Prvi koraci u Australiji, banka, stan, pravo na dečiji, poreski broj,svašta nešto

NAATI T&I

Zainteresovan član
Poruka
413
Pre mesec dana smo validirali naše permanent vize, pa da podelim iskustva, koristiće.
Dakle, ako idete u Australiju, u grad gde nemate nikog, prvo i osnovno, iznajmite auto da vas čeka još na aerodromu, i iznajmite ga bar na 10/14 dana, dok ne kupite auto. Bez auta ne može :( Mi smo dok smo tražili koji auto ćemo kupiti, hteli da iznajmimo neki sa ručnim menjačem, koji manje troši, ali svi su već bili iznajmljeni, tako da bi trebalo bar mesec dana ranije rezervisati auto. Cene se kreću oko 30$ po danu, plus se zbog nemanja njihove vozačke dozvole cena uvećava za oko 6 $ po danu, u zavisnosti od agencije.
Što se tiče stanovanja, možda je moguće ( u zavisnosti od grada/ponude ) iznajmiti stan/kuću na neviđeno, ali npr. u WA, agencije traže da budete lično prisutni prilikom obilaska, tako da je to praktično nemoguće, znači u tom slučaju, pravo sa aerodroma, idete u neki hostel/hotel. Lakše je ako ste sami pa možete da iznajmite sobu, to je izvodljivo i iz Srbije.
Prvo i osnovno broj telefona, čak i pre odlaska u banku, jer će vam odmah na broj poslati privremenu lozinku za NetBank, internet bankarstvo, znači SIM kartica, i odlazak u banku, zatim Medicare/Centrelink, pa apliciranje za TFN. To su neki prvi koraci, i naravno polaganje vozačkog.
VAŽNO-Porodice sa decom imaju pravo na Family Tax Benefit A i B, a ako iznajmljujete kuću/stan preko 220 $ nedeljno, imate pravo i na Rent Assistance, pomoć oko kirije, govorim za nas na Skilled Permanent vizama 190/189, čak i mi imamo pravo na tu pomoć. Nama su rekli da bi mogli da dobijamo oko 600 $ mesečno zajedno te dve pomoći, imamo dvoje dece, ali nismo aplicirali za to, jer smo ušli samo da validiramo vize i vratili smo se, ali to je svakako super stvar za porodice koje idu, treba to znati i iskoristiti, naravno. Da bi mogli da aplicirate za to morate poneti kartone o vakcinaciji za decu mlađu od 7 godina, i odneti ih kod izabranog lekara koji unosi te podatke i šalje gde treba. Takođe, morate imati TFN poreski broj da bi mogli da aplicirate za pomoć .
Mi, i ne samo mi smo imali peh sa TFN, jer su moju prvu aplikaciju zagubili pa sam opet aplicirala i pomerala karte, ali sva sreća stigao je broj pre mog polaska. Aplicira se onlajn, obavezno sačuvajte broj aplikacije i nakon nekoliko dana nazovite poresku da proverite da li vam je aplikacija primljena ili je nestala u akciji. Suprug je odmah dobio, a ja sam morala 2 puta da apliciram, i da obavim više neprijatnih telefonskih razgovora, čak sam išla i u poresku lično.
Mali savet-kada zovete Centrelink, čeka se jako dugo, ali ako tražite da razgovarate sa nekim na srpskom, odmah vas spajaju, jer imaju zaposlene ljude koji govore srpski. Ja sam zvala da proverim na šta imamo pravo, jedna divna i ljubazna ženica mi je rekla to što sam i vama prenela, bila sam prijatno iznenađena.
Visa label nemamo u pasošu, nisam htela da dajem 150 $ po osobi, tako da smo poneli odštampane vize, niko nam ih nije zadržao, na par mesta su pogledali, sve je elektronski i funkcioniše. Ponesite prevedene izvode iz MKR jer je bitno da imate 100 poena za identifikaciju, npr. izvod je 70 poena, pasoš takođe, Medicare card 25, Bank Card 25 itd. 100 poena za identifikaciju vam je potrebno odmah da biste mogli da polažete vožnju, ili da uzmete uverenje o nekažnjavanju u Australiji, pojedini poslodavci traže to uverenje. Mi smo išli u Imigraciono da se prijavimo, ali rekli su nam da to nije bilo neophodno, iako smo na 190 vizi. Kažu, sve je elektronski, sve se zna i prati ko je kad ušao u zemlju, i da li je i kad validirao vize.
Medicare card nam je stigla u roku od 10 dana, bankovna kartica u roku od 3-4 dana, sve to ide prilično brzo.
Nadam se da sam pomogla budućim Ozijima :)
 
Лако је кад неко има пара да оде, да изнајми ауто и стан.
Nije lako nikako, kada ne znate kuda da idete niti odakle da krenete...Lakše je ako vas neko dočeka, smesti, posavetuje, i lakše je kada ne vučete celu porodicu, nego kada makar jedan ode prvo da se snađe, iznajmi stan i slično. Mi smo morali da se obavežemo da ćemo doneti 30000 $ za nas četvoro prilikom useljavanja u WA, realno, treba jednoj četvoročlanoj porodici bar 20000 $ za prvo vreme.
 
Pozdrav svima,

Mislim da je tema odlična. Supruga i ja planiramo da za par meseci trajno odemo u AU pa nam ovakvi podaci mnogo znače.

Da li ima još nekog sa sličnim iskustvima? Možda neke specifičnosti za pojedine gradove?

Naša ideja je da odemo u Brizbejn a alternativa nam je Melburn pa bi nam svaki podaci u vidu pronalaženja stanova i poslova bili jako korisni.

Hvala unapred.
 
Za Lesterovskog: Za pronalaženje stana ti je bitno da se svidiš agnetu i da te on preporuči gazdi. Glavni kriterijum ti je siguran posao. Za dokazivanje ti je potrebno pismo poslodavca tako da, ako poznaješ nekoga ko ima neku firmu i voljan je da ti pomogne, eto načina da se snađeš da ubrzaš stvari dok stvarno ne nađeš posao. Retko koji stan je useljiv odmah. Čak i kad je prazan, procedura traje desetak dana, a toliko ti otprilike treba i da organizuješ priključivanje vode, struje, telefona/interneta i gasa. Ako ne želiš da se rasplinjuješ i upoređujući različite kompanije, možeš to da poveriš nekoj agenciji koja se time bavi. Obično dobiješ preporuku od agneta koji ti je izdao stan. Oni tu uslugu naplaćuju od kompanija čije usluge prodaju, a za tebe je besplatno. Korisno je i zbog toga što će ti kompanije preko njih pre prihvatiti zahtev, naročito ako nemaš 100 poena za identifikaciju (npr. imaš samo pasoš i karticu iz banke). S druge strane, sam nekad možeš da pronađeš povoljniju kompaniju. Najveći problem je internet jer ne pokrivaju svi sve. Telstra je najskuplja, ali i najbolja trenutno. TPG ima povoljne pakete, ali nisu toliko kvalitetni. Čujem sad da se Optus popravlja.

Ako si bio podstanar u Srbiji, možeš da poneseš i preporuku od tog stanodavca, prevedenu naravno. I to se uvažava.

Što se tiče traženja posla, to ti je kao i svuda. Moj muž je imao sreće da je našao u prvoj firmi u kojoj je pitao i to 5-6 dana nakon što smo došli, a neko traži i po nekoliko meseci. Zavisi i od toga da li ti je profesija tzv. "regulated" ili nije tj. da li moraš da pripradaš nekom udruženju ili da imaš neke licence ili ne. U svakom slučaju, najlakše je ako te neko preporuči.
 
Toliko ljudi ima naših u Australiji, neki prate ovaj forum, mogli bi se udružiti i pomoći novopridošlim porodicama ili pojedincima koji emigriraju. Nemaju svi tu sreću da ih neko dočeka, niti novca da plaćaju hotele. Mogli bi se udružiti i pomagati ljudima kojima je naša pomoć neophodna, pa neko je i nama pomogao.
Trenutno je situacija u SA, Adelajdu takva da nema puno stanova na tržištu i da nije lako iznajmiti stan, ili sobu.
Uskoro, moja prijateljica ide u Adelajd, sa mužem i bebom od 16 meseci, potrebna joj je pomoć oko pronalaženja stana, smeštaj ima obezbeđen nedelju dana kod poznanice nekih poznanika i nakon toga ne zna šta će. Da li ima nekog iz Adelajda ko prati ovaj forum, ili ima prijatelje, rođake, koji bi joj pomogli oko pronalaženja odgovarajuće nekretnine ? Svaka pomoć je više nego dobrodošla !
 
Pozdrav NAATI T&I.

Imamo par pitanja i nadamo se da ćeš nam odgovoriti na sve.

Prvo idem redom po tvom post-u poćev od automobila na aerodomu. Naime bili smo par puta u Americi, tamo nije moguće iznajmiti automobil ukoliko ne posedujete kreditnu karticu. Da li je to moguće uraditi u Australiji, jer smo takođe svesni koliko je to olakšavajuća okolnost u početku iako deluje na prvi pogled kao velika investicija, što ustvari nije, uzimajući u obzir početne obaveze i plaćanje taksija i itd.

Drugo je vezano za smeštaj, da li ste vi uspeli da pronađete smeštaj i malo ako te ne mrzi da nam objasnis proces kroz koji ste prošli za iznajmljivanje.

Treće da li je nešto promenjeno što se tiče naše dozvole ili i dalje stoji to da mi moramo da polažemo vozački tamo? I kakva je procedura za to, cene i slično?

Hvala unapred!
 
Pozdrav NAATI T&I.

Imamo par pitanja i nadamo se da ćeš nam odgovoriti na sve.

Prvo idem redom po tvom post-u poćev od automobila na aerodomu. Naime bili smo par puta u Americi, tamo nije moguće iznajmiti automobil ukoliko ne posedujete kreditnu karticu. Da li je to moguće uraditi u Australiji, jer smo takođe svesni koliko je to olakšavajuća okolnost u početku iako deluje na prvi pogled kao velika investicija, što ustvari nije, uzimajući u obzir početne obaveze i plaćanje taksija i itd.

Drugo je vezano za smeštaj, da li ste vi uspeli da pronađete smeštaj i malo ako te ne mrzi da nam objasnis proces kroz koji ste prošli za iznajmljivanje.

Treće da li je nešto promenjeno što se tiče naše dozvole ili i dalje stoji to da mi moramo da polažemo vozački tamo? I kakva je procedura za to, cene i slično?

Hvala unapred!

Hajde da ja odgovorim na ono sto mogu. Sve sto sledi vazi za Zapadnu Australiju.

Mi nismo iznajmljivali auto. Sa aerodroma smo dosli taksijem ( nocna voznja oko 55 dolara za dvadesetak kilometara ). Trudili smo se da nadjemo smestaj blizu stanice voza, pa nam je to bio nacin da se prevezemo prvih meseci. U Pertu postoji kakav-takav javni saobracaj, pa moze da posluzi za pocetak. Jeste makar 50% skuplji od sopstvenog auta, a autobusi su brzi kao i bicikl, ali kad nemas nista drugo, nije ni to lose.

Smestaj smo nasli iz Beograda, preko Gumtree-ja. Videli smo se sa gazdom preko Skype-a, dogovorili cenu i dosli pravo u svoju sobu.

Ljudi iz Srbije na PR vizama moraju da polazu ovdasnji vozacki ispit. Tri meseca se moze voziti na medjunarodnu vozacku. U ta tri meseca bi trebalo poloziti teorijske testove (koji su vrlo laki), a onda i prakticni deo. Ako se teorijski deo polozi kad isteknu 3 meseca od dolaska, dobija se L vozacka dozvola - za pocetnike, sa kojom ne mozes da vozis sam, vec uvek moras da imas iskusnog vozaca u vozilu.
 
Pozdrav NAATI T&I.

Imamo par pitanja i nadamo se da ćeš nam odgovoriti na sve.

Prvo idem redom po tvom post-u poćev od automobila na aerodomu. Naime bili smo par puta u Americi, tamo nije moguće iznajmiti automobil ukoliko ne posedujete kreditnu karticu. Da li je to moguće uraditi u Australiji, jer smo takođe svesni koliko je to olakšavajuća okolnost u početku iako deluje na prvi pogled kao velika investicija, što ustvari nije, uzimajući u obzir početne obaveze i plaćanje taksija i itd.

Drugo je vezano za smeštaj, da li ste vi uspeli da pronađete smeštaj i malo ako te ne mrzi da nam objasnis proces kroz koji ste prošli za iznajmljivanje.

Treće da li je nešto promenjeno što se tiče naše dozvole ili i dalje stoji to da mi moramo da polažemo vozački tamo? I kakva je procedura za to, cene i slično?

Hvala unapred!

Prvo, hvala Miroslavu na pomoći.
Dakle, nama je nužan bio automobil zbog bebe, a Pert ima sjajan javni prevoz. Ako želite da iznajmite pristojan ali ne i prevelik i preskup auto, iznajmite ga par nedelja ranije, može se platiti i debinom karticom, sve je onlajn, ali naravno ne Dinom :) Gledajte da je ručni menjač, potrebno je da se kockice slože, skuplje će vam naplatiti jer nemate njihovu dozvolu, nekih 8$ skuplje.
Sve zavisi gde idete, uglavnom je lakše naći smeštaj kada iznajmljujete deo kuće od nekog ko tu već živi to možete onlajn, na Gamtriju kao Miroslav, ali ni jedna agencija vam neće iznajmiti stan ili kuću ako je ne pogledate prvo uživo.
U koji grad idete ? Ako idete u Pert, prijateljica mi radi u jednoj agenciji za iznajmljivanje, pa bi možda mogla da vam izađe u susret. Ne žele mnoge gazde ni da iznajme novim imigrantima stan tek tako, jer realno, niko od nas nije posedovao prethodne reference.
Cena vozačkog je 18 $ pismeni + 72 $ vožnja, vožnja nije laka, ruše na sitnicama, ja sam pala zbog brze vožnje, a to je ironija sudbine, jer ja inače "jurim" 20 :hahaha:
 
Evo i ja da dodam za vozacki u VIC
Oni koji imaju privremene vize ne moraju da polazu vozacki. Vazi im njihova dozvola dok god im traje privremeni boravak. Oni koji imaju stalni boravak, sa svojom dozvolom mogu da voze 6 meseci od ulaska u Au ili 6 meseci od kad im je viza izdata ako su u tom trenutku vec bili u AU. Pise da je potrebno da dozvola bude na engleskom ili da uz nju imate prevod na engleski, ali nama na kraju to nisu ni trazili jer je sve jasno i bez teksta.
Polazu se dva testa na racunaru, prvo tzv. hazard perception test koji izgleda kao video igrica. Gledas situaciju u saobracaju iz pozicije vozaca i treba da stisnes misa kad mislis da je bezbedno da npr. zaobudjes neko vozilo, skrenes... Posle toga ide deo koji testira poznavanje saobracajnih propisa. Za to se skine knjiga sa Vicroads sajta, prouci i polaze. Ta dva testa vaze 1 godinu. Na kraju se polaze voznja i dobija se 'full licence'. Moze da se uzme na 3 godine i kosta 75 dolara ili na 10 godina, u kom slucaju kosta 250 dolara. Testovi su oko 50 dolara svaki.
Kada je rec o kucama ili kolima, sve je isto kao i u WA.
Ja sam prvo bila protiv toga da uzimamo automatik, ali mi je mnogo lakse bilo da se koncentrisem na nova saobracajna pravila i voznju levom stranom u takvim kolima. Sednes i ne mislis. Sto se voznje levom stranom tice, u pocetku najvise zbunjuju raskrsnice i ko tu ima prednost jer su pravila malo drugacija, ali se covek brzo navikne.
 
Sve zavisi gde idete, uglavnom je lakše naći smeštaj kada iznajmljujete deo kuće od nekog ko tu već živi to možete onlajn, na Gamtriju kao Miroslav, ali ni jedna agencija vam neće iznajmiti stan ili kuću ako je ne pogledate prvo uživo.
U koji grad idete ? Ako idete u Pert, prijateljica mi radi u jednoj agenciji za iznajmljivanje, pa bi možda mogla da vam izađe u susret. Ne žele mnoge gazde ni da iznajme novim imigrantima stan tek tako, jer realno, niko od nas nije posedovao prethodne reference.

Da dodam na ovo da moji prijatelji iznajmljuju sobe u kuci koju su zakupili, pa ako je nekom potreban kontakt, neka se javi. Nemaju problema da iznajme nekom ko tek dolazi. Isto je u pitanju Pert.

- - - - - - - - - -

Ja sam prvo bila protiv toga da uzimamo automatik, ali mi je mnogo lakse bilo da se koncentrisem na nova saobracajna pravila i voznju levom stranom u takvim kolima. Sednes i ne mislis. Sto se voznje levom stranom tice, u pocetku najvise zbunjuju raskrsnice i ko tu ima prednost jer su pravila malo drugacija, ali se covek brzo navikne.

Slazem se. Na rucni menjac smo i mi brzo zaboravili. Tehnika napreduje.

Sto se voznje levom stranom tice, samo pratis gde svi drugi idu :). Ja sam jednom usao u oveci kruzni tok u suprotnom pravcu ( bez posledica :) ), ali sem toga nisam imao problema.
 
Hvala svima na jasnim i brzim odgovorima!

Prvo da vam cestitamo praznike, koji su prosli ali nismo stigli pre da se javimo.

Verujem da je to sve stvar navike, vezano za voznju, malo im je to glupo ako nam vec daju da vozimo tih 6 meseci da posle toga moramo da ponovo polazemo ali dobro, sta je tu je.

Sto se tice grada mi smo se odlucili za Sydney. Mi idemo preko studentske vize, devojka ima 24god ja 25. Devojka, uskoro zena :super: je polozila IELTS sa ukupnom ocenom 7.5 i ona ce biti nosilac vize, ja idem kao muz. :hahaha:

A sada pitanja za dalje. :D

Posto mi idemo na studentsku vizu, da li je moguce izvaditi njihov ID, da ne vucemo stalno pasose sa sobom? Valjda ce nam koristiti i za dalje jer naravno ne planiramo da se vracamo.

Kada ste otvarali bankovne racune u kojoj banci ste otvarali, neki savet koje su dobre, koje se najvise koriste?

Sto se tice ovako troskova zivota, mi na studentskoj vizi mozemo da radimo samo part time, tj 20 sati nedeljno, koliko od prilike imate troskove mesecno na hranu, racune i slicno? Decu jos uvek nemamo. :D

Razmisljali smo i o kupovini automobila, da li znate mozda da li je moguce uzeti neki polovan auto na rate? Predpostavljam da je za to potrebno stalno zaposlenje ali ajde da pitam. :D

Jos jednom da vam se puno zahvalimo na odgovorima, puno nam znace. Divni ste! :ortaci3:
 
malo im je to glupo ako nam vec daju da vozimo tih 6 meseci da posle toga moramo da ponovo polazemo ali dobro, sta je tu je.

Sto se tice grada mi smo se odlucili za Sydney. Mi idemo preko studentske vize

Studenti i radnici mogu da voze na medjunarodnu vozacku dozvolu, tako da zaboravi na to o polaganju voznje. Ono sto smo pricali vazi za permanent vize.

da li je moguce izvaditi njihov ID, da ne vucemo stalno pasose sa sobom? Valjda ce nam koristiti i za dalje jer naravno ne planiramo da se vracamo.

Glavna isprava je vozacka dozvola :). Bilo ona za pocetnike, bilo full. Ovde u Zapadnoj Australiji postoji i nesto sto se zove proof of age card i sto mogu da izvade oni koji nece da polazu voznju. Ne znam za Novi Juzni Vels, ali verovatno imaju nesto slicno.

Kada ste otvarali bankovne racune u kojoj banci ste otvarali, neki savet koje su dobre, koje se najvise koriste?

Postoje 4 velike banke: ANZ, NAB, Commonwealth i Westpac koje drze vecinu trzista, ali i mnogo malih. Moj vam je savet da otvorite neki tekuci racun gde nema troskova odrzavanja, npr:

http://www.nab.com.au/personal/accounts/transaction-accounts/nab-classic-banking-account
http://www.ingdirect.com.au/everyday-banking.html

Pogledaj uslove. ING je povoljniji, ali nema poslovnice, vec se osnovne stvari obavljaju u postama, a ostalo online ili telefonom. Sigurno ima jos takvih racuna, Google u ruke, pa trazite :). Otvorite racune online pre dolaska, pa prebacite novac preko interneta. Tako ne morate da nosite novac po dzepovima dok putujete.

Sto se tice ovako troskova zivota, mi na studentskoj vizi mozemo da radimo samo part time, tj 20 sati nedeljno, koliko od prilike imate troskove mesecno na hranu, racune i slicno? Decu jos uvek nemamo. :D

U Pertu dvoje mogu vrlo skromno da zive od 2000 dolara mesecno. Sidnej mozda ima malo nize cene po prodavnicama, no cene iznajmljivanja nekretnina su slicne...

Razmisljali smo i o kupovini automobila, da li znate mozda da li je moguce uzeti neki polovan auto na rate? Predpostavljam da je za to potrebno stalno zaposlenje ali ajde da pitam. :D

Ne verujem da bi vam kao studentima dali bilo sta na rate. Mogu se naci petnaestak godina stari automobili i za 1000 dolara, pa vam nece biti potrebne rate.
 
Otvorite racune online pre dolaska, pa prebacite novac preko interneta. Tako ne morate da nosite novac po dzepovima dok putujete.

Miroslave, nadam se da vam je ok u Pertu, ako se ne varam, vec ste duze od godinu dana tamo.

Reci mi , molim te, kada ste slali $$ preko interneta, da li si direktno prebacivao iz banke u banku ili si koristio neki Forex website? Sada gledam Commonwealth bank, i ako saljem EUR u AUD, kurs je mnogo losiji nego preko neke Forex firme, prakticno bih izgubio nekoliko hiljada dolara.

Hvala na odgovoru
 
Miroslave, nadam se da vam je ok u Pertu, ako se ne varam, vec ste duze od godinu dana tamo.

Reci mi , molim te, kada ste slali $$ preko interneta, da li si direktno prebacivao iz banke u banku ili si koristio neki Forex website? Sada gledam Commonwealth bank, i ako saljem EUR u AUD, kurs je mnogo losiji nego preko neke Forex firme, prakticno bih izgubio nekoliko hiljada dolara.

Ovde smo od Januara 2014. i mnogo je bolje nego sto smo ocekivali :).

Mi smo nosili novac sa sobom :rumenko: , nismo prebacivali online (nismo imali vremena za istrazivanje kako i kod kog prebaciti), no znam ljude koji jesu. Nemoj nikako uplacivati evre australijskim bankama, vec ih prvo prebaci u dolare. I ove kao i banke po Srbiji ce ti zaracunati vrlo los kurs. Ne znam za Forex sajtove, ali znam da menjacnice u centru Beograda daju korektan kurs i pored duple konverzije. Obidji par i raspitaj se. S obzirom da se AUD retko kupuju vrlo su raspolozeni da ih se rese :).
 
Studenti i radnici mogu da voze na medjunarodnu vozacku dozvolu, tako da zaboravi na to o polaganju voznje. Ono sto smo pricali vazi za permanent vize.



Glavna isprava je vozacka dozvola :). Bilo ona za pocetnike, bilo full. Ovde u Zapadnoj Australiji postoji i nesto sto se zove proof of age card i sto mogu da izvade oni koji nece da polazu voznju. Ne znam za Novi Juzni Vels, ali verovatno imaju nesto slicno.



Postoje 4 velike banke: ANZ, NAB, Commonwealth i Westpac koje drze vecinu trzista, ali i mnogo malih. Moj vam je savet da otvorite neki tekuci racun gde nema troskova odrzavanja, npr:

http://www.nab.com.au/personal/accounts/transaction-accounts/nab-classic-banking-account
http://www.ingdirect.com.au/everyday-banking.html

Pogledaj uslove. ING je povoljniji, ali nema poslovnice, vec se osnovne stvari obavljaju u postama, a ostalo online ili telefonom. Sigurno ima jos takvih racuna, Google u ruke, pa trazite :). Otvorite racune online pre dolaska, pa prebacite novac preko interneta. Tako ne morate da nosite novac po dzepovima dok putujete.



U Pertu dvoje mogu vrlo skromno da zive od 2000 dolara mesecno. Sidnej mozda ima malo nize cene po prodavnicama, no cene iznajmljivanja nekretnina su slicne...



Ne verujem da bi vam kao studentima dali bilo sta na rate. Mogu se naci petnaestak godina stari automobili i za 1000 dolara, pa vam nece biti potrebne rate.

Samo pitanje :) Da li kompletno mogu da otvorim račun on line ili je potrebno da budem i fizički prisutan? Koja je procedura za on line banke?
 
@bonnie&clyde Sretno vam i kad planirate ici?Ja i muz isto planiramo na studentsku samo jos ne znamo da li da predamo sada za ovaj rok ili za sljedeci tj u januru da idemo.Ako odete prije pisi kako vam je tamo :D

Ako bog da trebalo bi do kraja godine. Gde ste vi planirali, koji grad?


Miroslave hvala veliko na svim odgovorima, lepo je cuti koriste i dobre informacije iz prve ruke.
 
Dokle ste stigli sa procesom? Mozda cemo ici bas u istom periodu. :super:

Pa polozili smo Ielts,skupljamo ostale papire,ali nismo jos predali za upis na Tafe.Ako sve bude islo kako treba u 12 mj i prije bi trebali znati tacno kada idemo.Da li cete vi upisati Uni ili Tafe, i da li vec imate vizu?
 
Za Lesterovskog: Za pronalaženje stana ti je bitno da se svidiš agnetu i da te on preporuči gazdi. Glavni kriterijum ti je siguran posao. Za dokazivanje ti je potrebno pismo poslodavca tako da, ako poznaješ nekoga ko ima neku firmu i voljan je da ti pomogne, eto načina da se snađeš da ubrzaš stvari dok stvarno ne nađeš posao. Retko koji stan je useljiv odmah. Čak i kad je prazan, procedura traje desetak dana, a toliko ti otprilike treba i da organizuješ priključivanje vode, struje, telefona/interneta i gasa. Ako ne želiš da se rasplinjuješ i upoređujući različite kompanije, možeš to da poveriš nekoj agenciji koja se time bavi. Obično dobiješ preporuku od agneta koji ti je izdao stan. Oni tu uslugu naplaćuju od kompanija čije usluge prodaju, a za tebe je besplatno. Korisno je i zbog toga što će ti kompanije preko njih pre prihvatiti zahtev, naročito ako nemaš 100 poena za identifikaciju (npr. imaš samo pasoš i karticu iz banke). S druge strane, sam nekad možeš da pronađeš povoljniju kompaniju. Najveći problem je internet jer ne pokrivaju svi sve. Telstra je najskuplja, ali i najbolja trenutno. TPG ima povoljne pakete, ali nisu toliko kvalitetni. Čujem sad da se Optus popravlja.

Ako si bio podstanar u Srbiji, možeš da poneseš i preporuku od tog stanodavca, prevedenu naravno. I to se uvažava.

Što se tiče traženja posla, to ti je kao i svuda. Moj muž je imao sreće da je našao u prvoj firmi u kojoj je pitao i to 5-6 dana nakon što smo došli, a neko traži i po nekoliko meseci. Zavisi i od toga da li ti je profesija tzv. "regulated" ili nije tj. da li moraš da pripradaš nekom udruženju ili da imaš neke licence ili ne. U svakom slučaju, najlakše je ako te neko preporuči.

Hvala Mimi&Miki. Sa dobrom pripremom sve je lakše :)
 

Back
Top