Analiza knjige

Dzu

Početnik
Poruka
9
Da li neko moze da mi preporuci dobar sajt za analizu (ne recenziju) knjiga? Nesto kao sparknotes, al' da obuhvata vise naslova. Ne mora biti preopsirna analiza, cisto nesto da mi olaksa citanje/razumevanje knjige ili da me uputi na stvari koje bih trebao upoznati radi lakseg razumevanja
Pomogao bi i neki kvalitetan forum, blog ili youtube kanal.

p.s. takodje i za analizu filmova
 
Evo da ti dam primer u hodu...

Vuk Drašković - NOŽ

knjiga na koju su mnogi drkali - bilo da su je pljuvali bilo da su je dizali u nebesa, a bilo je i onih koji zbog cimanja i obaveza nisu sasvim pročitali ali su zauzeli jedan od dva prethodno izrečena stava.
Prvi su bili parazitski poslušnici naučeni na klimanje glave a drugi krvožedna publika željna seksualnih morbidnosti i moždanih izopačenosti
a zapravo je sve teško sranje kroz gusto granje

To je pisao student koji se primao na američke filmove i u to vreme izigravao drkavog novinarčića a i "rekla-kazala" mu nije strano
Kada krenemo sa ovom postavkom onda nam neće biti teško da zaključimo zašto je knjiga na kraju u neujednačenom ritmu.
Čas je reportaža čas je scenario za film "B" klase, čas seljački sadizam obzirom na poreklo autora, čas istrzana kompozicija jer je pisao godinama pa se i sam kao ličnost menjao.
Na kraju krajeva koristio je neku sintetiku jer onaj deo pred kraj knjige, a koji sam čitao nekoliko puta, samo uduvan može da razume

Svaka budala danas piše radi egzibicionizma

Jesenjin je smaranje zar ne?
 
Poslednja izmena:
Onu izdavačku kuću "Laguna"" treba zakonski zatvoriti, žali Bože drveća..
i kad ih zatvore da ih nateraju da sade po 15 sadnica dnevno, i to kako treba pola metra sa pola da se iskopa...

Neke stvari jesu dušu dale da se odštampaju ali za mnoge je bolje da ostanu u PDF formatu pa ko hoće nek download-uje
bar danas tehnologija dozvoljava
 
Poslednja izmena:
Književnost je postala površna i namenska.
Publika je još gora

Autori su mahom samoljubive lenčuge, emotivno zakržljali, analitički bogalji pa samim tim psihički povodljivi.
Iz mnogih knjiga izbija da se siroti ne snalaze u svakodnevnom životu a da im fale neke stvari.
Ma šta neke?
Totalna neafirmisanost i neprihvaćenost u skoro svim sferama
Gotovani i gotovanke koje očekuju od drugih da im sve nameste

Takva je i površna nezrela publika
Većina njih ni SMS poruku ne može da napiše bez gramatičkih grešaka
A i balkanska slovenska braća vole da izbace ijekavicu radi uštede spejsa, da ne predje dužinu pa da se tarifira kao dve poruke.

E sad daj ti njima knjigu na čitanje
Ako kniga nije fensi i čuli na fejsu za njih će čitanje onda biti doživotna robija
A da ih pitaš šta su pročitali reći će "super knjiga ali mislim a je prethodna bila bolja" na zašto odgovaraju "pa bolja"



 
Poslednja izmena:
Inače i dalje smatram da su Braća Grim bili preteča brutalne manipulacije kakva je preispoljena u Diznijevskoj produkciji sa submisivnim porukama.
Njihove priče su praćene veselim i šarenim crtežima ali je banalnost prihvatanja rečenog ipak težište kod ciljne grupe.
Banalnost koja sa druge strane nosi negativnu pouku...

Tri Praseta ničemu pametnom ne uče decu
Kao prvo tu se opisuje hedonistički stav o životu
Dva praseta sviraju u sviraljku i kroz život idu nekvalitetno a samo treće ide kako treba.
Vuk je predstavljen kao životni problem gde dve trećine prasića poklekne iz prvog ili drugog duvanja.
Opet, zaključak da je moguće živeti hedonistički samo zato što imaš kod koga ne kraju da se grebeš nije baš neka pouka.

A i postavljena je banalna premisa da je Vuk zao?!
Možda čovek pošteno radio u opštini pa nije dozvoljavao da svaka svinja seče šumu i zida gde joj lepo?

Ima tu puno nejasnoća...
Ne želite valjda da učite decu - "zajebavaj se dok imaš od koga da se grebeš"
Ako ih naučite da je to lepo, pa dokle ćete ih izdržavati pobogu?


A tek "Zlatokosa"...
Da se fizičkoj lepoti sve daje na izvolte dok ružna duša nije bitna
pa i protivzakonit upad u tudje prostorije i arčenje resursa
i da na kraju pobegneš dok te ojadjeni bespoštedno jure da im nadoknadiš štetu i aljkavost...
Tako učimo decu da je život "samo šta oči vide"

Naravno, još nekoliko bajki pa makar bile izmišljene priče koje sa realnošću nemaju veze
ipak se čitaju pred jedan bitan momenat u našem životu - pred spavanje
poslednje što će mozak zaprimiti pred noćni odmor

kažu psihijatri da pred spavanje i najveći krvnici osete grižu savesti i nelagodu
pa sad primenite na decu...
Znate, nije problem što su odrasli površni, problem je ako decu učimo i navodimo na takvo ponašanje
 
Poslednja izmena:
Da li neko moze da mi preporuci dobar sajt za analizu (ne recenziju) knjiga? Nesto kao sparknotes, al' da obuhvata vise naslova. Ne mora biti preopsirna analiza, cisto nesto da mi olaksa citanje/razumevanje knjige ili da me uputi na stvari koje bih trebao upoznati radi lakseg razumevanja
Pomogao bi i neki kvalitetan forum, blog ili youtube kanal.

p.s. takodje i za analizu filmova

Ja znam da ima dosta sajtova na kojima su prepričane lektire za srednju i osnovnu školu, i neka oskudna analiza likova. Nešto ozbiljnije, nisam siguran da možeš naći na forumima ali svakako imaš dosta interpretacija pa se možda može naći nešto i u pdf formatu. Meni su najbolje analize bile svojevremno na času srpskog, jer smo imali dobrog profesora.

Vuk Drašković - NOŽ

Ima jedna još gora, Biblija. Koliko li je tek za nju drva istrošeno, dok sumnjam da je od svih naštampanih 0.1% pročitano.
 

Back
Top