Koliko je pametno štedeti u evrima?

gledam preko ovog sajta
http://www.kamatica.com/stednja-chf

sberbank daje 380franaka ko oroči 6k franaka na 3 god.
dok ostale banke daju svega oko stotinak, šokantno velika razlika...

za isti iznos u evrima, 6k na 3 god, banke daju oko 300e, najviše komercijalna banka 360e...
ali je pitanje koliko će ti evri da vrede za 3 god, verovatno će ih franak daleko ostaviti u prašini

gledam na sajtu dalje, ko ima recimo 50k e ili f, i oroči ih na 3 god, dobija 3k, dakle, ko ima veći keš ladno može živeti od kamate koje banke daju
 
Euro je pred pucanjem,
USD nema zlatnu podlogu pred krahom je,
Rublja varira (zbog političkih igara)
dakle samo švajcarski franak.

Apropo toga, u CG i Srbiji mnogi kukaju jer su
uzeli stambene kredite u chf, vratili pola
a i dalje su isto dušni, ali sami su krivi.

Ja sam uzeo kredit u CHF, desetogodišnji,
ali da se odmah pripišu kamate (na taj dan),
podeli na mesečne rate i otplaćuje.

Bez prava ikakvih izmena ugovora.
Tada mnogi rekli glupo, ali ispade najpametnije.

A i ovi što se sada bune, ćute da su skoro dve
godine vraćali duplo manje od mene.
 
Poslednja izmena:
Franak je verovatno na maximumu,onaj ko je stedeo do sada on se ovajdio ali u ovom trenutku poceti stednju a franak padne (moguce i vestacki da ga Svajcarci obore) nije baš pametno, sudbina eura je neizvesna dokle god traje kriza sa euro-zonom, juan je nepoznanica i mislim da nije ni moguće štedeti kod nas,rublja je valuta zemlje koja je pod sankcijama....sve u svemu dolar je u ovom trenutku za kratkoročnu štednju verovatno najbolje rešenje.
Lično bih izbegao bilo kakvo dugoročno oročavanje.

Zlato je dobra ideja ali ne znam kako funkcioniše to tržište i kakve su prognoze...nekretnine nisu jer niko ne može da proceni da li i koliko će cene kvadrata padati(gotovo je izvesno da neće rasti)
 
Poslednja izmena:
a jeste li čitali danas u blicu kako nam je zbog jačanja dolara, kao zemlji narastao dug u dolarima za 750 miliona iz čista mira.
krive ex ministra krstića kome su svetski znalci nudili da prebaci taj dug u evre i upozoravali ga, a on odbio.
i sad od ovog smanjenja plata i penzija, može da se uštedi za dve godine ta suma od 750 miliona evra, i da se onda na to bace sve te pare, a ne kao za neki boljitak...
a moglo je da se izbegne jer su ekonomski eksperti upozoravali da se dug u dolarima treba prebaciti u evro
 
a jeste li čitali danas u blicu kako nam je zbog jačanja dolara, kao zemlji narastao dug u dolarima za 750 miliona iz čista mira.
krive ex ministra krstića kome su svetski znalci nudili da prebaci taj dug u evre i upozoravali ga, a on odbio.
i sad od ovog smanjenja plata i penzija, može da se uštedi za dve godine ta suma od 750 miliona evra, i da se onda na to bace sve te pare, a ne kao za neki boljitak...
a moglo je da se izbegne jer su ekonomski eksperti upozoravali da se dug u dolarima treba prebaciti u evro

Problem nasih je sto nove kredite koriste da vrate stare umesto da ozive proizvodnju kod nas.
 
Franak je verovatno na maximumu,onaj ko je stedeo do sada on se ovajdio ali u ovom trenutku poceti stednju a franak padne (moguce i vestacki da ga Svajcarci obore) nije baš pametno, sudbina eura je neizvesna dokle god traje kriza sa euro-zonom, juan je nepoznanica i mislim da nije ni moguće štedeti kod nas,rublja je valuta zemlje koja je pod sankcijama....sve u svemu dolar je u ovom trenutku za kratkoročnu štednju verovatno najbolje rešenje.
Lično bih izbegao bilo kakvo dugoročno oročavanje.

Zlato je dobra ideja ali ne znam kako funkcioniše to tržište i kakve su prognoze...nekretnine nisu jer niko ne može da proceni da li i koliko će cene kvadrata padati(gotovo je izvesno da neće rasti)

На целом свету у целој историји па све досада укупно је ископано око 175000t злата. Дакле, не може се наштампати, а од памтивека је драгоцено.
 
pravilo je da što je više nestabilnosti u svetu to više skače vrednost plemenitih metala.
besne ratovi, terorizam, ekonomski problemi itd, tako da je cena zlata u porastu i isplati se štedeti u zlatu samo što ne znam da li je to zaživelo kod nas, kako se kupuje od države itd, ja ne bih da ga čuvam u slamarici...
 
Evro - crno mu se piše
Dolar - još crnje
Švajcarac - već je na maksimumu


Šta onda ?
Jedino mi kineski juani, kanadski dolari padaju na pamet.
Švajcarac nije na max, nego je to njegova vrednost. On ima stabilnu vrednost i nije padao zadnjih stotinak godina. Problem može da nastane zbog samih Švajcaraca, jer im ne odgovara tako jaka valuta pa je moguće da će u jednom trenutku namerno sami da je "spuste". Kineska privreda može samo da jača, ali ne znam koliko je pametno štedeti u njima.

Što se tiče zlata, to baš i nije tako jednostavan biznis. I što se tiče zakonske regulative, ali i poznavanje tematike. Sigurno se tu u najgorem slučaju najmanje gubi, mada će naravno vrednost zlata samo rasti, zbog sve veće količine novca.

Nekretnine u SRB? Pa nisam baš siguran u to. Već je poznato: BG bi bio najbolja investicija, NS malo slabija i eventualno mesta oko koridora ka Nišu i Ibarska (kada izgrade auto-put), ostalo mrka kapa.
 

Back
Top