BEDA: Država ne prašta dugove sirotinji!
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: BEDA: Država ne prašta dugove sirotinji!

Elita
    Učlanjen
    05.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano BEDA: Država ne prašta dugove sirotinji!

http://www.kurir.rs/vesti/biznis/beda-drzava-ne-prasta-dugove-sirotinji-clanak-1673260

BEDA: Država ne prašta dugove sirotinji!

BIZNIS06:55, 03.02.2015.Autor: Boban Karović,Foto: Zorana Jevtić

Pošalji e-mail
    Odštampaj tekst
    A
    Vlast ne razmišlja o otpisu kreditnih i komunalnih dugovanja socijalno najugroženijim građanima. Upravo to su učinile Hrvatska i Makedonija za svoje građane

BEOGRAD - Iako su Hrvatska i Makedonija pomogle najugroženijim građanima tako što su im otpisale dugove prema bankama, komunalnim preduzećima i teleoperaterima, državnici u Srbiji, gde oko 140.000 ljudi živi u gladi, o nečemu sličnom još ne razmišljaju.

Naime, potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović, ministar za rad i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, kao i ministar finansija Dušan Vujović nisu odgovorili na pitanja Kurira da li najugroženiji građani Srbije mogu da očekuju pomoć u vidu otpisa dugova.

Socijalne karte

Sudeći po ranijim izjavama, tome bi morala da prethodi izrada socijalnih karti, kako bi se tačno utvrdilo kome je pomoć najpotrebnija. Zasad je poznato da Srbija ima više od 600.000 korisnika stalne ili povremene novčane pomoći i da oko 140.000 ljudi živi u gladi. Takođe, prema statističkim podacima, svaki drugi građanin mlađi od 25 godina je nezaposlen, a beleži se i sve više siromašnih među onima koji žive od plate.

No, dok vlast okreće glavu od najsiromašnijih, predsednik NOPS Goran Papović kaže da će uskoro pokrenuti inicijativu za otpis dugova.
    - Država bi trebalo da pomogne ugroženima jer oni nisu isključivo krivi za loše stanje. Otpisu dugova moralo bi da prethodi donošenje jasnih kriterijuma i jedna takva akcija ne bi smela da se završi kao neke ranije, koje su se svodile na pozivanje građana da ne plaćaju račune za struju - kaže Papović.

Hrvatima novi početak

Ekonomista Milan Kovačević smatra da treba biti oprezan s otpisivanjem dugova građana prema bankama.
    - Ne mogu se spasavati građani a istovremeno uništavati banke, koje u Srbiji ionako nemaju sjajne rezultate u radu. To bi bila nerazumna mera i država bi poslala pogrešnu poruku, poput „uzimajte kredite kod banke, a mi ćemo ih opet otpisivati“ - kaže Kovačević.

Dok deo građana Srbije koji grca u nemaštini tek očekuje reakciju države, najugroženiji Hrvati juče su počeli s predajom zahteva za otpis dugova. Programom koji je hrvatska vlast nazvala „Novi početak“ biće obuhvaćeno oko 60.000 najsiromašnijih koji duguju do 4.550 evra, a računi su im blokirani duže od godinu dana.

ČINJENICE - USLOVI ZA OTPIS DUGA

Hrvatska:

- Dug do 4.550 evra
    - Mesečni prihodi do 325 evra
    - Računi blokirani duže od 365 dana
    - Nemaju ništa u vlasništvu

Makedonija:

-Godišnja primanja ne prelaze 1.700 evra
    - Primaoci socijalne pomoći, nezaposleni i oni koji su izloženi socijalnom riziku.

........

Ova drzava odavno ne brine o narodu, vec politicari samo misle kako ce sebi u dzep sto vise da strpaju.

Sent from my SM-T805 using Tapatalk

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: BEDA: Država ne prašta dugove sirotinji!

Sirotinjo ... i Bogu si teška!

Iskusan blooser (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    209

Ja se izvinjavam, ali moram opet da reagujem (naime, cesto se pojavljuju slicne teme sa istom sustinom - otpisati dug nekome ko ne moze da ga plati).

Smatram da je to potpuno nekorektno. Naime, ne vidim ko to moze da otpise dug. Kao sto napadamo drzavu da krade, ta ista drzava niti bilo ko u njoj nije ovlascen da nikome otpisuje nikakve dugove. Zasto? Zato sto dug znaci da si nesto uzeo/koristio/potrosio a nisi vratio. Da se razumemo, govorimo o racunima za struju, komunalije, telekom usluge - znaci nisu u pitanju kamate. Sto se mene licno tice tu spada i placanje javnog prevoza.

Moj stav se bazira na vrlo prostoj racunici - sve to sto je potroseno neko mora i da plati. Kod nas se ustalila praksa da se mnogo toga ne placa, pa kada se nagomilaju racuni onda to neko otpisuje. Samo da pojasnimo, nista tu nije zapravo otpisano, vec je samo prebacen trosak na nekog drugog, u krajnjoj liniji se to pokrije kreditom, koji opet ide na teret svih nas preko drzave (koja onda pravi inflaciju, povecava poreze itd da bi vratila te kredite + prispelu kamatu, a sto se sve posredno opet vrati svim gradjanima na naplatu kao bumerang).

Ja bih onda, ako vec mora da se otpisuje dug nekome, uveo radnu obavezu kao protivmeru - otpisace ti se dug u iznosu od 1000 EUR ali ces morati da odradis to - dnevnica je 10 EUR. Znaci 100 dana ces da pravis put, beres jabuke itd., itd.

Ovako se stalno kod nas u Srbiji kaznjava neko ko radi i placa posteno svoje obaveze, kao da svi koji rade kradu i to sto imaju im ne pripada! Vec sam pisao, slazem se da se ljudi u javnom sektoru, koji je postao nekako delimicno i sinonim za socijalnu sluzbu (tipa nemojte nju/njega da otpustite, ima dete), kada je vec situacija ovako teska, a oni placeni delom i od tih omrazenih i skupih kredita koje vracamo svi mi, ciklicno rotiraju - da neko radi u javnoj sluzbi 1, 2 ili 3 godine, a da se onda on otpusti i zaposli neko drugi na 1, 2 ili 3 godine, kako se vec proceni (mislim na koliko da se menjaju ljudi, ne da se ljudi selektivno rotiraju - ovo bi onda bila mera za sve zaposlene u javnom sektoru, od Vlade do skola). I tako u krug dok se situacija ne stabilise.

Ovako imamo stalno neki neravnopravan polozaj gde se dobar deo ljudi uvalio u javni sektor i prima platu radio - ne radio (mada i tamo ima ljudi koji posteno rade i zarade, inace nista ne bi ni funkcionisalo - ja sam za to da se tima plata i duplira, a da se neradnici, nesposobni i nekvalifikovani pod hitno otpuste), a onda se nekako sve to prelije i na one koji rade u privatnom sektoru i ispada kao da svi ne zarade svoje plate, a to nije tacno.

Cak i ovo smanjenje plata i penzija svima u javnom sektoru (zapravo ne svima, vec penzije iznad 25000 i plate iznad 40000) govori implicitno dve stvari, da svi podjednako NISU zasluzili svoje plate, sto je apsolutno netacno, i da su "krivi" oni koji su sposobniji ili obrazovaniji jer po pravilu oni imaju vece plate (alternativno opet mozete uzeti izraz "ukrali", pa posto im ne pripada, hajde da im sada to skresemo). Dakle jedna potpuno sumanuta i nepravedna uravnilovka, gde se nikako ne ide na one koji ne zasluzuju, imenom, prezimenom i sankcijom, vec se kaznjavaju svi, s tim da se sposobniji kaznjavaju jos i vise (ima i ono dodatno smanjenje za primanja preko 100000 din).

Kada se tome dodaju one povremene "akcije" otpisa kamata ili davanja popusta onima koji ne placaju redovno racune ili doprinos za zdravstveno, povezivanje radnog staza od strane drzave, i potpuno ignorisanje cinjenice (citaj: izostanak bilo kakvih sankcija) da je neko redovno placao TV pretplatu a neko je uopste ne placa godinama, dolazimo do zakljucak da se U SRBIJI KONSTANTNO PODSTICE I NAGRADJUJE LOPOVLUK, A KAZNJAVAJU POSTENI GRADJANI.

Ja drugi zakljucak ne mogu da izvedem iz gore navedenog.
    Poslednji put ažurirao/la blooser : 03.02.2015. u 10:51

Primećen član Чварков Ђорђе (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    34

И не треба, банана грађани треба да ходају гологузи и једу банане по верандама и гранама. Да коначно и кренемо да личимо на колонију.

Slične teme

1. Aerodrom opet prašta dugove Air Serbia
    Autor Amateracu u forumu Ekonomija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 23.01.2015., 19:58
  2. Da li neko podržava SLYTHERIN?
    Autor slytherin_rules u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 29.05.2011., 21:59
  3. Država uteruje dugove kao nekad Knele ... nastavak
    Autor inagadadavida u forumu Politika
    Odgovora: 78