Mobilni telefon i deca!

Sin na jesen kreće u školu i ozbiljno se veća da li mu treba ili ne treba mobilni.
Škola je baš baš blizu (5 minuta) tako da mi je van svake pameti da telefon nosi u školu... A opet ne bi bilo loše da ima telefon da može da se čuje sa drugarima pošto nemamo fiksni... Pretpostavljam da će na kraju dobiti neki android na kome će moći da čita, da fotografiše (to mu je baš važno) ali ga neće nositi u školu...
Sticajem okolnosti drugar prodaje telefone tako da se relativno jeftino mogu naći dobri telefoni, a praktičniji su od tableta...
 
Da li dati pa uciti da ga odgovorno koristi? Veoma se dvoumim. Slazem se sto jeftiniji, ali opet ostali imaju sa kamerama. Skupe telefone. Moje znanje mi jedno govori, ali opet imam nedoumicu. Zanimaju me iskustva i misljenja.

Malo da obrazlozis?

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

Остали ме никада нису занимали. Телефон служи за позиве и поруке.
 
Kao npr? To me i najvise i brine. Ako mislis na drustvene mreze, brrrr, kada samo pomislim na sve sto sam citao sledim se.

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

Ne mislim na društvene mreže, niti na slobodan pristup netu.
Mislim na fotografiju, čitanje u pdf-u (mnogo je zgodnije od e čitača), budilnik, podsetnik, raspored časova, gooomila programa za crtanje, obradu ovog i onog... Naravno ništa što se ne može i dobrim starim metodama, ali meni se čini da je bolje ne praviti od telefona zloćka ne-ne, već usmeriti decu da ga koriste na način koji je njima zabavan, a nama prihvatljiv.
 
Iskreno ja nisam za davanje telefona detetu pre 6-7. razreda , ipak , pubertet , dopisivanje , sms, kako vec mogu i da razumem , i zaista da imam dete (nisam roditelj) bilo bi mi zao da mu uskratim tako nesto ako vec imam uslova , ovako skoro niakvu svrhu nece imati sem to sto ce da ga "poseduje" i nakon godinu - 2 dana kada mu stvarno mozda i bude trebao , razdrndace ga i trazice novi . :p

Za razliku od racunara , iako ga deca koriste za "zabavu" ipak ce im "nesvesno" ponekad posluziti kao edukativno sredstvo . Jer su deca zbog svog istrazivackog karaktera mnogo bistrija od vecine matoraca koji racunar koriste samo da bi otvorili cuveni fejsbuk nalog i kacili ili gledali "golisave" slicice , nazalost mislim da su oni ti koji daju savrsen primer deci kako NE KORISTITI racunar. .

Stavise mislim da ce ga pre obradovati neki tablet no telefon .
 
Kao npr? To me i najvise i brine. Ako mislis na drustvene mreze, brrrr, kada samo pomislim na sve sto sam citao sledim se.

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

Ne mislim na društvene mreže, niti na slobodan pristup netu.
Mislim na fotografiju, čitanje u pdf-u (mnogo je zgodnije od e čitača), budilnik, podsetnik, raspored časova, gooomila programa za crtanje, obradu ovog i onog... Naravno ništa što se ne može i dobrim starim metodama, ali meni se čini da je bolje ne praviti od telefona zloćka ne-ne, već usmeriti decu da ga koriste na način koji je njima zabavan, a nama prihvatljiv.
 
evo bio na selu manje od dve god jedva prohodalo ne ispusta iz ruke mob,i pazi kad zna gde ne treba da pritiska tach,ako smo mi rasli bez telefona mogu i oni,dobice onda kad bude imalo potrebu s nekim da se cuje u teen godinama,kad bude moglo da zaradi za dopunu
 
Nikako nisam za to da dete dobije mobilni pre 11-12 godina. Moje dete ima 7 i krenuo u školu u septembru. Niko u njegovom razredu nema mobilni. Ne vidim da tako malom detetu može da posluži za bilo šta. Kod kuće može da fotka sa mog mobilnog,ako želi nešto da ovekoveči,a ako baš želi sa drugarima da se fotka u školi,to se unapred dogovorimo,i imamo jedan mali aparat(jeftin),onda to odnese pa naprave nekoliko fotografija,i ja to prebacim na komp. Koji bre Android za dete. Ako želi da pozove druga na igranjac,za to postoji fiksni telefon,ili moj mobilni da se dogovaraju i to je to. Za sada ga pratimo u školu i idemo po njega,jer ima puno prometnih raskrsnica,a na ostale vanškolske aktivnosti ga vodimo mi,jer je sve daleko na drugom kraju grada. Nema potrebe za mobilnim. A kada stigne tamo negde do 11 godine,i na svoje aktivnosti će ići sam autobusom,tada će dobiti jedan jednostavan mobilni sa minimalnim paketom,jer mislim da treba da služi da se javi da je stigao na aktivnost,da se javi da je krenuo sa aktivnosti,ili da javi ako se nešto promenilo u planu/programu. Može tada već da pošalje po koju sms poruku drugarima ili simpatiji ali to je to. Sve ostalo,čitanje,istraživanje,igrice neka radi na svom laptopu,koji trenutno već ima,i sa kojim se već sada odlično služi. A družtvene mreže? Paaaaaaaaaaaaaaaaaa,možda tamo u 7-8.razredu osnovne će mu biti dozvoljeno da otvori FB profil ali sa nadzorom,sve dok se ne nauči kako da ga koristi na način kako ja to smatram ispravnim.
 
Moja deca su dobila jedan telefon od svoje babe.
Taj tel. nije hteo da se puni i majstor je rekao da mu nema spasa,
majka ga dala meni da ga eventualno iskoristim ako bude neke akcije za reciklažu i sl
(ono što je ranije radio Telenor--daš stari tel dobiješ novi pd ugovorom)
Međutim, mi probali da ga punimo i --napunio se, radi normalno.
Dakle, dobili su telefon koji je otpisan iz prostog razloga da mi ne bi bilo žao ako ga izgube, slome.
(ne moraju moja deca da ga slome, može neko drugo dete, slučajno, u igri, udari košarkaška lopta i gotovo)
Nose ga ponekad sa sobom u školu, kad ja planiram da odem negde u vreme kad se oni vraćaju iz škole
da bi mi se javili kad stignu kući
ili kad odu sa drugarima da se igraju,da se jave gde su i sl

- - - - - - - - - -

Nije zdrav, al je pomalo koristan
 
Pretpostavljam da svako najbolje poznaje svje dete...
Kada sam pisala o fotografiji, nisam mislila na pravljenje selfija nego na još jedan od načina da se deca izraze. Njihova vizura je potpuno drugačije od naše.
Sem toga u našem slučaju je ovakav pristup nešto što daje rezultate pa se nadam da će delovati i sa telefonom - nema zašto da žali da mu je nešto uskraćeno, a sa druge strane ne koristi ga za sve ono za šta ne bih želela i nudi mu nove mogućnosti ( u očekivanju da ga zainteresuju druge i drugačije stvari od fejsa, blejanja i nadmetanja)
 

Back
Top