Mogućnosti korigovanja Opšte teorije relativnosti?

alfalogo

Elita
Poruka
16.409
Pa kao što je uslov uslova u nauci korekcija OTR (Opšte teorije relativiteta), i tako da posvetimo jednu temu otvorenu za ideje. Na ovako nešto me inače inspirisao član Dragoljub69 sa njegovim čudnim smislom za "fatanje-morgane". Čovek je zapeo za neke koeficijente, dimenzije i čuda, a prosto pitanje za nekog koeficijenta je predlog oko korigovanja OTR.

Eto, ja sam dao predlog diferencije njene geimetrije. Ovo naravno bez preteranog IQ-a.

Pa rekoh da vidimo, konkurencija je otvorena!
 
Poslednja izmena:
u inženjerskim naukama ima smisla korigovati obrasce u tačnije. naprimer korigovati putanju djuleta nebil strefilo ratnog protivnika... ili korigovati tehnološki proces proizvodnje siliijuma jer novi daje podlogu sa još manje nečistoća.


kod teorija tako što nema smisla. teorije pretenduju da objasne prirodu pojave, ustrojstvo sveta.... ili je odgovor teorije tačan ili nije.


da li je moguć ispravan odgovor na ustrojstvo sveta?


biće da jeste!


a zašto je moguće dati ispravan odgovor?

zato što ni bog ne može da nadje broj koji pomnožen samim sobom daje -1.
 
Poslednja izmena:
u inženjerskim naukama ima smisla korigovati obrasce u tačnije. naprimer korigovati putanju djuleta nebil strefilo ratnog protivnika................................


kod teorija tako što nema smisla. teorije pretenduju da objasne prirodu pojave, ustrojstvo sveta.... ili je odgovor teorije tačan ili nije.

Pa dobro, ali OTR ima svoj nivo gde pokazuje zašto đulad rade to što rade i drugog koncepta koji je po tom pitanju tačniji nema. Kratko i jasno, samo pomoću te teorije znamo kakve će biti orbite planeta i to za nekoliko hiljada godina unapred! E, ali znamo i da krupnije skale pomoću nje ne mogu da se objasne, jedino ako bi se i pronašla tamna materija, ali ni tada to nije baš sigurno. Pa kao i što bi na kvantnoj skali morao da se pronađe graviton, mada ni to neće biti neko preterano pokriće za OTR.
Normalno se priča o ujedinjenju OTR sa recimo nečim što bi se pojavilo u pojmu kvantne gravitacije, recimo nekakve teorije kvantne gravitacije? Graviton bi tu dao neki izlaz, ali proračuni nalažu da je nada u graviton jalova. I jalovo je sve ostalo, počev od principa polja i teorije strune koja se inače jako oslanja na OTR!
Tako da se u ozbiljnim naučnim postupcima zahteva korekcija OTR tako da bi ona koncepcijski ostala ista, a da nije u suštoj suprotnosti sa onim što se objašnjava. To bi se nazvako nekakvim ujedinjenjem te teorije sa određenim fenomenom. Znači da to nije baš u svađi i da tu ima manje ili više trpeljivosti!
Štaš', tako je u današnjoj nauci i sve pojave nisu na 'ćiri bu ćiri ba', već moraju da imaju svoj uzrok.
I gde ti tu vidiš problem ako bi neko imao eksplicitne zahteve po pitanju uzroka? Kao recimo nauka što ga ima. I nauka kaže, "izmisli i Boga oca ako znaš, ali koriguj onda usput i OTR", pošto se zna da njoj treba samo korekcija!
 
Poslednja izmena:
I gde ti tu vidiš problem ...Kao recimo nauka što ga ima. I nauka kaže, "izmisli i Boga oca ako znaš, ali koriguj onda usput i OTR", pošto se zna da njoj treba samo korekcija!
problem vidim u krivoučenju. nije dobro da deca svoje umove kerebeče prema predrasudama drugih ljudi.

mnogi su odgovori nauke trimovani tako da daju tačniji rezultat. što iz kompleksa za slavom što zbog praktike. ne objašnnjavaju istinito već daju rezultate sa manjom greškom od konkurentnih. te tako i treba da se prezentiraju ljudima.
 
Hajme kvantna skala...:eek:
Hajd nas prosvetli s tom "kvantnom skalom"...
A može i s "kvantnom gravitacijom"...
Pa skala je više geometrijska kategorizacija. Mogu ja da kažem i 'nivoi', ali se plašim da bi se tu filozofi ubacili sa nekim sporednim glupostima kao što su počeli sa vremenom. U filozofiji su pronašli neko filozofsko vreme:what:

A opet ovo sa "kvantnom gravitacijom", tu se u suštini uvek misli na teoriju kvantne gravitacije i to je ustvari na skali atoma (Plankove dežine), počev od elektrona pa prema jezgru i unutar jezgra. Cela ta peripetija nije adekvatno rešena. E sad, tu bi neko potegao za principom polja, ali to teško da može da se ujedini sa OTR koja je na planetarnoj skali dominantna.
A i po mom najnovijem saznanju oko kvantne ispreplitanoszi, teško da princip polja uopšte može da dođe u obzir za bilo kakvo ujedinjenje.
Ako prihvatljivo objasniš ta dva pojma -ideš za nagradu Ruđera Boškovića-za Nobelovu je malo...
007, ali onaj stari, ovaj novi me nervira,

"Ni svet mi nije dovoljan!",

kakve ovo jadne nagradice spiminješ?!
 
"Geometrijska kategorizacija"? "...Planetarna skala"?:eek:
....................

Pa da, kako se skala iznad planetarne diže, tako i OTR ima svoje problematične zahteve. Tako i kada skala pičinje da se spusta. Recimo, plima i oseka nisu baš preterano zastupljeni OTR. Već tu se pojavljuje problem, a da ne kažem za niže od toga.
Dakle, pričamo o nivoima kategorisanim u skalama, a ne nečeg što bi bilo nevidljivo.

Teško će ovo vama filozofima da se nabije u glavu, vi ste previše introvertni:banghead:
 
Pa da, kako se skala iznad planetarne diže, tako i OTR ima svoje problematične zahteve. Tako i kada skala pičinje da se spusta. Recimo, plima i oseka nisu baš preterano zastupljeni OTR. Već tu se pojavljuje problem, a da ne kažem za niže od toga.
Dakle, pričamo o nivoima kategorisanim u skalama, a ne nečeg što bi bilo nevidljivo.

Teško će ovo vama filozofima da se nabije u glavu, vi ste previše introvertni:banghead:
https://www.google.rs/search?q=muzi...NLnPI6AaaWngKgM&ved=0CCoQsAQ&biw=1885&bih=942
:whistling:
 
I po kojoj "skali" koriguješ opštu teoriju relativiteta?

Ne korigujem ja nju po skali, već ti navodim na kojoj skali ona radi, a to je isključivo na planetarnoj. Pošto samo planete po pitanju orbitalnih pozicija imaju efektivnu računicu. Dok drugi sistemi u to ne spadaju. Recimo, solarni poredak unutar galaksije, pa i znatno veće skale gde je primećeno strukturiranje galaksija i galaktičkih skupina i.t.d.

A ja je inače korigujem u geometrijskom smislu, tako što sam odredio da je to samo po sebi nešto što mora da se izvede, pa tako dolazimo de njenog dvojnog ustrojstva koja obaška moraju da se preračunavaju.
Pa tako, ovo jedno ja preračunah i radi mnogo dobro, a ono drugo, vidiš, blokira.
A moja tema za te stvari u opširnijem smislu je "Model integralnog prostora". Na ovoj temi samo gledam dal' će da se pojavi neko od koeficijenata. Oni bi normalno još nešto jače trebali da daju!
 
Ne korigujem ja nju po skali, već ti navodim na kojoj skali ona radi, a to je isključivo na planetarnoj. Pošto samo planete po pitanju orbitalnih pozicija imaju efektivnu računicu. Dok drugi sistemi u to ne spadaju. Recimo, solarni poredak unutar galaksije, pa i znatno veće skale gde je primećeno strukturiranje galaksija i galaktičkih skupina i.t.d.

A ja je inače korigujem u geometrijskom smislu, tako što sam odredio da je to samo po sebi nešto što mora da se izvede, pa tako dolazimo de njenog dvojnog ustrojstva koja obaška moraju da se preračunavaju.
Pa tako, ovo jedno ja preračunah i radi mnogo dobro, a ono drugo, vidiš, blokira.
A moja tema za te stvari u opširnijem smislu je "Model integralnog prostora". Na ovoj temi samo gledam dal' će da se pojavi neko od koeficijenata. Oni bi normalno još nešto jače trebali da daju!
Hajde napiši taj proračun da malo iskontrolišemo jesi li savladao algebru...:manikir:
 
Hajde napiši taj proračun da malo iskontrolišemo jesi li savladao algebru...:manikir:

Pa ne moraš ti uvek sa algebrom da računaš. Vidiš, može i sa geimetrikom. A geometrija kaže da prostor može da ima težinu, pa i tako da diže i održava kinetičku vrednost.
E, ispašće mi ono mlogo dobro, ono na onoj drugoj temi!
 
Poslednja izmena:
"Ispašće",nego šta! ! !

Pa da, geometrika bi došlo k'o "fiktivna i dinamična geometrija", što ti to pri OTR nekako i jeste!

A ovo sa "ispašće", pa to je namerna greška k'o i ono "mlogo"!
Pa bar si ti ovde šampion u pravljenje namernih grašaka i uopšte mi nije jasno šta sad pokušavaš, čemu se ti čudiš:what:
De pronađi mi neke pametnije kritike i naravno, ja ne bih da se hvalim da sam previše pismen. Meni dosta da prepravim OTR na način da ona bude primenjiva po svim SKALAMA!:p
 
Baš šteta,
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2015&mm=05&dd=31&nav_id=998748
Jedino što se nadam da će nešto od njegove ideje isplivati na površinu. Valjda je sa nekim nešto pričao i jednom više vidimo zašto nije loše visiti na forumima i izlagati.
Dobro, ali konkretno mislim da će zamena opšte teorije relativnosti teško doći u obzir. Već samo njeno konkretnije geometrijsko definisanje, i onda stvari moraju da se prihvataju onakvim kakve one iz dve osnove proizilaze. I Veliki prasak je onda takav kakvim ga ta teorija daje, a ona daje prasak sa dobrim delom dezintegrisanih čestica, odnosno, sa presvučenim česticama i onda one vrše funkciju polja sa izuzetno velikim potencijalom...ali dobro, baš bi me zanimao i koncept Džona Neša!
 

Back
Top