Анкете: Отопила се подршка Европи

Да ли сте за улазак Србије у ЕУ ???

  • не

  • да


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Анкете: Отопила се подршка Европи
С. С. РОВЧАНИН - В. МИЈАТОВИЋ | 12. фебруар 2015. 15:44 | Коментара: 33



Истраживања показују да мање од половине грађана жели евроинтеграције наше земље. За чланство у Унији пре шест година било чак 73 одсто, а данас свега 44










ПОДРШКА европском путу Србије је у слободном паду. Тренутно 44 одсто грађана жели у ЕУ, а мања подршка забележена је једино 2012, када је износила 41 проценат.

lg.php


Врхунац подршке придруживању Унији, према истраживањима Канцеларије за европске интеграције, забележен је 2009. године, непосредно пре визне либерализације, када се "за" изјаснило 73 одсто грађана и од тада, уз повремене скокове кривуља подршке, углавном, иде надоле.

По правилу, ентузијазам је растао кад су из Брисела стизале добре вести, а падао кад су их замењивали нови захтеви или дуги периоди без видљивих резултата на путу ка ЕУ. Један од последњих скокова забележен је 2011, у време када је Европски парламент ратификовао ССП, а тада је подршка интеграцијама достигла 63 процента.


Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић каже да га не чуди пад подршке евроинтеграцијама, већ то што она није још нижа:
- Из Брисела годинама стижу само претње, захтеви и уцене, а мало или нимало награда и "шаргарепа". У последње време није се догодило ништа посебно што је утицало на пад евроентузијазма, већ је то пре акумулирани ефекат односа Брисела према Србији. С друге стране, скокова је било углавном када су нове гарнитуре на власти давале ветар у једра евроинтеграцијама, а то се последњи пут догодило 2012, кад је СНС на ту страну привукао део некадашњих евроскептика.
Вукадиновић сумња да ће отварање преговарачких поглавља моћи значајније да подигне подршку грађана и уверен је да ће се раст евроскептицизма наставити:
- Не видим да је могуће подићи евроентузијазам, јер су потрошена сва обећања и очекивања.
pol-podrska-MALA1.jpg


Тако не мисли Ласло Варга, заменик председика скупштинског Одбора за европске интеграције, који очекује раст позитивних ставова према ЕУ када буду отворена прва поглавља, али и даљи пад уколико се то не деси довољно брзо:


- Тренутни пад није неприродан, јер подршка варира и за то сад постоје бар два разлога. Један је што се већ дуго не види напредак на том пољу, а други чињеница да у последње време имамо дисонантне тонове у комуникацији између Владе и Европске комисије.

++++++++++++++++++++++++++++++++

НЕ У ЕУ! НЕ У НАТО!.....
НЕ У ЕУ! НЕ У НАТО!....
НЕ У ЕУ! НЕ У НАТО!....
 
Aнкета је у реду, али наслов је чист промашај, јер ЕУ није Европа. Ми смо Европљани и налазимо се у сред Европе.

Да, слажем се.... али то је оригинални наслов текста..... наиме, не ради се о јЕвропи јер ми тамо јесмо него о јЕвропској УНИЈИ - а тамо нисмо и ваљда нећемо ни бити........
 
Оно што ја видим са ових графикона је да расте број оних који нису у стању да буду тачно одређени да ли су за или против (довољно је да саберете проценте). У овој последњој анкети, тек 69% испитаника је било савршено одређено. Иначе, у задње три године, подршка не може да пребаци 51%. То већ представља стабилну константу и потребна би била нека заиста велика промена, пре свега на страни ЕУ, да би се то променило, одн. да би дошло до веће подршке приступању ЕУ.

Ја не видим такве позитивне промене у некој блиској будућности, бар не у наредних 5 година.

- - - - - - - - - -

saberi te procente i dobices 69%,gde se zaturi jedna trecina ankteiranih,neopredeljeni?
postoji laz, velika laz i postoji statistika

То су оне две групе: "јесам за, али нисам баш сигуран" и "против сам, али нисам баш сигуран".
 
Наравно да се отопила , неће бити ЕУ ускоро ..сада се само чека победе Русије и руска доминација у свету

ja evo otkad znam za EU stalno se govori o njenom raspadu, te ovi izlaze, te ovi nezadovoljni, te vecina gradjana te i te zemlje zeli da izadje iz EU...

a cinjenica je da EU ne samo da niko nije napustio od njenog osnivanja, vec se ona i dalje siri i sve zemlje teze da budu deo nje

- - - - - - - - - -

momke sa RTS-a prevarila Rusija ili naša firma? da li si uopšte slušao šta pričaju ili podivljaš kad čuješ Rusija?

cuo sam kakav su smestaj, negu i brigu imali tamo... novac da ne spominjem

ne divljam ja kad cujem Rusija, vec vi svrsavate na njeno ime

svi drugi su uvek krivi (pa i mi sami) samo je Rusija uvek nevina i u pravu

ne secam da je jednom ovde neka Srbenda ista lose i kontra Rusije i Rusa kazao

- - - - - - - - - -

Никада нећу бити за улазак Србије у ЕУ. Само савез са Русијом...

sto si ondau anketi glasao za EU?
 

Back
Top