Odgajanje dece kao u proslosti
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Odgajanje dece kao u proslosti

Domaćin qqjay (avatar)
    Učlanjen
    03.10.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano Odgajanje dece kao u proslosti

Pricao sam pre par dana sa nekim ljudima koji veruju da je decu bolje odgajati kao sto su i oni sami odgajani, uz iste te crtace, igre, bez mobilnih, kompjutera itd... To su ljudi, otprilike, 70. godiste. Onda sam ja njih pitao "Pa jel to onda znaci da ste vi odgajani kao deca iz 20ih i 30ih godina proslog veka?" Diskusija je tu zavrsena, mislim da mozete da zakljucite zasto.

Sad, moje pitanje je cemu idealizovanje tih proslih vremena i tog nacina odgajanja deteta? Da li je u pitanju prevelika egocentricnost, pa oni veruju kako su oni najbolje odgajani, kako su u njihovom detinjstvu Diznijevi crtaci bili bolji i slicno? Neki su cak toliko ekstremni da deci zabranjuju mobilne telefone i kompjutere, a svi znamo kakve posledice to moze da ostavi na dete, ali hvala Bogu - oni su u velikoj manjini.

Buduća legenda
    Učlanjen
    03.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    735

Podrazumevano Re: Odgajanje dece kao u proslosti

Ima egocentricnosti ali postoji i strah kako ce se dete snaci u novim okolnostima koje su roditeljima u njihovom dobu bile nepoznate. Idu sistemom sto je sigurno, sigurno.

gost 204907 nije na forumu
    тачно је фртаљ до пуног сата
    Elita
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

E, to je pravljenje modela neostvarenih roditelja, na račun dece, koja su aspolutno zavisna od njih.

Ne postoji idealizovanje tu prošlih vremena, nego eksprerimetisanje, eto ja sam to imao, a baš da vidim šta će da bude ako sada svoje dete ubacim kroz isti taj filter, iako je novi vek..šta ima veze.

Ne bi trebalo da to ako se i radi traje dugo; imaš npr. neke večne stvari iz tog vremena odrastanja baš te generacije 70ih koju navodiš. Na primer, Diznijeve knjige- večne, pa onda, na primer Maša i medved, ali to decu negde zanima, hvataće se u prodavnici lutaka za dinosauruse, ako su oni sada aktuelni, Gormite, onome što im pripada kao novoj generaciji.

Prošlost ne postoji kod dece koja su sasvim mala, pa nisu kadra da zapamte, a pamte samo svoja iskustva u tom uzrastu.

Loša str. za decu takvih roditelja je npr. i vrlo težak proces socijalizacije sa drugom decom, tako da im je, kroz takav "vaspitni kult. obrazac" napravljena medveđa usluga.

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6218

Citat Original postavio qqjay Pogledaj poruku
    Pricao sam pre par dana sa nekim ljudima koji veruju da je decu bolje odgajati kao sto su i oni sami odgajani, uz iste te crtace, igre, bez mobilnih, kompjutera itd... To su ljudi, otprilike, 70. godiste. Onda sam ja njih pitao "Pa jel to onda znaci da ste vi odgajani kao deca iz 20ih i 30ih godina proslog veka?" Diskusija je tu zavrsena, mislim da mozete da zakljucite zasto.

Sad, moje pitanje je cemu idealizovanje tih proslih vremena i tog nacina odgajanja deteta? Da li je u pitanju prevelika egocentricnost, pa oni veruju kako su oni najbolje odgajani, kako su u njihovom detinjstvu Diznijevi crtaci bili bolji i slicno? Neki su cak toliko ekstremni da deci zabranjuju mobilne telefone i kompjutere, a svi znamo kakve posledice to moze da ostavi na dete, ali hvala Bogu - oni su u velikoj manjini.
    ako ste se vec uporedjivali sa modernim tehnologijama onda nije poenta dal je u 20im bilo bolje nego u 70im,znaci samo se uporedi ponasanje ljudi koji su rodjeni pre par decenija i koje vrednosti cene,na sta su ispala njihova deca,na ispravljace krivih drina,sviraju kyrcy u prazno dizvines,dakle do 80ih sto se rodilo nomalno rodilo,ostalo sto se razvijalo u vreme bombardovanja je zatrovano obogacenim uranijumom,moj burazar je cenio nove najke i bio najaca faca u skoli,tesko se do njih dolazilo,loptu ko je ima on je prvi birao tim za fucu,a danas se nista ne ceni jer razmazenci svako malo dobijaju nov mob kako ga razbiju i izadje nov android
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Domaćin Лавље Срце (avatar)
    Učlanjen
    09.10.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Размислите о томе, деца која су навикла да буду са вечином ствари, технологијом данашњице које су саставни део њиховог живота, навика, које последице могу настати ако би им се одузело нагло све све то.

Посматрајте то на овај начин, онај ко није завистан од свега тога, њему неможе ништа да се деси, на психичком плану, док деца која су навикла на нови начин живота са свом технологијом, у великој су опасности у случају да остану ускрачени од свега тога.

Имамо случајеве где су многи завршили у лудару, а неки помрли, далеко било....
    Трагедије су катастрофалне.

Да вас подсетим, сва технологија која је ушла у свакодневни живот, је постала средство зле власти за елиминацију породица!
    Poslednji put ažurirao/la Лавље Срце : 05.02.2015. u 11:09

Veoma poznat Vaske (avatar)
    Učlanjen
    11.12.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    1067

Mislim da je poenta da su današnji crtaći puni nasilja ili neki glupavih stvari. U moje vreme smo gledali kako se vole Fred i Vilma u Flistonsima, kako Tom pokušava da uhati Džerija, Malu Sirenu koja možda i dan danas jedan od najboljih crtaća.
    Što se kompijutera i mobilnih tiče mislim da su i tu upravu. Današnja deca previše vremena provode uz mobilni i kompijuter igrajući igrice ili virtuelno bivajući u kontaktu sa nekim umesto da izadju napolje da se druže, da trče za loptama. Sem toga verovatno i roditeljima nije jeftino da plaćaju nekada preterane račune za telefon. Deca se već u osnovnoj počinju da utrkuju ko će imati bolji telefon

Legenda Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    97
    Reputaciona moć
    4450

Deca su se oduvek utrkivala ko će imati bolje stvari. Ili čiji je tata jači.
    „Tom i Džeri“ je crtać koji je svojevremeno verovatno najviše optuživan za promovisanje nasilja.
    Onaj ko svojoj deci danas bude uskratio pravo na „čuda“ tehnologije, biće isti kao i roditelj koji je pre šest decenija zabranjivao deci da gledaju tv ... Takođe, zabrana opismenjavanja (jer, poznavanje rada na računaru spada u pismenost) spada u kršenje prava deteta.
    Ako neki roditelji iz romantičnih ili nostalgičnih (a u suštini sebičnih) razloga misle da je u prošlosti bilo bolje, nek razmisle kakvu budućnost kroje svojoj deci.
    Prošlost nas samo oblikuje, ali u njoj nit živimo, nit je to moguće ... a ponajmanje je humano da svoje potomstvo držimo kao taoce sopstvenih frustracija.
    Tuđa mišljenja su kao ekseri: što više udaramo po njima, to dublje prodiru.

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6218

i ne mozete reci da se naprednije obrazuju deca danas jer svako je nepismen ko menja reci i izbacuje slova,mis(L)im,to se vidi posle par recenica
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Buduća legenda
    Učlanjen
    30.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

knjige,neki instrument,poezija,kreativnost,podsticanje maste... i nadasve druzenje i rekreacija
    tehnologija samo usputna stvar zarad prakticnosti i veoma vazno kriticki i otreznjujuci odnos prema tome da ne bi doslo do zavisnosti

Domaćin Лавље Срце (avatar)
    Učlanjen
    09.10.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    i ne mozete reci da se naprednije obrazuju deca danas jer svako je nepismen ko menja reci i izbacuje slova,mis(L)im,to se vidi posle par recenica
    Тачно.

Такође ови СрПски јенглези који користе информатику, интернет, итд, гутају Енглеске скраченице, које су примерене само за информатику, и то убацују у свакодневну комуникацију...

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6218

ma brate kako je to prosto samo potegnes par tema i pitas sta su ti zivotni prioriteti,koje vrednosti,cemu tezis,jel imas samopouzdanja bez moba,jel umes nesto da skuvas,pff

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    270

Pitanje ove teme je isto kao sto mene pita drugar....
    Da li da pusti da mu se cerka proku.rva. On pita u smislu sad je u osnovnoj skoli a vec pravi pakt sa devojcicama i nosi odecu kao u bordelu 1940 pa na ovamo...
    Ako ne popusti, dete ce mu biti u izolaciji kao ludaca a ne samo kao cudak.Velika razlika izmedju cudak i ludaca.

Samo jako inteligentna i cvrsta osoba moze bez oziljaka podneti takvo izdvajanje i obelezavanje, a to ocekivati od tinejdzera je retkost.

A iskustvo kod drugih roditelja je pokazalo da i kad hoce moraju da se saviju i da se nadaju da ce izaci iz tog ku.rvicastog perioda , bar za godinu ili dve i sa sto manje stete.
    Racunaju na stetu par kres shema i kao zaljubljenosti koja uopste nije zaljubljenost nego vise privlacnost...Takva je medijska obrazovna, vaspitna slika i jako usmerenje generacije i tu se nista ne moze...
    Cak je stanje u BG bolje nego u provinciji , jer provincija imitira najlosije od BG a u BG se cesto i lako menja okruzenje druzenja pa i cudaci imaju prostor da egzistiraju...cudakinje u ovom slucaju.

Stanje kod muskih je nerd+ animalci...Ovo animalci jos i nije lose, nisu svi toliko napaljeni i ludi, samo su uzasni u smislu MZ odnosa, tj bukvalno tretiraju svoje godiste zenske kao ku.rave.Za dz.
    Nerd je na zalost daleko od one nekadasnje elite u smislu ucenja i znanja nego su vise cudaci povuceni u sebe i bez jakih socijalnih vestina...

Poznat
    Učlanjen
    30.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    235

U školama bih uveo obaveznu nastavu na računaru. I to bi sva deca morala da pohađaju. Koja učiteljica ili učitelj i nastavnik ne znaju, odmah otkaz. A koje dete ne može da savlada, odmah u specijalno odeljenje.

Poznat Lollol (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    316

Ne mozes decu vaspitavati u 21 veku kao sto su radili to 1950, nego eto ljudi se boje nepoznatog, sto je i razumljivo, pa pricaju "u moje vreme se znalo". Secam se i ja vremena kada TV nije smeo da se gleda, da se zucne jer deda, otac ili ko vec gleda Dnevnik.
    Ne kazem da ne treba imati discipline i strogoce, ali metode nisu iste kao pre 50 godina jer ni vreme nije isto.

Nasilje je mozda i druga tema i zavisi od pojedinca, u moje vreme Dusko Dugousko je pucao patku Daci u glavu, danas zive zajedno u stanu i kupuju stvari preko neta i traze nacin da plate kiriju.

Jaz generacija uvek postoji, i ja cu se verovatno cudati kakve glupe crtace ce moja deca gledati za 10-15 godina, kakvu ce muziku slusati, kako ce se oblaciti, ali tesko je, pa i nerealno, ocekivati da ce odrasti kao sto sam i ja odrastao pre 30-40 godina, nema sanse.
    Welcome to the Internet, I'll be your guide...

Iskusan
    Učlanjen
    10.07.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Sad, moje pitanje je1. cemu idealizovanje tih proslih vremena i tog nacina odgajanja deteta? Da li je u pitanju prevelika egocentricnost, pa oni veruju kako su oni najbolje odgajani, kako su 2.u njihovom detinjstvu Diznijevi crtaci bili bolji i slicno? 3.Neki su cak toliko ekstremni da deci zabranjuju mobilne telefone i kompjutere, a svi znamo kakve posledice to moze da ostavi na dete, ali hvala Bogu - oni su u velikoj manjini.
    1.ne idealizujem ja cak mislim da je vaspitanje generacija pre moje bilo zdravije za formiranje karaktera..sve vise se ide ka udovoljavanju umesto ucenju dece..
    glup primer al evo :ja se evo secam kad sam bila mislim 4 razred kao svi su imali pink mi nismo meni je to bio komleks,i na kraju(verovatno ne zbog mene) su ga nabavili,al i da nisu bilo bi dobro jer treba dete da se nauci da nije zivot samo cvece,i da prihvati ne..
    2.ne znam za crtace ima i danas dobrih tipa masa i medved...al sto se tice muzickih spotova pogledaj razliku izmedju britni spirs

i recimo 50nijansi sive
    https://www.youtube.com/watch?v=waU75jdUnYw

i tad su se skidali al ne ko danas.i kad sam ja bila mala bilo je lepe brene i mtv zvezdica,i ova britni i ostale koje su nabijale sise i slicno al ne u toj meri ko sad...
    sad imas kim karasijan i ostale starlete koje ti vise vaspitaju decu nego ti...znaci ranije je bilo prodajemo romantiku zabavu i sex
    sad asamo sex sex sex,i glavna stvar koja se propagira jeste da zeni bude imperativ da bude zgodna,i radodajka jer se tako do para najlakse dolazi...
    znaci vaspitaju ih da je najbolji nacin onaj najlaksi i najponizavajuci,onaj gde iskljucis mozak i nabijes silikone...
    to je uspeh..
    i onda se pitas zasto bi radije da dete vise bude napolju nego ispred laptopa od prvih godina..

3.ja bi im ogranicila i tv i komp u sto vecoj meri,i nek trenira plivanje izlazi sa devojkom,i zivi stvarnost a ne da bleji 3 sata na netu svaki dan....sto zbog zracenja sto zbog samog kvaliteta zivota..
    a to kompijutersko obrazovanje moze da se nauci za 3 meseca,nece on da strada niti ce mu nesto faliti....

meni je najbolje vaspitanje bilo za one generacije izmedju malo mladje od mog caleta..
    danas ne postoji disciplina,samo stavi dete ispred tv nahrani ga i gledaj da se ne rasplace jer jelte nije dobilo sta je htelo...
    ja kad bi pravila decu ja bi to radila radi ljubavi,tj one koju cu da dobijem,ali isto sa tom ljubavlju ide i odgovornost da od njega napravis coveka,a to znaci da mu uskracujes ono sto zeli iako ce te mozda cak i mrzeti....

svi ovde pricaju o tome kako ce dete biti smoreno ako ne dobije sve ko vrsnjaci...a jel palo nekom na pamet da mozda i treba decu uciti da
    ne treba sve uvek da dobiju na tacni i da to nije najgora stvar u zivotu,da prihvate da nemati sve ko drugari nije smrt...
    da se nauce sta je zabrana,a ne da budu razmazeni...
    +gledam kako stave bebe u krilo i pustaju im snimke sa laptopova,i znam da cete ovo ismejati al brate sve to zraci i nije zdravo,i oni ih od prve godine i zrace elektronikom i time se stvara zavisnost...

znaci malo ga razduzih evo poente:
    nece detetu nista biti od malo ogranicenja,cak moze da mu godi..
    naravno da se ono ne moze izolovati od sveta ali se moze oblikovati i usmeriti dozvolama i zabranama koje su sve vise potrebne sa svime sto net i pop kultura nose..
    i jos jednom,mi sve vise tonemo u neki bezdan gde je sve dozvoljeno i nema granica,a sex je imperativ jer sve prodaje...
    evo ja nisam za totalnu slobodu ja sam za ogranicenje medija,da ne bude dozvoljeno da se na svakoj naslovnoj nadje golo dupe altruiste kao licni oglas za srodnu dusu..

znaci toga nije bilo nekad,tj bilo je u daleko manjoj meri..i zbog toga i svega navedenog tvrdim da je bilo bolje vaspitanje i vise postovanja nekad nego sad,mozda je to vreme proslo,al to nas ne spercava da pokusamo da deci uvedemo red,rad,moral i disciplinu...

Poznat Lollol (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    316

Ja sada malo idem u off mozda, ali kada smo poceli sa MTV-jem i muzikom 90-ih, red je dati i neke skorasnje primere radi poredjenja.

Meni je toliko smesno i glupo kada se pesma zove "Pozadina" i 90% je o zenskoj pozadini.
    Evo sada pravim tu paralelu, nekih 15-ak godina ranije, bilo je seksi spotova, mada za ovih 15-20 godina mozda se i nasa definicija sta je seksi promenila.

Mozda je danas eksplicitno seksi, jer nismo drustvo koje se vise ne vidi seks kao neki taboo.

Ja sam odrastao uz ovakve stvari, orgije, droga, i ziv i zdrav normalan, ni droge ni orgija u mom zivotu.
    E sad da su moji matorci znali sta slusam, verovatno bi mislili da cu da postanem narkos ili sta vec i verovatno bi mi branili.

Ko zna, da nisu mi pricali u zivotu sta je dobro a sta ne, trudili se da me vaspitaju, postave granice, kazu "e to ne moze, nemoj to da radis" mozda bih i ja orgijao sa zecicama i teskim drogama.

Poenta, ima nesto i u samom pojedincu, ali mladi mozak je podlozan uticajima i roditelj tu treba da bude i da prica, tj. usmerava dete. I stoji, u 90% slucajeva mladi ce misliti "ko su bre oni da mi pricaju gde da idem, sta da nosim, da ne pijem, da ne pusim, matorci bre ne znaju nista, smorovi jedni" ali kada im dodje u glavu bice zahvalni na tome. A i ti matorci su verovatno prosli iste te stvari i znaju bolje, stoga to i govore.

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    270

Kad bi se lagali.

Iskusan
    Učlanjen
    10.07.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Lollol Pogledaj poruku
    Ja sada malo idem u off mozda, ali kada smo poceli sa MTV-jem i muzikom 90-ih, red je dati i neke skorasnje primere radi poredjenja.

Meni je toliko smesno i glupo kada se pesma zove "Pozadina" i 90% je o zenskoj pozadini.
    Evo sada pravim tu paralelu, nekih 15-ak godina ranije, bilo je seksi spotova, mada za ovih 15-20 godina mozda se i nasa definicija sta je seksi promenila.

Mozda je danas eksplicitno seksi, jer nismo drustvo koje se vise ne vidi seks kao neki taboo.

Ja sam odrastao uz ovakve stvari, orgije, droga, i ziv i zdrav normalan, ni droge ni orgija u mom zivotu.
    E sad da su moji matorci znali sta slusam, verovatno bi mislili da cu da postanem narkos ili sta vec i verovatno bi mi branili.

Ko zna, da nisu mi pricali u zivotu sta je dobro a sta ne, trudili se da me vaspitaju, postave granice, kazu "e to ne moze, nemoj to da radis" mozda bih i ja orgijao sa zecicama i teskim drogama. :mrgreen:

Poenta, ima nesto i u samom pojedincu, ali mladi mozak je podlozan uticajima i roditelj tu treba da bude i da prica, tj. usmerava dete. I stoji, u 90% slucajeva mladi ce misliti "ko su bre oni da mi pricaju gde da idem, sta da nosim, da ne pijem, da ne pusim, matorci bre ne znaju nista, smorovi jedni" ali kada im dodje u glavu bice zahvalni na tome. A i ti matorci su verovatno prosli iste te stvari i znaju bolje, stoga to i govore.
    znaci tebe su roditelji zajebali

Domaćin
    Učlanjen
    01.05.2012.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    104

ne mogu znati zbog cega tamo neko tako razmislja osim da umisljam da znam.
    ljudi naklapaju, izmisljaju, spekulisu, stancaju po novinama, mucni i prospi, puno toga netacno.
    da ne davim s`primerima, okean ih je roditelja koji se izzivljavaju nad vlastitom decom, kazne, zabrane i druge represalije, u nadi da ce tako pobediti zlo, ni manje ni vise nego u sebi.
    gadluk. dobrom delu ljudi treba oduzeti decu jedino ne znam kome ih onda dati, moguce ostaviti u dzunglu da odrastu sa divljim zivotinjama, srecnije ce odrasti.
    "Ne branimo se od tuđeg zla, zlom u sebi."

Patrijarh Pavle

Poznat Lollol (avatar)
    Učlanjen
    03.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    316

Citat Original postavio weeeeeeGIRL Pogledaj poruku
    znaci tebe su roditelji zajebali
    U svakom slucaju, ne bunim se.

Iskusan
    Učlanjen
    10.07.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio forum romanum Pogledaj poruku
    ne mogu znati zbog cega tamo neko tako razmislja osim da umisljam da znam.
    ljudi naklapaju, izmisljaju, spekulisu, stancaju po novinama, mucni i prospi, puno toga netacno.
    da ne davim s`primerima, okean ih je roditelja koji se izzivljavaju nad vlastitom decom, kazne, zabrane i druge represalije, u nadi da ce tako pobediti zlo, ni manje ni vise nego u sebi.
    gadluk. dobrom delu ljudi treba oduzeti decu jedino ne znam kome ih onda dati, moguce ostaviti u dzunglu da odrastu sa divljim zivotinjama, srecnije ce odrasti.
    znas kako nije dobro ici ni u jendu krajnost,al svakako ima vise ljudi koji ne obracaju paznju na svoju decu i ne kontolisu ih koliko bi trebalo...

Slične teme

1. odricanja u korist dece
    Autor u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 19.07.2005., 14:41
  2. za doktora-upotreba mleca kod dece da ili ne
    Autor zabrinuta mama u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.02.2004., 09:33
  3. da li je celulit kod dece pobediv
    Autor necu da kazem u forumu Žene
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 03.10.2003., 15:07
  4. Bio jednom jedan kralj i nije imao dece...
    Autor olibagins u forumu Humor
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 02.10.2003., 22:00
  5. ==============(ne)OBRAZOVANJE dece !====================
    Autor surfer u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14.08.2003., 17:30

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku