Povlačenje Sovjetskih snaga nakon raspuštanja Varšavskog pakta

Повлачили су се до краја 1993. године.

Најбрже су напустили Источну Немачку, најспорије Литванију, Летонију и Естонију.

Ван својих нових граница остали су на Криму са флотом, Казахстану у околини Бајконур Космодрома и Киргизији у којој су задржали војну базу.

Почетком 90их простор бившег СССР-а захватио је низ мини грађанских ратова, па су руске трупе остале као мировњаци у Нагорно Карабаху, Абхазији, Ј. Осетији и Таџикистану.

1995, након победе Лукашенка над белоруским националистима, склапа се уговор и о заједничкој одбрани ваздушног простора Белорусије и Русије, а крајем 90их, Јерменија потписује уговор о Русији са војној сарадњи, па се и тамо распоређују њене трупе.

Мала поморска база у Тартусу у Сирији никада није напуштана, али она има капацитет само да прими два брода у једном тренутку. 90их нису радили ништа, јер руска флота није залазила у Медитеран.

У осталим земљама Варшавског пакта (Пољска, Чехословачка, Румунија, Бугарска, Балтик, Узбекистан, Туркменистан, Азербејџан) није остало руско војно присуство.

Неке од ових земаља наставиле су да користе неке руске технологије које су наследили, на пример Миг 29 ловце( Немци и Пољаци) или С 300 ПВО системе.

Војне базе су махом угашене, и на њихово место није дошао нико.
 
...
Војне базе су махом угашене, и на њихово место није дошао нико.

Ni u Istočnu Nemačku ? :eek:

Znam da je prisustvo stranih trupa u zapadnom delu Nemačke
i dalje značajno,
pa mi je čudno da je istočni deo ostao "nepopunjen"
posle sovjetskog povlačenja !

Pogotovu što je Istočna Nemačka od 1990. član Nato-a.
 
Руска војска сада се налази у Таџикистану, на граници са Авганистаном. У Белорусији се налазе авионе. После напада Грузије на Абхазију и J. Осетију и тим земљама се налазе руске војне базе и тамо могу да служе обични војници, а не мировњаци. Последња војска из Европе су отишла средином 90-х година.
Све те државе из Варшавског пакта су дошли у НАТО, ипак САД су обећавали да НАТО неће ићи на Исток.
 
Ni u Istočnu Nemačku ? :eek:

Znam da je prisustvo stranih trupa u zapadnom delu Nemačke
i dalje značajno,
pa mi je čudno da je istočni deo ostao "nepopunjen"
posle sovjetskog povlačenja !

Pogotovu što je Istočna Nemačka od 1990. član Nato-a.

Istočna Njemačka se i dan danas bori s velikom stopom nezaposlenosti i siromaštva. Iako je on već odavno u sastavu s Zapadnom...
 

Back
Top