Turizam u Bosni i Hercegovini

Vexy

Buduća legenda
Poruka
34.273
Tema je o turizmu uopšte

Ko, prema vašem opažanju voli da dođe u Bosnu i Hercegovinu? Mlađi, stariji?
Da li su to vikendaši ili se zadrže desetak dana?

priča se da su ljudi sa ovih prostora veoma gostoljubivi.
Ko je bi na zimovanju/letovanju, neka to potvrdi i neka nam napiše iskustva o svojoj poseti Bosni i Hercegovini.

I naravno, najvažnije:Gde biste odveli gosta,odn,šta biste preporučili strancu kad dođe u Bosnu i hercegovinu?-šta da poseti?
 
Туризам као туризам у самој БиХ и није нешто развијен. БиХ посећују највише људи који су пореклом везани за те крајеве, и људи који су својим географским положајем упућени на БиХ. Странци кроз БиХ пролазе углавном на пропутовањима кроз цео простор бивше Југославије. Оно што БиХ може да понуди лети то су језера и реке, а зими то су планине и скијање. Потенцијал је велики, али локалне власти немају памети и идеја како да га искористе, част ретким изузецима.

 
.Kad se ode u Bosnu i hercegovinu,trebalo bi videti Kravice vodopad.

kravice2.jpg


Kravice su vodopad koji se nalazi tri km nizvodno od Vitaljine, u Studencima blizu Ljubuškog. Visina slapa kreće se od 26 - 28 metara, s vodenim amfiteatrom ispod slapa promjera 120 metara.
 
Ovih dana sam setajuci gradom cuo dosta ljudi kako pricaju stranim jezicima
Najveci broj stranaca dovede nasa dijaspora,prijatelje,poznanike itd
Ovih dana je bio i teniski turnir u BL banja luka ATP challenger a dolaze i ovi iz evrope i svijeta koji se bave raftingom jer je kanjon Vrbasa jako pogodan za bavljenje tim sportom

Redovni gosti u BL su i Slovenci svakog vikenda iz Slovenije 2-3 autobusa slovenaca se iskrca u BL primjetio sam da se razlete u banjaluckoj pijaci i kupuju sta posle rade ne znam vjerovatno navece izlaze i provode se ili sta vec

U posljednje vrijeme sam primjetio nesto sto mi strasno smeta i uznemirava.Obicno subotom iz arpaskih zemalja i federacije na parking ispod tvrdjave kastel dodje gomila autobusa iz federacije sa arapima i muslimanaima ,zamotanim zenama itd i onda idu da obilaze dzamiju koja se nalazi u blizini......covjek na trenutak dobije dojam da je u saudijskoj arabiji a ne u evropi
 
Ovih dana sam setajuci gradom cuo dosta ljudi kako pricaju stranim jezicima
Najveci broj stranaca dovede nasa dijaspora,prijatelje,poznanike itd
Ovih dana je bio i teniski turnir u BL banja luka ATP challenger a dolaze i ovi iz evrope i svijeta koji se bave raftingom jer je kanjon Vrbasa jako pogodan za bavljenje tim sportom

Redovni gosti u BL su i Slovenci svakog vikenda iz Slovenije 2-3 autobusa slovenaca se iskrca u BL primjetio sam da se razlete u banjaluckoj pijaci i kupuju sta posle rade ne znam vjerovatno navece izlaze i provode se ili sta vec

U posljednje vrijeme sam primjetio nesto sto mi strasno smeta i uznemirava.Obicno subotom iz arpaskih zemalja i federacije na parking ispod tvrdjave kastel dodje gomila autobusa iz federacije sa arapima i muslimanaima ,zamotanim zenama itd i onda idu da obilaze dzamiju koja se nalazi u blizini......covjek na trenutak dobije dojam da je u saudijskoj arabiji a ne u evropi

Covjece na temi si o turizmu .
Kako se neko oblaci , gdje i sto posjecuje njegova je stvar.
Naravno uz duzno postovanje domacinu on je gost.Nema dalje .
 
Turci najbrojniji turisti u BiH

27. nov. 2016.

SARAJEVO, Nakon što su preuzeli primat od Hrvata, Turci su se učvrstili kao najbrojniji posjetioci Bosne i Hercegovine, a sve veći broj turista stiže iz azijskih i arapskih zemalja, podaci su Agencije za statistiku BiH.turisti

U prvih devet mjeseci 2016. godine, BiH je posjetilo 72.465 turista iz Turske, što je povećanje za 21,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Turski turisti ostvarili su 114.572 noćenja, ili prosječno 1,6 noćenja po dolasku.
Istovremeno, hrvatskih turista bilo je 61.827, što je 1,2 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Hrvatski turisti zadržavali su se u BiH prosječno 2,2 dana, ostvarivši ukupno 135.445 noćanja.

Treći po brojnosti bili su gosti iz Srbije, odakle je bilo 53.168 posjetilaca, 4,4 posto više nego prethodne godine, a ostvarili su 108.270 noćenja.
Italijani su četvrti najbrojniji turisti sa 34.186 dolazaka, ali sa padom od 20,5 odsto u odnosu na prvih devet mjeseci prošle godine.

Odmah do njih su turisti iz Južne Koreje sa 33.828 dolazaka, što predstavlja povećanje od 37,2 odsto. Međutim, turisti iz ove bogate dalekoistočne zemlje zadržavaju se u BiH vrlo kratko, u prosjeku 1,1 dan.

U porastu su turističke posjete iz arapskih zemalja, pa je tako iz Saudijske Arabije broj dolazaka više nego udvostručen na 17,020. Saudijski turisti prosječno se zadržavaju u BiH 2,4 dana.

Iz Kuvajta je za devet mjeseci ove godine bio 13.741 turist, što je povećanje za 38,9 odsto u odnosu na isti lanjski period. Kuvajtski turisti ostaju u BiH nešto duže, prosječno 3,4 dana.

Statistika ne bilježi posebno turiste iz UAE, Katara, Omana i drugih arapskih zemalja, već ima kategoriju “ostale azijske zemlje”.

Iz “ostalih azijskih zemalja” stiglo je 59.095 posjetilaca, što je takođe udvostručenje u odnosu na isti period prošle godine. Turisti iz ove klasifikacijske kategorije zabilježili su 161.286 noćenja, odnosno 2,7 po dolasku.

Značajan rast dolazaka bilježe turisti iz Kine, kojih je u posmatranom periodu bilo
10.149, a što predstavlja povećanje od 36,9 odsto.

Ukupno je u prvih devet mjeseci u BiH boravilo 902.402 turista, što je povećanje od 11,1 odsto u odnosu na isti period 2015. godine. Oni su ostvarili 1.896.915 noćenja ili prosječno 2,1 noćenje po dolasku.

Većinu čine strani turisti, kojih je bilo 629.358 ili 14,2 odsto više nego u istom lanjskom periodu. Njihovo prosječno zadržavanje u BiH bilo je takođe 2,1 dan.

capital.ba
 
Top 30 najatraktivnijih turističkih destinacija u BiH

Bosna i Hercegovina, zemlja u obliku srca, jedna je od najljepših zemalja na svijetu. Na našem portalu imali ste priliku upoznati se sa prelijepim mjestima i prirodnim ljepotama Bosne i Hercegovine.

Kako bi Vam pomogli u planiranju idealnog odmora i uživanja, donosimo Vam listu od trideset najinteresantnijih destinacija za posjetiti u Bosni i Hercegovini.

Verzija teksta na engleskom jeziku

Sarajevo-Baščaršija
Prokoško Jezero
Vrelo Bosne
Mostar
Plivska jezera, Jajce
Vodopadi Kravice
Kastel,Banja Luka
Nacionalni Park Sutjeska
Jahorina
Bjelašnica
Travnik-Stari grad
Etno Selo Međugorje
Nacionalni park Una
Kanjon rijeke Tare
Eko Kamp Ljekarice
Panonska jezera, Tuzla
Park prirode Hutovo Blato
Tvrđava Gradina, Tešanj
Stari grad Blagaj-Buna
Bosanskohercegovačka prašuma Perućica
Spomenik prirode, spilja Vjetrenica
Stari grad Počitelj
Kraljeva Sutjeska-Bobovac
Bosanska Troja – Gabela
Bosanske piramide – Visoko
Dobojska tvrđava Gradina
Kamene kugle – Zavidovići
Park prirode Tajan – Zavidovići
Kanjon rijeke Rakitnice
Bosansko more – Neum

http://www.pozitivne.info/predstavljamo/top-30-najatraktivnijih-turistickih-destinacij-u-bih
 
Tema je o turizmu uopšte

Ko, prema vašem opažanju voli da dođe u Bosnu i Hercegovinu? Mlađi, stariji?
Da li su to vikendaši ili se zadrže desetak dana?

priča se da su ljudi sa ovih prostora veoma gostoljubivi.
Ko je bi na zimovanju/letovanju, neka to potvrdi i neka nam napiše iskustva o svojoj poseti Bosni i Hercegovini.

I naravno, najvažnije:Gde biste odveli gosta,odn,šta biste preporučili strancu kad dođe u Bosnu i hercegovinu?-šta da poseti?

Имаш оне пирамиде најстарије на свету.
 
Јанко, шта си ти од тога посјетио?

Sarajevo-Baščaršija / Da. Tu su ipak najbolji cevapi.
Prokoško Jezero / NE
Vrelo Bosne/ DA. Vidio jednom i dosta
Mostar / Da. Sva Hercegovina je lepa. I obnova saborne crkve je pri kraju pa je i to jedan plus
Plivska jezera, Jajce / Da. Vidio jednom i dosta
Vodopadi Kravice /Ne
Kastel,Banja Luka / Da. Vidio jednom i dosta
Nacionalni Park Sutjeska / Ne. mada sam prolazio autom
Jahorina /Ne
Bjelašnica /Ne
Travnik-Stari grad / Ne
Etno Selo Međugorje / Ne
Nacionalni park Una / Ne
Kanjon rijeke Tare /Ne ma ovo imam u planu
Eko Kamp Ljekarice / Ne
Panonska jezera, Tuzla / Ne
Park prirode Hutovo Blato / Ne
Tvrđava Gradina, Tešanj / Ne
Stari grad Blagaj-Buna / Da.
Bosanskohercegovačka prašuma Perućica / Ne
Spomenik prirode, spilja Vjetrenica / Ne
Stari grad Počitelj / Da stao sam jednom usput i napravio pauzu. Zanimljivo je. Treba stati ako ste usput
Kraljeva Sutjeska-Bobovac / Ne
Bosanska Troja – Gabela / Ne
Bosanske piramide – Visoko / Ne
Dobojska tvrđava Gradina / Ne
Kamene kugle – Zavidovići / Ne
Park prirode Tajan – Zavidovići / Ne
Kanjon rijeke Rakitnice / Ne ali ovo bih volio. Izgleda prelepo
Bosansko more – Neum / Ne niti imam nameru



Inace za one koji idu iz Beograda na crnogorsko more pre ulaza u Focu ima malo mesto Ustikolina. Tu ima lepo mesto za stop. Ranc Brajlovic. Mozete nociti, jesti i odmoriti.

https://www.ekskluziva.ba/raj-na-zemlji-80-km-od-sarajeva/10384

13237825_1027193824027467_1502331288533277134_n.jpg


18951206_236976063457985_5069799934626627824_n.jpg


13256366_1027193754027474_6490983709135356464_n.jpg


19225128_241119736376951_8036556853799698314_n.jpg


19059050_238259366662988_1342018901194862219_n.jpg
 
Najbrojat ću sad neke gradove za koje znam da je turizam velika grana u njima. Siguran sam da ima i drugih ali sam se sad samo ovih sjetio:

-Koliko ja znam, Sarajevo je apsolutni lider u bh. turizmu. Dobar dio turista dolazi iz Evrope i regiona, ali je (mislim) većina turista u SA iz arapskih zemalja. Evropljani često ostanu samo dan-dva i ne potroše puno, dok su najisplativiji gosti arapi: Često ostaju po nekoliko dana i imaju poprilično puno novca da potroše. Oko njih je se u zadnjih par godina stvorio pravi biznis.

-Trebinje je također zadnjih par godina grad u koji sve više turista dolaze. Razlog toga je što je Trebinje blizu moru, a ujedno i veoma jeftin u odnosu na vrtoglave cijene u Dubrovniku. Većina turista dolazi iz Srbije, dok u zadnjih par godina ljeti i sve češće sretnem Njemce, Poljake i Francuze kako šetaju gradom.

-Neum je kao jedini bh. grad na moru također vazda pun turista, mada su to većinom domaći turisti.

-Mostar je (mislim) nakon Sarajeva najposjećeniji grad u BiH, ali se po mom znjanju turisti tu ne zadržavaju duže od dan-dva.
 
Najbrojat ću sad neke gradove za koje znam da je turizam velika grana u njima. Siguran sam da ima i drugih ali sam se sad samo ovih sjetio:

-Koliko ja znam, Sarajevo je apsolutni lider u bh. turizmu. Dobar dio turista dolazi iz Evrope i regiona, ali je (mislim) većina turista u SA iz arapskih zemalja. Evropljani često ostanu samo dan-dva i ne potroše puno, dok su najisplativiji gosti arapi: Često ostaju po nekoliko dana i imaju poprilično puno novca da potroše. Oko njih je se u zadnjih par godina stvorio pravi biznis.

-Trebinje je također zadnjih par godina grad u koji sve više turista dolaze. Razlog toga je što je Trebinje blizu moru, a ujedno i veoma jeftin u odnosu na vrtoglave cijene u Dubrovniku. Većina turista dolazi iz Srbije, dok u zadnjih par godina ljeti i sve češće sretnem Njemce, Poljake i Francuze kako šetaju gradom.

-Neum je kao jedini bh. grad na moru također vazda pun turista, mada su to većinom domaći turisti.

-Mostar je (mislim) nakon Sarajeva najposjećeniji grad u BiH, ali se po mom znjanju turisti tu ne zadržavaju duže od dan-dva.


Trebas ici u Travnik

Tamo ima dobre mesine za pojesti
 

Back
Top