Osiguranje auta u Nemackoj

vladimirko

Zainteresovan član
Poruka
132
Zanima me sledece: zasto su razlike u visini osiguranja u Nemackoj toliko visoke kada je regularan nacin osiguranja u pitanju i kada je online osiguranje u pitanju. Posto sam tek dosao ovde, spadam u klasu od 75%. Online godisnja premija izadje manje od 600e , a regularno kod agenta preko 1200€. Razlika je zaista velika. Ima li neka kvaka za koju ne znam, sto se online osiguranja tice, i da li to online (konkretno , HUK24 je u pitanju) treba zaobilaziti? Unapred zahvalan na odgovoru.
 
Mozda ce ti neko dati bolji odgovor
mislim da nemas sta da se plasis, online osiguranje je isto ko kod agenta, naravno agent dobija proviziju i kad ga nazoves u pola noci pomaze ti, ako ides online nemas koga da nazoves vec ces tad resavati slucaj isto online ili telefonom zvati servis od njih.
 
Ok. Ako je samo to, onda mislim da se ova razlika od 600+ evra godisnje isplati, i da mi je to online osiguranje onda zanimljivo. Videcemo, mozda neko zna vise od mene i tebe. Hvala na odgovoru.

Tolika razlika je (veoma) neuobičajena, čak toliko da pretpostavljam da se radi ili o grešci, ili su u pitanju različita osiguranja, tj. opcije.

Jesi li ti potpuno siguran da ponuda agenta i online ponuda imaju apsolutno iste opcije? Recimo, isti broj kilometara po godini, apsolutno isti model auta, da li je uključena i osigurana dodatna oprema ili nije, da li je uključeno osiguranje od štete od nepoznatog trećeg lica (recimo, kad ti neko ogrebe vrata ili branik na parkingu), da li je uključeno osiguranje od udara divljači, da li i supruga/deca voze, da li je u pitanju samo Haftpflichtversicherung, Haftpflicht- und Halbkasko ili Haftpflicht i Vollkasko, da li je uključena tzv. Mallorca polisa, da li su uključena i stakla, itd.itd.itd...

Mnoge opcije imaju drastičan uticaj na krajnju ratu, zavisno od osiguravajuće kuće i toga da li si baš sa tom opcijom "više" prešao neki interni "prag", pa se rata ne poveća linearno nego za neki (veliki) prag. Ovo ume da bude slučaj sa, recimo, dozvolom da mlađi od 25 godina upravljaju tim autom, ili sa porastom kilometraže od x na x plus 5000km, i tome slično. Naravno, razne osiguravajuće kuće imaju različite cene, pa i to može biti faktor, da si uhvatio baš primere sa ekstremnih strana spektra cena.

Ja bih rekao da je tu negde napravljen neki previd, i da se te ponude razlikuju, i/ili si prevideo plaćanje (mesečno, kvartalno, polugodišnje, godišnje). Sigurno da ima i bezobrazno skupih agenata, pogotovo neki pokušavaju strancima, penzionerima, domaćicama i omladini, neukima, itd. da uvale sve i svašta kad vide da se ne razumeju, ali obično razlike nisu baš tolike.


Inače, da li ti možeš da nazoveš agenta ili ne je savršeno svejedno (i nije vredno para)- ako ti se desi nešto, svejedno ćeš morati na licu mesta da popuniš papirni izveštaj o udesu (isto radi i "protivnička" strana), da ga/ih potpišeš i pošalješ svoj svojoj osiguravajućoj kući, posle sve ide automatski i tako i tako. Ako ih još nešto interesuje, pozvaće te oni. Agent, posle sklapanja ugovora, nema skoro nikakvu funkciju, niti ti može bog zna kako više pomoći od bilo kog hot line-a.

Mnogo je bitnije da postaneš član nekog od auto-klubova (najveći je ADAC), i da uzmeš njihovu karticu, tj. postaneš član. Zavisno od "nivoa" kartice )najskuplja sa all-inclusive je, ako se dobro sećam, kod ADAC-a negde oko 100e za godinu dana), imaš pravo na besplatnu pomoć na putu i šlepovanje bilo gde u Evropi, na vozilo u zamenu ako je tvoje crklo negde u nekoj vukojebini, da možeš da nastaviš put, a ta kartica ima i određene usluge (prevoz do ovde ili onde, prevoz putnika nazad u slučaju bolesti, itd) koje su u tom paketu jeftinije nego uzimati ih kod bilo koje osiguravajuće kuće. Ovo je inače bitno (Nemačka nije mala, puno se vozi), a pogotovo ako voziš na odmor u Itlaiju, Španiju, itd. ili za Srbiju i nazad sa vremena na vreme.
 
Poslednja izmena:
Danas me zovu oni agenti sto su trazili skoro 120e mesecno, i nude 80e mesecno , pod istim uslovima (sada sam na 75% , mada pribavljam potvrde za nekoliko godina nemanja stete iz Srbije pa cu sici i na manje). Tako da eto sta je u pitanju... Njihova halavost,ocigledno. Ali, i dalje je HUK24 dosta povoljniji, par stotina € . Sto se tih nekih finesa tice, na sajtu HUK24 dok popunjavas ponudu, tamo te pitaju i za kilometrazu, i za voll/teil kasko itd... Slazem se sa tobom, variraju cene u odnosu na to sta uzmes, ali ni blizu se to ne meri stotinama evra. Recimo ,vollkasko doplata za moj drndavi punto bi bila ispod 100€. Verovatno cu uzeti huk24 online osiguranje, hvale mi ga neke Svabe koje ga takodje koriste.
Sto se adac-a tice, tu su apsolutno u pravu. ADAC plus Schutz Weltweit clanstvo za mene i suprugu za godinu dana je ukupno 109€ i to cu obavezno uzeti.
 
Poslednja izmena:
ja sam nedavno uzeo voll-kasko i posto nisam imao pojma nista o osiguranjima, otisao sam na check24 i jednostavno odabrao ono koje mi se cinilo da je najbolje. uzeo sam neko osiguranje koje ima na svom sajtu vrlo transtapentno napisano sta je ukljuceno u teil-kasno, sta u voll-kasko, sve detaljno i pregledno, preporuke drugih korisnika su bile vrlo dobre, a cena manje-vise u rangu drugih, mozda za neki € povoljnija od HUKa koji su i meni preporucivali neki ljudi kao najpovoljnije osiguranje.
kada sam ja dosao u DE bio sam isto malo skeptican sto se tice svih stvari koje su online (kupovina tehnike, namestaja, uplata letovanja i sl.) ali sam vrlo brzo shvatio da je to jedna fantasticna stvar i da su takve kupovine/usluge apsolutno sigurne i vrlo cesto povoljnije nego odlazak u "pravu" kupovinu, tako da sada sve sto je moguce zavrsavam online.
 
ja sam nedavno uzeo voll-kasko i posto nisam imao pojma nista o osiguranjima, otisao sam na check24 i jednostavno odabrao ono koje mi se cinilo da je najbolje. uzeo sam neko osiguranje koje ima na svom sajtu vrlo transtapentno napisano sta je ukljuceno u teil-kasno, sta u voll-kasko, sve detaljno i pregledno, preporuke drugih korisnika su bile vrlo dobre, a cena manje-vise u rangu drugih, mozda za neki € povoljnija od HUKa koji su i meni preporucivali neki ljudi kao najpovoljnije osiguranje.
kada sam ja dosao u DE bio sam isto malo skeptican sto se tice svih stvari koje su online (kupovina tehnike, namestaja, uplata letovanja i sl.) ali sam vrlo brzo shvatio da je to jedna fantasticna stvar i da su takve kupovine/usluge apsolutno sigurne i vrlo cesto povoljnije nego odlazak u "pravu" kupovinu, tako da sada sve sto je moguce zavrsavam online.


Da, check24.de ili sličan portal je najbolji za ovo - ubaciš šta treba, i on ti izbaci listu sa cenama.

Iskreno govoreći, ja retko uzimam vollkasko, čak i za (skoro) nov auto. U Nemačkoj Haftpflicht- plus Teilkaskoversicherung (sa par opcija, tipa "osiguranje od štete nepoznatih trećih lica za neku sitnu sumu") pokriva skoro sve što i Vollkasko, a značajno je jeftiniji (ok, koliko je "značajno" zavisi i od ostalih faktora, gore navedenih).

Uporedite i sami, i videćete da je Vollkasko u većini slučajeva nepotreban, Haftpflicht+Teilkasko je puna kapa :D
 
Poslednja izmena:
Kad uradite online osiguranje, da li vas pitaju koliko godina vozackog staza imate, i kako se to dokazuje? Sta je sa pocetnicima koji su u Nemackoj, konkretno imam vozacku 16 godina, da li to treba ubaciti u online, i kako ide sa tim. Da li je sigurno online osiguranje? Sve treba odraditi sam, i sta dalje kad se popuni online aplikacija? Moze li malo pojasnjenja...Hvala unapred
 
Kad uradite online osiguranje, da li vas pitaju koliko godina vozackog staza imate, i kako se to dokazuje? Sta je sa pocetnicima koji su u Nemackoj, konkretno imam vozacku 16 godina, da li to treba ubaciti u online, i kako ide sa tim. Da li je sigurno online osiguranje? Sve treba odraditi sam, i sta dalje kad se popuni online aplikacija? Moze li malo pojasnjenja...Hvala unapred

nazalost, dozvolu ti racunaju kao da si tek polozio iako je imas toliko godina. kod mene je isti slucaj bio, pa sam kontaktirao osiguranje da ih to pitam i izricito su naglasili da se racuna vreme posedovanja Nemacke dozvole! razlika u mesecnoj ceni nije uopste mala, ja konkretno placam mesecno nekih 20ak € vise samo zbog toga. Ti, u principu, mozes da upises sta hoces (i da imas dozvolu u Namackoj 15 god) i to ti niko nece proveravati, i placaces manje mesecno osiguranje, ali ako se kojim slucajem desi sudar i da ti treba nadoknada stete, tad ce sigurno proveravati sve detaljno, pa ako se ustanovi da si ih slagao... mozes da zaboravis na bilo kakvu nadoknadu stete, a uz to ako si ti izazvo sudar i pritom povredio nekog... onda cete to toliko kostati da mozes da zaboravis na sve svoje planove za narednih 10 god., drugim recima - na#ebao si! dakle, 20€ mesecno nije vredno celog tog rizika.

inace, online je 100% sigurna varijanta sklapanja osiguranja (i mnogo cega drugog), pisao sam o tome u svom proslom postu.
 
Canavaro, hvala na opseznom odgovoru, ali ja sam cuo da Huc Coburg uvazava nase vozacke i prizna do 3 godine staza, tako mi je jedan kolega sa posla rekao, planiram da mi napismeno priznaju moj staz vozacki iz srbije i da se odlucim kod njih, ovako kazes nista nije sigurno online uraditi? Mislis da ni jedna os. kuca ne prizna nas staz. Vladimirko je pisao da i njemu uvazavaju. Da li si zvao Huk coburg da pitas.
 
HUK Coborg nisam zvao... kao sto sam napisao u nekom od prethodnih postova, nasao sam neko osiguranje koje mi je bilo povoljnije od Huk-a pa sam se kod njih osigurao. vrlo je moguce da neki drugi i uvazavaju vozacki staz iz Srbije, al eto ovi moji, ne :( taj period kada je skuplje osiguranje vazi 3 god. tako da kada to istekne, bice mi povoljnije mesecno osiguranje.
 
Moje iskustvo je sledece - popunio sam online polisu osiguranja za svoj auto kod huk24, to je online verzija huk coburg-a otprilike,i povoljnija. Tamo sam uneo da sam kategorija 3. Posle nekoliko dana,stigao mi je mejl sa pitanjem na osnovu cega se svrstavam u tu kategorju. Ja sam im onda poslao na nemacki prevedene (kod zvanicnog sudskog tumaca) potvrde od uniqa i wiener osiguranja o nemanju steta tokom perioda osiguranja kod njih. Mrzelo me je da kopam kod kojih jos osiguranja sam u srbiji bio osiguran ,ali je bitno da ne kreces od nule jer su prve 1 do 2 god ubedljivo najskuplje,posle se skida po malo. Oni su mi prihvatili i svrstali me u kategoriju tri. Za renault scenic 2006 dizel placam teilkasko tromesecno 130e, sto nije puno. U procentima,svrstan sam negde oko 50 posto cini mi se. Meni je jedan svaba preporucio huk24,i ja ga mogu takodje preporuciti. Svidja mi se jer sve sam biras online,i odmah imas uvid u to sta,kako,koliko...
Inace,ko ima preko cini mi se 25god,i vozac je duze od par godina,mislim da ga u bilo kom osiguranju svrstavaju na pocetku na 75 posto,znaci ne bas kao totalnog pocetnika. Ali ako mogu da se iskopaju potvrde,jos bolje.
Takodje,dobro se informisite,jer moje iskustvo je da negde nesto moze a negde ne moze,pa ceprkajte dok ne nadjete sta vam odgovara.
 
Poslednja izmena:
Vladimirko, hvala na savetu. I ja planiram da uzmem te potvrde, mada ko sto rekoh ovde gore, HUK COburg priznaje nase vozacke, tj smanjuje procenat osiguranja sa 180% na 80/90 %...pa videcu sta je najpovoljnije, u svakom slucaju dobre si informacije ovde napisao. Hvala najlepse :)
 
Zdravo, i ja sam sada u procesu registracije auta, bio u Huk, i rekli isto da donesem potvrde za prethodni vozački staž. E sad ko to izdaje, kod nas je sistem uveden tek 2011,auto na svoje ime imam malo pre toga. Dal je moguce izvući za ceo period vozačke dozvole, koji je kod mene preko 10 god.
 

Back
Top