlinskom kongresu. Zasto se ovaj izuzetan dogadjaj uopste ni na koji nacin kod nas ne obelezava? Slucajno sam sad naleteo i na novinski tekst u kom autor postavlja isto pitanje:


Ostatak teksta imate na ovom linku, ali dakle sustinsko pitanje je zasto se ovo uopste ne obelezava? Nekim drzavama je dan dobijanja zvanicne nezavisnosti najveci moguci praznik, a ovde mnogi i ne znaju kad je Srbija zvanicno dobila status koji je dugo cekala.

Pa sad....Ameri slave Dan Nezavisnosti 4.7 kao dan kada su(možemo reći i jednostrano :lol: ) proglasili nezavisnost od UK, iako je zvanično priznanje stiglo godinama kasnije i na drugi datum pariskim ugovorom.
Mi slavimo Sretenjski Ustav kao prvi korak zvaničnog uspostavljanja državnosti moderne srpske države a datum je i "pojačan" kao dan kada je počela i oružana borba protiv Turske 1804.

Dakle praznik je sasvim adekvatno izabran i imenovan. Mogli smo uzeti i neki drugi datum(13.jul 1878 ili 3.jul 1876 koji je bio praznik zvanično u kneževini kao dan kada je počeo srpsko-turski rat....) ali i ovaj je sasvim na mestu.
 
Od kada su nam uveli praznik koji upravo slavimo (a ciji znacaj da ne bude zabune ni najmanje ne poricem) stalno mi se mota po glavi zbog cega se ni na koji nacin ne obelezava dobijanje zvanicne nezavisnosti savremene Srbije. Od Sretenja 1804. koje slavimo do medjunarodno priznate drzavnosti bio je dug put na kom su po meni najznacajniji koraci 1830. godine dobijanje znatne autonomije hatiserifom, 1867. odlazak poslednjeg turskog vojnika i na kraju medjunarodno priznanje Srbije kao nezavisne drzave 1878. na Berlinskom kongresu. Zasto se ovaj izuzetan dogadjaj uopste ni na koji nacin kod nas ne obelezava? Slucajno sam sad naleteo i na novinski tekst u kom autor postavlja isto pitanje:


Ostatak teksta imate na ovom linku, ali dakle sustinsko pitanje je zasto se ovo uopste ne obelezava? Nekim drzavama je dan dobijanja zvanicne nezavisnosti najveci moguci praznik, a ovde mnogi i ne znaju kad je Srbija zvanicno dobila status koji je dugo cekala.

да на питање одговорим питањем- зашто USA славе 4. јул (кад су донели Декларацију независности), а не дан кад им је Велика Британија признала независност?

свака држава која има бар мало достојанства слави онај датум који представља сопствени акт суверене воље, на не акт суверене воље неке стране силе.
 
Od kada su nam uveli praznik koji upravo slavimo (a ciji znacaj da ne bude zabune ni najmanje ne poricem) stalno mi se mota po glavi zbog cega se ni na koji nacin ne obelezava dobijanje zvanicne nezavisnosti savremene Srbije. Od Sretenja 1804. koje slavimo do medjunarodno priznate drzavnosti bio je dug put na kom su po meni najznacajniji koraci 1830. godine dobijanje znatne autonomije hatiserifom, 1867. odlazak poslednjeg turskog vojnika i na kraju medjunarodno priznanje Srbije kao nezavisne drzave 1878. na Berlinskom kongresu. Zasto se ovaj izuzetan dogadjaj uopste ni na koji nacin kod nas ne obelezava? Slucajno sam sad naleteo i na novinski tekst u kom autor postavlja isto pitanje:


Ostatak teksta imate na ovom linku, ali dakle sustinsko pitanje je zasto se ovo uopste ne obelezava? Nekim drzavama je dan dobijanja zvanicne nezavisnosti najveci moguci praznik, a ovde mnogi i ne znaju kad je Srbija zvanicno dobila status koji je dugo cekala.
Трабало би све те значајне датуме да обележавамо.

И 6. март по новом календару, кад је Србија опет постала краљевина (1882).
 
7. јула 1941. почео је братоубилачки грађански рат у Србији и тај датум се не може поредити са Сретењем 1804.

Naravno da ne moze da se poredi, ali ga je narod slavio, a svakako se nije bunio.

Ne samo da je bratoubilacki, vec se uklapao u floskule komunista: slavljen je dan kada je ubijen drzavni sluzbenik. Znaci osoba koja je imala legitimitet i legalitet u svojoj ulozi. To je sve deo sire price, gde su nam robijasnice "prodavane" kao univerziteti, gde nam je ostalo "Sta se pravis pametan?!", gde je izvrgavano ruglu pravo obrazovanje i inteligencija...

Ne zna se ko mi je odvratniji i odurniji: matore generacije koje krenu da tupe kako ne znam kako se nekada zivelo, za vreme onog ubice i lopova ili kada njihova deca i unuci krenu da samouvereno lupetaju i da im je jedini argument samouverena bucnost.
 
да на питање одговорим питањем- зашто USA славе 4. јул (кад су донели Декларацију независности), а не дан кад им је Велика Британија признала независност?

свака држава која има бар мало достојанства слави онај датум који представља сопствени акт суверене воље, на не акт суверене воље неке стране силе.


Mislim da je boldovano poenta, ipak zbor u Orašcu jeste početak moderne državnosti kod Srba. Nisam siguran da bi se velike sile zauzele za Srbe i Srbiju, da pre toga plamen slobode nije upalio Karađorđe. Samo ono za šta se sami izborimo jeste naše.
 
Od kada su nam uveli praznik koji upravo slavimo (a ciji znacaj da ne bude zabune ni najmanje ne poricem) stalno mi se mota po glavi zbog cega se ni na koji nacin ne obelezava dobijanje zvanicne nezavisnosti savremene Srbije. Od Sretenja 1804. koje slavimo do medjunarodno priznate drzavnosti bio je dug put na kom su po meni najznacajniji koraci 1830. godine dobijanje znatne autonomije hatiserifom, 1867. odlazak poslednjeg turskog vojnika i na kraju medjunarodno priznanje Srbije kao nezavisne drzave 1878. na Berlinskom kongresu. Zasto se ovaj izuzetan dogadjaj uopste ni na koji nacin kod nas ne obelezava? Slucajno sam sad naleteo i na novinski tekst u kom autor postavlja isto pitanje:


Ostatak teksta imate na ovom linku, ali dakle sustinsko pitanje je zasto se ovo uopste ne obelezava? Nekim drzavama je dan dobijanja zvanicne nezavisnosti najveci moguci praznik, a ovde mnogi i ne znaju kad je Srbija zvanicno dobila status koji je dugo cekala.

1804. je početak, da nije bilo 1804. i Sretenja, ne bi bilo ni 1878. Na neki način mi smo krenuli sami na taj put, za razliku od većine drugih koji su čekali... nešto...
(Nije toliko ni bitno, oba datuma su velika i važna, koji god da se slavi nije greška, lično sam više za 15.02.)
 
да на питање одговорим питањем- зашто USA славе 4. јул (кад су донели Декларацију независности), а не дан кад им је Велика Британија признала независност?

свака држава која има бар мало достојанства слави онај датум који представља сопствени акт суверене воље, на не акт суверене воље неке стране силе.

Mislio sam da je dovoljno to sto sam u uvodnom postu stavio u zagradu, ali izgleda da nije - dakle uopste ne mislim da sadasnji praznik treba zameniti, nego na dostojan nacin obeleziti i dan kad nas je svet priznao kao drzavu. Otprilike nesto kao sto je navela i Milunka. Za mene je bio porazavajuce saznanje da vecina mojih prijatelja i poznanika uopste ne zna kad se i kako to desilo.
 
да на питање одговорим питањем- зашто USA славе 4. јул (кад су донели Декларацију независности), а не дан кад им је Велика Британија признала независност?

свака држава која има бар мало достојанства слави онај датум који представља сопствени акт суверене воље, на не акт суверене воље неке стране силе.

Zasto sto Britanija do danas nije priznala SAD za nezavisnu drzavu. Proslo je 'tricavih' 240 godina pa mi se nekako cini da se to nece ni dogoditi.

- - - - - - - - - -

Трабало би све те значајне датуме да обележавамо.

И 6. март по новом календару, кад је Србија опет постала краљевина (1882).

To tek kada se oslobodimo komunizma.

Zato i jeste ovakvo stanje, jer oni zele da potru svu istoriju pre svog dolaska na vlast. Ili eventualno ako ih bas pritisnu, oni istresu sve najgore na prethodni period.



p.s. bukvalno to radi i nas trenutni 'veliki vodja'
 
Видим да je @bagzzi већ објаснио, а затим су @fortes и @Statler and Waldorf навели одличан пример са америчким даном независности.

1804. год. је почела Српска национална револуција. Она се није завршила Берлинксим конгресом, већ окончањем Првог светског рата. Први српски устанак је управо тај акт националне воље, који је довео и до Берлинског конгреса и до уједињења и до свега што се тиче историје српске националне државе. Иначе, сам Берлински конгрес се не односи само на "српско питање" и као такав и није нешто прикладан. То што неке друге државе славе датуме када су тек добили независност, може бити управо последица тога што пре признања од стране других држава, нема ничег довољно битног или због чега би се поносили, а да има везе са стварањем државе.

Не могу се сложити са ставом да је држава стварна тек онда када је друге државе признају. Уосталом, то се одлично види на примеру који нам је толико близак. :)

Мислим да је Сретење савршено добар избор за Дан државности и да од тога бољи немамо. Евентуалну алтернативу бисмо могли, као "браћа Ирци" да тражимо негде у Средњем веку, али мислим да у нашем случају тако нешто не би могло довољно лако и једноставно да се одреди. Сретење је савршено добар избор.
 
Трабало би све те значајне датуме да обележавамо.

И 6. март по новом календару, кад је Србија опет постала краљевина (1882).

Слажем се, да обележавамо. Има само један мали проблем: препуна нам је историја значајних догађаја који завређују да буду достојно обележени. :) Ко то све да постигне ?
 
Mislio sam da je dovoljno to sto sam u uvodnom postu stavio u zagradu, ali izgleda da nije - dakle uopste ne mislim da sadasnji praznik treba zameniti, nego na dostojan nacin obeleziti i dan kad nas je svet priznao kao drzavu. Otprilike nesto kao sto je navela i Milunka. Za mene je bio porazavajuce saznanje da vecina mojih prijatelja i poznanika uopste ne zna kad se i kako to desilo.

Новости врло тенденциозно настоје да баце сенку на Сретење као Дан државности Србије. то није случајно. раније су имали целу серију текстова којим су водили праву кампању с циљем да се обори државни грб. претпостављам да је следећа на реду химна. дакле, доводе у питање основне симболе државе Србије. због чега то раде, просудите сами.

српска историја је богата значајним датумима. међутим Сретење се издваја, јер је тог дана 1804. почела Српска револуција (појам који је у европску историографију увео још Леополд Ранке својом књигом Die Serbische Revolution), па се тај датом с правом обележава као национални празник Србије. као што се пад Бастиље узима за почетак Француске револуције, па се због тога 14. јул слави као национални празник Француске.
 

Back
Top