Da li losa muzika utice na kolektivno stanje svesti?

Vladimir983

Primećen član
Poruka
974
Nisam bas neki muzicki strucnjak,ali citajuci danas ovaj clanak,zapitah se - da li je moguce da neko moze silovati sopstvene usi ovim nebulozama od tekstova:


http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/532809/OTKRIVAMO-O-cemu-one-pevaju-Bizarni-tekstovi-nasih-pevacica

Kakav li je mentalni sklop osoba koje slusaju to,koliko im je IQ?Kao da neko namerno zatupljuje ljude,kroz pustanje takvih gluposti.Mene,iskreno,takva muzika iritira,izaziva zgrazavanje,vredja bre inteligenciju... Zato sam i prestao da gledam TV.Koji god kanal da pustim,bombarduju nas tim glupostima.A gledam neki kreteni,kako se bacaju u trans dok slusaju Stoju,Karleusu,Soraju...Sta li im se vrzma po glavi dok slusaju to?Hteo sam ovu temu da postavim u muzickom delu krstarice,ali pre ce biti da joj je mesto ovde.Jer ipak mislim da muzika i psiha idu jedno sa drugim.Pitam se cak,da li odredjena vrsta muzike,moze odrediti karakter njenog slusaoca...
 
Muzika utice na 4 nacina na coveka...

Melodijski, to znaci preko ritma i ocekivanja harmonije , tenzije i relaksacije.
Stihovi, nose poruku , svesno , nesvesno , bukvalno , preneseno , sleng...
Emotivno , to je ono sto osoba prozivljava dok slusa a vezano je za licno iskustvo, npr koncerti, sanjarenje, nasa pesma i slicno , vezano za dogadjaje i dozivljaje uz pesmu.
kulturoloski, to je ono sto predstavlja vezivno tkivo za neke propratne aktivnosti, npr rokenrol= bunt, darkeri=satanizam, povezanost nekih pravaca sa konzumiranjem droge i slicno.
 
Nikada ne ludujem dok slusam muziku.Nisam jedan od onih koji padaju u trans,valjaju se po patosu,dizu ruke do plafona...Sedim,slusam i cutim,sasvim normalno,valjda zato sto je i muzika takva.Izgleda da svako dozivljava muziku na svoj nacin.Kad kupujem ploce,uvek prvo okrenem zadnju stranu,da vidim koji orkestar prati tog pevaca,il pevaljku.Ako je orkestar dobar i autor pesme,onda mogu da kupim tu plocu i u 90% slucaja pogodim pravu stvar.Ako je i pevac osrednji,stari majstori umeli su muzicki da mu zamaskiraju nedostatke,jer to su bili umetnici.Za ove danas nemam reci.Onaj ko to slusa,ocigledno da ima ispran mozak,ili ga uopste i nema.
Isto tako mislim da je muzika ogledalo jednog vremena i opisuje kolektivno stanje drustva.Nekada,kako se pevalo tako se i zivelo,danas smo svi u nekoj dubiozi,pa nam je i muzika takva.
 
Nekada su takve pesme bile zabranjivane,danas ih ima u izobilju.U odnosu na ove danas,Mica Trofrtaljka je malo dete.A eto i nju su redom zabranjivali zbog sirenja loseg uticaja na ponasanje.Dakle ipak se vodilo racuna.Uz ove danasnje pesme,ljudi mogu samo postati razdrazeni,agresivni,besni,ubilacki nastrojeni...Ni malo nekog osecaja,lepote,neznosti,samo "udri,lupaj,ubijaj...".
 
Muzika utice na 4 nacina na coveka...

Melodijski, to znaci preko ritma i ocekivanja harmonije , tenzije i relaksacije.
Stihovi, nose poruku , svesno , nesvesno , bukvalno , preneseno , sleng...
Emotivno , to je ono sto osoba prozivljava dok slusa a vezano je za licno iskustvo, npr koncerti, sanjarenje, nasa pesma i slicno , vezano za dogadjaje i dozivljaje uz pesmu.
kulturoloski, to je ono sto predstavlja vezivno tkivo za neke propratne aktivnosti, npr rokenrol= bunt, darkeri=satanizam, povezanost nekih pravaca sa konzumiranjem droge i slicno.

Postoje neki,koje kada ih pitas sta slusaju,kazu - "Slusam sve!" Kako to moze?Kako neko moze slusati bas sve?To ne moze biti,jer taj ili laze,zato sto ga je mozda sramota da kaze sta voli,ili nema blage veze sa zivotom.Taj sto kaze "slusam sve" komotno moze slusati brusilicu kako po gradilistu drnda cele noci,a to je po meni,ispran mozak.Neki slusaju odredjenu vrstu muzike,samo da bi se uklopili u drustvo,jer se plase da ce biti odbaceni i ismevani,zato sto vecina njihovih drugova slusa to.I tako,slusajuci to sto im se ne svidja,na muziku pocinju da gledaju nekako sablonski (sto slusa moje drustvo,slusacu i ja) i tako vremenom "muzicki zatupe".
 
]Postoje neki,koje kada ih pitas sta slusaju,kazu - "Slusam sve!" Kako to moze?Kako neko moze slusati bas sve[/U]?To ne moze biti,jer taj ili laze,zato sto ga je mozda sramota da kaze sta voli,ili nema blage veze sa zivotom.Taj sto kaze "slusam sve" komotno moze slusati brusilicu kako po gradilistu drnda cele noci,a to je po meni,ispran mozak.Neki slusaju odredjenu vrstu muzike,samo da bi se uklopili u drustvo,jer se plase da ce biti odbaceni i ismevani,zato sto vecina njihovih drugova slusa to.I tako,slusajuci to sto im se ne svidja,na muziku pocinju da gledaju nekako sablonski (sto slusa moje drustvo,slusacu i ja) i tako vremenom "muzicki zatupe".

Može :) Oni koji se profesionalno bave muzikom čak preporučuju da se sluša što više različitih žanrova. Nikada ni jedna vrsta muzike nije besmislena, uvek u njoj ima pesama koje imaju kvalitet i one koje nemaju. Nisu ni sve kompozicije klasične muzike preživele test vremena . Pored Mocarta uvek ima neki Salijeri.Tako da i u folku ima kvalitetnih pesama , vrhunskih aranžmana, a što se tekstova tiče ne odmiču mnogo od besmisla Britni, Riane i sl.

I da demantujem svoj prethodni post..Nekako ne mogu Brejvika da zamislim da je slušao Stoju, ali nekog Baha , to već ide :lol:
 
Može :) Oni koji se profesionalno bave muzikom čak preporučuju da se sluša što više različitih žanrova. Nikada ni jedna vrsta muzike nije besmislena, uvek u njoj ima pesama koje imaju kvalitet i one koje nemaju. Nisu ni sve kompozicije klasične muzike preživele test vremena . Pored Mocarta uvek ima neki Salijeri.Tako da i u folku ima kvalitetnih pesama , vrhunskih aranžmana, a što se tekstova tiče ne odmiču mnogo od besmisla Britni, Riane i sl.

I da demantujem svoj prethodni post..Nekako ne mogu Brejvika da zamislim da je slušao Stoju, ali nekog Baha , to već ide :lol:

Ali kako moze neko,ko slusa narodnu muziku,istovremeno da slusa metaliku,ili pankere?Nesto mi to izgleda ko sarma sa ajvarom :)

- - - - - - - - - -

takve melodije a i ti tekstovi lome coveka,guraju ga u depresiju.

A da li mislis da se to radi planski,sistematski?Nekako sam ubedjen u to,da neko,tamo neko mocan,pokusava da unisti nasu kulturu,da nas psiholoski slomi,ubacujuci nam te stvari u svakodnevni zivot.
 
Ne znam ..

Ja stvarno slušam svašta, a narodnjake nikako , ali na slavljima znam sve pesme. Kako-nemam pojma :lol: Jel se vama to ne dešava? :)

Kad kazes "narodnjake" na koje narodnjake mislis?Jer ovo danas sto se slusa i sto nosi naziv "narodna muzika",baca crnilo na onu pravu narodnu muziku.Ne mozes verovati,koliko ima narodnih pesama za koje niko nikad nije cuo,a ovo sto se danas prikazuje kao izvorna muzika,nema veze sa onom narodnom koju npr. ja slusam.Ovi danasnji pevaci cak i ne umeju da je pevaju kako treba,jer je ne pevaju iz ljubavi,vec zbog para.
 
nije samo muzika u pitanju, mene pomalo pocinju nervirati danasnji idoli - to su redom vanserijski bogate licnosti bez neke velike pameti, nasljednici, starlete, glumci, pjevaci..
danas je bitno biti bogat, lijep i slavan. svi tome teze. daj da lijepo izgledam. ne bi da nema ljepseg od ljepse i ne bi da je ljepota stalna.
a opet nije samo ljepota u pitanju, ima tu i da si malo zlocest - bolje prolazis. ne znam kako je bilo ranije, ali jednostavnost i priroda nisu na cijeni. malo mi je zao zbog toga.
debilnu muziku ne slusam. nit mi se svidja ritam, nit mi rijeci imaju smisla, tko god se odvaljuje na te zvuke smatram da nema ukusa.

lijepo je biti i sretan i tuzan, ali primitivan biti je zalosno.
 

3:14, slikovito docarano. :mrgreen:

A ukusi su razliciti, nekome su tekstovi Metalike nerazumni, nekome je ta muzika nerazuma, glupa.
A i kao da smo mi najgori, evo i MTV, ista glupost manje-vise.

E sad tu imao problem i ukusa malo. Neko ko recimo ceni muziku Vagnera moze da misli da sam ja ili ko vec koji voli Metaliku ili sta znam, glup jer nije Metalika na istom nivou kao i Vagner.

Ja mislim da su ovi tekstovi katastrofalno glupi, a sada pitanje je sta to govori o slusaocu kome je to "vrh muzika". Prvo bih rekao da je to osoba koja je konformista, "e svi slusaju, to je popularno, cepaj", a drugo da nema kriticki osvrt na sebe i drustvo, sto i mozda moze da se gleda da nije bas dubokoumna.
Da se razumemo, ne znaci da su to losi ljudi (ne svi naravno), vecina ljudi sa kojima se ja druzim izlazi na mesta gde se to slusa, to slusaju, i nisu robovi tom mentalitetu, imaju kliker u glavi, tako da nije ni sve toliko crno i belo, vise je sivo.

I krajnje pitanje je kako ta muzika utice na psihu pojedinca, pa diskutabilno. Ja sam odrastao uz repere i kasnije rock i metal, gothic neke jako dark varijante i sl., nisam zbog toga postao nekakav sektas, narkoman ili sta ti ja znam. Mizantrop, pa tu i tamo :), mada vise verujem da sam u toj muzici nasao neko utociste za svoje misli, tj. prepoznao sam se a ne promenio. Sada ni to ne slusam jer mi je teska za slusanje (pustim nekada, malo nostalgija), sto se i teksta, a i zvuka tice. Ne nosim ni dugu kosu vise, niti se stalno oblacim u crno, jednostavno klinacka faza koja je prosla u srednjoj.

E problem nastaje kada faza ne prodje, vec ostane Stoja i ostalo sa 20-25-30, taj mentalitet. Mozda su to psihicki slabi ljudi, bez kritickog razmisljanja, koji nemaju svoje ja, kojima treba potvrda drugih da se osete vredno. A i sa muzikom, ljudi se coporativno grupisu, slicno misle, slicno se oblace, slicne vrednosti dele (ima izuzetaka naravno, ali pricamo u globalu), jer niko ne zeli da bude vuk samotnjak, izolovan, lakse je i lepse biti deo copora, ili u ovom slucaju stada. Ne znam, ne vidim bilo sta zrelo u imitiranju ponasanja Stoje, Kike, Mike, Zike, Cece ili koga vec. Razumljivo je za klince (a i tada je glupo, ali klinci ne znaju za bolje, misle da su neko i nesto, traze sebe, pa ajde i da im se progleda kroz prste), a za odrasle ljude ne prilici.

Banalan primer, ali ako Stoja ili ko vec ode na -20 na neki koncert u minicu, kao da ide leti na spav, i masa ispranih mozgova kaze sebi "e ona je 'riba', carica brate, tako cu i ja" samo govori da je licna vrednost 0 ili relativno niska, i da je potrebna imitacija nekog tj. da "ukrade" vrednost tog nekog jer ga oponasa i tako digne svoju vrednost. A neko ko bi imalo kriticki to sa strane gledao rekao bi da je glupo, i lose po zdravlje ici na -20 u minicu kao da na splav ides.
 
Sizofrenija je fina pesma, tekst je neizmerno glup, ostale i ne znam... Inace, moze da utice jedino na tupane kojima u glavu lako ubacis bilo sta, na pametnije ljude to nema uticaja.

jeste a klinkice nisu uopste povodljve i kad im dodjes sa tekstovima pare pare i tako to i nabijenim grudima kreleuse i kompanije to uopste nema los zajednicki efekat...:roll:

- - - - - - - - - -

a sto se tice teksta,ja recimo cesto kad slusam rijanu i ostale mtv pevaceni ni ne razmisljam o tekstu vise je tu muzika glavna stvar,al brate realno procitajte tekst rijanine pesme rud boj.....
mislim da se danas muzika najvise prodaje,a tekstovi su neizmerno glupi....

- - - - - - - - - -


3:14, slikovito docarano. :mrgreen:

A ukusi su razliciti, nekome su tekstovi Metalike nerazumni, nekome je ta muzika nerazuma, glupa.
A i kao da smo mi najgori, evo i MTV, ista glupost manje-vise.

E sad tu imao problem i ukusa malo. Neko ko recimo ceni muziku Vagnera moze da misli da sam ja ili ko vec koji voli Metaliku ili sta znam, glup jer nije Metalika na istom nivou kao i Vagner.

Ja mislim da su ovi tekstovi katastrofalno glupi, a sada pitanje je sta to govori o slusaocu kome je to "vrh muzika". Prvo bih rekao da je to osoba koja je konformista, "e svi slusaju, to je popularno, cepaj", a drugo da nema kriticki osvrt na sebe i drustvo, sto i mozda moze da se gleda da nije bas dubokoumna.
Da se razumemo, ne znaci da su to losi ljudi (ne svi naravno), vecina ljudi sa kojima se ja druzim izlazi na mesta gde se to slusa, to slusaju, i nisu robovi tom mentalitetu, imaju kliker u glavi, tako da nije ni sve toliko crno i belo, vise je sivo.

I krajnje pitanje je kako ta muzika utice na psihu pojedinca, pa diskutabilno. Ja sam odrastao uz repere i kasnije rock i metal, gothic neke jako dark varijante i sl., nisam zbog toga postao nekakav sektas, narkoman ili sta ti ja znam. Mizantrop, pa tu i tamo :), mada vise verujem da sam u toj muzici nasao neko utociste za svoje misli, tj. prepoznao sam se a ne promenio. Sada ni to ne slusam jer mi je teska za slusanje (pustim nekada, malo nostalgija), sto se i teksta, a i zvuka tice. Ne nosim ni dugu kosu vise, niti se stalno oblacim u crno, jednostavno klinacka faza koja je prosla u srednjoj.

E problem nastaje kada faza ne prodje, vec ostane Stoja i ostalo sa 20-25-30, taj mentalitet. Mozda su to psihicki slabi ljudi, bez kritickog razmisljanja, koji nemaju svoje ja, kojima treba potvrda drugih da se osete vredno. A i sa muzikom, ljudi se coporativno grupisu, slicno misle, slicno se oblace, slicne vrednosti dele (ima izuzetaka naravno, ali pricamo u globalu), jer niko ne zeli da bude vuk samotnjak, izolovan, lakse je i lepse biti deo copora, ili u ovom slucaju stada. Ne znam, ne vidim bilo sta zrelo u imitiranju ponasanja Stoje, Kike, Mike, Zike, Cece ili koga vec. Razumljivo je za klince (a i tada je glupo, ali klinci ne znaju za bolje, misle da su neko i nesto, traze sebe, pa ajde i da im se progleda kroz prste), a za odrasle ljude ne prilici.

Banalan primer, ali ako Stoja ili ko vec ode na -20 na neki koncert u minicu, kao da ide leti na spav, i masa ispranih mozgova kaze sebi "e ona je 'riba', carica brate, tako cu i ja" samo govori da je licna vrednost 0 ili relativno niska, i da je potrebna imitacija nekog tj. da "ukrade" vrednost tog nekog jer ga oponasa i tako digne svoju vrednost. A neko ko bi imalo kriticki to sa strane gledao rekao bi da je glupo, i lose po zdravlje ici na -20 u minicu kao da na splav ides.


e zar ne bi tebalo da postoji neka drustvena odgovornost,da se drzava malo roditeljski pozabavi..?
sad znam ja da je to nemoguce,ali zarad zabludelih ovcica,i kolektivnog zdravlja mogli bi malo da smanje izlive dupeta and boobsa u javnosti....
 
Mislim da sam gledao neki dokumentarac o nasoj "muzickoj industriji" Vice je radio i kazu kako je u doba SFRJ ta sund muzika bila zabranjena jer osiromasuje kulturu nacije, nego ako hoces Jasara i ostala cuda, lepo u kafanu na autoputu za Nemacku, pa da te vidi svet.
Drasticno, ali efikasno.


Gledam ovo i neki osecaj gnusanja i svih tih ispranih mozgova. I kada bi cenzurisali i zakonski zabranili taj sund, opet bi to ljudi trazili, pa makar u ilegali, isto kao sa drogom ili prostitucijom, iako je nesto zabranjeno ko zeli to, naci ce to.
Mislim da cenzura nije resenje, vec treba buditi svest ljudima. Na kraju krajeva, slobodna volja, ako neko ne vidi, ne zeli da vidi dalje od ovoga, sta da mu ja radim, njegov licni izbor. Problem je samo masa, a masa diktira sta je dobro, sta ne.

Vanzemaljci su izgubili pored moci Seje Kalaca, sta cemo mi, obican narod da kazemo? :(
 
e zar ne bi tebalo da postoji neka drustvena odgovornost,da se drzava malo roditeljski pozabavi..?
sad znam ja da je to nemoguce,ali zarad zabludelih ovcica,i kolektivnog zdravlja mogli bi malo da smanje izlive dupeta and boobsa u javnosti....

Treba da uvede bar neki vid cenzure, da ne gleda narod tokom dana na TV-u polugole pevaljke.

Jesu klinci povodljivi, mladi su i ne razmisljaju, zato su i idealni za prodaju ovakvih gluposti i izgovora za muziku.

Evo jedne slike koja prikazuje razliku izmedju tekstova nekada i danas.

enhanced-buzz-26211-1342017086-9.jpg
 

Back
Top