Samoodbrana

stella93

Ističe se
Poruka
2.948
Da li neko moze da me uputi sta je dozvoljeno raditi ukoliko vas neko napadne na ulici ili u prevozu i npr. pokusa da vam otme torbu/telefon/sta god?
Da li ja smem tu osobu na bilo koji nacin da povredim ako sam u mogucnosti? Npr. ugrizem je, izgrebem, udarim ili nesto slicno? Ili npr. posluzim se kamenom ili recimo kisobranom sa drskom ili necim slicnim? Jasno vam je sta pitam, i zaista bih volela sto korisnije odgovore na ovu temu.
Ja sam malo frik po pitanju bezbednosti, a do sada mi se 2 puta desilo da sam napastvovana u prevozu obzirom na to da sam laka meta jer sam em zensko, em sitna pa ni na koji nacin nisam odbojna kojekakvim manijacima.
Povod za ovu temu mi je napad koji sam dozivela juce u gradskom prevozu- manijak je pokusao da mi otme torbu ali kako ja uvek drzim cvrsto sve svoje, igrom slucaja nije uspeo da mi je otme. Nakon toga me je svom snagom sutnuo nogom i castio me povecom modricom, valjda iznerviran sto nije uspeo u svojoj nameri. Inace, bio je duplo veci i tri puta siri od mene, da je hteo mogao je na bilo koji nacin zavrsiti sa mnom. Ono sto me je zacudilo je sto meni u tih 5 sekundi koliko je trajao napad uopste nije proslo kroz glavu da treba da vristim ili tako nesto, samo sam pomislila 'da imam noz, kako bih ga ubola, ne bi mi bilo zao da ga odrobijam'. E sad, cini mi se da sam citala ranije da noz spada u hladno oruzje pa je zabranjeno da se nosi, ali npr. ako mi se sasvim slucajno u dzepu nadju makaze, u kojoj meri smem da ih upotrebim?
 
Imas pravo da se branis, naravno, o tvom zivotu se radi.. ALI (veliko ali) posto je ovo Srbija, moras imati dobrog advokata u slucaju da lopov odluci da te tuzi.. I inace imamo zakone koje kao da je izmisljao imbecil, kao na primer ako ti u kucu udje covek i pokusa da te ubije sa nozem, ti se mozes braniti sa nozem, ali ga ne smes npr. upucati, inace ides u zatvor zbog ubistva. Lepo je jedan nas advokat rekao, savet koji je dao svojoj zeni: Ako zatreba pucaj, lakse cu te izvuci iz zatvora nego iz groba.
Eto to je samo da vidis kako stoje stvari sa zakonima u ovom bananalendu.
Sto se tice samoodbrane, najbolje bi bilo da imas u torbici suzavac.. Nema tog coveka koji je sposoban za napad sa suzavcem u ocima. ALi se opet vracamo na nase retardirane zakone http://www.telegraf.rs/vesti/511386...anu-suzavcem-cesto-veca-od-kazne-za-silovanje.
Druga opcija bi ti bilo nesto ovako http://www.lovackelampe.com/index.php?route=product/product&product_id=92
I uvek bi bilo pozeljno da znas neku borilacku vestinu, npr. krav maga je odlicna za odbranu od jaceg protivnika. U svakom slucaju, kao sto je gorepomenuti advokat rekao, ako je frka spasavaj sebi glavu prvo pa se posle brini za zakone. Ako te muskarac napadne, udaraj u medjunozje, to je strasno efikasna metoda eliminisanja muskarca, zatim ciljaj oci prstima itd.
 
Poslednja izmena:
Evo sta kaze mup:
Да ли је дозвољено поседовање и ношење средстава за самоодбрану у виду мини спрејева-сузавца и мини електрошокова?

У складу са чланом 2. став 2. тачка 3. Закона о оружју и муницији ("Сл. гласник РС" број 9/92, 44/98 и 39/03) спрејеви се сврставају у гасно оружје које избацује или испушта гас и друге супстанце штетне по здравље.

На основу члана 5. став 1. овог Закона, забрањен је промет, набављање, држање и ношење овог оружја.

У члану 348. став 2. Кривичног законика Републике Србије прописано је да ће се за набављање, држање и ношење гасног оружја учинилац кривичног дела казнити затвором од шест месеци до пет година.


Набављање мини електрошокова Законом о оружју и муницији није регулисано. Међутим, у колико се електрошок употреби за напад, сагласно члану 2. став 2. тачка 7. Закона, сматрао би се хладним оружјем, које се такође не може набављати. Напомињемо да је опасност од употребе ових средстава посебно изражена, уколико се употребе према лицима која имају уграђен пејсмејкер.



Bananalend..
 
Nas zakon je retardiran, da te neko napadne trebala bi da imas puno pravo da se branis (pa i da ubijes u samoodbrani), ili bar pravo da nosis suzavac ili nesto. Ali neko misli da je bolje da manijaka lepo pitas da prestane nego da prsnes suzavac u oci.
 
Nas zakon je retardiran, da te neko napadne trebala bi da imas puno pravo da se branis (pa i da ubijes u samoodbrani), ili bar pravo da nosis suzavac ili nesto. Ali neko misli da je bolje da manijaka lepo pitas da prestane nego da prsnes suzavac u oci.

Ali pazi logiku. Provalnik upada u kucu spreman da napadne i ubije i pobegne, a covek cija bezbednost i zivot su ugrozeni nema pravo da se brani i to pravo mu je dosta ograniceno.
Vise mu se isplati da ubije provalnika, isecka ga na komade i zakopa negde :pop2: nego da prijavi policiji.
Znam da zvuci morbidno, ali ispade ovako.

Fakticki ovaj zakon podstrekuje zlocin i zlocinacko delovanje :pop: i od normalnog i neduznog coveka pravi zlocinca koji mora da se bavi takvim radnjama da bi bio zasticen.
 
retardirani zakoni i drzava,oni imaju pravo da koriste snimke kamere u rasvetljavanju slucajeva,a kad bi neko licno upotrebio te iste snimke za tuzbu na sudu ne bi bili validni,tako da u svakom slucaju sam za to da se odrobija svako ko nas ugrozi i na sudu kaze da bi opet isto uradili kad oni ne rade svoj posao
 
Evo, ovako se to radi.:lol: Ubio joj je 2 psa prethodno.
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Z...on-sto-je-telefonom-pitala-policiju-da-li-sme
Ubila provalnika nakon što je telefonom pitala policiju da li sme VIDEO

I.S. | 06. 01. 2012. - 15:11h | Komentara: 321
Sara Mekinli je tokom novogodišnje noći nazvala 911 i pitala ih je da li sme da puca u provalnika koji pokušava da uđe u njenu kuću u kojoj je sama sa svojom bebom.

Sara ima samo 18 godina i sa tromesečnom bebom živi sama, pošto joj je suprug na Božić preminuo od raka. Tokom novogodišnje noći ispred ulaznih vrata je čula glasove dva muškarca. Jedan do njih je imao lovački nož i pokušavao je da provali u kuću.


Tinejdžerka je telefonom nazvala 911, a u rukama je držala pušku. Dok je provalnik pokušavao da razvali bravu, ona je otišla do spavaće sobe, stavila je flašicu sa mlekom u bebina usta i uzela i pištolj.

Onda je operateru rekla:”Sama sam sa bebom, da li možete odmah da mi date dispečera? Imam pušku i pištolj u rukama. Da li je u redu da ga upucam ako uđe na vrata?"- pitala je.

S druge strane glas je uzvratio da ne može da joj kaže da sme da puca, ali joj je preporučio da uradi šta god je neophodno da bi zaštitila svoje dete.

Kada je 24-godišnji Džastin Martin razvalio vrata, Sara ga je momentalno upucala i on je ostao ne mestu mrtav.

Snimak razgovora sa operaterom postoji i Sara tvrdi da joj je on ipak preporučio da puca ako provalnik uđe u kuću, ali da taj deo audio zapisa nije pušten u javnost. Protiv nje neće biti podignuta optužnica jer se radi o samoodbrani.

Ubijeni se i ranije pojavljivao, tačnije na dan sahrane Sarinog supruga je došao na vrata njene kuće i tvrdio da je komšija. Tog dana ga nije pustila unutra. Nedavno neko joj je ispred kuće ubio dva psa.

Drugi provalnik se predao policiji pošto je Sara ubila Martina.
 
Ali pazi logiku. Provalnik upada u kucu spreman da napadne i ubije i pobegne, a covek cija bezbednost i zivot su ugrozeni nema pravo da se brani i to pravo mu je dosta ograniceno.
Vise mu se isplati da ubije provalnika, isecka ga na komade i zakopa negde :pop2: nego da prijavi policiji.
Znam da zvuci morbidno, ali ispade ovako.

Fakticki ovaj zakon podstrekuje zlocin i zlocinacko delovanje :pop: i od normalnog i neduznog coveka pravi zlocinca koji mora da se bavi takvim radnjama da bi bio zasticen.

Kazem ja, sve je to debilski. Zamisli tako manijak napadne devojku da siluje, devojka u panici dohvati neku ciglu, opali ga po glavi, i on u komi, ili ga ubije tim jednim udarcem.
I ta devojka da ide na robiju? Pa ko pise te kretenske zakone?

Istog sam misljenje i za provalnike, neko ti nocu upadne u kucu, cujes buku, dohvatis noz, tiganj, palicu, i ako moras da se branis, branis se, ako ga ubijes, ubijes ga. Opet, nije isto ako ga jednom ubodes u stomak i on iskrvari i ako ga ubodes 10 puta. Proradi i adrenalin tamo, instiktivno se reaguje, ubij ili budi ubijen, tesko ce neko da misli "ajde da pazim gde ga bodem, da mu ne pokidam neku arteriju".
 
Kazem ja, sve je to debilski. Zamisli tako manijak napadne devojku da siluje, devojka u panici dohvati neku ciglu, opali ga po glavi, i on u komi, ili ga ubije tim jednim udarcem.
I ta devojka da ide na robiju? Pa ko pise te kretenske zakone?

Istog sam misljenje i za provalnike, neko ti nocu upadne u kucu, cujes buku, dohvatis noz, tiganj, palicu, i ako moras da se branis, branis se, ako ga ubijes, ubijes ga. Opet, nije isto ako ga jednom ubodes u stomak i on iskrvari i ako ga ubodes 10 puta. Proradi i adrenalin tamo, instiktivno se reaguje, ubij ili budi ubijen, tesko ce neko da misli "ajde da pazim gde ga bodem, da mu ne pokidam neku arteriju".

Ti ne mozes da znas da li je samo jedan ili vise njih.:roll:
 
jednoj gospodji je lopov u tramvaju pokusao da ukrade novcanik iz torbe,primetila je bas u trenu kad su se vrata otvarala.otrgnula mu je torbu,i svom snagom sutnula.ispao je iz tramvaja i tresnuo o beton.
dobro je da je bilo tako,jer da je ostao u tramvaju,ko zna,mozda bi i on nju fizicki napao,a cisto sumnjam da bi se neko umesao
 
Kazem ja, sve je to debilski. Zamisli tako manijak napadne devojku da siluje, devojka u panici dohvati neku ciglu, opali ga po glavi, i on u komi, ili ga ubije tim jednim udarcem.
I ta devojka da ide na robiju? Pa ko pise te kretenske zakone?

Istog sam misljenje i za provalnike, neko ti nocu upadne u kucu, cujes buku, dohvatis noz, tiganj, palicu, i ako moras da se branis, branis se, ako ga ubijes, ubijes ga. Opet, nije isto ako ga jednom ubodes u stomak i on iskrvari i ako ga ubodes 10 puta. Proradi i adrenalin tamo, instiktivno se reaguje, ubij ili budi ubijen, tesko ce neko da misli "ajde da pazim gde ga bodem, da mu ne pokidam neku arteriju".

Kad je Božić il Nova Godina, pozajmi oružje ako nemaš i pucaj ko da je proboj solunskog fronta. Tu kuću lopovi zaobilaze u širokom luku.
 
. E sad, cini mi se da sam citala ranije da noz spada u hladno oruzje pa je zabranjeno da se nosi, ali npr. ako mi se sasvim slucajno u dzepu nadju makaze, u kojoj meri smem da ih upotrebim?

naravno da ne mozes jer je to onda namera.
zakon ti dozvoljava samoodbranu, ali samoodbrana nije namera.
zasto si imala makaze u dzepu?
treba da dokazujes da nisi imala nameru da nekog ubodes i da si bez razloga vucarala (zaboravila) makaze a u slucaju kad je on izboden a tebi nista ne fali moze na kraju da ispadne i da si ti njega napala bez razloga.
ako nema svedoka (a najcesce kad su napadi svedoka nema) ti ces imati veliki problem da dokazes da si napadnuta i da si sasvim slucajno nosila makaze u dzepu.

zato je sprej zakon za to.. koliko se secam i suzavac je zabranjen po nasem zakonu ali realno ako do napada dodje lakse ces se odbraniti (mislim pred zakonom) nego da si nekog izbola makazama..veci problem ako nosis suzavac ce biti ako ti ga policija u rutinskoj kontroli nadje u tasni.
ali i obican lak za kosu, dezodorans i slicno moze da posluzi :)

sustinski nas zakon je veoma krut oko toga..pre 15...20 godina otprilike je pola novog sada potpisivalo preticiju za oslobadjanje automehanicara koga su dvojica napala, bio je sto se kaze, goloruk, u tuci je jednom od njih oteo pistolj (znaci oni su doneli pistolj) i upucao ga je njegovim pistoljem..zavrsio je u zatvoru.

postoji velika razlika izmedju onog sta ovde pricaju a to je provala na privatni posede (gde je USA zakon najbolji) i gde zaista treba dati vecu slobodu vlasniku poseda da ga brani i napada na ulici , jer tu postoji ogroman prostor za manipulaciju i zloupotrebu.

boljka naseg zakona je procena neophodne samoodbrane i prekoracenja iste ali to i mora da bude tako kad se radi o napadima na ulici jer bi onda mogao da roknes svakog ko ti se ne dopada i kazes da te je napao u ulicici.

i odgovor na prvi deo pitanja..smes da ga grizes, udaras, grebes, sta god hoces sve dok mu nisi nanela povrede ozbiljen po zivot jer tad dolazi do aktiviranja pitanja prepokracenja nuzne odbrane.
 
Nož nije hladno oružje. On postaje to tek kad se upotrebi na taj način. Jedino što ti njega mogu oduzeti ako ti ga nađu pri pretresu a situacija je takva da policajac osnovano sumnja da si ga ponela da ga upotrebiš kao oružje. Naravno tu nema nikakve odgovornosti, samo oduzimanje predmeta.

ALI!!! ALI!!! Što sam ja video lepe i velike metalne turpije za nokteeeeee! :per:
 
Nas zakon je retardiran, da te neko napadne trebala bi da imas puno pravo da se branis (pa i da ubijes u samoodbrani), ili bar pravo da nosis suzavac ili nesto. Ali neko misli da je bolje da manijaka lepo pitas da prestane nego da prsnes suzavac u oci.

USA je tu najbolja. Udje ti na posed neovlasceno i ubijes ga ko kera bez ikakvih posledica. Da je takav zakon ovde smanjio bi s ekriminal minimum za 50%
 
Ја пре неку годину ....
Да не улази у детаље,
џепарошу сломила нос - и платила казну за ЈРМ
5000 +1670 судски трошкови ....
На суд ме нису ни звали, само дошла пресуда ....
Ма брука ... На сву срећу има ме и није ме страх ....
Ако сам платила, запамтио ме је ....
 
Kao sto sam mogla i da pretpostavim, zakoni su nam bogu plakati.
U stilu - 'Djura ce ti oprostiti sto te je tukao'...
Za sad mi kao najbolji predlog deluje ova elektrosok lampa, videcu da je nabavim zato sto se bas lose osecam. Prethodni put mi je manijak (da prostite) svrsio po kaputu u prepunom autobusu, ja sam ostala skamenjena i samo sam izletela na sledecoj stanici, nista nisam smela da uradim a NIKO od prisutnih putnika rec nije rekao. Ko zna sta je sledece sto moze da me snadje, nema mi druge nego da budem spremna.

A oko ovih upadanja u stan, znam da je to u Americi odlicno uredjeno - upadnes neovlasceno i mrtav si, a kod nas su bili uhapsili onog coveka sto je ubio provalnika, a u stanu mu bili zena i dete, secate se, relativno skoro je to bilo, pa je 40 000 ljudi potpisalo peticiju da ga puste, i opet je nesto jedva pusten, ne znam kako se to zavrsilo, bas nam je ocajno zakonodavstvo po tom pitanju.
 
Kao sto sam mogla i da pretpostavim, zakoni su nam bogu plakati.
U stilu - 'Djura ce ti oprostiti sto te je tukao'...
Za sad mi kao najbolji predlog deluje ova elektrosok lampa, videcu da je nabavim zato sto se bas lose osecam. Prethodni put mi je manijak (da prostite) svrsio po kaputu u prepunom autobusu, ja sam ostala skamenjena i samo sam izletela na sledecoj stanici, nista nisam smela da uradim a NIKO od prisutnih putnika rec nije rekao. Ko zna sta je sledece sto moze da me snadje, nema mi druge nego da budem spremna.

A oko ovih upadanja u stan, znam da je to u Americi odlicno uredjeno - upadnes neovlasceno i mrtav si, a kod nas su bili uhapsili onog coveka sto je ubio provalnika, a u stanu mu bili zena i dete, secate se, relativno skoro je to bilo, pa je 40 000 ljudi potpisalo peticiju da ga puste, i opet je nesto jedva pusten, ne znam kako se to zavrsilo, bas nam je ocajno zakonodavstvo po tom pitanju.

sljedeći put makaze(ali one vinogradarske),pa ga uštrojiš...:sad2:
jbt,ovu priču još ne čuh...
 
Imas pravo da se branis, naravno, o tvom zivotu se radi.. ALI (veliko ali) posto je ovo Srbija, moras imati dobrog advokata u slucaju da lopov odluci da te tuzi.. I inace imamo zakone koje kao da je izmisljao imbecil, kao na primer ako ti u kucu udje covek i pokusa da te ubije sa nozem, ti se mozes braniti sa nozem, ali ga ne smes npr. upucati, inace ides u zatvor zbog ubistva. Lepo je jedan nas advokat rekao, savet koji je dao svojoj zeni: Ako zatreba pucaj, lakse cu te izvuci iz zatvora nego iz groba.
Eto to je samo da vidis kako stoje stvari sa zakonima u ovom bananalendu.
Sto se tice samoodbrane, najbolje bi bilo da imas u torbici suzavac.. Nema tog coveka koji je sposoban za napad sa suzavcem u ocima. ALi se opet vracamo na nase retardirane zakone http://www.telegraf.rs/vesti/511386...anu-suzavcem-cesto-veca-od-kazne-za-silovanje.
Druga opcija bi ti bilo nesto ovako http://www.lovackelampe.com/index.php?route=product/product&product_id=92
I uvek bi bilo pozeljno da znas neku borilacku vestinu, npr. krav maga je odlicna za odbranu od jaceg protivnika. U svakom slucaju, kao sto je gorepomenuti advokat rekao, ako je frka spasavaj sebi glavu prvo pa se posle brini za zakone. Ako te muskarac napadne, udaraj u medjunozje, to je strasno efikasna metoda eliminisanja muskarca, zatim ciljaj oci prstima itd.

Suzavac je zabranjen kod nas. Ja inače nekoliko god. unazad, u torbi nosim (polu-praznu) bočicu dezodoransa u spreju (kom je 2002 isteko rok upotrebe).

Tešim sebe da će bajatost dati još bolji efekat :mrgreen:
Ne bi valjda murija zagledala rok upotrebe :roll:
 

Back
Top